Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

[Sabit] Lady N'in Temel Blades Rehberi

 
(@altug)
Yetkili

Bu rehber Reddit kullanıcısı ladynerevar tarafından yazılmıştır. Çevirip yayınlamamıza izin verdiği için kendisine teşekkür ederiz. Orijinal rehbere ulaşmak için: https://www.reddit.com/r/ElderScrollsBlades/comments/b6f1w1/lady_ns_blades_basics/?utm_source=reddit-android

 

* * *

 

Merhaba millet! Blades’i birkaç saat oynadım şu ana kadar ve iyi vakit geçirebilmeniz için birkaç temel ipucunu paylaşmak istedim. Eğer eski toprak bir RPG oyuncusuysanız ya da beleş müptelasıysanız bunun çoğu zaten bildiğiniz şeyler olacak ama bazıları yeni olabilir de!

 

Genel Taktikler

Yardım menüsüne göz atın. Ana menüde sağ alt köşedeki çark ikonu. Oyunun nasıl oynanacağı hakkında tüm temel bilgileri ve ayrıca oyun sırasında öğretilmeyen birkaç işe yarar şeyi de içeriyor.

Görev biçimleri. Hem ana görev hem de Job’lar birkaç ana sınıfa ayrılıyor:

 • Explore the Dungeon. Tüm yapmanız gereken girişten çıkışa ulaşmak, aradaki her şeyi öldürmenize gerek yok.
 • Rescue Townsfolk. Zindandaki 2 kasabalıyı bulun ve onlarla konuşun. Yine aynı şekilde, düşmanları öldürmenize gerek yok.
 • Get the [Item]. Aradığınız item daima zindanın en sonunda bulunan bir karakter tarafından taşınıyor olacak. Bu karakter dışında başka bir düşmanı öldürmenize gerek yok.
 • Kill X [Enemy]. Açık ve net, görevin istediği sayıda elemanı öldürün.
 • Get X of [Item]. Itemlar neredeyse her zaman yerde bulunuyor, sıklıkla vazo ve fıçı kümelerinin yakınında. Çevredeki düşmanları öldürmenize gerek yok.

 

Kasabadayken...

Daima ekipmanınızı tamir ediyor olun. Silahlarınız ve zırhınız çabucak yıpranıyor ve durumları çarpışmada ne kadar etkili olduğunuzu belirliyor. Kasabaya her dönüşünüzde demirciyi mutlaka ziyaret edin.

Mağaza stokunu günlük olarak kontrol edin. Dükkânların envanteri yenileniyor ve her gün farklı itemlar satışa çıkıyor. Özellikle aşağıdaki itemları almanız gerekecek:

 • Copper (Kasaba inşaatları için gerekli. Buna çok fazla miktarda ihtiyacınız olacak.)
 • Bronze, Marble ve Crystal (buna daha sonra ana görevde ihtiyacınız olacak)
 • Histcarp, lavender, impstool (iyileşme iksirleri üretmek için) ve de sıkça yaptığınız craft için diğer kaynaklar.
 • İyileşme iksirleri

Satın aldığınız dükkanlara satın. Tüccarlar sınırlı miktarda altına sahipler ama her türlü eşyayı satın alıyorlar. Tüccarların altını her gün yenileniyor ve bir tüccardan satın alırken harcadığınız para onun envanterine ekleniyor (fakat craft/enchant/repair yaparken harcadığınız para eklenmiyor). Yani eğer satacak gerçekten pahalı bir itemınız varsa önce tüccardan bir şey satın almayı deneyin. Workshop bunun için iyi bir seçenek.

Altın hakkında endişelenmeyin. Nereye harcayacağınızı bildiğinizden daha fazla paraya çok geçmeden kavuşacaksınız, pinti olmayın yani.

Konum, konum, konum. Verimliliği artırmak adına, tüm mağazalarınızı ana kapıya yakın yerleştirmeye dikkat edin çünkü kasabaya her geldiğinizde orada ortaya çıkıyorsunuz.

 

Zindanlardayken…

Savaşmak zorunda değilsiniz. Saldırıya geçmeleri tamamen yakınlığa bağlı olduğundan eğer devriye yollarını gözlemlerseniz ve açık alanlarda çevrelerinden dolanırsanız düşmanları atlatmak bazen mümkün oluyor. Altın ve xp kazanma fırsatını kaçırmış oluyorsunuz ancak eğer canınız azsa işe yarar bir strateji olabilir bu.

Zindanlardaki diyalogların çoğu hem savaşma hem de savaşmama seçenekleri sunuyor. Neye tıkladığınıza dikkat edin!

