Tarih: 22-10-16  Saat: 14:48 ÖS

Gönderen Konu: Talos'un Tanrılığı  (Okunma sayısı 5959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cvurals

 • Ortak
 • *
 • Kayıt: Ara 2013
Talos'un Tanrılığı
« : 15 Aralık 2013, 19:10:36 »
 Tiber septim ölümünden sonra Talos ismini tekrardan alıp, Savaş ve Düzen'in Tanrısı olarak yerini 8 ilahın arasında haklı bir şekilde kazanmıştır. Uzun bir savaş hayatından sonra Tamriel'i tek çatı altında toplamıştır.Bunun tarihte başka bir benzeri yoktur daha önce hiç kimse yada hiçbir devlet,imparatorluk Tamriel'in tamamını fethedememiştir.Tarihte en uzun yaşayan insandır 108 yıl yaşamıştır.Ölmesiyle Tamriel'de günlerce yağmur yağmıştır.Halk bunu Tamriel'in ağlaması olarak nitelemiştir.

 Tiber Septim'in tanrı olmadı gibi bir olasılık yok değil ancak bu olasılığı destekleyecek bir şey ben bulamadım maalesef.Eğer siz bulabildiyseniz yada tanrı olmadığı hakkında bir fikriniz varsa buraya yazarsanız sevinirim.Öte yandan 8 ilah hiçbir zaman bunu yalanlamamıştır.Ayrıca kendi adlarına konuşurken 8 ilah değil 9 ilah olarak söz etmişlerdir.Oblivion'un ana senaryosunda Blood of the Divines görevi yer alır burada martin bizden bir tanrı kanı ister ve bu kan için Tiber Septim'in zırhını bulmaya çalışırız bu zırhın üstünde onun kanı vardır çünkü. Shor'un yerini almış olması da muhtemel olasılıklardan biridir.
Çevrimiçi Beyaz

 • High Chancellor
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2013, 19:51:41 »
İşte bu kadar, artık tatışacaksak bu konu altından tatışabiliriz. Lütfen tartışacaksanız, örnek gösterin... Mantıklı bir fikir öne sürün. Öyle kuru kuru reddetmek veya kabül etmekle olmuyor.  :sir

Çevrimdışı Sarhi

 • Efendi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2013, 20:04:13 »
Evet, güzel. Bu konu iyi olmuş. Orada çevirinin altında tartışmak saçma oldu, hatta birisi onu kilitlesin.

Şimdi Eight Divines kutsal Anu kanından geliyor ve isteseler de istemeseler de bunu değiştiremezler. Ve Eight Divines'in tanrısal güçleri var. Ancak bu güçleri başkalarına veriyor olmaları onu da bir Divine yapmaz. Şimdi UESP'nin bu sayfasında benim de sizin de kabul ettiğiniz ya da etmeniz gerektiği gibi Aedra'lar yani Eight Divines Anu ve Padomay'ın kanının karışımı (kanının karışımı burada yazmıyor ancak öyle, bu linkte sadece çarpışma demiş) ile oluşan orijinal ruhlardır. Orijinal ruh ne demek? Ruhu kendiliğinden oluşmuş demek. Yani kendisi oluşmuş kimse ona can, ruh vermemiş. Ve bu Aedra'lar ölebiliyor da. Bir tanrı ölür mü? Bence saçma. Aslında burada "Aedra" kavramını da sorgulamak gerekir. Aedra olunmaz aslında, Aedra doğulur. Tamam burada Tiber Septim Aedra güçlerini kazanmış ancak neden bir artifaktı falan yok, ya da ES Evreni'ne, Nirn'e bir müdahalede bulunmamış bu Aedra'lık dönemi boyunca? Tanrılık özelliklerini almış tamam o zırha da kanı bulaşmış onun kanını kullanmışız. Ama bence bu Aedra'lık dönemi boyunca ufak bir şey yapması gerekirdi. Neden hiç bir oyunda bizimle konuşmuyor? Neden hiç bir haber alınamıyor öldüğünden beri? Tamam iyi öldü Aedra oldu güzel. Nasıl olduğu da belirsiz. Bilmiyorum ki, bence bu yazdıklarımı tartışmak ve bunlar üstünden bir yere varmak lazım, yoksa Tanrı ya da değil çok da umrumda değil şahsen. Ben derim tanrı, o derbaşka bir şey. Bununla bir yere varılmaz. Objektiflik gerekli.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2013, 20:23:53 Gönderen: Sarhi »

Çevrimiçi Beyaz

 • High Chancellor
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2013, 20:14:53 »
Evet, güzel. Bu konu iyi olmuş. Orada çevirinin altında tartışmak saçma oldu, hatta birisi onu kilitlesin.

