Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

At Hırsızı Lokir ve Rorikstead, Çılgın Teoriler

Sayfa 1 / 3
 
(@torchrable)
Üye

Her şey, YouTube'da bir video görmemle başladı. Kaba hatlarıyla videodan anladıklarımı ve reddit'de okuduklarımı sizinle paylaşmak istiyorum. Lütfen siz de yorumlarınızı benimle paylaşın.


Oyunun başında duyduğumuz konuşmalardan, Lokir'in Rorikstead'li olduğunu ve bir at çaldıktan sonra da Hammerfell'e gitmeyi planladığını anlıyoruz.


At arabası durduğunda, önce iki Stormcloak askeri arabadan iniyor, ardından Lokir ve en son da karakterimiz iniyor. İmparatorluk askerleri Lokir'in adını ve ne yaptığını biliyor. Lokir de kendisine ne yapacaklarını biliyor. Büyük olasılıkla öleceğini bileceği halde kaçmaya çalışıyor ve okçular tarafından vurulup öldürülüyor.


Şimdi. O at arabasında bulananların hepsi Darkwater Crossing'de Imperial askerileri tarafından Ulfric Stormcloak'a kurulan pusuda yakalanıyor ve/veya o sırada orada bulunan şüpheli şahıslar. Karakterimiz haricindeki üç kişinin isimleri alınıyor ve listeye yazılıyor. Karakterimizin adı yazılmamış ve öylece alınmış arabaya. Karakterimizin de Cyrodiil'den gizlice Skyrim'e geçmeye çalışırken yakalandığını biliyoruz.

Her türlü öleceğini bildiği halde Lokir niye kaçmaya çalıştı? Tek bir vuruşla kellesinin alınması daha kolay bir ölüm olmaz mıydı? Diz çökmeyi kendine yediremiyor muydu, o kadar gururlu bir hırsız mıydı? Belki de Lokir'i öldürmek hesapta hiç yoktu. Bir at hırsızlığı teşebbüsü yüzünden insanın boynu vurulur mu hiç? Belki de Lokir'i Rorikstead'e geri götüreceklerdi ve Lokir'in de buna hiç niyeti yoktu.

O halde niye karakterimizi de öldüreceklerdi? Peki ya gizlice sınır geçtiği için insanın boynu vurulur mu hiç?


Ben Skyrim'i hiç oynamadım ama oynayan insanların söylediğine göre:

  • Rorikstead'e gittiğinizde kimsenin Lokir'den haberi yok. Hiçbir diyalog seçeneğinde adı geçmiyor, hiçbir yerde onun adını veya öldürülmesini duymuyorsunuz.
  • Rorikstead gerçekten garip bir köy ve köye girdiğiniz ilk anda, bir kız çocuğu ve Jouane isimli şifacıyla konuşuyorlar. Köydeki çalışmalarından ve köyün sırrını korumaktan, sessiz kalmaktan bahsediyorlar.

  • Rorikstead'in üzerine kurulduğu toprakları satın alan ve köye adını koyan kişi Rorick'le konuştuğunda anlıyorsunuz ki, Büyük Savaş'ta savaşırken yaralanmış ve Jouane adlı bir şifacı da onu tedavi etmiş. Yani en yakın arkadaşlar.
  • Rorikstead ilk kurulduğu zamanlar, toprağı çok kötüydü ve verimsizdi. Yıllar geçtikçe Skyrim'in en iyi ürün veren toprağı oldu. Köylüler azimle çalıştılar ve başardılar.
  • Rorikstead'de daha önce, kadınların hastalıktan öldüğü olaylar yaşanmış.
  • Rorikstead'in evlerinde soul gem'ler vardır.
  • Jouane'ın Spirit of Daedra isimli bir kitabı vardır.

TEORİ

Lokir aslında Rorikstead'den kaçmıştı ve gittiği yerde de hâlâ peşinde birileri olduğundan Hammerfell'e kaçıyordu. Belki de Jouane Daedric Prince'lerle konuşmuştu ve karakterimizle kaderlerini kesiştirmek istiyorlardı.

Lokir yakaladığında, aslında boynu vurulmayacaktı. Onu Rorikstead'e geri götüreceklerdi. Lokir de oraya geri dönmektense, şansı varsa kaçmak veya öldürülmek istedi.

