Update 17 Data Mining  

 
(@mertusta)
İmparator

Şubat ayında gelecek olan Dragon Bones içeriğinde dosyalarda çok sayda ilginç bilgilere ve dosyalara rastlanıldı. UESP ve elderscrolls.net'in yaptığı araştırmaya göre sıradaki expansion pack'in Summerset olma ihtimali çok yüksek. Özetle dosyalarda çıkanlar nelermiş bir bakalım.

Data Mining nedir?

Basitçe oyunun dosyalarını incelemek. Sıradaki dlclerin dosyaları (haritalar, ses dosyaları, tasarımlar vs.) genelde oyunun içine önceden ekleniyor. Biz oyuncular da bu dosyaları açarak gelecekte neler görebileceğimize dair tahminlerde bulunuyoruz. Çıkan her dosya gerçeği yansıtacak veya oyunda göreceğin anlamına gelmiyor elbette.

Sload

Ada bildiğiniz üzere High Elflerin ana vatanı ve efsanevi büyücü örgütü olan Psijic Tarikatına ev sahipliği yapıyor. Daha önce Sload ve Maormerlerin istila girişimine maruz kalsa da bunu püskürtmeyi başardılar. Oyunumuz 2. Çağ 580'de başladı. Gelen içeriklerle 583 senesine ilerledik. Salyangozumsu yaratıklar olan Sloadlara göre Summerset bir zamanlar kendilerine aitti ve geri almak için adayı bir kaç kez işgal etmeye çalıştılar fakat her seferinde başarısız oldular. 1 Çağ 2200'de Sloadların çıkarttığı bulaşıcı hastalık olan Thras Vebası tüm Tamriel'a yayıldı ve çok sayıda canlıyı öldürdü. Buna cevap olarak 40 sene sonra Anvil'den denize açılan ve Tamriel tarihinin gördüğü en büyük donanma Thras adasını kuşatıp gizemli büyülerle adayı denizin dibine gömdü. Fakat necromancyde ileri bir uygarlık olan Sloadlar adayı eski haline getirdiler, o zamandan beri de Sloadlara ne olduğu bilinmiyor.

Elder Scrolls oyunları içinde gördüğümüz tek Sload ise Elder Scrolls Adventures: Redguard'da karşımıza çıkan N'Gasta isimli necromancer. 

Oyunun dosyaları içinde de Sload ırkı için tasarlanmış grafik ve kaplama dosyaları, yerleşim isimleri ve büyü sesleri bulunmuş durumda. Eğer tahminler doğru çıkarsa sıradaki ESO içeriğinde Sload ırkını görme olasılığımız oldukça yüksek.

Spellcrafting

2014 yılında düzenlenen QuakeCON'da ilk kez duyurulan Spellcrafting'de Morrowind ve Oblivion'dakine benzer şekilde oyuncular kendi büyülerini üretebilecekti. Fakat o dönemlerde oyunun kombat sisteminin oldukça buglu olması ve bu sistemi tasarlayan yapımcı Nicholas Konkle'ın firmadan ayrılmasıyla Spellcrafting rafa kaldırılmıştı. Aradan geçen 3 yıl sonra oyunun dosyalarında ilk kez somut verilere ulaşıldı. Çeşitli itemlar, şemalar ve oda tasarımları bulunmuş durumda. Morrowind ile oyuna eklenen Warden sınıfını ve Battleground sistemini göz önünde bulundurduğumuzda, Summerset ile Spellcrafting ve Necromancer sınıfını görebiliriz.

Necromancer Sınıfı

Bu konuda henüz net bir bilgi yok fakat Summerset'in yerlisi High Elflerin büyüye yatkın bir ırk olduğunu ve necromancyde uzman olan Sloadları, üzerine bir de Spellcrafting gibi büyü ile alakalı bir sistemi kattığımızda oyuncuların uzun zamandır talep ettiği bir sınıf türü olan Necromancer sınıfı oyuna eklenebilir.

Questlerdeki İşaretler

Morrowind içeriğinde Naryu ile konuştuğunuzda kızı Veya'yı Summerset'e gönderdiğini öğreniyoruz.

Bir diğer belki de en büyük ipuçlarından biri de Clockwork City içeriğinde yer alıyor. DLC'nin ana hikaye görevlerini yaparken Sotha Sil'in robotlarından biri şu cümleyi kuruyor: "Summerset is the sequence of the words". Bunu kabaca, "kelamların devamı Summerset'tir" şeklinde çevirebiliriz.

