Tarih: 25-10-16  Saat: 22:08 ÖS

Gönderen Konu: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?  (Okunma sayısı 5632 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mertusta

 • İmparator
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« : 09 Eylül 2014, 15:19:14 »
Şunu açıklığa kavuşturayım, oyunda geçirdiğim süre 56 gün yani 56x24 işleminden 1344 saat oyunu oynamışım. Bir tane Templar veteran 14, bir tane de veteran 14 Dragon Knight karakterim var. Aldmeri, Daggerfall, Ebonheart haritalarındaki tüm questleri bitirdim, 56 günün yarısından fazlası PvP'de geçti. Bunları neden söylüyorum? Yazının devamında oyunu adam gibi oynamamışsın ki eleştiriyorsun diyememeniz için söylüyorum.

Oyuna başlamayanlar ve almayı düşünenler için ilk paragrafta açıklayayım, ESO henüz yarım bir oyun. Hemen almayın, yoksa hafta sonları tatilinizde stres atmak için girdiğiniz o oyun sizi sinir küpü yapar delirtir. ESO'ya hiç bulaşmadıysanız gidin arkadaşlarınızla atari salonlarında ördek avı oynayın. Daha çok keyif alacağınızın garantisini veriyorum.

ESO'nun yapımına Skyrim'den önce başlandı, Oblivion piyasaya sürüldü, 2007 yılında Zenimax Online Studios kuruldu, aynı yıl içinde ESO çalışmalarına başlandı. Ama bu gizli bir projeydi, hatta hatırlarsanız çoğu kişi Fallout Online gelecek diye bekliyordu. Oyunun PC, PS4 ve XBox One için çıkacağı açıklaması yapıldı. 4 Nisan 2014 tarihinde PC platformuna çıktı. Fakat PS4 ve XBox One için hala bir tarih yok. Yapımcılar da bununla ilgili açıklama yapmıyor zaten. Sebep ortada. Milyonlarca PC oyuncusu oyunu bırakırken konsollara çıkarmak intihar olur...

Oyunu PvP bazında eleştireceğim, PvE'de çok fazla vakit harcamadım. Maddeler halinde şikayetlerimi, oyunu neden bıraktığımı, bu oyunu PvP için oynayacakların neden uzak durması gerektiğini destekleyici bilgilerle yazıyorum.


Lag/FPS Sorunu (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Devam Ediyor)

Lag sorununu düzelteceğiz dediler düzeltilmedi. Server avrupaya taşınmasına rağmen hala daha sorunlar devam ediyor, kalabalık bir zerg grubu piyasaya çıktığında o bölgede bulunan grupta olmayan oyuncular dahi lag yaşıyor, sonuç; server çöktü. Sayısız kez rollback yaşandı. Scroll çalıp kendi kalemize götürdüğümüzde kalabalıkta server çöktükten sonra oyuna bir giriyoruz adamlar scrollu kendi mekanlarına götürmüş bile... Alın size kalabalık zerg gruplarındaki crash kanıtı; Aldmeri grubu hunharca kaleye dalınca bütün bir grup oyundan çöktü, bizler yani kaledeki bir avuç savunmacı da avantadan herkesi kestik.
İmparator Farmı (Güncelleme: 21.01.2015 = Kısmen Düzeldi)

Oyunda sayısı fazla ve güçlü olan çoğu gruplar imparatorluk farmlıyor. Haliyle oyunun ön plana çıkan bu güzide özelliği rezil oluyor. İmparatorluğu alan hemen tahttan feragat ediyor, sıralamada kendisinden sonra gelen kişi eldeki 6 kale gidince imparator oluyor tekrar. Girin bakın, her yer former emperor lar ile doldu...Bu sorun yüzlerce kez rapor edildi, forumda yazıldı. Hala daha çözüm yok.

Forward Camp ile ışınlanma (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Düzeltildi)

Haritanın en üstünde bulunan oyuncu en yakın düşman farmına gidip intihar ediyor ve haritanın en altında bulunan kaleye orada bulunan kampta doğarak 2 saniyede gidebiliyor. Herhangi bir death penalty olayı yok. İsterseniz bir dakika içinde bin kere ölün herhangi bir ceza almadan yüzlerce kez spawn olmaya devam ediyorsunuz. Haliyle kale kuşatmalarında zerg rush yapabiliyorsunuz...

