Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

Daggerfall Unity Kurulum ve Modlama Rehberi

 
(@altug)
Yetkili

Haberim yok demeyin, üzülürüm. Daggerfall Unity’nin geçen sene alfa sürümü yayınlandı ve serinin en iddialı oyunu modern bir oyun motorunda tıkır tıkır çalışmakta. Gelgelelim millet Elder Scrolls açlığından kırılırken serinin vatanşümul forumunda bu efsane proje rehbersiz bırakılamazdı. Ve işte bu yazıda başta aklınıza takılabilecek “DFU nedir?”, “Nasıl kurulur?” ve nihayet “Mod var mı mod?” gibi soruları yanıtlamaya çalışacağım.

 

Daggerfall Unity Nedir?

DFU, Interkarma olarak tanınan bir Avusturyalının 2014’te başladığı, Daggerfall’u Unity motorunda yeniden inşa etmeyi amaçlayan çılgın projesidir. Proje yıllar süren çalışmalarının ardından, kurduğu sitede (dfworkshop.net) ilgi ve yardım toplamayı başarabilmiş ve müjdeli haber geçen senenin Ağustos ayında alfa sürümüyle gelmişti: Artık Daggerfall, Unity üzerinden baştan sona oynanabilir hâlde ve oyuna her türlü mod eklenebilmekteydi. Şimdi ise proje, küçük ama canlı topluluğunun Nexus’a her gün bir yenisini eklediği onlarca yüksek kaliteli modu ve hâlen devam etmekte olan güncellemeleriyle tam gaz ilerlemekte.

 

Nasıl Kurulur?

Gayet basit. Ama önce hak verirsiniz ki Unity ile çalışan Daggerfall’un, 1996’da yayınlandığı zamanki sistem gereksinimlerine sahip olması mümkün olamaz. DFU’nun sitem gereksinimleri şöyle:

Minimum:

 • Windows 7 veya üstü bir Windows sürümü ya da Linux
 • Orta seviye bir işlemci (Intel i3 veya dengi)
 • DirectX11 ya da OpenGL 3 çalıştırabilen, 1GB VRAM’li, sürücüleri güncel bir grafik kartı
 • 2GB RAM

 

Önerilen:

 • Intel i5 veya üstü bir işlemci
 • GTX660 veya üstü bir 2GB VRAM’li bir grafik kartı
 • 4GB RAM

 

Kuruluma gelirsek, ihtiyacınız olan malzemeler sadece şu ikisi:

1) Pek çok yerden bedavaya edinebileceğiniz Daggerfall’un orijinal dosyaları.

2) DFU’nun indirime sunulmuş herhangi bir (tercihen son) sürümü.

Her ne kadar DFU, Daggerfall’un tüm indirilebilir sürümlerinin üstüne kurulabiliyor olsa da bu rehberde anlatımı Interkarma’nın "Daggerfall Game Files" adıyla yayınlayıp tavsiye ettiği ve en kolay kurulum yapılabileni üzerinden sürdüreceğim. Böylece tüm temel dosya ihtiyacınızı da tek bir sayfa üzerinden halledebileceksiniz:  https://www.dfworkshop.net/projects/daggerfall-unity/live-builds/

Şimdi, bu sayfada şu adımları takip etmeniz gerekli:

1) Daggerfall’un orijinal dosyalarını yukarıdaki DaggerfallGameFiles.zip yazan linke tıklayarak indirin (boyutu 145 MB) ve bilgisayarınızda istediğiniz bir yerde arşivden çıkarın.