İlaveten Orsinium DLC'sinin sonunda Varen Aquilarios belirip bizi Daedrik prensler arasında kurulan yeni ve tehlikeli bir ittifak konusunda uyarmıştı. Bu ittifakın üyelerinin Clavicus Vile, Nocturnal ve Mephala olduğu öğrendik. Sotha Sil de elemanı Divayth Fyr'i, Summerset'teki Psijic Tarikatı'nı konuyla ilgili olarak bilgilendirmesi için görevlendiriyor. Sotha Sil bir zamanlar tarikatta bulunmuş ve kendileriyle çalışmıştı.

Bulgular bu şekilde. Yapımcılardan herhangi bir yalanlama gelmedi, aksine yarım ağızla onaylıyorlar. Yazın çok büyük bir ihtimalle Summerset'te olacağız!

Alıntı
Gönderildi : 29 Ocak 2018 11:43
 Rask
(@rask)
Üye

Tam olarak tarikatta bulunmuş diyemeyiz. Daha çok bir akıl hocası,öğretmenlik rolünü üstleniyor diyelim. ESO lore'u çok fazla genişletti,genişletmeye de devam ediyor. Bu gidişle yeni oyunun çıkmasına da gerek kalmayacak gibi duruyor. Summurset hakkında olmasına kesin gözüyle bakılıyor zaten. Ek olarak bu üç daedrik prens Coldharbour Compact'a katılmayan prensler. 

ESO lore'u sürekli genişletiyor ama oynamadan takip etmek çok zor. Adamlar taksit taksit para kitliyor. Umarım birgün ESO oynama şansına sahip olurum.O yüzden şu anlık parayı dert etmeme gerek yok. :kahve

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Ocak 2018 12:16
(@masterstanly)
Üye

Spellcrafting olayı cidden ilgimi çekti acaba nasıl bir sistem getirmeyi düşünüyorlar. Ayrıca yeni ırkları görmek oyuncuları tatmin edeceğini düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Ocak 2018 12:25
(@ibodala)
Üye

Oyunu sürekli genişletiyorlar. Baya içerik geliyor devamlı böyle olması güzel bir şey. Ben sevmiyordum ama böyle giderse oyun iyi bir konuma doğru gidiyor.
Oyun yerinde sayıklamıyor yani.

Özellikle böyle lore'yi değiştirmesi genişletmesi. Yeni şeyler vermesi.. Lore'ciler için baya iyi. Aç arkadaşları, istekli arkadaşları doyuruyorlar 😀

Ama diğer bir yandan da.. Bu dlc ve insan soyma politikasını hiç sevmiyorum. Resmen telefon piyasası gibi. Ellerinde neler neler ne imkanlar var ama insanların önüne sırayla resmen lokma lokma atıyorlar. Hepsinden ayrı bir para koparmak için.. ve bu hiç hoş bir şey değil.

S1 çok iyi , S2 şöyle iyi, S3 böyle çok daha iyi! , S4 çıktı şöyle!!, S5 var artık böyle!!! atın s3'lerini çöpe! S6 geldi ! gibi akıp giden telefon piyasası gibi.
---
Bu şekilde.. Bu şeyleri böyle para çekmek için değil. Oyunu güzelleştirmek daha eğlenceli bir hale getirmek için yapsalar. Çok daha güzel olacak.
Aç değiller.. Kazanacaklarını kazanıyorlar zaten gayet. Böyle zorla insanlardan para çekmek çabası hoş değil. Bırak adam oynasın adam gibi.

Az ucundan gösteriyor. Ver para diyor.. Az ucundan gösteriyor.. ver para diyor.. -_-

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Ocak 2018 12:26
(@darkdeep)
Yetkili

Sadece hikayeyi takip etmek için dlc'lere para vermenize gerek yok. 2017'de iki kere bedava eso plus etkinliği oldu. Ben de o şekilde dlc görevlerini yaptım ( clockwork city, orsinium vs.) Genişleme paketleri kalıyor geriye (şu an içi sadece Morrowind var) ama onları da indirim zamanı uygun fiyata bulabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Ocak 2018 13:24
(@pandoraxx)
Üye

Birde şöyle düşünün, eğer adamlar para kazanıp kar elde etmecekse neden oyunu bu kadar bol bir şekilde geliştirmeye devam etsinler ? Bu gibi firmalarda yüzlerce çalışan var. Stüdyo ya 10-20 çalışan tutup server stabilizeyi sabit tutacak, bugları fixleyecek ve arada görsel item satacak ya da grafikçisinden, ses sanatçısına, tasarımcısından programcısına kadar geniş bir kadroyla oyunu büyütecek. Ben şahsen ikincisini seçerim ki çalışan biri için bu para hiç birşey.. Sigara kullananların kendini zehirleyerek harcadığı yüzlerce tl ile kıyaslanamaz bile.

CevapAlıntı
Gönderildi : 2 Şubat 2018 04:52