Postern Door (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Düzeltildi )

Kalenin kenarlarında bulunan kapılardaki bug milyonlarca kez rapor edildi. Hatta bir kaç patch notunda bu sorunu çözdüklerini belirttiler. Lakin çözülmüş değil. Hala daha yan kapılar buglu, açılmıyor. 3 ay geçti...

1.3.3 patch linki >> http://forums.elderscrollsonline.com/discussion/124010/patch-notes-v1-3-3#latest 
Ctrl+F ile aramayı açın, postern yazın yada uğraşmayın c/p yapayım;


Alıntı
Fixed an issue with the interaction status on Postern Wall houses and doors.

Hadi lan ordan!
Bir zerg grubu milleti kovalarken yan kapıya doğru koşuyoruz, o sırada duvarı tamir etmeyenler girebiliyor ama tamir edenler için kapı buglu olmuş oluyor. Bu sebepten ötürü tamirat işlerinden uzak durunuz. Yoksa sonunuz böyle olur;
OP Vampire Skilleri ve Ayarsız Skiller (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Kısmen Düzeltildi)

PvP'de hızlı puan kasmak isteyen herkes vampir. Bana ilk 10da bi adam söyleyin ki vampir olmasın. Bu konu ESO forumlarında defalarca yazıldı, insanlar çok çekti, yapımcıların yaptığı iki üç kıldan tüyden güncelleme de çare olmadı. Ama çareyi oyuncular buldu; artık herkes vampir! Yaşasın Bat Swarm!

Vampirlerin normalde ateşe karşı %50 zayıflığı var. Puahaha fire resist veren bir yüzük taktığınızda hiçbir negatif yanı kalmıyor. Kendimden örnek vereyim, ne yazık ki o gün screenshot almamıştım. 8-9 kişilik bir gruba denk geldim. Full light armor giyiyordum, vampirim, fire resist yüzüğüm var, templar olduğumdan blazing shield açık ve vampir ultisi. Sonuç ne oldu? Blazing shield ve devouring swarm ultisi spamlayarak arasına daldığım grubu kestim. Kara Murat benim hüleyn!
Alttaki resimlerde de bu skillerin bu derece yüksek vurması hatta bu skilleri bırakın hiç bir skill tek seferde bu kadar yüksek damage vuramaz.
Macro Kullanımı (Güncelleme: 21.01.2015 = Alıştık Artık)

Oyunda makro var. Bilmeyenler için özetleyeyim, skillerin kullanım sırasını yazıyorsunuz klavyeye dokunmadan program sayesinde skilleri atıyorsunuz. Bazı skillerin animasyonu ne yazık ki kırılabiliyor. Yani karakter skilli atarken elini kolunu sallama işlemi makro olayı ile olmuyor ve art arda skill spamlanıyor. Madem animasyon yapıldı karakterlerde bu animasyonu yapsın.
Alttaki resimde makro sayesinde bow ile art arda skill spamlayan bir mahlukatı görüyorsunuz;
Bugların Çözümü (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Düzeltildi)

Evet adamlar her hafta patch yayınlıyor mert, niye şikayet ediyorsun diyorsunuz. Şunu iddia ediyorum ki yapımcılar PvP'cilerin oyunu neden bıraktığını bilmiyor, bilmek için uğraşmıyorlar bile. İletişim eksikliği büyük, eso forumlarında aynı sorun hakkında Mayıs'ta bir konu açılmış, moderatör sorunu grafik ekibine ilettiğini söylemiş. Benzer konu Eylül'de açılmış, moderatörün cevabı aynı...

Campaign Kısaltılması (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Devam Ediyor)

Önceden oyunda 10 adet campaign vardı ve her biri 90 gün sürüyordu. Çoğu kişi bu durumdan şikayet etti çünkü bir kere imparator olan oyuncu, elde ettiği imparator bufflarıyla sıralamada farkı atıyor ve 90 gün boyunca sadece 1 kişi imparator olarak kalıyordu. Bunun önüne geçmek için yarım akıllı yapımcılar şunu yaptı, campaign sayısı azaltıldı, süre kısaltıldı. Yahu aklınızı peynir ekmekle mi yediniz lan? Hadi 14 günlük campaign yaptın anladık, 14 gün dolduğunda haritanın resetlenmesi gerekmez mi? 14 gün sonunda değişen tek şey leaderboard'un resetlenmesi. Haritadaki kaleler aynı, imparator olan oyuncu halen daha imparator. Sonuç aynı, imparator olan adam 90 günde değilde, her 4 günlük sürede imparator oluyor, 90 günlüktekinden hiçbir farkı yok.

