Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

Elder Scrolls 5.Çağ ve Landfall

Sayfa 1 / 2
 
(@gaidenshinji)
Yetkili

Yazımıza geçmeden önce; Gelmiş geçmiş en iyi fantastik evrenlerden biri olan Elder Scrolls Evreni “Canon” ve “Non-Canon” olarak ikiye ayrılır ve burada yazılan bir çok şey Micheal Kirkbride’ın c0da’sında yer aldığı için resmi değildir. Her ne kadar Bethesda/Zenimax bu konu hakkında bir açıklama yapma gereği bulmasa da, Kirkbride Elder Scrolls Evreninin hem canon sınırları içinde hem de bu sınırları aşarak non-canon olarak evreni bir çok şekilde genişletmiş ve katkı sağlamıştır. Bu yüzden Elder Scrolls topluluğunda c0da ve non-canon olarak nitelendirilebilecek tüm yazılar varlığını hala saygın bir şekilde sürdürmektedir.

Canon sınırları içinde Lore Daggerfall’dan sonra Morrowind ile geliştiren Micheal Kirkbride nâm-ı diğer MK, Temple Zero Society veya Merry Eyesore the Elk, Morrowind ve Redguard için Bethesda bünyesinde çalışmıştır. Yazıları Oblivion ve Skyrim’e kadar ise ulaşmıştır. MK’nin bundan sonraki yazdığı yazılar TES için yazdığı non-canon bağımsız çalışmalardır ve Elder Scrolls evreni için doğrulunu ve yanlışını kanıtlamak mümkün değildir. Çünkü yazdığı “non-canon” yazılar Skyrim ve ESO’da kullanılmıştır. Örnek vermek gerekirse Skyrim’de Heimskr’in sözleri,  MK’nin Bethesda bünyesinden ayrıldıktan sonra yazdığı "From the Many Headed Talos" adlı yazıdan alıntıdır. Keza ESO’da tam böyle örnekler verilemese de ESO’nun Loremaster’ı Lawrence Shichk bir çok kişinin iddiasıyla MK’nin c0da ve resmi olmayan yazılarından alıntı yaparak ESO’ya aktarma çalışması (ve ayrıca ESO’da Deep Lore dediğimiz kavramı 36 Lesson of Vivec ve Commentaries on the Mysterium Xarxes üzerinden genişletmeye çalıştığı aşikardır; çünkü bunların ikisinin yazarıda MK’dir) olduğu bilinmektedir.

Az sonra geçeceğimiz yazıda Türk Elder Scrolls topluluğunda bir çok kişi karşı çıkacak olsa da canon sınırları çoktan geçildiği için bağımsız yazılara itiraz etme hakkımız bulunmadığını söylemek açık olur. Çünkü istediğimiz kadar itiraz etsek de dediğim gibi bunların Elder Scrolls Evreninde doğruluğu veya yanlışlığı kanıtlanamaz, sadece canon sınırlarına geçerse böyle bir şey olabilir. Ne kadar Bağımsız olsa da Elder Scrolls Evreniyle alakası yok diyemeyiz.
EST forumda yani Türk Elder Scrolls ve yabancı Elder Scrolls topluluğunda konuşulan bir çok kavram aslında buradaki mitlerden ayrıntılardan alınmıştır.

Malkoçoğlu’nun, mertusta’nın ve Elder Scrolls topluluğuna katkı sağlamış kişilerin yazdığı tüm Deep Lore dediğimiz kavramlar aslında bu yola yani MK’nin yarattığı fütüristik evrene çıkmaktadır.Micheal Kirkbride’in c0da.es’te Nirn’in futuristik ve bilimsel geleceği için yayınlandığı “"Loveletter From the Fifth Era, The True Purpose of Tamriel” yani “Beşinci Çağ’dan bir Aşk mektubu, Tamriel’in Gerçek Amacı” adlı yazısı şimdilik odak noktamız olacak. Öncelikle MK Loveletter’ı değişik bir dille yazdığı için çevirmekte zorlandım (Yazım hataları da cabası). 36 Lessons of Vivec gibi karışık ve alegorik bir dille yazılmış Loveletter’ı yine de Türkçesini eksik olmaması amacıyla koyuyorum. Her ne kadar bir anlam çıkarılamaması doğal olarak bu yazıda neler olduğunu gayet açık bir dille açıklayacağım.

