Üye değil misiniz? Hemen kaydolun!
Üyelik Aç  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

 
Ejder Savaşları Hakkında?

#1
Merhabalar, benim bunlarla ilgili olarak kafamda oturmayan birkaç şey var bilen arkadaşlar açıklarlarsa sevinirim Smile.


Şimdi bu savaşları ana hatlarıyla biliyorum. Ancak mevcut Tamriel tarihi içinde bir yere oturtamıyorum. Yani tam olarak ne zaman oldu? Ysgrasmordan önce mi sonra mı? Sonraysa Ysgrasmor'un ejderlerle ilişkisi neydi? Kar elfleri bu savaşlarda rol oynadılar mı oynadılarsa nasıl rol oynadılar vs vs kafam karışık.
Ara
Cevapla

#2
Ysgramor'dan bir 150-200 sene önce olmuş olabilir. Çünkü bu savaşlar sırasında Kynareth, İnsanlara Thu'um gücünü veriyor. Ysgramor'un da pek âlâ Thu'um kullandığı biliniyor zaten.
Ara
Cevapla

#3
(18.05.2017, Saat: 03:30)Diist Kiin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ysgramor'dan bir 150-200 sene önce olmuş olabilir. Çünkü bu savaşlar sırasında Kynareth, İnsanlara Thu'um gücünü veriyor. Ysgramor'un da pek âlâ Thu'um kullandığı biliniyor zaten.

İyide zaten Ysgramor ilk insanların önderi değil miydi? Daha doğrusu ilk egemen olan insanların? Ondan önce Skyrimde insanlar azınlıktı ve elfler tarafından yönetiliyordu diye biliyorum yanlış mı biliyorum?
Ara
Cevapla

#4
Elfler tarafından yönetilmiyordu. Skyrim, Kar Elflerindeydi, şehirleri yine Atmoralılar yönetiyordu, bağlı değillerdi. Aslında Saarthal, Atmoralıların Skyrim'de kurduğu ilk yerleşim yeri. Şimdi bir sürü höyükler, yer altı şehirleri var. Bazıları o zamanlarda kurulmuş da olabilir, sonradan kurulmuş da. Ne kadar güneye indiler tartışılır ama Hrothgar'a kadar varmışlar demek ki. Zaten bu Kar Elfleri Kışhisar tarafları takılıyorlar. Batıda çok fazla olmamaları lazım.

Yani dediğim gibi, zaten bu eski, Tanrıları hayvanların simgelediği dinde, Alduin daha ön planda. Çünkü Ejder Tarikatı denen bir dini örgüt yönetiyor Atmoralıları. Bunlar da Issızkent civarlarına falan inip oralarda da örgütleniyorlar. Ki Kral Harald zamanına kadar da öyle böyle sürdürüyorlar varlıklarını. Velhasıl kelam, bu örgüt zamanında Alduin çok ön plandaydı. Thu'um kullanamıyordu her Atmoralı evladı. Sadece Tarikat'tan olanların kullanabilmesi lazım yanlış hatırlamıyorsam. Ysgramor da zaten "Ya Shor! Sovngarde!" diye dalan birisi. Ejder Tarikatı baştayken, Thu'um kullanması imkansız.

Kısacası, Ysgramor'dan sonra olması mantığa sığmıyor. Ama ne kadar önce oldu o da bilinmiyor. Yine de kesin bir şey istersen, Merethic Era'nın son binyılında gerçekleşiyor diyebilirim.
Ara
Cevapla

#5
Skyrimde bulunan "The Dragon War" kitabının çevirisinden bazı bölümler:

"Elflerin çağında, Ysgramor Tamriel'e ilk ayak bastığında halkı beraberlerinde hayvan tanrılara tapan bir inancı da getirdi."

"Tüm bu hayvanlar arasında en önde gelen ejderhaydı...Ejderhaları onurlandırmak için büyük tapınaklar yapıldı. Çoğu bugün meftun veya hortlak ejder rahipleri tarafından lanetlenmiş harabelerdir."