2) İşletim sisteminize uygun bölümden “stable” ibaresi bulunan dosyayı indirin (sizin kurduğunuz zamanda sürümler değişmiş olabilir) ve az önceki dosyayı arşivden çıkardığınız dizinden farklı, kendine ait bir klasörde bunu da arşivden çıkarın. Sonuçta bu dosyalar şuna benzer bir düzene sahip olmalı:

Tanıtım

 

Burada şu bilgiyi de eklemekte fayda var, DFU’nun her yeni sürümü çıktığında bu sürümü kurup denemek için eski dosyalarınızı silmenize gerek yok, yani bu Daggerfall Unity klasörü içinde alt klasörler oluşturarak aynı anda birden fazla sürümü çalıştırabilirsiniz, böyle de esnek bir işleyişi var anlayacağınız. Örneğin bende yeni ön izleme sürümle birlikte stabil sürüm de kurulu, klasörleri ayrı olduğu sürece bunların çakışması gibi bir durum söz konusu değil:

Tanıtım

 

3) Son olarak Daggerfall Unity klasörü içindeki “DaggerfallUnity” adlı programı çalıştırın. Şuradaki:

Tanıtım

 

Karşınıza şöyle bir pencere çıkmalı:

Tanıtım

 

4) Buradan, indirip arşivden çıkardığınız DaggerfallGameFiles adlı klasörü seçin. Doğru yeri seçtiğinizde pencere yeşile dönüyor:

Tanıtım

 

5) Donanımınıza uygun çözünürlük ve grafik ayarlarını seçin; "Fastest" (en hızlı) en iyi performansı, "Fantastic" en iyi görselliği sunar:

Tanıtım

 

"Test" ve "OK" butonlarına basmanızın ardından gelen ekran üzerinden yüklediğiniz modları görmeniz, çeşitli ayarlar yapmanız ve nihayet oyuna girmeniz mümkün. Artık Daggerfall’u Unity üzerinden oynayabilirsiniz, kontrolleri oyuna başladıktan sonra keyfinize uygun hâle getirmeyi unutmayın, iyi eğlenceler!

 

Mod var mı mod?

Olmaz olur mu hiç? Hem de öyle modlar var ki iddia ediyorum oyunun grafiklerini Morrowind’in vanilla grafiklerine yaklaştırmayı başarıyorlar. Herkesin Daggerfall’a yönelik çekincesinin öncelikle grafiklere yönelik olacağını düşündüğümden ve şahsen ben de grafik modları olmadan oynamayı tercih etmediğimden onlardan bahsedeceğim ve yazı fazla uzun olacağından diğer roleplay ve oynanış modlarını dahil etmeyeceğim. Tabii bu arada her modun sisteminizin başa çıkmasını gerektirecek daha fazla yük anlamına geldiğini aklınızdan çıkarmayın.

 

D.R.E.A.M

Hâlihazırdaki en kapsamlı grafik & ses modu, oyunda elini atmadığı alan yok neredeyse. DFU’nun sağlam modlama desteğinin sunduğu imkânlardan yararlanmak isteyenler için olmazsa olmazlardan. Tabii bu kadar büyük bir çalışmanın sistem gereksinimlerine bir etkisi olmaması düşünülemez, yapımcının tavsiyesi şöyle:

 • Windows, OSx ya da Linux
 • 2GB VRAM+
 • 8GB RAM+
 • SSD

Donanım mesele değilse şuradan indirmeniz mümkün, indirebilmeniz için Nexus’a üye olmanız gerekecek:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/5?tab=files

Alttaki "Main Files" bölümünden işletim sisteminize uygun olanı indirin, 2,7 GB gibi ciddiyetini ortaya koyan bir boyutu var.

Bunun kurulumu biraz meşakkatli, dikkat tavsiyemdir. Rardan çıkardığınızda elinize geçen klasörün içinde “Mods”, “SpellIcons” ve “Presests” adlarında üç adet klasör bulunmalı. Bu üçünü kopyalayıp şu dizine yapıştırın: Daggerfall Unity\0.10.24\DaggerfallUnity_Data\StreamingAssets

Üzerine yazma izni isterse verin. Ana dosyalar tamam. İsterseniz oyun içindeki “Mods” bölümünden D.R.E.A.M’in farklı modüllerini “Enabled” ibaresinin başına tik koyup kaldırarak kapatıp açabilirsiniz.