BEŞİNCİ ÇAĞ'DAN BİR AŞK MEKTUBU, TAMRIEL'IN GERÇEK AMACI

Herkese merhaba.  Geçen gece Haight’in şeytanları beni ziyaret etti ve bana aşağıdaki dokuman verildi. Sarhoştum. Bu nedenle ben bu kişiyi tanımlayamam fakat bunun Tamriel’den benim bile bilmediğim, ama dökümanlarla hatta görsellerle bile gerçekte 5. Çağ’da (!) ne olduğunu doğrulayabilirim. 

Burada, birçok uzmanın ilgisini çekebilir; Çünkü bu, Vivec’in “Kutsal Aşk Yazıtı”nı ilgilendirdiği için bu benide çok ilgilendirmektedir.

İyi Eğlenceler.

Aşağı Ald Stoha, 5Ç911
Sul Hanesi Progenitor Hanesinin usülune uygun yazılmış dijital evin altındaki not
Mevlevi okulundan Vali onaylı
Teslimat ruh cevheri sayısı: 78888-00-00-00-000

Benim adım Sul Hanesinden Jubal-lun-Sul. Onun adı Scathing Bay körfezi boyunca dokuz kez, Dokuz Taht olarak bilinmektedir ve böyle duyulmuştur. Bizim lordumuz Büyük Alma Jaroon’dur. Onun şehri Yeni Kuzey’in ilk şehridir. Burada onların hepsi Landfall’dan geçmektedir, buraya yerleşmiştir ve kurtçuk ile barış yapmıştır. Biz seksen ve bir olmadığımız ve insanları ayırdığımız zaman, tibrolleri sırtımızda birlikte taşırdık ve ışık ile birlikte tünelleri keserdil. Bütün Merlerin giydiklerini ısıtırdık. Her ağızda aynı toz vardır. Benim ailemin ismi Velothiid’de doğmuş ilk Haeko-dol-Sul’dan gelmektedir. Ve onun gibi biz de tuz tüccarıydık. Bizim göğsümüz yarasa-kaplan’ın dişidir. Bizim kan bağımız CODA tarafından kaydedilmektedir.

Dijitaller bizim başka bir yıldızdan geldiğimizi söylemektedir. Fakat bu nedenle birçoğu unutulmaktadır.  Ben bağlantım Hafıza ile birlikte izleyici sağladığı için ben değilim. Ve ben Lull Tekerlekleriyle birlikte konuştum. Fakat bir kanıt göremedim. Çünkü Landfall Mevsimi esnasında gelen, rüzgârlar yeterince dindiği zaman yeterince yukarda onların hepsi  Vehk ve Vehk’in sancağı altında yolculuk yapabilirlerdi. Yukarıdakilerin hepsi Hafıza’yı yeniden anons etmesine rağmen, onlar da hatırlamaktadır.

--

Şimdi size söylüyorum; 4.Çağ’dan gelen erkek ve kız kardeşlerim , Aşkın ilahi yazıtı Landfall’ın perilerinden kaçmanız için her şeyi kapsamaktadır. ‘Lull’un bakışları’ tarafından sağlanan kronikler sayesinde, bu uyarı özgür bir şekilde verilmektedir ve Aşk,  35.Vaaz’da (Sermon) uygun şekilde başlamaktadır:

“Uygun Velothi formülleri eski gelenek içerisinde devam etmektedir. Fakat bu erkeksi güç ölüdür. Bunun sayesinde en azından en az yeri doldurulabilendir. Gerçek tedavi yapısını adalet mitinin hazırlanmasına borçludur. Şifalı özellikleriyle birlikte benzer şekilde fedakârlık konseptine borçludur. Prensler, şefler ve melekler hepsi de aynı fikre katkı sağlamaktadır. Bu temel olarak vurgulanan bir ağız bozukluğunun verimli bir iptal edilmesine dayanan bir görüştür. Seremonilerde, bıçak dövüşlerinde, avcılıkta ve şairane ritimlerin incelenmesinde görülmektedir. Bu durumların ritüellerinde, mağara harareti günlerinden bize gelmektedir, ben ay yılı parasının eşitlik kodlarını gevşetmekten başka hiçbir şey söyleyemem.”

