Tarih: 28-10-16  Saat: 07:24 ÖÖ

Gönderen Konu: Para Kazanma ve Ekonomik Rehber  (Okunma sayısı 17977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vatansever

  • Şampiyon
  • *
  • Kayıt: Tem 2013
Para Kazanma ve Ekonomik Rehber
« : 16 Ağustos 2013, 21:13:58 »
PARA KAZANMA VE EKONOMİK REHBER


   Evet arkadaşlar. Bu rehberde önünüze Skyrim’in ekonomik dünyasını getireceğim. Daha çok para kazanma üzerine gibi olsa da genel bir ekonomik rehber hazırlamaya çalışacağım sizlere.

   Başlayalım. Her oyunda olduğu gibi Skyrim’de de para konusu çok önemli bir mevzu. Her türlü eşyayı satın alabilmek, kendinizi eğittirebilmek, yeni büyüler öğrenmek vb. bir sürü konuda paraya bağımlısınız. Parayı kolayca kazanabilmeli, iyi yönetebilmeli ve harcayabilmelisiniz. Önceki oyunlara göre ekonomik sistem çok daha basit, o yüzden pek de korkmanıza gerek yok. Alım-satım işleri bildiğiniz üzere tüccarlarla yapılıyor, tüccarların bazıları sadece kendilerine özel eşyaların alım-satımını yaparken bazı genel tüccarlar elinizdeki her türlü malla ilgilenir. Bu durum verdiğiniz perklerle de alakalı, bunu yazının ilerleyen kısımlarında anlatacağım. Para kazanma yöntemleriyle başlayalım.

Alchemy


   Simya, oyun başlangıcında size en çok para kazandırabilecek yöntemdir. Doğru iksirleri hazırladığınız sürece çok önemli bir para kaynağıdır. Öncelikle bu kısımda belirtmem gereken birkaç husus var: İksirler ingredient denilen malzemelerle hazırlanır. Her ingredient’ın kendi başına dört etkisi bulunur, yani etkisinden faydalanmak için illa ki iksir hazırlamak zorunda değilsiniz, ama konumuz para kazanma olduğuna göre biz bu malzemeleri iksire çevireceğiz. Bulduğunuz bir ingredient’ı yapacağınız ilk şey yemek olsun, bunu tehlikeli bir yerde yapmamanızı öneririm, felç eden malzemeler de var. Yemek ingredient’ın ilk özelliğini öğrenmenizi sağlar. Diğer üç özelliği yalnızca iksir yaparak veya perklerle öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için: Simya(Alchemy)

   İlk özelliğini öğrendiğiniz bir ingredient’ı artık iksir yapımında kolayca kullanabilirsiniz. Buradan sonrası size kalmış, rastgele karıştırın, tarif bulun, bir şeyler yapın işte. Bir ipucu vereyim. (İçinde regeneration geçen iksir ve zehirler iyi para getiriyor, bunun dışında fortify potionları da pahalıdır. Damage health poisonlarını kullanmıyorsanız yapmayın, beş para etmezler.) Bu yöntemin güzelliği hiç alchemy perk’ü vermeseniz bile iksirlerin iyi para etmesidir, hatta bir süre sonra bir göreve giderken yollarda topladığınız 3-5 ot size görevden daha çok para getirebilir.

Smithing-Enchanting Kombosu


   Eğer Smithing kasmak için iron dagger veya leather bracers yöntemlerini kullanıyorsanız bu yöntem işinize yarar. Ben farklı bir yoldan daha bahsedeceğim. Whiterun’ın kuzeybatısında Halted Stream Camp isimli bir bandit mekanı var. Bu mekan ayrıca bir maden. İçeride yüksek miktarda iron ore ve Transmute Ore isimli bir büyü kitabı elde edebilirsiniz. Bu büyü kitabı çok önemli. Öğreneceğiniz bu alteration büyüsü elinizdeki iron oreları silver ora’a, silver oreları da gold ore’a dönüştürmenizi sağlıyor. Böylece değersiz demir metalini altına dönüştürüp yapacağınız pahalı takılarınızda kullanabilirsiniz. (Gerçek simya bu..) İş bununla kalmıyor, ayrıca bu elde ettiğiniz eşyalara enchanting de yapmalısınız. Bu kısım biraz şans gerektiriyor. Soul trap enchantlı bir silah bulursanız ne ala, bulamadınız soul trap büyüsüne bağımlı kalacaksınız. Whiterun etrafındaki ceylan, tavşan, kurt gibi güçsüz yaratıkların ruhlarını lesser ve petty soul gemlere doldurmalısınız. Çünkü enchanting soul gem gerektiren bir iş. Elinizdeki gereksiz silahlara (iron dagger gibi) absorb health ve banish gibi enchantmentlar, gereksiz giysi ve takılara da fortify carry weight gibi pahalı enchantlar bassın. Elinizde bunlar yoksa en pahalısını deneyerek bulun. Bu yöntem alchemy yöntemine göre biraz daha uğraştırıcıdır ve çok da karlı olduğunu pek düşünmüyorum. (Çok zaman gerektiriyor, kısa vadede daha çok para getirecek yöntemler mevcut.)