Yalnız daha bitmedi, bir de ışık-gölge efektlerini geliştiren Reshade var. Rardan çıkardığınız klasörün içindeki "= DREAM Reshade =" klasörünü açıp ReShade_Setup_4.5.2 adlı programı çalıştırın. Üstteki butona basıp DFU’yu kurduğumuz klasördeki “DaggerfallUnity.exe”yi seçin. "Direct3D 10/11/12" seçeneğini seçin, çıkan soruyu onaylayıp gerekli dosyaların indirilmesini bekleyin. Ardından açılan penceredeki tüm kutucukların işaretli olduğundan emin olup "OK" butonuna tıklayın. Sonra Reshade programını kapatabilirsiniz.

Ardından yine Reshade klasöründeki “DREAM RESHADE” adlı yapılandırma ayarlarından sisteminize güveniyorsanız “Preffer Looks”u, güvenmiyorsanız “Preffer Performance”ı kopyalayıp “DaggerfallUnity.exe”nin bulunduğu klasöre atın.

Oyunu açınca sol üst köşede yazıların belirdiğini görmeniz gerek. Klavyenizdeki “Home” tuşuna basarak Reshade ayarlarını açın. “Continue” butonuna tıklayın ve karşınıza gelen kırmızı çubuğa tıklayıp listeden “DREAM RESHADE”i seçip yükleyin. Ardından iki kere daha "Continue" butonlarına tıklayın ve bu kadar. Tekrar “Home”a basarak menüyü kapatabilir, “End” tuşuyla da Reshade’i kapatıp açabilirsiniz.

Son olarak bu moddan daha iyi verim alabilmek için yapımcısının tavsiye ettiği, oyun içinden yapılması gereken kimi ayarlar var. Bunun için oyunu açıp “Advanced” butonuyla ulaşabileceğiniz menülerden şu ayarları kontrol etmeniz gerek:

Tanıtım

Gameplay kısmından:

Dungeon textures - CLIMATE

Spell lightning & Spell shadows - ON

 

Interface kısmından:

Geographic backgrounds - OFF

 

Enhancements kısmından:

Alternate random enemy selection - OFF

Dungeon & Night Ambient light = 1.0

Player Torch Light = 0.7

Item Based player torch - ON (Envanterinizdeki meşaleleri yakmayı unutmayın!)

 

Video kısmından:

Quality - Beautiful (Düşük ayar olsa bile yapımcı daha iyi olduğunu düşünüyor.)

Tüm Filtreler - Trilinear

Terrain distance - 2 veya 4 (Görebileceğiniz mesafeyi belirler, oyunun hızlı yüklenmesi isterseniz 2’yi tercih edebilirsiniz.)

Shadows - High ("Very high" ayarından daha iyi görünüyormuş.)

Dungeon & Interior light shadows – ON

 

Enhanced Sky

Oyundaki piksel piksel gökyüzünü dinamik ve daha gerçekçi bir hâle getiriyor. Kurmak için önce şu sayfayı açın:  https://forums.dfworkshop.net/viewtopic.php?f=27&t=1542

Download başlığının altındaki linklerden “Enhanced Sky v2.1.2”ye tıklayıp indirin. Dosyayı rardan çıkarıp işletim sisteminizin adını taşıyan klasördeki “enhanced sky” adlı ve “dfmod” dosyasını kopyalayın. “Daggerfall Unity\0.10.24\DaggerfallUnity_Data\StreamingAssets\Mods” dizinine yapıştırın. Oyun içinden “Mods” bölümüne girip “Enabled” ibaresinin başında tik yoksa işaretleyin.

Bu “.dfmod” uzantılı dosyayı kopyalayıp dediğim dizine yapıştırmaktan ibaret olan basit kurulum işlemi bundan sonra bahsedeceğim modlar için de geçerli, dolayısıyla tekrar etmeyeceğim.

 

Post Processing Effects Customizer

Çeşitli görsel efektleri eklemeye ve ayarlamaya yarayan bir mod:  https://forums.dfworkshop.net/viewtopic.php?f=27&t=694

Downloads başlığı altındaki “0.10.24 stable” yazısının altında bulunan, “PostProcessing_1.2.1” adlı linklerden işletim sisteminize uygun olanı indirip yukarıdaki yolu izleyerek kurun.