İkiz Vehk Aether’den tekrardan göründüğü zaman  CODA kırıldı. Fakat kelimeleri yeniden durdurmak için nndan yeterince yakaladılar. Bu metinde O, bazen sizin “Lorkhan” adını atfettiğiniz Lunar yani Ay Tanrısının amacını ifade etmektedir. Durdurulduğu zaman kelimeler bir kanıt haline gelmektedir:
Bütün yaratılanlar alt eğilimlidir. Bunların ilki AE tarafından yarılmış hale getirilen Void’dir. Anu ve Padomay sonra geldi. Ve ilk fırçaları darbeleride Aurbis’e geldi.

Aurbis’ten Void’e: Bahsetmeye bile değmez.

"Daha sonra ve ben bununla birlikte şunu kastediyorum. Çok çok daha sonra benim hâkimiyetim en büyük sevginin bir hareketi olarak görülecektir. Bu yıldızlarla ilgili kaderden ve aradaki evliliklerden birine dönüştür.  Ben bununla bütün beş köşeden gelebilecek olan felaketleri kastediyorum. Sonrakiler tekrarlardır. Umut ve aşırı öfke arasında ayrıştırılmaktadır. Bunlar değişmezliğin periyodik ölümü tarafından gerekli olan durumlardır. Kozmik zaman tekrarlanır. Ben bunu daha önceki bir yaşamda yazdım. (Kalpa)

Dalmanın bir taklidi aşkın içe doğmasıdır. Bu yeraltına doğru bir ahmaklıktır. Ben bununla birlikte altın çağında kendinizin dışı hakkında okuyacağınız günü kastediyorum. Bu gün üzerinde, bu kurbanlık konseptinin bir gölgesidir. Bütün tarih sizin ne olduğunu görmem için beni zorlamaktadır: Aşkın içindeki şeytan ile birlikte.
Aether’in evlilikleri bütün büyünün doğuşunu ifade etmektedir. Bir hamile gibi (dönüştürülemez) Bundan sonra Aurbis fazlalığıyla birlikte patladı. Onunla birlikte istek oluştu: Aksiyon Potansiyeli. Bu ilk Dijitallerin Varışıdır: mantellian, mnemolia etada’nın uhrevi krallığı. Bu emrin Başı Magnus’tur. Fakat o onun vesayetidir. Akatosh’ın doğumu ile alt yaratılmış olsa bile.

Aurbis’den Aetherius’a doğru: Zaman içerisinde bakım olasılığı.

"Böyle bir sahnede biri’nin güçlerini etkileşim içerisinde tutmak sürekli bir ruh olarak adlandırılan şeyin varlığına izin vermektir. Sevginizi ufuğa karşı bir savunma haline getirin. Saf varlık sayısız formda gelen sadece ilahi olana verilmektedir.  Bunların yarısı korkutucudur ve geriye kalan yarısı amaçsız ve güvenli bir şekilde eşit iki parçaya bölünmüştür. Sonraki beşincisi, bu sayı bu dünyanın limitinin sayısıdır, haricinde çalışan diğer bir yolla buna gelen âşıktır. Âşık en yüksek ülke ve inançlar serisidir. O bir çiftin gizli şehir yoksunluğudur. Canavarların el değmemiş toprakları kuraldır. Bu ANU tarafından ve onun çifti tarafından net bir şekilde tespit edilmiştir. Buna göre aşk hiçbir zaman gerçekleşmediğini bilmektedir."