Şimdi Eight Divines kutsal Anu kanından geliyor ve isteseler de istemeseler de bunu değiştiremezler. Ve Eight Divines'in tanrısal güçleri var. Ancak bu güçleri başkalarına veriyor olmaları onu da bir Divine yapmaz. Şimdi UESP'nin bu sayfasında benim de sizin de kabul ettiğiniz ya da etmeniz gerektiği gibi Aedra'lar yani Eight Divines Anu ve Padomay'ın kanının karışımı (kanının karışımı burada yazmıyor ancak öyle, bu linkte sadece çarpışma demiş) ile oluşan orijinal ruhlardır. Orijinal ruh ne demek? Ruhu kendiliğinden oluşmuş demek. Yani kendisi oluşmuş kimse ona can, ruh vermemiş. Ve bu Aedra'lar ölebiliyor da. Bir tanrı ölür mü? Bence saçma. Aslında burada "Aedra" kavramını da sorgulamak gerekir. Aedra olunmaz aslında, Aedra doğulur. Tamam burada Tiber Septim Aedra güçlerini kazanmış ancak neden bir artifaktı falan yok, ya da ES Evreni'ne, Nirn'e bir müdahalede bulunmamış bu Aedra'lık dönemi boyunca? Tanrılık özelliklerini almış tamam o zırha da kanı bulaşmış onun kanını kullanmışız. Ama bence bu Aedra'lık dönemi boyunca ufak bir şey yapması gerekirdi. Neden hiç bir oyunda bizimle konuşmuyor? Neden hiç bir haber alınamıyor öldüğünden beri? Tamam iyi öldü Aedra oldu güzel. Nasıl olduğu da belirsiz. Bilmiyorum ki, bence bu yazdıklarımı tartışmak ve bunlar üstünden bir yere varmak lazım, yoksa Tanrı ya da değil çok da umrumda değil şahsen. Ben derim tanrı o başka bir şey. Bununla bir yere varılmaz. Objektiflik gerekli.
Öncelikle şu Tanrı kelimesinden kurtulalım derim, yanlış bir ifade Aedra daha doğru. Şimdi anlatayım...
Belki de  (çakma)sonradan Aedra olduğu için diğer 8'inden biraz farlıdır. Yani tabii Talos'un da bazı güçleri vardır fakat artifaktı'nın olmamasının sebebi sonradan gelme olduğu için olabilir.

Bi de Talos Aedra oldukdan sonra illaki Nirn'e karışacak... Kendini gösterecek diye birşey yokki. [Gerçi gösterse iyi olurdu. Var mı yok mu kesin anlardık.  :D ]

Sonuç olarak, Aedra olduğuna dair bazı kanıtlar var. Fakat Aedra oldukdan sonra kendini göstermediği için tam da emin olamıyoruz. Belki de dediğim gibi sonradan gelme olduğu için bazı yönleri ile diğer 8'inden eksik olabilir. Artifaktının olmamasının sebebi de muhtemelen bu...

Benim fikikrim ne kadar Aedra olduğu tartışılır fakat yukarıda biryerlerde sıradan ölülerden ayrı bir yerde durduğu şeklindedir.

Çevrimdışı Camthalion

 • Çırak
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2013, 20:21:27 »
İşte bu kadar, artık tatışacaksak bu konu altından tatışabiliriz. Lütfen tartışacaksanız, örnek gösterin... Mantıklı bir fikir öne sürün. Öyle kuru kuru reddetmek veya kabül etmekle olmuyor.  :sir

Talos büyük ihtimal tanrı.Bunu kabul diyorum ama Nordları sevmediğimden acayip uyuz olduğumdan tanrı değil diyorum.Ki zaten laf olsun diye Sithis'e tapan birisiyim.Gerçekte de yapay evrenlerde de tanrısal güçler bana saçma geldiğinden aslında mantıken hiç bir tanrı bana göre yok.Neyse Talos tanrı ama kendisi benim gözümde bir hiç (Oldumu mantıklı bir şey yazabildim mi? )

Çevrimdışı Sarhi

 • Efendi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2013, 20:23:14 »
Son cümlede mükemmel bir noktaya değinmişsin. Normal bir ölümlü değil ancak ne olduğu belirsiz. :D