Immovable skili (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Devam Ediyor)

Şimdi söyleyeceklerim çok mantıklı şeyler, immovable adında bir heavy armor skili düşünün. Bu skili aktifleştirdiğinizde hiçbir şekilde yere düşmüyor stun yemiyorsunuz vs. Ama gelin görün ki bu skili kullanmak için bir parça bile heavy armor giymenize gerek yok. İsterseniz donla gezin farketmiyor. Bow skillerini nasıl ki bow olmadan kullanamıyorsanız, immovable skili de heavy armor olmadan kullanılamaz olmalı. Bu konuda çok şikayet oldu, oyuncular çeşitli öneriler sundular. Hala daha değişiklik yok.

Aynı Tip Dungeonlar

Tom's Hardware sitesinde gördüğüm şu iki resmi eklemek istiyorum. Yazmama gerek yok, resimler durumu açıklıyor, 103 dungeon var ama gördüğünüz üzere çoğu birbirinin benzeri.


Zerg, Zerg, Zerg !!! (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Devam Ediyor)

PvP konusunda son olarak eğer kalabalık değilde tek başınıza olmadı iki üç arkadaşınızla beraber oynayan bir tipseniz kesinlikle ESO'dan uzak durmanız lazım. Çünkü birden ortaya çıkan zerg grupları sizin pvp zevkinizin içine ediyor. Hiçbir oyun bilgisi olmayan, belli bir sırayla skilleri spamlayan, uzaktan bakınca beynini guardlara emanet etmiş bu gruplar PvP düşmanı. Bütün haritayı Immovable ve Impulse skillerini basarak dolaşıyorlar.Temsili;Light Armor + Staff = Ölümsüzlük (Güncelleme: 21.01.2015 = Sorun Düzeltildi)

Sınıfına bakmaksızın PvP'de herkes light armor ve staff kullanıyor. Şunu iddia ediyorum ki templar veteran 12 full light armor ve staff kullanan karakterimi stamina build oynayan kimse kesemez. Stamina ile veya two hand ile pvp de bir gram şansınız yok. Herkes magicka abanıyor. Skill sisteminin "esnek" olması oyunu sıvamış durumda.

PvP ile ilgili olarak söyleyeceklerim bu kadar. İyi bir İngilizceye sahipseniz şuradaki yazıyı mutlaka okuyun, ondan sonra kararınızı verin.

http://forums.elderscrollsonline.com/discussion/130273/open-letter-from-the-noore-to-zenimax-addressing-unresolved-issues-driving-players-from-the-game/p1


Azıcık lore'dan dokundurayım. Elder Scrolls evreni hakkında hatırı sayılır bir lore bilgim var. ESO, son oyun Skyrim'den tam 1000 yıl öncesinde geçiyor. Sorun da burada, taaak diye 1000 yıl öncesine çöküveriyor ve bütün lore çorba oluyor. Güzelim Elder Scrolls evreni ESO sayesinde rezil edilmiş durumda. İşte sebepleri;

1- Oyundaki çoğu karakter ve olay uydurma, ESO çıkmadan önce yoktu yani. Özene bezene yapılmış bir pasta düşünün. Ama pastayı yapan pastanın ortasına muz koymayı unutuyor. Lap diye pastayı oradan ikiye ayırıp ortasına kabuğu soyulmamış muzu koyuyor ve kopardığı pasta dilimini pastanın üzerine geri koyup üç beş krem şanti darbesiyle düzgün görünümü vermeye çalışıyor. ESO'nun seriye gelişi aynen böyle.
2- ESO'nun geçtiği tarihlerde Akaviri istilası yaşanıyor. Ebonheart bölgesinde gerçekleşen bu savaştan eser yok. Oyundaki NPC'ler vay anam akaviriler ailemi kesti biçti diye sızlamak yerine emekli maaşlarının geç yatacağından şikayetçi.
3- ESO'nun geçtiği tarihlerde Black Marsh taraflarında Knahaten Gribi adında ölümcül bi hastalık var, kıtanın dört bir yanına yayılıyor hatta. Ve Kothringi adında bir insan ırkı yok oluyor bu hastalık yüzünden. Oyunda bu hastalığın esamisi okunmuyor..
4- Pvp alanı olan Cyrodiil'de daedra istilası var. Hadi anlarım halk korkmuş ama halk yok lan ortada? Koskoca harita yapmışsınız insan azıcık gizemli, şaşırtıcı şeyler koyar. Zaten tek tük ev var onlarında kapısında kilit var girilmiyor. Bomboş bir arazi...
5- Yakında Update 4-5 gelecek. Muhtemelen yukarıdaki sorunların çeyreği bile çözülmeyecek. Oyunun temeli zayıf, hala daha update yayınlıyorlar. PvP'de yığında sıkıntı var, yarım akıllı adamlar ışıklandırmayı geliştirdik diyor. Yahu azıcık mantık, ışıklandırmadan şu ana kadar kim şikayet etti?..