Lull buna türlerin çürütmesi adını vermektedir Fakat akıllılar bunu Nu-Mantia’nın ilk görünüşü olarak bilmektedir. Bu da Özgürlüktür. Bundan ziyade Özgürlüğe giden yoldur. Et’ ada’nın tekerleklerine olan bir diğer alt oluşum, bütün kreasyonun buna karşı ilerlediği bir kıyıdır. Sınırların son durağı Oblivion olarak bilinmektedir. Void öncesinde bir ekodur fakat hiç bir benzeri yoktur. Bir çok ruh buraya kaçmıştır ve sadece Limit+Herşey’ın imkânsızlığını dize getirerek gücü ele geçirmiştir.

Oblivion’dan  Aetherius'a: Yıkım için Kreasyon.

"Benzer şekilde, tam gerçekliğini bütün diğer sembolleri mezarları için hazır olan eski fikirlerdir. Ya da en azından bu türden bir varlıktır. Bu kayıt direk olarak, seks ve cinayetin kökeni,  Mephala’nın kodları tarafından yönetilmektedir. Sadece benim yorumlamam haricinde bu fikirleri benimseyenler tarafından yenilmektedir. Dini elitler bir eğilim ya da korelasyon değildir. Bunlar güvenilmez deniz ve yıldızların hâkimiyetinin etkisiyle tamamlanan doğmalardır. Bir kılıç tarafından merkezde hâkimiyet kuralları. Bu üzerini yarmak için bir kurban olmadan hiçbir şeydir. Bu Tanrının’ın sevgisidir ve o size daha fazlasını da gösterecektir: Yırtıcıdır fakat aynı zamanda kritik hasat isteği için fonksiyoneldir. Bu onun kendisi gibi olmasını, bayandan ve baydan, büyülü ersellik, sağlayan senaryodur. Biz varoluşun ilk ipucunu görmeye başlıyoruz. Bunun sayesinde onun doğası iki kat gücün ortaya çıkmasını gerektirebilir. Kaçınılmaz bir şekilde, bu bir diğer eğime yol açmaktadır. Fakat bu kez zorlayıcı bir süreçle:  Ay Tanrısının Tuzağı. Aedra bu defa böyle adlandırılmaktadır. Ebedi imkânsız olan arena olması için ellerini uzatmış bulunmaktadır:  Mundus ya da Bütünlük.

Mundus’dan Oblivion’a: Bütün her şeyin demirlemesi için bütün olasılıkların kalıntısı.

"Şiddet normlarını belirleyin çünkü o sadece kaydetmektedir.  Orijinal ruhlar arasında yazılmış anlaşmalar sayesinde olduğu gibi askıya alınmaktadır."

Herhangi bir kişi Hafızayı ziyaret ettiği zaman, siz Ay Tanrısı’nın ilk fikirleriyle birlikte dolmaktadır ve siz tuzak içinde tuzağa bakmalısınız. Vehk bu noktada bilinmektedir ve sizin için o her şeyi görmektedir, anlaşma için gereksinimi fark etmektedir:  Kurtuluş ve İlk taş.

C0DA Çevirisi: Eğer bütün meyiller bu yol boyunca devam ederse, *özellikle de şimdi* bir merkez noktası vardır; imkansız Mundus, bu devamlılık süreci ön figürü olabilir.

Void’in bir yansıması Oblivion’dur. Oblivion’un yansıması şu anda ölümlü bir “ölümdür”. Ölüm ruhun yabancılaştığı AE noktasına doğru, Tanrı gezegen Aedra ya da Oblivion Prensiplerine doğru tekrar bölümlere ayrılmasıyla sonuçlanır. bu işlem için Vehk’in ismi “Ay para birimidir”.

AE CHIM NU-MEN NU-MANTIA (CHIM New-Man olma yoludur.)

Ölümlü Ölüme Doğru Mundus: Yakında geri dönüşüm sağlayacak Merkez Noktası.