Jouane Daedric Prince'lere iman ediyor ve topraklarını da bu yüzden Skyrim'deki en iyi topraklar. Bunu da bir sır olarak saklıyorlar.

O kadar kadın hastalandı ve öldü. Peki niçin iyi yürekli şifacımız Juoan onlara yardım etmedi? Belki de onları kendi hasta etti, bilerek yardım etmedi, Daedric Prince'lere kurban vermek için.

Köyün dışında bir ceset görebilirsiniz. Son zamanlarda Daedric Prince'lere verilen başka bir kurban mı?

Jouane'la konuştuğunuzda hep kaçamak cevaplar veriyor ve bir sır sakladığını inkar ediyor.

Çiftçilerin evinde soul gem'in işi ne?

Holdings of Jarl Gjalund adlı kitapta Rorik's Steading isimli bir yer geçiyor. Aynı isim, Skyrim'deki ozanlardan duyabileceğiniz bir şarkıda da geçiyor. Ve daha bir çok çeşitli kayıtta. En eski kayıt  2Ç 373 tarihine kadar uzanıyor. Rorick ise köyü kendisini kurduğunu söylüyor ve o günden beri de tek bir verimsiz geçen hasat zamanı olmamış.

Rorikstead yerlileri Daedric Prince'lere tapıyor mu? Büyük sırları ne?


NOTLAR

- Elder Scrolls Online'da da Rorikstead isimli bir köy vardır ve Elder Scrolls Online'ın hikayesi Skyrim'den bin yıl önce geçmektedir.
- elderscrolls.wikia'nın iddiasına göre köyde bu kadar çok soul gem ve kitap bulunmasının, kız çocuğuyla Jouane'ın konuşmalarının nedeni, Bethesda Softworks'ün aslında bu köy için daha kapsamlı bir hikaye tasarlaması ve daha sonra da bundan vazgeçmesi.
- Skyrim Creation Kit'de Lokir's Tomb isimli bir tutorial bulunuyor veya bulunuyordu.

Tanıtım
KAYNAK

https://www.thuum.org/viewthread.php?thread=1246
https://www.reddit.com/r/skyrim/comments/116tm5/regarding_rorikstead_slight_spoilers_but_nothing/
https://www.reddit.com/r/teslore/comments/1175nc/the_mysterious_case_of_rorikstead_conjectureheavy/
http://en.uesp.net/wiki/Skyrim:Rorikstead

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 25 Haziran 2016 03:08
(@dian94)
Üye

Oyş. Afalladım,3 yıldır oynuyorum ve hiç bu yönden bakmamıştım.Demek ki bakış açısı önemliymiş,biz oynuyoruz millet yaşıyor. Eminim bethesda duysa bu konuyu ortaya atan adama TES 6 yı bedava verir. Helal olsun,süper değinilmiş hocam.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 04:15
(@rikidin)
Üye

insan okudukça daha da hak veriyor. bu oyuna 3 sene önce ilk başladığımda içimden: "ya bi adam da at çaldığı için öldürülür mü?" demiştim. ama öyle kaldıysa demek.  😛  harbiden bu köyde bi acayiplikler var hocam. burada paylaştığın için de teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 05:22
(@mertusta)
İmparator

Rorikstead'deki Rorik denen köyün ağası bu köyü kendisinin kurduğunu söylüyor. Halbuki aynı köy aynı isimle Elder Scrolls Online'da da var. Ve eso skyrim'den 1000 yıl önce geçiyor. Bu da benden olsun 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 07:19
(@brond)
Üye

Lokir arabadayken "you and me, we shouldnt be here, its the stormcloaks that the empire wants" diyor. bizim kim olduğumuzu da biliyor görünüşe göre, belki de.. aman tanrım 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 08:16
(@mertusta)
İmparator

Lokir arabadayken "you and me, we shouldnt be here, its the stormcloaks that the empire wants" diyor. bizim kim olduğumuzu da biliyor görünüşe göre, belki de.. aman tanrım 😀