Diğer 8'inden farklıysa neden onlarla aynı kategoriye konuyor ve "Nine" deniyor? Ve Nirn'e karışıyor demişsin. Nasıl karışıyor? Napıyor bu adam napıyor. Tamam ölmüş. Sonra yeniden doğmuş diyorsunuz. Aedra ya da her neyse. Bir canlının, ya da "yaratığın, ruhun" kendini hiç göstermemesi mümkün olabilir mi? Bir zırh parçası var, oradan da Talos'un kanını almışız tamam iyi. Bu Talos Lorkhan'ın kalbini almak için her türlü şeyi yapmadı mı? Ve Aedra'lar ölebiliyor. Ne bileyim ben Aedra ile savaşmadığını? Bir de yalanlamama olayı var. Şimdi ben çok iyi top oynuyorum diyelim, benim bir arkadaşım gidip mahalledeki çocuğa da oynamayı öğretti. Eee tamam o çocuk da iyi oynar, ben bunu kabul ederim zaten. Kabul etmeleri ya da etmemeleri bir şey ifade etmiyor bence, eğer ettikleri kabul kesin değilse.

Bu adam başımı ağrıttı benim ya. :D

Çevrimdışı Qahnaariin

 • Çırak
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2013, 20:37:05 »
Arkadaş Skyrim'de ateist de olunmuyor. İlla inanacaksın yani. Öbür türlü adama demezler mi "Sovngarde'a gittin, nasıl ateist oluyorsun kafan mı güzel" diye. :P
Ne onlar elmadır ve ne ben William Tell'im.
Demin geldim.

Çevrimdışı JESTER

 • Vasi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #7 : 15 Aralık 2013, 20:40:53 »
Şimdi bu gibi birden fazla Tanrı'nın işin içine girdiği durumlarda o evrende bazı temel kavramlar vardır; adalet, savaş ve doğal elementler gibi. Bu temel düzenlerin kontrolünü ele alan tanrılar vardır ve her bir ilah, bir düzenden sorumludur. Şimdi, Tiber Septim tanrı olana kadar bu savaş olayından kim sorumluydu? Bir Aedra olsa dahi savaşın ilahı olduğundan da emin miyiz peki?

Savaş kesinlikle Elder Scrolls'un evreninin merkezinde bulunan bir olgu zaten, bütün olaylar savaş tabanlı. Tiber Septim bir Aedra olmadan önce savaş düzeninden kim sorumluydu? O zamana kadar bir sorumlusu yoksa nasıl olduğunu tahmin edemediğim şekillerde evrende uçuk düzensizlikler baş göstermez miydi? Peki Talos'a ait bir ayet vs. var mı? Her Aedra için belirli ayetler ve hadisler belirtilmiş ancak Talos'a adanan bir ayet yok hiç.

Bir de Talos tanrılaştırılan bir varlık insanlar tarafından. Yani Talos'un tanrılığını onaylayan herhangi ilahi bir güç de yok oyunlarda veya kitaplarda geçen. Yani Ejderdoğan olmak onun kaderinde vardı, tamam ama sırf bütün Tamriel'i tek çatı altında birleştirmek kaderinde var diye mi Aedra sıfatına yükseltildi? Sorular, sorular, sorular...

Çevrimdışı vatansever

 • Şampiyon
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #8 : 15 Aralık 2013, 20:44:46 »
Bir kere Talos tanrı değilse neden Shrine of Talos'a basınca blessing alıyoruz? Bu cisimler içlerinde büyü biriktiren ya da birilerinin arada şart ettiği şeyler değiller. Kutsamanın tanrısal bir bağlantısı var, demek ki Talos da bir tanrı. Bunun dışında farkettiyseniz oyunda bir Tiber Septim hayaleti yok, bu herif Sovnarde'da da yok, ki öldükten sonra gitmesi en muhtemel yer orası. Hiçbir oyunda bu elemanı göremiyoruz. Amulet of Talos'un unique enchantment'ı da bir kanıt olabilir belki.

Çevrimdışı Sarhi

 • Efendi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #9 : 15 Aralık 2013, 20:46:40 »
Amulet of Talos'un özel efsunu Dragonborn'luğu ile alakalı ama. Hem ben tanrı olduğunu inkar etmiyorum, sadece Aedra değil bence. :D

Çevrimdışı JESTER

 • Vasi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2013, 20:50:31 »
Tiber Septim yaptığı kötülüklerden dolayı Oblivion'a gitmiş de olabilir. :doh Oblivion bizdeki cehennem görevini görüyor mu, bir fikrim yok.

O kutsanma olayı Skyrim'de bana biraz göstermelik geldi. O küçük heykel gibi şeye tıklıyorsun ve etrafında ışıklar saçılıyor, biraz göstermelik gibi geldi o yüzden. Hani lore anlamında o görsel olayın bir etkisi var mı, bilmiyorum hiç.