Zindan Yağmalamak


   Zindan yağmalamak pek tabii ki en yaygın yöntemdir. Ancak oyuncuların çoğu buldukları eşyaları fiyata göre topladığı için asıl karı elde edememektedirler. Asıl önemli olan eşyaları kendi taşıma kapasitenizi de hesaba katarak toplamanızdır. Bu konuyu önceki rehberlerimin birinde ayrıntılı açıkladım: Envanter Kontrolü ve Taşıma Kapasitesi Hakkında.. Her neyse bu yöntem daha çok şansa bağlı, girdiğiniz dungeon’a, level’ınıza ve biraz da tesadüfen yağmalayacağınız eşyaların ekonomik kalitesi artıp düşebilir. Özellikle bunu bir yöntem olarak kullanmayın, görevlerin doğal akışı gibi düşünün.

Stones of Barenziah


   Bu yöntem oyunda size en çok para kazandıracak yöntemdir. Görevi oyun başında bitirmeniz pek mümkün değil, o yüzden oyun başı için önerilmez. Ama oyun sonrası ve yüksek levellar için çok yararlıdır. Bu görev bir unusual gem bulduğunuzda başlar. Unusual gemler aslında birer Stones of Barenziah’dır. Haritada tam 24 adet SoB var ve görev size bu taşları nerede bulacağınızı söylemiyor. “Stones of Barenziah Quest Markers” isimli bu taşların yerini gösteren bir mod mevcut. İster bu modu kullanın, isterse gezip kendiniz bulun. Taşların yeri belli olsa da siz bilmediğiniz için size göre her yerde bulunma ihtimali mevcut. Eğer kendiniz bulacaksanız gittiğiniz her şehirdeki her evi gizliden de olsa gezin, özellikle büyük şehirlerde 2-3 SoB bulunabiliyor. Bütün taşları bulup Thieves Guild’deki Vex’e götürdüğünüzde son bir küçük görev daha alıyorsunuz. Bu görev de bittiğinde bir özellik kazanacaksınız. Bu özellik (ya da yetenek mi demeliyim) her türlü containerdan  biraz (!) daha fazla mücevher bulmanızı sağlıyor. Biraz kelimesine takılmayın, geçek anlamda mücevher içinde yüzüyorsunuz. Önceden bir ruby, amethyst zor çıkan yerlerden bu sayede her türlü mücevher ve flawless halleri, ikişer üçer çıkıyor ve her türlü kutudan sandıktan mücevher çıkıyor. Öyle ki küçük bir mekanı temizlemeye gidiyorsunuz ve sadece bulduğunuz mücevherleri bile bütün şehirdeki satıcılara satamıyorsunuz, paraları yetmiyor. Hatta bir süre sonra mücevherleri satmayacak, x altın + şu kadar mücevher şundan, şu kadar mücevher bundan diyerekten mal varlığınızı belirleyeceksiniz.

Alım – Satım İşleri


   Sonuç olarak hatırı sayılır bir miktarda para kazanacaksınız bu yöntemlerle, ama eşyaları satmanızı sınırlayan bir sistem mevcut. Satıcıların paraları sınırlı ve bir süre sonra bulduğunuz ve yaptığınız eşyların çoğu elinizde kalacak, sırtınıza yük olacak. Bu durumda Speech perklerine bağımlısınız ve ben her türlü karakterin bu perkleri vermesini şiddetle öneriyorum. Şimdi bu perkleri incele