D.R.E.A.M yapımcısının önerdiği ayarlar ise şunlar:

Tanıtım

Anti aliasing - OFF

Ambient Occlusion - ON  (Intensity = 0.8, Radius = 0.4, Quality – Medium)

Motion Blur - ON - 10% (Ayarı sağ üst tarafta.)

Vignette - ON - 10%

Depth of Field - OFF

Bloom - OFF

Dithering - ON

Eye Adaptation - OFF

Screen-Space Reflections - OFF

 

Handpainted Model Replacements

Oyundaki pek çok 2B nesneyi 3B hâle getiriyor, oyunun grafikleri resmen çağ atlıyor bununla. Şuradan indirebilirsiniz:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/9?tab=files

Aman diyeyim sayfanın altındaki 1.83c versiyonunu indirin, yeni versiyonu değil. Zira yeni versiyon DFU’nun henüz “stable” statüsüne erişmemiş bir sürümüyle uyumlu. Yine “dfmod” dosyalarını dediğim yere atın.

 

Mountains and Hills

Dağdır tepedir ufak engebedir oyunun yabani kırsalını daha ilginç hâle sokan bir mod.

Şu linkten indirilip yine aynı şekilde kurulabilir:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/27?tab=files

 

Taverns Redone

Oyundaki hanları çeşitlendirip onlara pek çok yeni ayrıntı da ekleyen bir mod. Şöyle buyrun:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/43?tab=files

  

Birds in Daggerfall

Oyunun gökyüzüne gerçek anlamıyla hayat veren bir mod:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/18

 

Real Grass

Gerçekçi otlarla gözümüz gönlümüz yeşillensin diyorsanız:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/20?tab=description

Bir de aynı sayfanın aşağı kısmında VibrantWind adlı bir yan mod daha var, bu da rüzgarla otların etkileşimini düzenliyor. (Preview) ibareleri olanları derğil daha alttaki “VibrantWind - All”u indirin, sisteminize uygun olanı kurun.

Bu ikisinin oyun içindeki mod bölmesinden ayarları yapılabiliyor, yoğunluk vs. Oraları kurcalamayı meraklısına bırakıyorum.

 

Improved Interior Lighting

İç mekân ışıklarının sağladığı aydınlatmayı daha etkili ve güzel hâle getiriyor. Sayfadaki “Download” bölümünün altındaki linkten indirin:  https://forums.dfworkshop.net/viewtopic.php?t=2479

 

High Resolution Terrain Texture

Oyundaki zemin kaplamalarını yüksek çözünürlüklülerle değiştiriyor:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/66?tab=files

 

Loading Screen

Bunca modla DFU’da kayıt yüklerken ya da mekân değiştirince uzun yükleme ekranlarıyla -ki orijinali siyah bir ekrandan ibaret- karşılaşmak mümkün. Hâliyle o siyah ekranı renklendirmek isteyenler de olmuş ve Skyrim-Oblivion benzeri yükleme ekranları eklemişler. İstediğiniz tarzı modun oyun içi ayarlarından seçebilirsiniz:  https://www.nexusmods.com/daggerfallunity/mods/38?tab=files

2.5.0 versiyonunu indirmelisiniz, şu an yayında olan sağlıklı DFU sürümüyle uyumlu olan o.

 

* * *

 

Şimdilik bu kadar, diğer alanlardaki modları başka bir sefere bırakmak durumundayım ancak beni beklemeyip Nexus’ta her geçen gün bir yenisi çıkan, uçan gemilerden iklim sistemi ekleyenine kadar bir sürü ilginç modu kendiniz de deneyebilirsiniz.

Anlamadığınız yerler olduysa lütfen sorun. Karşılaşabileceğiniz sorunlara da cevap bulmaya çalışırım, danışmaktan çekinmeyin.

 

 

Bu konu 7 ay önce 8 defa Altuğ tarafından düzenlendi.
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 28 Eylül 2020 18:41