Üye değil misiniz? Hemen kaydolun!
Üyelik Aç  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

 
Role-Play Nedir? TES Özel DERS

#1


abd1186.png

Öncelikle merhabalar. Konumuzun başlığından anlaşılacağı üzere Role-Play yani Rol oyunun ne olduğunu size anlatacağım. Bu Anlatım tamamen. The Elder Scrolls Evrenine özeldir.


Ayrıca. Burada anlattığım ilerde burada dönecek rollere bir örnektir ve nasıl davranmanız ve ne yapmanız gerektiğini kısaca anlatmaya örnek vermeye çalışacağım karakter oluşumu için ayrı konularda rehberlere gideceğiz.

Biraz detaylandırmak gerekirse Rol oyunu dediğimiz ve bizden bile daha yaşlı olan bir oyundur peki bu oyun nasıl oluyor yani sık sık bilgisayarlarda duyduğunuz oyunlarda gördüğünüz role play özellikleri olmakta peki bunun yuvası nedir?

Picture2.png

Öncelikle role play gerçek hayatta bile hayali bir karakteri canlandırmak demektir. Tıpkı bir filim dizi oyuncusu olunduğu gibi fakat bunun biraz farkları var elbette.

Filim, Diziler, Oyunlar, Gerçek hayatta oynanan Rol oyunlarını bir kenara çektiğimiz zaman Sınırsız bir role play dünyasını bize sunan zihnimiz ve hayal gücümüzdür.

Biz yönetmen koltuğunda veya senarist koltuğunda oturmadığımız sürece insanlara hayali karakterimizi göstermek gibi bir imkanımız yok veya hayali bir senaryo hayali bir hikayemizi gösterme imkanımız bulunmamakta.

Bu yüzden biz Role play severler veya yeni başlayacak olanlar için bu toplu olarak bir role play oyununda Kendi senaryomuz / karakterimiz yansıtılabilir.

Picture2.png

Şimdi Role-Play yapmak için en büyük sebebiniz hayal dünyanızı sınırsızca kullanmaktır. Hayalinizdeki yakışıklı/güzel, güçlü/güçsüz, Bunlardan hangisi size uygunsa her türlü bir karakter yaratabilirsiniz Tıpkı Skyrim gibi tıpkı oynadığınız MMO-RPG oyunları gibi ama bizim yaptığımız bir MMO değil içinde sadece rol oyunu olacak en iyisi olmaya çalışmayacaksınız.

Toplu olarak yaptığımız rollere uyum göstererek o çağda kılıçlarınızı veya oklarınızı büyülerinizi hazırlayıp ya omuz omuza savaşacağız veya birbirmizle rol bizi düşmanlığa götürdüğü zaman bununla savaşacağız.

Picture2.png

Role-Play demek sadece savaşmak ve güçlü olmaya çalışmak demek değildir böyle düşünen Role Play'den asla zevk alamaz ve kendide zevk alamayınca çevresindeki Rol yapan kişilerinde rollerini bozdurabilir.

Gerçek kişiliğinizle Role play yapacaksınız tamam güçlüsünüz bir kılıcınız atınız var ama sizinde korktuğunuz şeyler mecbur olunca kaçmak zorunda olduğunuz şeyler olmak zorunda ölümsüz veya rambo olamazsınız..

Sonuçta gerçekçi rola play yapıyoruz siz bir filimde hiç ölümsüz bir adam kaçmak zorunda olunca kaçan bir karakter görmedinizmi elbette gördünüz.

Her şeyin zayıf noktası vardır. Bu yüzden hepimiz bazı şeylerde korkmak zorundayız rollerde örnek ben bir oyuncuyla role giriyorum. Ben normalde Vampir rolü yapmayı seviyorum bu yüzden ben bir oyuncuyu ısırmak istiyorum. kan açlığımı gidermek için fakat bu oyuncu beni görürse kendini savunmak zorunda kalacak. Bana bir ateş büyüsü yapabilir. veya karanlık yerdeysek ve hava güneşliyse güneşe doğru kaçarak bu durumdan kurtulalbilir.

Yani kısacası bir rol yazıyorsanız karşınızdaki oyuncuya savunma fırsatı vermek zorundasınız siz karşınızdaki oyuncudan korkarsanız bu rolde o kadar zevkli olur ve zamanı tekrar gelince sizde bu oyuncuyu korkutmak durumundasınız. Rolün mantığına göre hareket edeceksiniz kısacası rol sizi nereye götürüyorsa o götürdüğü yerde oyuncu ne kadar zayıfsa karşısındakine karşı yenilgi yapmak zorunda kalır. Ve onun bu zayıflığı rol ortamdaki herkes tarafından görülüp bilinecek. Aksini yaparsanız hem rol ziyan olur hemde o zevki almamış oluruz.

Picture2.png

Kısacası size Role-play anında neler yapmanız gerektiğiniz nasıl bir tür karakter olmanız gerektiğini ve hayatınızı nasıl şekillendirmeniz gerektiğine dair örnekler verdim. İlk başta dediğim gibi. Karakter oluşumu için ayrı konu ve kısa bir rehberden bahsedeceğiz size burada sadece Rollerde hangi Irk - Sınıf rolünde iseniz her zaman kendinzi olmayı başarın. Korkmanız gerektiğinde korkun. Saldırmanız gerektiğinde saldırın. Kötü bir adam olsanız bile veya Kahraman olsanız bile. Çünkü biz burada en iyisi olmaya değil EN iyi dünyayı yaratmaya çalışıyoruz...

Okuyan arkadaşlar için teşekkürler bu konu sadece küçük bir örnekti.

Ara
Cevapla

#2
Böylece, Role-Play'ın okunacak temelleri atılmış oldu.
Ara
Cevapla

#3
Eline sağlık şu fotoğrafları görünce hep okuyasım geliyor hep kanıyorum buna Tongue
Ara
Cevapla

#4
Bayağı iyi olmuş.Özellikle şu süslemeler beni benden alıyor Cheesy Eline sağlık.
Ara
Cevapla

#5
Teşekkürler arkadaşlar. Okuyup okumamak size kalmış bir şey sonra bize böyle bir şey söylenmedi olmasın.
Ara
Cevapla

#6
Sadece TES evreniyle mi sınırlıyız yoksa Mass Effect tarzı RP'ler de yapacak mıyız?
Ara
Cevapla

#7
Sadece Tes evrenini düşünüyoruz. Sonuçta bu forumda mass effect evreninden ziyade tes evreni daha çok biliniyor. Bilindik evren ise daha zevkli olacaktır.
Ara
Cevapla

#8
Çok açıklayıcı güzel bir yazı.
Ara
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Role Play - Genel Kurallar Diist Kiin 0 118 14.03.2017, Saat: 05:19
Son Yorum: Diist Kiin
  Role Player Grubu - Başvuru Diist Kiin 0 121 14.03.2017, Saat: 04:49
Son Yorum: Diist Kiin
  Role-Play | Karakterini Oluştur AvP.Love 13 1,009 04.03.2017, Saat: 02:25
Son Yorum: Folcred
  Role-Play | KADEME-I | Skyrim İç Savaş AvP.Love 244 5,163 23.12.2016, Saat: 07:44
Son Yorum: bluestorm02
  Role-Play | Başvuru AvP.Love 0 362 23.10.2016, Saat: 06:04
Son Yorum: AvP.Love