Bu arada enchantment değerlerine kadar Talos'un tanrılığını sorguluyoruz, kendimi Tarihin Arka Odası'nda hissettim. :D

Çevrimdışı mertusta

 • İmparator
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #11 : 15 Aralık 2013, 20:52:36 »
Benim bildiğim şu; Talos en başta kundaktayken tanrı falan değildi normal yan komşunun çocuğu gibi bir insandı. Sonrasında büyüdü 20 yaşında Old Hroldan'da ortalığı dağıtınca Cuhlecain bunu yanına aldı general yaptı vs. Sonra Talos Greybeards ekibiyle beraber shout gücünü öğrendi. Cuhlecain'i (burası şaibeli) indirdi. Sarayı yakmıştı hatırlarsanız.
Gel zaman git zaman Talos başa geçti ordularıyla ortalığı dağıttı. Tamriel'i ele geçirdi. Sonra ölünce Nordlar tarafından çok sevildi büyük görüldü. Akatosh baktı bu insanlar Talos'u çok sevdi dedi ki "Talos bu millet seni çok sevdi bende sevdim gel seni kutsayayım bre!" dedi. Aldı Talos'u bi güzel kutsadı tanrı katına çıkardı ama tabi Eight Divines gibi süper bi şey değildi nereden anlıyoruz, Mundus'ta Tiber Septim'e ait bir gezegen veya oluşum yok.

Özetle şunu söylemek isterim, Tiber Septim üzerine doktora yapmış biri olarak öhöm :kahve

Talos en başlarda kesinlikle tanrı değildir. Sonrasında da tam tanrı olmamıştır sadece kutsallaştırılmıştır Akatosh tarafından. Tanrı gibi kutsal olduğunu vatanseverden alıntı yapıyorum;
Alıntı
Bunun dışında farkettiyseniz oyunda bir Tiber Septim hayaleti yok, bu herif Sovnarde'da da yok, ki öldükten sonra gitmesi en muhtemel yer orası. Hiçbir oyunda bu elemanı göremiyoruz. Amulet of Talos'un unique enchantment'ı da bir kanıt olabilir belki.

Kutsal ama tanrı değil tanrı olmadığını da yukarıda yazdım, bir gezegeni yok Mundus'ta. Akatosh tarafından yükseltilen bir insan evladı Tiber septim.

Özetin özeti, Talos kutsanmış bir varlık, tanrı değil.
93 93/93 Gigohaldidiw

Çevrimdışı Sarhi

 • Efendi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #12 : 15 Aralık 2013, 20:53:45 »
Sonunda düşünceme katılan biri çıktı. :D +1

Çevrimdışı JESTER

 • Vasi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2013, 20:56:33 »
Tiber Septim'in başa geçmek ve Tamriel'in kontrolünü eline almak için yaptıklarını öğrendikten sonra içimde Akatosh'a karşı bir sempati başladı zaten. Ejderdoğanların ejderhalarla ilişkisi ve Akatosh'un bu tür olaylarda ejderlerin babası olması vs. derken sempatim var. :(

Çevrimdışı vatansever

 • Şampiyon
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #14 : 15 Aralık 2013, 21:08:00 »
Bu oyunda cennet cehennem sistemi yok JESTER, ne kadar kötü bir Nord olursan ol, böyle yiğit, güçlü, babayiğit bir savaşçıysan Sovngarde'a girebiliyorsun. Bir de gittiğin yeri her zaman senin eylemlerin etkilemiyor. 5 vakit namazında niyazında mülayim bir Breton aksakallı dede bile olsan, eğer biri sana soul trap yaparsa hiç önemli değil, vuup Soul Cairn denen kasvetli mekana gidiyorsun, sonsuza kadar. Dark Brotherhood tarafıdan suikasta uğrarsan da sanırım Sithis'in yanına gönderiyorlar, nasıl biri olduğun önemli değil. Bu olayı da çok saçma buluyorum bak, adalet yok Nirn'de.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2013, 21:09:49 Gönderen: vatansever »

Çevrimdışı JESTER

 • Vasi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #15 : 15 Aralık 2013, 21:10:13 »
E tamam da, işinde gücünde birisi olursan ve savaşçı da değilsen nereye gidiyorsun? Böyle durumlarda her zaman asıl mekanın tersi bir yer vardır herhalde.

Çevrimdışı Sarhi

 • Efendi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #16 : 15 Aralık 2013, 21:10:52 »
Mülayim Breton :D

(görmek/gizlemek için tıkla)

E tamam da, işinde gücünde birisi olursan ve savaşçı da değilsen nereye gidiyorsun? Böyle durumlarda her zaman asıl mekanın tersi bir yer vardır herhalde.