"Atmora'da, Ysgramor ve halkının geldiği yerde ejder rahipleri haraç talep edip ejderhalar ve insanlar arasında barışı sağlayan yasaları belirlediler. Tamrieldekiler ise o kadar hayırsever değillerdi. Sebebi hırslı ejder rahipleri miydi, belirli bir ejderha mı yoksa zayıf krallar mı bilinmez. Her ne idiyse ejder rahipleri katı bir yönetime başlayıp halkın geri kalanını kölelere çevirdi."

Kısacası Ysgramorun gelişinden sonra gerçekleşiyor ki zaten Ysgramordan önce Skyrimde Atmoran/Nord veya insan krallığı bulunmuyor.
[+] LorkhaN isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
Ara
Cevapla

#6
Bu barış süreci, başka bir ejderhanın devrinde mi oldu? Alduin'in yönetimi içinde, barış gibi bir şey pek olası gözükmüyor da.
Ara
Cevapla

#7
Ejderha Savaşı, Ysgramor'dan sonra başlıyor. Ysgramor ve yoldaşları Skyrim'e yerleşiyorlar. Beraberinde Atmora dinini de getiriyorlar. Birçok hayvan totemlerine tapıyorlar; ayı, kurt, şahin gibi... Ama en önemli totem ejderha olarak görülüyor. Atmoralılar, ejderhayı kendi pantheonlarının başı olarak görüyor. Ejderhalar da bu durumdan mutlu tabii. Men ırkından çok daha üstün olduklarını onlara kabul ettirmiş oluyorlar. Ölümlüler üstünde mutlak hakimiyete sahip oluyorlar. Bir süre sonra ejderhalar, mutlak itaat karşılığında ejder rahiplerine belirli bir güç veriyorlar. Bunlar ejderhalar ile insanlar arasında var olan barışı korumak için belirli yasalar düzenliyorlar. Daha sonra bunlar yozlaşmaya başlıyorlar. Nüfusun geri kalanından haraç alıp duruyorlar. Onları köleleştirmeleri de muhtemelen son nokta oluyor insanlar için.

Sonunda insanlar ''Siz hayırdır?'' diyorlar ve isyan ediyorlar. İnsanların, ejderhalara karşı başlattığı bir özgürlük mücadelesi gibi düşünülebilir. Savaşın başlarında ejderhalar, insanları paramparça ediyorlar. Thuum'un gücünü kullanan ejderhalar, insanları madara ediyor.

Daha sonra Kyne, insalara yardım etmesi için Paarthurnax'ı gönderiyor. Paarthurnax, Alduin'e ihanet ediyor ve insanlara Thuum'u öğretiyor. Birkaç ejderha da Paarthurnax'ın yanında yer alıyor.

İnsanlar bir süre sonra Dragonrend olarak bilinen nidayı keşfediyorlar. Bu nidanın icadından sonra savaşın seyri değişiyor.

Felldir, Alduin'i yok etmek için Kadim Parşömeni kullanıyor. Hakon One Eye, Felldir ve Gormlaith, olarak bilinen kahramanlar Alduin'e karşı savaşıyorlar. Alduin, Gormlaith'ı elma yer gibi yiyor, Hakon One Eye de ağır yaralanıyor. Felldir ayakta kalan tek kişi oluyor. Alduin'i sürgün eden de o zaten. 

Bu arada Kar Elflerinin bu olayla alakası yok. Ysgramor, salatalık doğrar gibi doğramıştı hepsini  Cool

Benim bildiklerim bunlar. Bilmediklerim veya yanlış bildiklerim vardır. Yanlış bildiklerimi bilgili kişiler düzeltebilirler. 

Benim yazdıklarım Wikia'dan alıntıdır.
Ara
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Vampirler Hakkında Soru CenkSparrow 5 203 11.09.2017, Saat: 03:19
Son Yorum: CenkSparrow
  Deadra Kitabı Hakkında Sorular pBuRaKq 1 163 08.07.2017, Saat: 09:45
Son Yorum: Sesl1harf
  Oblivion kapıları hakkında Diist Kiin 5 732 13.03.2016, Saat: 09:45
Son Yorum: LorkhaN
  Reman Cyrondiil hakkında. kirfanatik 1 415 01.03.2016, Saat: 06:03
Son Yorum: Malkoçoğlu
  Titus Mede ve Attrebus Mede hakkında. Penitus ocalotuslar hakkında kirfanatik 4 543 28.02.2016, Saat: 04:48
Son Yorum: kirfanatik