“Bu bir fırsat olarak görülmelidir. Ve hiçbir şekilde sıkıcı değildir. Ancak bir olmaktan ziyade aşığı öpmek daha kolay olduğu için bazıları bundan vazgeçecektir. Burada biz Kutsal Kitabın en büyük istifasına geliyoruz. Ölümlü, Ölümden sonra alt oluşumun hayal etmesi ve rüya görmesi. Bunun sayesinde bu örnek Mundus’un bir ekosu yani yankısı anlamına gelebilmektedir. Ve bu imajinasyon ile birlikte başarısızlık çok fazladır.

Lunar Tanrı’nın bütün bu içerisindeki katılımı Dijital Kayıttır ve buna "Büyük Acı" adı verilmektedir. “Lunar Tanrı onların nasıl olmadığını yeni kuşaklara göstermek için kendi araçları sayesinde başarısız hale gelmektedir.”
Dördüncü çağdaki Sen bütün AE’nin en son alt eğilimine ulaşmak için girişimlerin çoğuna çoktan tanık oldun. Bu onun mortal ölümün arkasında var olduğunu belirtmektedir.

Numidium. Endeavor. Prolix Kulesi. CHIM. Enantiomorf.

Yeni Adam İçerisine Dönüşen Bok Böceği.

Basit şekilde ortaya konmaktadır. Çünkü tanrılar ölümlüleri  yaratıcıları olarak eğlenceyi bilemezler. Bu nedenle sadece ölümlüler geçmişteki ölümlülern ölümüne sıçrayışı gerçekleştirebilecek olan modellerin öncüleri olarak özgürlüğün eğlencesini anlayabilmektedir. Ve sizin çoğunuz vazgeçmektedir.

Z'Ye Mortal Ölüm (Z Mundus Centerex’in devlet-eğilim ekosu. Antinimik - Tercüme edilemez).

"Alt bölgeler bu ruhlarla, gölge hazineleri oyuklarıyla birlikte sürünmektedir. Yayılma yoluyla doğrulamak için bazı yerlerde buluşmaktadır, Aşk büyük bir çabayla tatmin olduğu zaman bu durum gerçekleşir."

BEN.

Sizin bir bütün Dünyanız.

Tanrı.

Tanrı her şeyin dışında. Ancak kendi bilinci özgür bir şekilde sonsuza kadar sevgi içinde rüya ve halüsinasyon üstüne düşer: BEN BÖYLEYİM; HEPİMİZ BÖYLEYİZ.

C0DA Dijitallerİ duyusal yoksunluk içinde bulunan bir konu ile sadece yirmi dakika sonra halüsinasyon başladığını doğruladı. büyüsel spektrum ve zamanın bakımına kadar, -ki ebedidir- ve Ay Tanrısı'nın En Büyük Hediye olarak başarısızlığını görmeye başlarsın. Yukarıda ki gibi, "Bu Tanrı'nın aşkıdır"

Neden Aşk?

Benim geçmişten gelen erkek ve kız kardeşlerim, Landfall’dan kaçmak için Aşkı bilin.

New-Man sonsuza dek süren hipnogojik Amaranth olur. Halüsinasyonlar onun Gözü altına berrak hale geldi ve bu nedenle, onların bütün çocukları gibi, Amaranth ondan gelen her şeyin kıymetini bilmektedir.

BEN HEPİNİZİM.

Tanrı Aşktır.

BİZİM HANEMİZE GELİN.

Tanrı Aşktır.

BENİM  RUHUM İÇİNDEKİ TEK BİR DÜNYA.

Tanrı Aşktır.
--
--

Ve bu şekilde mesaja son verilir. Dilediğiniz ve özgür bir şekilde bunu tartışın. Ben onunla ne yaptığımı biliyorum. Fakat daha sonra, ben uzun yıllar boyunca eniyorum ve deniyorum.  Ve bu gerçekten bu bir “büyük çaba”. Ve belki de bunun 9/11 e denk gelmesi bir tesadüf değildir. “Onun” hafızasında bir Aşk. Ve benim Kurt Kuhlmann’a olan sevgim (Love). Onun doğum günü, kritik bir hasat isteği sayesinde “harap” (Landfall) edilmiştir. -MKÖncelikle basitçe anlatmak gerekirse tarih 5.Çağları gösteriyor. Bunu "Landfall" üstünden açıklayacağım.