Zamanında ve halen daha bazı skillerden çok çekti oyuncular. Blazing Shield, Bat Swarm, DK Bayrak ultisi vs. Çok op skiller ortaya çıktı, bunların geç düzeltilmesi yüzünden çok sayıda oyuncu oyunu bıraktı. Yakında Spellcrafting gelecek, oyuncular kendi spell lerini kendi üretebiliecek. Görün o zaman oyunu, milyonlarca op ayarsız skill ortaya çıkacak. Ve bunlar düzeltilmek yerine başka eklentiler eklenecek. Yapımcı ekip mevcut sorunları düzeltmek yerine hep yeni şeyler ekliyor, haliyle sorunlar artıyor. Çok değil, kısa bir süre sonra ellerinde patlayacak.

Umarım yanılırım, umarım bahsettiğim sorunları çözerler de böyle güzel bir seriyi bir avuç geri zekalı batırmaz...

İşin en kötü yanı da şu, ESO batıp umut kesilmedikten sonra Elder Scrolls 6 diye bir oyun gelmez... Keşke ESO yerine, Co-op özelliği olan bir Elder Scrolls oyunu gelseydi.

Yine İngilizce bilenlerin okuması gereken bir makale;

http://www.shadowlocked.com/201205082608/features/8-reasons-why-the-elder-scrolls-online-has-had-its-time.html

Guildde beraber bulunduğum, vakit geçirdiğim herkese teşekkür ediyorum. Oyunun şuan ki PvP si Player vs Player değil Zerg vs Zerg'dür. Bana müsaade.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2015, 21:12:20 Gönderen: mertusta »
93 93/93 Gigohaldidiw

Çevrimdışı vatansever

 • Şampiyon
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2014, 15:34:43 »
Reserved
Karanlıktan korkup elinizdeki mumu söndürmek, insanların ışığı unutmasına sebep olacaktır.

Çevrimdışı mertusta

 • İmparator
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2014, 15:43:13 »
Demiyim demiyim diyorum ama 120 gb lık bilgisayarım var, eso 40 gb yer kaplıyor yer israfından başka bir şey değil şu oyun. Hariciye atıp pc den kökünü kazıyacağım birazdan. Skyrim'i indirdim az önce, dün de Age of Empires II satın aldım. Ooh çakır keyif, ne stres ne baş ağrısı. Yeniden doğmuş gibiyim.

(görmek/gizlemek için tıkla)
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2014, 15:44:28 Gönderen: mertusta »
93 93/93 Gigohaldidiw

Çevrimdışı Arif Septim

 • Kalfa
 • *
 • Kayıt: Eyl 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2014, 15:52:55 »
Demiyim demiyim diyorum ama 120 gb lık bilgisayarım var, eso 40 gb yer kaplıyor yer israfından başka bir şey değil şu oyun. Hariciye atıp pc den kökünü kazıyacağım birazdan. Skyrim'i indirdim az önce, dün de Age of Empires II satın aldım. Ooh çakır keyif, ne stres ne baş ağrısı. Yeniden doğmuş gibiyim.
(görmek/gizlemek için tıkla)

Morrowind yükle.

Çevrimdışı Greed

 • Şampiyon
 • *
 • Kayıt: Haz 2014
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2014, 16:05:05 »
Bu yazıdan sonra hiç oynayamadığım ama bırakmak istemediğim oyunu bırakmaya karar verdim.