Lokir aslında Lorkhan. İsim benzerliğine dikkat çekerim. Nordların diyarı olan Skyrim'de yine onların inancında önemli bir yere sahip olan Lokir=Lorkhan burada öldürülüyor. Öldürme emrini veren ise İmperyal askeri (şu bayan olan), kendisi bir İmperyal. Yani Akatosh öldürme emrini veriyor. Lokir'in ölümü okla oluyor. Lorkhan'ın da kalbi sökülüp Akatosh tarafından okla Tamriel'e atılmıştı.
Akatosh bilindiği üzere bir aedra, fani dünyasında etkisi yok ve yarı ölü durumda aedralar. Alduin helgen'e geldiğinde bu lokir'i öldürme emri veren yüzbaşı da ölüyor. Yani tam bir akatosh gibi oluyor, fani dünyadan çekiliyor.
Lokir'in bize burada olmamalıyız deme sebebi bizim ejderdoğan olduğumuzu bilmesinden kaynaklı belki de. Burada olmamalıyız çünkü buradakiler ölmemizi istiyor, ölmelerini isteyenler İmperyal askerleri değil, o sırada şehirde bulunan Thalmor görevlileri yani Aldmeri yani "elfler". Elfler, insan inancındaki Lorkhan'ı sevmezler. Ve Lorkhan'ı öldürüyorlar.

Nasıl fikir? Tutar mı sizce? 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 08:26
(@wattkit)
Üye

Abii ben böyle teorileri çok seviyom beee !!! Beynim yandı şu an, aydınlandım ! 😀 Teori yapmasını bilen varsa yapmaya devam etsin Çok feci teoriler çıkabilir bende hepsini okurum herhalde...

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 09:12
(@burstforce)
Üye

Bence hepsi mantıksız. İmparatorluğun hesabında Ulfric ve askerlerini idam etmek vardı. Ejderdoğan ve Lokir arada kaynamış işte.

Ekleme:
1. Lokir bizim ejderdoğan olduğumuzu bilmiyor.
2. Lokir çaldığı atı Hammerfell'de satacaktı(belki de orada atlar daha pahalı.)

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 09:22
(@gokturk)
Üye

Cidden mantıklı. Belki de Lokir ölmedi ?Molag Bal Boethiah Rahibi ölünce zamanı geri alıp yeniden yaşama döndürmüştü.Eğer Roriksteadde bir daedra varsa,ve Lokir bir firariyse neden hayata döndürmesin ?(Tamam tamam saçma oldu )

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 10:07
(@lichking)
Üye

Olabilir. Ben de neden hep Lokir'in at çalıp Hammerfel'e gitmeye çalıştığını merak etmistim. Yani herhangi bir baska eyalete gitse zaten suç  kayıtları ayrı tutuldugundan suçsuz biri gibi dolasabilirdi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 12:14
(@engin-erden)
Üye

Cidden mantıklı. Belki de Lokir ölmedi ?Molag Bal Boethiah Rahibi ölünce zamanı geri alıp yeniden yaşama döndürmüştü.Eğer Roriksteadde bir daedra varsa,ve Lokir bir firariyse neden hayata döndürmesin ?(Tamam tamam saçma oldu )

Aslında forumdan bi arkadaşın Lokir i canlı olarak bulduğunu okumuştum

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 15:59
(@martinseptim)
Üye

Helal olsun , kendimi tam bir analiz belgeselin ortasında buldum. Kaynaklar falan süper , geniş ölçüde zamanını aldığı kesin. En kısa zamanda yeni teorilerini bekliyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 16:20
(@ultimate398)
Üye

çok güzel bi teori teoriler diye ayrı bi bölüm olsun bence çok güzel teoriler var

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 16:38
(@aethel)
Yetkili

Teori güzel ama Daedra kitapları her yerde olabiliyor diye biliyorum. Kolejde de elbet vardır ama hiç daha tapanı görmedim. Bunun haricinde teori çok iyi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Haziran 2016 16:50
(@torchrable)
Üye

Yorumlarınız için teşekkür ederim, konuyu biraz da güncelledim. Elder Scrolls Wiki'lerinin yalancısıyım. Köydeki şifacı karakter için "Talos worshipper" olmadığı yazıyor.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 25 Haziran 2016 16:53
Sayfa 1 / 3