LANDFALL NEDİR?

Landfall, Elder Scrolls oyunlarından sonra gelen çağda 5.Çağ’da oluşan olaylar yani Nirn’in yokoluşu, Numidium’ın Tamriele dönüşü gibi bir çok olay gerçekleşmiştir. Landfall’ın Nirn’i harap edişininden kaçmanın tek yolu Aşkı bilmektir. (CHIM)

Aslında bu olayın kökenleri Tiber Septim’in İkinci Aldmeri Dominion’a karşı kullandığı Numidium’un zamanına kadar gözlemlenebilir. Burada Tiber’in son savaşı Alinor kuşatmasıdır.

MK’nin forum gönderisi: Numidium’un Alinor’u kuşatması  (01/15/10): Her şeyi bu kadar mahveden Pirinç Tanrısı değildir. Bunun sebebi onun etrafında dönen bütün gezegenlerin zaman çizgileridir. Dünya’nın reddedişinin şarkılarını söyler.

Alinor’un teslimiyeti bir saat içerisinde gerçekleşti, Fakat Numidium’un sahnesi Mitik Çağdan Beşinci Yüzyıla kadar sürdü. Altmer dövüşünün bazı mantıkçıları onunla yine krizalit kabuklar içerisinde kendisiyle kavga etti. Bu evre Tamrielic Zaman’in hem içinde hem de dışındadır, ve onların üyeleri çok uzun bir süre dikkatle bakmadığı kendi olası pozisyonlarını kırmadığı sürece amaçları hakkında hiçbir şey bilmiyordu.

Numidium bir zaman tuzağı içerisine yakalandı. Aslında bir saat süren Alinor Kuşatması algılanabilir zaman içerisinde bir saat sürmeyip bu tuzak içinde Numidium ve Alinor birlikleri zaman tuzağının noktasında savaşın ortasında kalmasına sebep oldu. Zaman içerisindeki bu çarpıklık, Numidium’un Underking’in ellerinden tamamen kendi iradesi kurtardı.

Beşinci Çağ’da Numidium’un Tamriel’e en son dönüşünden sonra, Elflere karşı olan son savaşını sürdürdü ve Üçüncü Dominion’un güçleri üzerine hareket etti. Bu zaman içerisinde Numidium’um dönüşünü önceden haber veren tuhaf böcek benzeri bir peygamber yerlilerine gelen bir kıyametten korumak ve haber vermek için Morrowind’e hareket etti. Ancak amacını gerçekleştirmeden önce Numidium tarafından ezildi. Thalmor, Numidium ile savaşmaya çalışıyorken “Atalarından” gelen yeteneklerini Altmer ırkının kökünü kazımak için kullandığı zaman onların direncinin yararsız olduğu kanıtladı. Numidium, Khajiit ve Dunmer geniş grubunu yok etmek üzereyken onlar da Wonderweir olarak bilinen bir gemi içerisinde bu yıkımdan kaçmaya çalışıyorken, Nerevarine göründü. Kendisi Akulakhan’ı yönetiyordu ve Numidium ile savaşmaya başladılar. Numidium’um dikkatinin dağılmasıyla birlikte Wonderweir Nirn’den ayrıldı. Gemi Masser’e vardı ve burada koloniler yaratıldı. Ancak Nerevarine, Numidium’u durduramadı. Buda Nirn’in yokoluşunun ardından sıranın Masser’e geleceği anlamına geliyordu. Ancak sadece Jubal Lun-Sul olarak bilinen bir Dunmer tarafından “sözel” olarak yenilebilirdi. Kendisi Vivec’in dönüşüyle “New-Man” in yani rüya hipnojik Amaranath’ın ilkini yaratmaktadır. *Bu yüzden böyle bilinmesede Beşinci Çağ, yeni Elder Scrolls oyunlarında bulunmak zorundadır.*

Yazar Notu: Numidium gerçekten küçümsenecek bir şey değil arkadaşlar. Evreninin sınırlarını aşabilecek bir güce sahiptir.