Çevrimdışı Zafer2813

 • Acemi
 • *
 • Kayıt: Eyl 2014
 • 20 Ramazan (Pazartesi) 1415
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2014, 16:06:53 »
Ben direkt online olmasına karşıyım aslında oyunun. Böyle bir seri online olmamalıydı, Single Player gibi birşey varken sırf para kazanmak için oyunun içine ettiler. Yeni yapacakları serilerde (ki inşaAllah gelir devamı serinin) umarım bu hatayı yapmazlar
Sen bir Topal Osmansın...
Yaman kırdın, yamansın...
Rum'a yamansın, Türk'e amansın... Sen bir Topal Osmansın...

Çevrimdışı akcicek

 • Ortak
 • *
 • Kayıt: Şub 2014
 • Elder Scrolls Türk
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2014, 16:07:12 »
Mert 
Yazdıklarına tamamen katılıyorum. ES biraz da olsa oynamış biri olarak, kesinlikle offline oyunla alakası bile yok.
Her zaman iddia eetiğim gibi 1  sene olmadan  F2P olmaya mahkum bu oyun yada ısrar ederlerse zarar kapı olur ve şirketi batırır.
Oyun saçmalıklarla dolu, zevk yerine eziyet veriyor.
Oyundan ayrılmak konusunda yanılmamısım.
Hiddet ve Asabiyette ÖLÜ GİBİ OL. Hz. Mevlana

Çevrimdışı Sarhi

 • Efendi
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2014, 16:09:16 »
Harika bir yazı olmuş Mert, az oynamama rağmen dediklerine sonuna kadar katılıyorum..

Çevrimdışı Funkyou

 • Ortak
 • *
 • Kayıt: Oca 2014
 • Elder Scrolls Türk
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2014, 16:16:26 »
Benzer sebeplerden ( Lore kısımlarını bilemem benim fazla bilgim yok.. ) 2 ay önce üyeliğim iptal etmiştim. WoW oynuyorum daha eğlenceli geliyor.  

Eso benim eğlenmek için oynanır yahu, Uo gibi sınırsız bir evren diye başladığım biraz oynayınca da Uo nun Free Serverlarından daha çok bug olduğunu gördüğüm bir oyun oldu.

PvP mantığından tut da, classların arasındaki eşitsizliğe, PvE deki saçmalıklara kadar. Mantıksız yani, PvP için sadece Vampir aç, itemler desen bir acayip, skiller desen daha bir farklı, 7 tane tuş var kombinasyon yok, oyun tamamen bug a ve bug abuse a açık bırakılmış.

Şu anda da yapılabilecek tek şey beklemek. Düzelir düzelir, düzelmezse yapacak bir şey yok... Bu oyunda benim gözümde ne trailer yapmış ama adamlar, bunlar oyun yapacağına animasyon yapaymış keşke diyeceğim seride yer alır...
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2014, 16:19:19 Gönderen: Funkyou »

Çevrimdışı Steelo

 • Vasi
 • *
 • Kayıt: Mar 2014
 • Steelo - Bow/Assassin
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2014, 16:17:11 »
Pvp konusunda katılıyorum.Ama onun dışında oyun gayet güzel gidiyor.Pvp kısmı ise halledilmeyecek birşey değil, dediğin gibi görmezden geliyorlar veya yapacak çok biriken işleri olmalı ki bu kadar yanlış işler yapmak durumunda kalıyorlar.Pvp'ye dönersek eğer dediğin üzere zerg savaşları dönüyor, oyunu melee savaşlara döndürmek gerek.Oyunun trailerindan tut lore'a kadar herşey savaş üzerineyken ruhsuz ve zevksiz şekilde kale alıp kale bırakmanın zevk almamızı engellediği aşikar.

Neden kaleden dışarıya baktığımda Trabucket yok? daha güçlü vurduğu için gerçekçiliğin içine eden, o aptal ballista'yi görmek zorunda mıyım?Veya neden Savaş kulesi yok surlar için?Kale savaşları daha gerçekçi hale getirilmeli ve meydan savaşları da tabi ki de melee savaşları olabilecek şekilde düzeltilmeli.Eğer bunlar olmaz ise bende senin gibi kısa sürede ayrılabilirim.En azından şu uptade'lerden sonra bir gelişme olmaz ise PVE'de item yapıp turşusunu kuracak değiliz, sonuçta pvp için yapıyoruz bunları ki, eğer sonuç aynı olursa oyunda teksas çalıları uçuşacaktır.