Oblivion.   :oblivion xD xD xD Death to the peasants!

Çevrimdışı cvurals

 • Ortak
 • *
 • Kayıt: Ara 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #17 : 15 Aralık 2013, 21:11:42 »
Evet, güzel. Bu konu iyi olmuş. Orada çevirinin altında tartışmak saçma oldu, hatta birisi onu kilitlesin.

Şimdi Eight Divines kutsal Anu kanından geliyor ve isteseler de istemeseler de bunu değiştiremezler. Ve Eight Divines'in tanrısal güçleri var. Ancak bu güçleri başkalarına veriyor olmaları onu da bir Divine yapmaz. Şimdi UESP'nin bu sayfasında benim de sizin de kabul ettiğiniz ya da etmeniz gerektiği gibi Aedra'lar yani Eight Divines Anu ve Padomay'ın kanının karışımı (kanının karışımı burada yazmıyor ancak öyle, bu linkte sadece çarpışma demiş) ile oluşan orijinal ruhlardır. Orijinal ruh ne demek? Ruhu kendiliğinden oluşmuş demek. Yani kendisi oluşmuş kimse ona can, ruh vermemiş. Ve bu Aedra'lar ölebiliyor da. Bir tanrı ölür mü? Bence saçma. Aslında burada "Aedra" kavramını da sorgulamak gerekir. Aedra olunmaz aslında, Aedra doğulur. Tamam burada Tiber Septim Aedra güçlerini kazanmış ancak neden bir artifaktı falan yok, ya da ES Evreni'ne, Nirn'e bir müdahalede bulunmamış bu Aedra'lık dönemi boyunca? Tanrılık özelliklerini almış tamam o zırha da kanı bulaşmış onun kanını kullanmışız. Ama bence bu Aedra'lık dönemi boyunca ufak bir şey yapması gerekirdi. Neden hiç bir oyunda bizimle konuşmuyor? Neden hiç bir haber alınamıyor öldüğünden beri? Tamam iyi öldü Aedra oldu güzel. Nasıl olduğu da belirsiz. Bilmiyorum ki, bence bu yazdıklarımı tartışmak ve bunlar üstünden bir yere varmak lazım, yoksa Tanrı ya da değil çok da umrumda değil şahsen. Ben derim tanrı, o derbaşka bir şey. Bununla bir yere varılmaz. Objektiflik gerekli.
Morrowinde bi wulf vardıya yaşli bi adam hani ghost gate de karşılaştığımız ve bize bir septim veren adam işte o talos' du.
3 tane artifakt var
Armor of Tiber Septim
Totem of Tiber Septim
Boots of the Apostle

Çevrimdışı Sarhi

 • Efendi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #18 : 15 Aralık 2013, 21:13:06 »
Onlar artifakt olmuyor. Sadece adamın şahsi büyülü zırhları. Kutsal değiller.

Çevrimdışı Camthalion

 • Çırak
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Talos'un Tanrılığı
« Yanıtla #19 : 15 Aralık 2013, 21:13:17 »
Dedim dedim inanmadınız bakın ne oldu şimdi?Demek ki kutsanmış bir varlıkmış.Sonunda öğrendiğim iyi oldu.Bu arada Akatosh ''bre '' mi dedi?  o.O

Bu oyunda cennet cehennem sistemi yok JESTER, ne kadar kötü bir Nord olursan ol, böyle yiğit, güçlü, babayiğit bir savaşçıysan Sovngarde'a girebiliyorsun. Bir de gittiğin yeri her zaman senin eylemlerin etkilemiyor. 5 vakit namazında niyazında mülayim bir Breton aksakallı dede bile olsan, eğer biri sana soul trap yaparsa hiç önemli değil, vuup Soul Cairn denen kasvetli mekana gidiyorsun, sonsuza kadar. Dark Brotherhood tarafıdan suikasta uğrarsan da sanırım Sithis'in yanına gönderiyorlar, nasıl biri olduğun önemli değil. Bu olayı da çok saçma buluyorum bak, adalet yok Nirn'de.

Bence gayet iyi düşünmüşler.Aksi taktirde sıradan iyi-kötü olayı olurdu buda daha basit yapardı bence.Bu arada Sithis'in mekanı neresi?Ayrıca Oblivion tam olarak ne?Ayrıca Talos'un tanrı olmasada Akatosh tarafından sevilen bir insan olduğu için tanrıların yanında falan kalma durumu var mı?

 

Elder Scrolls Turk Facebook sayfası  Elder Scrolls Turk Twitter sayfası  Elder Scrolls Turk Youtube Sayfası  Elder Scrolls Türk Steam sayfası