İşe uygun aleti kullanın. Her düşmanın hem fiziksel (slashing/cleaving/bashing) hem de büyüsel (fire/frost/shock/poison) saldırı türlerine karşı bir direnci ve bir de zayıflığı var. Bolca envanter alanınız var, dolayısıyla her silah türünden bir tane yanınıza alıp düşman türüne göre değiştirmek iyi bir fikir. Ayrıca elde birkaç farklı büyü bulundurmak da akıllıca olur, özellikle kılıcınızla ulaşamadığınız, etrafınıza doluşan yaratıklarla savaşırken.

Absorb büyüsünü satın alın. İstenildiğinde herhangi bir kaynak harcamadan iyileşmek için tek yol bu.

İyileştirme iksirlerinizi saklayın. Abyss’de olmadığınız sürece her zindanda etrafa yayılmış iyileştirme itemları bulunuyor. Gözünüz yüzeylerde ve zemindeki yiyecek itemlarında, mantarlarda ve çiçeklerde olsun. Çok nadir bulunan iyileşme iksirleri yerine bunları önceleyin.

Nadir bileşenleri arayın. Bir quest sırasında (job değil!), zindanlar sıklıkla, başka türlü sadece chestlerde bulunan imp stool, seeds, ya da crystal gibi nadir bileşenlerle dolu oluyor. Kesinlikle alın bunları!

 

Gemler ve Chestler

Eğer o sırada oynamaktaysanız chest açmayın. Wooden chest olmadığı sürece bir chesti açmak chest menünüzü kalabalık etmenin ve kendinizi chestlerden vazgeçmeye ya da gem harcamaya zorlamanın kesin bir yolu. Yapmayın.

Dolu bir Chest Menu ile oynamayın. İlk önce en küçük chestleri açın, sonra daha uzun olanlar açılırken mola verin.

Gem satın almak zorunda değilsiniz.  Seviye kazandıkça gemler ödül olarak veriliyor, ayrıca düşmanlardan ve chestlerden de rastgele düşüyor. Abartılı bir şey almanıza yetmez ama birkaç temel şey için yeterli olacaktır.

… ama satın almayı da göz önünde bulundurmalısınız. Hayatı kolaylaştırır. Oyun ücretsiz, dolayısıyla bu satın almayı geliştiricileri desteklemek olarak görebilirsiniz. Aylık ya da toplam harcama için bir bütçe ayarlayın ve o bütçeye uygun en büyük packi alın (daha yüksek değerde olacağı için).

Gemleri neye harcamalı? Gemler oyununuzu birçok şekilde daha kolay, hızlı ve güzel yapmak için kullanılabilir. Eğer sınırlı bir gem bütçeniz varsa en işe yarar olduğunu düşündüğüm şeyler şunlar:

 • Ana görev sırasında canlandırır. Bazen neredeyse sona geliyorsunuz, bir sürü iksir harcamışsınız ve hiç Scroll of Revival’ınız olmadan ölüyorsunuz. Hayata dönmek size 25 geme mal oluyor ilk seferinde ve göreve en baştan başlamaktansa buna kesinlikle değer. Aynı zindandaki daha sonra yapacağınız canlandırmalar gittikçe pahalanıyor.
 • Introductory resource packleri. Bunlar arada sırada satışa sunuluyor, kasaba inşasında ilerleme kaydetmek için iyi bir yöntem.

 

Etrafa saçacak kadar çok paranız yoksa gemleri şunlara harcamamanızı tavsiye ederim:

 • Bir şeyleri hızlandırmak. Sadece oyunu kapatın ve sonra tekrar gelin.
 • Mağazadan süslü ekipman almak. Oyunun başında işe yarar bir şey olabilse de gerçekten sağlam ekipman düşürmeye ya da kasabanızı oynayış tarzınıza uygun itemlar üretebilecek seviyeye getirmeye çabucak başlıyorsunuz zaten. Mağazadan satın aldığınız pahalı şeyler hoş görünebilir fakat kısa süre sonra işe yaramaz hale geliyorlar.
Bu konu 3 sene önce 3 defa Altuğ tarafından düzenlendi.
Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 28 Mart 2019 23:20
welldive, BlueNevy, Blue ve 4 kişi beğendi
(@mertusta)
İmparator

Eline sağlık, güzel olmuş. Blades oynayacak arkadaşların işine yarayacaktır. Pc için çıktığında bir de Türkçe yama mı patlatsak napsak 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Mart 2019 23:32
welldive beğendi
(@welldive)
Üye

Çok yardımcı oldu aklına sağlık dostum...

CevapAlıntı
Gönderildi : 2 Nisan 2019 07:44