Pulsarın oyundan kaldırılması olacak şey değil, nerf de gelemez çünkü zaten aslında çok az damage vuran bir dps ancak pvp de bunu stack halde giderek kullaniyorlar ve saniyede 2000-4000 gibi bir dps oranı ortaya çıkıyor.Ama tabi ki bu playerin suçu değil.Bu durumda bence yapılmasını beklediğim şey Pulsarın pvp alanından çıkartılması ve o alanda kullanılmaması.İmmovable için ise çözüm yine pvp de stun'u işlevsiz bırakan maddelerin çıkartılması olabilir.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2014, 16:35:16 Gönderen: Steelo »

Çevrimdışı mertusta

 • İmparator
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2014, 16:19:32 »
Oyunun inceleme notlarını da paylaşayım yani delirmedim merak etmeyin;

IGN: 7.8
Edge-Online: 5
MMORPG: 7
Gamespot: 6
Metacritic Yazarları: 7.1
Metacritic Okur puanı: 5.7
Eurogamer: 6
PC Gamer: 6.8
Video Gamer: 4

Ek olarak Tom's Hardware'de gördüğüm ama yazıya eklemeyi unuttum şu iki şahane resmi eklemek isterim. Elder Scrolls ki yaratıcılığın dibine vurmuş bir seridir, lakin ESO'da yaratıcılık diye bir kelime yok..


93 93/93 Gigohaldidiw

Çevrimdışı Infaustus

 • Acemi
 • *
 • Kayıt: Nis 2014
 • I will be a rider, as long as I live..
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2014, 16:27:42 »
Oyunu severek oynayan bir ben varım heralde. Mert'in yazdıklarının çoğuna katılıyorum ama orada yazılmayan ve benim bayıldığım, beni oyuna bağlayan da bir sürü özelliği var ESO'nun. Sadece olumsuzlukları sıralayınca oyun dünyanın en kötü oyunu gibi görünmüş ancak buna katılmıyorum. Hataları ile, sorunları ile, yine de ben bu oyunu seviyorum ve oynamaya devam edeceğim.

Kararına saygım var Mert, yolun açık olsun diyorum. Oyunu bırakacağının sinyallerini haftalar öncesinden vermiştin zaten, birkaç arkadaş ile de paylaşmıştım ama "bana yok canım, sana öyle gelmiştir vs." demişlerdi.

Elder Scrolls serisini daggerfall'dan bu yana oynuyorum. Sadece Skyrim'i oynamadım, onun da nedeni artık single player oynayamıyor oluşum. Dünyanın en iyi lore'u olsun, en kral efsanesi olsun, bu saatten sonra ben online olmayan bir oyun oynayamıyorum. Belki bana ait bir rahatsızlıktır bu bilemiyorum, ama en sıradan online oyun bile en başarılı single'dan daha iyi geliyor bana. Benim sorunum şu; ben bir oyunu kapattığım zaman, ben o oyunu bir daha açana kadar tüm oyun dünyası duruyor, tek bir yaprak kıpırdamiyor. Herşeyin ne yapacağı, ne olacağı önceden tasarlanmış. Bir hikayenin içindeki bir rolüm sadece single bir oyunda, benim dışında kimse yok canlı.. Kızdığım zaman oyunu silsem, yok etsem, tüm dünya yok oluyor. Bensiz devam etmiyor.. Herkesin bilgisayarında kendi dünyası var yani, kimse kimse ile iletişim halinde değil.. İşte bu gerçeklik benim single oyun oynama olayımı bitirmiş durumda. O yüzden olur da ESO gümler ve Elder Scrolls VI yapılır ise dünyanın en kral oyunu olsa oynamam, oynayamam yani.. Biraz da bu nedenledir ki, hatasıyla, yanlışı ile, bug'ı ile, artık pek olmasa da lag'ı ile dahi, ESO benim için bu evrenin tek çözüm yoludur.

