fbpx

Daggerfall Sonları ve Batıdaki Çarpıklık  

 
Malkoçoğlu
(@gaidenshinji)
Kadim Konsey
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 2360

[pano]Elder Scrolls serisinin 2. oyunu olan Daggerfall'ın tam 6 farklı sonu olduğunu biliyor muydunuz?[/pano]

Untitled Document

       

           

Bu nasıl mümkün olabiliyorsanız cevabı basit; Ejder Kırılması. Eğer daha önce Ejder Kırılmasını duymadıysanız yazıyı okumadan önce sizi şöyle alalım; http://wiki.elderscrollsturk.com/ejder-kirilmasi/

Elder Scrolls geliştirilme aşamasındayken yapımcılar bize yani oyunculara birden fazla oyunu sonlandırma seçeneği sunmak istemiş. Ve Bethesda bunu "canon" (Canon'un anlamı tüm oyun topluluklarında oyunun yazarlarının yazdığı resmi ve orijinal olarak kabul edilen ve buna bağlı olan hikayelerdir. Buna bağlı olmayan hikayeler non-canon olarak kabul edilir. bknz; Michael Kirkbride) yapmak için "Ejder Kırılması" kavramını konseptleştirerek tüm Daggerfall sonlarını gerçeğe dönüştürdü. Tabiri caizse Ejder Kırılması yüzünden birden fazla "zaman dilimi" ortaya çıkıyor ve bu yüzden bu farklı zaman dilimlerine ayrılan bu olay "Batıdaki Çarpıklık" (Warp in the West) olarak bilinir, ve aynı zamanda bu olaya kırılmanın Numidium'un sebep olması nedeniyle İkinci Numidian Etkisi olarak da bilinmektedir. Batıdaki Çarpıklık olayları 3.Çağ 403 senesinde Cryngaine Field Savaşında Daggerfall Kralı Lysandus’un ölümünden sonra Hammerfell ve High Rock halkı ayaklanmasıyla başlamış bunun sonucunda Tamriel'in batısı birçok iç karışıklığa sahne olmuştur. VII. Uriel Septim bir Blades ajanı olduğuna inanılan kimliği belirsiz bir kahramanını görevlendirerek High Rock ve Hammerfell'in yer aldığı İlliac Körfezine yollamış ve o arada Kahraman Tiber Septim'in Toteminin kontrolünü ele geçirmiştir. Bunu kendi başına kullanmak için Iliac Körfezinin en büyük güçleri bu totemi satın almak için savaşa girerler. En sonunda Sentinel, Wayrest, Daggerfall, Orsinium ve İmparator bu toteme ortakça sahip olmuştur. Ancak asıl olay, Frostfall’ın 9’unda bölgede 40’ın üzerinde eyalet ve şehir varken aynı ayın 11.gününde, iki gün sonra bölgede sadece Sentinel, Wayrest, Daggerfall, Orsinium kalmış ve bunların hepsi İmparator’a bağlı olmuşlardır. Burada İmparator’un önce davranıp gücü kullandığı düşünülür.

Bunun dışında totemin kullanımına dair pek bir bilgi bulunmamakla birlikte Mannimarco’nun, Solucan Kralı’nın totemi kendini tanrı yapmak için kullandığı ve bu süreçte de Blades ajanı’nın öldüğü düşünülür. Underking’de totemi kalbini geri almak için kullanmıştır.

  • Eğer kahramanımız, Tiber Septim'in Totemi ondayken Mantella'yı aktifleştirirse Numidium bizi öldürüyor. Ardından kontrolden çıkıyor ve İmparatorluk ordusu tarafından yok ediliyor. Bu son aslında oyunda yer almıyor. Planlanmış fakat oyuna eklenmemiş ancak zaman çizgisinde bulunan bir son.
  • Eğer Kahramanımız Mantella'yı Underking'e verirse, gücü emiyor ve ebedi istirahata çekiliyor. Ve etrafında bir magicka aurası yaratıyor.
  • Eğer Gortworg kazanırsa, Numidium'u İmparatorluk ordularını ve Iliac Körfezi lordlarını yok etmek için kullanıyor. Bir süre sonra Underking olay yerine ulaşıyor ve tüm gücünü Numidium'u tamamen yok etmek için kullanıyor. Kendisi de bu sırada ölüyor, Gortworg ise Orsimerlerin krallığı olan Orsinium'u kurmuş oluyor.
  • Eğer Yalımlar kazanırsa, Numidium'u tekrar oluşturup Körfez lordlarını ve orsimerleri yenmek için kullanıyor. Ardından tüm Tamriel'i tekrar İmparatorluğun çatısı altında birleştiriyorlar.
  • Eğer Körfez lordlarından herhangi biri kazanırsa, Numidium'u diğer lordları yenmek için kullanıyorlar. Ardından Underking gelip Numidium'u ve kendisini yok ediyor.
  • Eğer Mannimarco Mantella'ya sahip olursa, bunu kendisini tanrı yapmak için kullanıyor.

           

           

               

numidium
               

               

daggerfall
               

               

kitap
               

           

           

           

       

   

Daggerfall'ın 6 farklı sonu olduğundan Elder Scrolls serisinin yazarları oyunun devamını yazarken yaratıcı olmaları gerekiyordu. Daggerfall'dan sonraki oyun olan Morrowind çıktığı zaman bu olayın resmi kayıtlarda tarihe (Kitaplarda) "Barış Mucizesi" (Miracle of Peace)  olarak da olarak geçtiğini görürüz, bunun nedeni Daggerfall oyunun sonlarında Daggerfall kahramanının Mantella için Aetherius'ta bulunan Mantellan Crux'a girmesi sonucu uzay ve zamanda bir yarık açmış, Aetherius tanrılarından (Aedra) ve Zamanın Ejder Tanrısı olan Akatosh'un kontrolü devredışı kalmış ve Ejder Kırılması gerçekleşmiştir. Ancak Daggerfall'ın 6 sonu bulunmasına rağmen oyuncunun müdahale edemediği 7 muhtemelen 8 zaman çizelgesi ortaya çıkmıştır.

Bunun sonucunda bütün Daggerfall sonları ve zaman çizelgeleri aynı anda gerçekleşmiştir;  Daggerfall Kahramanı -Ajan- Numidium tarafından öldürülmüş, Betony, Sentinel ve Wayrest krallıkları savaşı aynı ayda kazanmış, Orsinium kurulmuş,  Mannimarco tanrı haline gelmiş ve Tamriel İmparatorluğun çatısı altında birleşmiştir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10 Ocak 2018 11:28
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol