Büyük Plan Teorisi  

 
(@goktugkoseli)
Üye

Arkadaşlar benim burada yazacak olduklarım deep lore'dan yola çıkarak ortaya atılan komplo teorileridir. Teoriler birbirileriye ilişkili olup , ilk teoriden üremişlerdir. 2. teori , 1.teorinin devamı niteliğindedir. 3. Teorinin 3 tane alternatifi vardır ve hepsi 2. teorinin devamıdır. 3. teorinin 3. alternatifinin 2 tane alternatif devamı vardır. 

 Ilk önce Jygalagg kim ? Jygalagg bir zamanlar çok güçlü bir daedraydı. Sadece kas gücü olarak değil , zeka olarakta çok üstündü.  Daha Tiber Septim yokken Talosu , daha kızıldağ yokken Numindiumu biliyordu. Ee tabi diğer daedralar baktılar adam güçlü bunu lanetlediler.( Aynı zamanda bunun kütüphane görevlisi Dyus'a göre her ölüm ve her doğum , kütüphanenin içinde ki kitaplarda yazıyordu )

 

 Bir Tanrının yükselişini kesin olarak öngören adam , nasıl oldu da diğer daedraların onu lanetleyeceğini ön göremedi? Bunu normal zekaya sahip bir fani bile tahmin ederdi ama üstün mantığa ve bilgiye sahip , kesin formüllerle geleceği bilen Daedra nasıl tahmin edemedi?

 

 Teorinin çıkış noktası burası. Jygalagg lanetleneceğini tahmin etmişti. Bunun için bir plan yaptı ve planı öyle akıllıcaydı ki diğer tanrılar bile farkında olmadan bu plana hizmet ettiler.

 Mehrunes Dagon'un Tamriel işgal operasyonuyla Kadim Tomarlarda ki eski bir kehanet gerçekleşti ve bir prisoner Tamrieli kurtarmak için gönderildi. Bu mahkum daha sonradan deliliğin tacıni takacak olan Hero Of Cyrodiildi.

Jygalagg lanetleneceğini biliyordu fakat yapacak bir şey yoktu. O yüzden bu planı yaptı. Böylece Tüm Daedraların lanetini kaldırabilecekti. Ve eski gücüne tekrar kavuşacaktı.

Teori 1'in bitişi

 

Teori 2'nin başlangıcı

Tanıtım

Bu kadar akıllı bir adam istediğini elde etmek varken sadece var olan gücünü korumayı seçmezdi. ( Mesela Lorkhan çok akıllı ve kurnazca bir planla Talosu yükseltince eskisinden çok daha güçlenmişti. Üstüne üstlük yaradılışta da bir çok EtAda ve Daedra ölümsüzlügünü kaybedince her şeyi yok etme planında önemli bir gelişme göstermişti.)

 Hem Jygalagg tekrar geldiğinde Mehrunes Dagon yenilgiye uğramıştı. Shivering Isles'i kendine alabilir ve Dagona saldîrarak onu yenebilir böylece gücüne güç katabilirdi.

 Ama o bunları yapmadı çünkü daha büyük bir planı vardı. O kadar büyük bir plandı ki Shivering Isles'i uğruna gözden çıkarmışti.

 Bildiğimiz üzere Jygalagg düzenin daedric prensi. Peki düzenin düşmanları kimdir , kimlerdir ? Padomay ve soyundan gelen Daedralar. Yani Jygalagg'ın kesin öngörulerle yaptığı planı diğer kandaşlarıni ve - belki de - kendisini yok etmek üzereydi. 

Teori 2'nin bitişi

1. Alternatif Teori 3.1'in başlangıcı

Tanıtım

Peki bunun zıttı kimdi? Tabii ki Padomayın varisi Lorkhan. Kendisi Jygalagg kadar akıllıydı ve evreni yaratma projesiyle bir çok aedra ve etAda nın ölümsüzlügünü almıştı.

Bu durumda göz önünde gözüken Auri-el vs Lorkhan iken Jygalagg yaptığı planla gizliden gizliye durumu Lorkhan vs Jygalagg yapmıştı.

Jygalagg kendini  çok göz önüne atmamak için Shegorath yerine başkasıni koymuş  ve Shivering Islesi ona vermişti. Böylece kendisi arka planda büyük planını uygulayabilecekti.

1.Alternatif Teori 3.1'in bitişi

2. Alternatif Teori 3.2'nin başlangıcı

Tanıtım

Belki de Jygalagg düzeni , her şeyi yok ederek sağlamk istiyordu. Eğer ortada bozuk bir araba varsa ve sen bir şeylerin bozuk olmasından hoşlanmıyorsan ; arabayı tamir edebilir ya da arabayı atabilirsin.

Kesin formüllerle yaptığı planlamalarında Shor'un planının bir yerde tıkanmış olduğunu ve Shorun başarısız olacağını gören Jygalagg , her şeyi yok etmek için kendi planını yapmıştı. 

Shor ve Auri-el ön planda savaşırken kendisi arka planda Anui-el'e kafa tutmuştu.

Jygalagg kendini  çok göz önüne atmamak için Shegorath yerine başkasıni koymuş  ve Shivering Islesi ona vermişti. Böylece kendisi arka planda büyük planını uygulayabilecekti

2. Alternatif Teori 3.2'nin bitişi

3. Alternatif Teori 3.3'ün başlangıcı

Tanıtım

 Jygalagg , Alduin'in Cihan Yiyen görevini bıraktığı kesin formullerle görmüştü ama bu işin bir düzeni vardı. Ve bu düzene göre Kalpa bitmeliydi. Jygalagg , Anunun rüyası olan Kalpa'yı bitirmek için büyük planını hazırladı.

3. Alternatif Teori 3.3; A kısmı

Jygallag  , Alduin'in gelişini gördü ama  Dragonborn tarafından geleceğe gönderildiğini de gördü. Alduin geleceğe gitmişken artık özgür olan Jygalagg  , Alduin'in bir daha ki gelişine kadar ortamı öyle bir hazırlayacak ki , Alduin'in kalpayı bitirmesine vesile olacaktı. ( Bir kaç hatası var bu teorinin. B kısmı daha iyi )

3. Alternatif Teori 3.3; B kısmı

 Alduin'e düzeni bozduğu için kızan Jygalagg ,  yaptığı planla Dwemerlere yardım etti. Yani Numindium aslında Jygalagg'ın planıydı. Ilk olarak Numindium'a , 5. Çağda nirni yok ettirecek ondan sonra ise Kalpayı yok ettirerek düzeni sağlıyacakti.

 

 

 

 

 

Bu konu 1 sene önce 4 defa GoktugKoselı tarafından düzenlendi.
Alıntı
Gönderildi : 1 Mayıs 2019 17:45
Çepni61 ve Section beğendi
(@mertusta)
İmparator

Mehrunes'i Tamriel'e salan aslında dolaylı yoldan Jigalag mı oluyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 3 Mayıs 2019 03:08
(@goktugkoseli)
Üye
Gönderen: mertusta

Mehrunes'i Tamriel'e salan aslında dolaylı yoldan Jigalag mı oluyor?

 Hem evet hem hayır. Mehrunes'te ki bu potansiyeli görüp onu gizliden gizliye doldurmuş olabilir. Ama Mehrunes kendi yapısı gereği Tamriel'e saldırıyor. Bunu çağlar öncesinden bilen Jyggalag'ta planını ona göre yapıyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2019 14:25
(@cepni61)
Üye

İlginç bir teori ? Konu Elder Scrolls evreni ise her şey olabilir ? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 6 Mayıs 2019 19:16