Neyse, lafı cok uzattım. Bırakmak isteyen arkadaşların yolu açık olsun. Ben buralarda olacağım, gercekten devam etmek isteyen arkadaşlarla beraber guildi de sürdürebileceğimizi sanıyorum.
Beyonce Pretty - Dark Elf (Vampire) / Nightblade DW/Bow - DPS

Çevrimdışı mertusta

 • İmparator
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2014, 16:36:21 »
Hemen bir ekleme daha, az önce Skyrim'i kurdum ve oynuyorum şuanda. Skyrim'de fizik diye birşey var, iri yarı kaslı izbandut gibi olmasına rağmen karakterim çift elli kılıcı savururken bedeni de savruluyor, o kılıç öyle iki hareketle aşağı yukarı hareket etmiyor. Ama ESO'daki incecik High Elf karakterim boyundan büyük çift elli kılıcı durduğu yerde sopayla şov yapan japonlar gibi sallıyor... Güler misin ağlar mısın.

Bu arada aklıma geldikçe konuyu güncel tutmaya çalışacağım. Ben yandım siz yanmayın.
93 93/93 Gigohaldidiw

Çevrimdışı obiwan

 • Ortak
 • *
 • Kayıt: Nis 2014
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #13 : 09 Eylül 2014, 16:43:28 »
Mert sana bende katılıyorum. 4978 ambusha şaşırdım valla ,1600ün üstünü görmek nasip olmadı daha. Bu oyunda pvp yanlış tanıtılıyor, oyunun ilk zamanları böyle zerg ekipleri , emperor grupları yoktu. Artık hangi campaign secersen seç, hep belli başlı gruplar ön planda . Ben aylarca tek başıma assassin oynarken ,şimdi kesicek adam bulamıyorum. 20 kisilik grup ,20 tanede yanciyla dolaşıyorlar. Benim assassin build ,kamikaze build oluyor.Birde bir sorun varki örneğin spell resistance 2000 küsür, üstünde 450-500  crit resist var. Adamın biri geliyor ambushla 1800-1800 vuruyor. Ben anlam veremiyorum neye göre hesaplanıyor. 2800 magicka +155 spell ile ben 1300den fazla vuramiyorum. Bu adam 180 spell mi yaptı 3500 magickami yaptida vurdu. Bu oyunu hala anlayamadım ben.

Çevrimdışı Neb

 • Kalfa
 • *
 • Kayıt: Ara 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #14 : 09 Eylül 2014, 17:31:26 »
Oyun indirime girince alacaktım, o isteğim de kaçtı şu yazıdan sonra.

(görmek/gizlemek için tıkla)

Çevrimdışı biktim_yaaaa

 • Üye
 • *
 • Kayıt: Kas 2013
 • Elder Scrolls Türk
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #15 : 09 Eylül 2014, 19:01:42 »
Yani herkesin kendi tercihi isteyen oynar istemeyen oynamaz.. Bunun beraberinde her insanın aldığı zevkler ayrı. İnsanlar oyun hakkında başka insanların düşüncelerinden çok kendi düşüncelerine göre karar vermeli. Bence şu an MMORPG piyasasında ESO'dan daha güzel bir oyun yok. Uzunca bir süre de olmayacağını düşünüyorum. Bu tür oyunlarda PVP ya da PVE biraz da oyunculara bağlı. Sen gider 3 arkadaşınla güle oynaya balık tutar yüzer muhabbet edersen oyundan ve PVE'den aldığın zevk maksimuma çıkar. Ya da görevleri okuyarak anlayarak yaparsan, oyunun harika grafiklerine manzaralarına bakarsan daha fazla tad alırsın. Tutup 5 günde V-12 olup ben sıkıldım dersen de ona direkt hadi lan derim. Sonuç olarak oyunun PVE'si çok çok güzel ve daha da güzelleşmeye devam ediyor.
PVP başlığı altındaki bazı konularda Mert'e hak vermiyor değilim. Yani herkes almış eline bir desto staff aynı skili basa basa koşturuyor. Öyle PVP'de gerçekten de zevk olmaz. Ancak şu da var. Hiçbir online oyun çıktığı ilk zamanlar zaten mükemmel olmaz. Aradan zaman geçmesi gerekir. ESO'da öyle ve ben eminim ki mutlaka PVP'de ki sorunlara çözüm bulacaklardır. Ben bu oyuna inanıyorum. Ve iyi olacağını biliyorum.
NOT: Oyun F2P olacak diye bekleyen piranalar boşa beklemesin. Gitsin tera filan takılsın.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2014, 19:06:03 Gönderen: biktim_yaaaa »
Örümceklerden nefret ediyorum.

Çevrimdışı mertusta

 • İmparator
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #16 : 09 Eylül 2014, 19:22:19 »
Şu yanlış anlaşılmasın, oyundan nefret etmiyorum, aksine çok bağlıyım ve seviyorum. Daha doğrusu sevmek istiyorum, oyunu da bırakmadım, subscription'a ara verdim. Oyunu PvP'si için oynuyorum. PvE konusunda dikkat ettiyseniz yorumum yok. Beni alakadar eden PvP'si, ama şu anki hali oynanacak gibi değil. Update 4'te tekrar dönmeyi planlıyorum eğer bahsettiğim sorunları çözerlerse
Dediğim gibi şimdilik oyun oynanacak (en azından PvP'si) durumda değil. Kimse de çıkıp bilip bilmeden taraflı yorum yapmışsın vesaire demesin. Gerçekleri söylüyorum eleştiri değil bu yazdıklarım.
93 93/93 Gigohaldidiw

Çevrimdışı obiwan

 • Ortak
 • *
 • Kayıt: Nis 2014
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #17 : 09 Eylül 2014, 20:51:34 »
valla bende sana katılıyorum mert tamamen.  Bende bir mmoyu herzaman pvp si için oynamışımdır. Pvp için işime yarıyacak itemleri elde etmek için pve yapıyordum. Ama bakıyorum şöyle bir , onlarca build denedim ,birinde karar kıldım ,setlerini yaptım , skilleri düzenledim. Artık önümde sadece bu ugraşlarımın karşılıgını almak kaldı. Ama bir baktımki olcak gibi deil artık. Ne cyrodil eski zevki veriyor ,nede alternatif bir pvp sistemi var. Belki tournament olayı olsa, o 3 kişi cyrodillde raidlere karşı çırpıncagına ,girer orda 3v3 turnuvalara katılır. Ben şu güne kadar hiçbir oyunda pvp diye battle sisteminin sunuldugunu görmemiştim. Tamam oyun güzel zevklide çok geriden geliyor. Farkındayım aranızda oyuna körü körüne baglanan arkadaşlar var, dediklerimi oyunu kötülemek olarak görmeye gerek yok , düzeltilmesi gereken eksiklikler bunlar

Çevrimdışı SoNHaKaN

 • Şampiyon
 • *
 • Kayıt: Tem 2013
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #18 : 10 Eylül 2014, 09:54:36 »
Gerçek bir MMO oyuncusu, bu oyunun zaten olmadığını en baştan beri anlamıştır. Her fırsatta bu oyunu yerden yere vurdum (çünkü kim ne derse desin bu oyun nitelikli ve ayrıcalıklı bir mmodan çok uzak.) Sırf burada bu oyuna para bağlayan kitleye saygısızlık etmemek için dil uzatmamaya çalışsam da birçok zaman kendimi tutamadım :D  Çünkü ben gerçekten wow'dan sonra başlanıp yıllarını verebileceğin ve an bile sıkılmayacağın potansiyele sahip tek bir oyun olarak Elder Scroll serisini görmüştüm. Loresi mükemmeldi, istenilse ortaya harikalar çıkarılabilirdi. Onlar kolay yolu seçti her firma gibi. Standart bir mmo dan fazlası yok bu oyunun emin olun. Bu güne kadar çıkmış en iyi mmo olabilir. Çünkü şu an en yenisi bu. Bu yıl ve birkaç yıl içinde çıkacak bedava mmolardan bile daha rezil bir oyun bu. Zamanla göreceksiniz.
Neden hep cevap aranan sorusun ? Olma !
Cevap ol ki şüphe uyandıran sen olma.

Çevrimdışı Mithirades

 • Yolcu
 • *
 • Kayıt: Eyl 2014
Ynt: Elder Scrolls Online Neden Oynanmamalı?
« Yanıtla #19 : 15 Eylül 2014, 19:27:48 »
biz kuzenle bir hevesle başladık .Molag bal heykelini alıp karşımıza koyduk ama eger boyle olumsuz noktalar varsa tum hevesimiz gider :(. İnş herşey duzelir diyelim

 

Elder Scrolls Turk Facebook sayfası  Elder Scrolls Turk Twitter sayfası  Elder Scrolls Turk Youtube Sayfası  Elder Scrolls Türk Steam sayfası