Buradan oluşan hikaye MK’nin c0da diyalogları ve Loveletter’dan çıkarılmıştır. Görülebildiği üzere Mk’nin Nirn için Futuristik son olay budur.Bunun aksine aslında bunu Altmer ırkı ebediyete ermek için gerçekleştirdiği bilinmektedir. Landfall, Nirn için son olay olarak biliniyor. En sonunda Thalmor, her ne kadar Numidium ile savaşsada bundan yararlanmış planı başarılı olmuş, Kuleler yok olmuş ebediyete erip Nirn ve Mundus’un ikiye ayrılmasına sebep olmuştur. Bütün Kuleler yıkıldığı zaman, Gezegenin ikiye ayrılmasına ve herkesin Nirn’in Aylarında yaşamasına sebep oldular. Nirn en az 7000 yıl ve 5 Çağ kreasyondan sonraki ilk çağ- içinde hayatta kalmıştır. Beşinci çağ aynı zamanda çok yönlü bir Bethesda yazarı yani MK tarafından tanımlanmaktadır. Fakat birçok hayran bu yazı için kanununu (non-canon) düşünmemektedir.

Ancak Bir diğer muhtemel gelecekte, her nasılsa gerçeklik Dokuzuncu Çağ'a doğru bütün yolu kat eder. Burada KINMUNE yaratılır ve Merethic Çağ’da Sarthaal altında Ysgramor tarafından mühürlenmesi için geçmişe doğru fırlatılır.

LANDFALL PEYGAMBERİ

Yazıda bahsettiğim Böcek yani Landfall Peygamberi hakkında c0da’da Landfall sırasında İllistrasyonunu Darya Makavara (Lady Nerevar) ve Minttu Hynnien Yazarlığını MK’nin yaptığı “The Prophet of Landfall” adlı çizgi romanı yayınlanmıştır.

"Landfall’ın Peygamberi"

O dağlardan geldi. Onun karın parçalarının kitini taze bir şekilde kader içerisinde boyandı. Güneş başının üzerinde parıldadı. Her Biride onların yollarında onun ismini anmaktadır. Ondan önceki çorak topraklar o en son tepeye kadar tırmandığı için onların sıcaklığının bulanıklığında sapmaktadır. Fakat onların vizyonu açıktır. Orası her zaman olduğu gibidir. Onun beşinci ve ikinci kolları mülkiyetini çevrelemekteydi. Onun çeneleri küçük bir dua mırıldanmaktaydı. Sınırların ötesinde Seksen ve Bir Tahtın hilali uzanmaktaydı. Ve oradan uzanan bütün köyler mücevherli bir kemer gibiydi. Onlar henüz onu bilmemektedir. Çalışan yöneten ve sayısız günahlarına bağlanan bu milyonlar bütün yazılı tarihin içerisinde uzanmaktadır. Fakat o onları kurtaracaktır. Birler ve ikiler içerisinde ve daha sonra binlercesi ve daha sonra kendi rahipleri ve kralları yanlış idollerini kovacaktı ve Yeni Kaderi benimseyecekti. Eğer ona bir duygu meydana gelirse o kendisine biraz gurur atfedecekti. Bunun yerine o rüzgâr üzerinde keçiboynuzu kanatlarını test eder kendisinin Kurtuluşun ilk adımlarına doğru süzülerek gitmektedir.

*Son sayfada Numidium arkadaşı bir güzel eziyor.

Evet, c0da’dan  bir parça olan Loveletter ve Prophet of Landfall hakkındaki bilgiler yüzeysel olarak bu kadar. Bu konu ile alakası bulunan Vivec’in dönüşü bulunmakta. Buda The Nu-Mantia ‘da küçükte olsa atıfta bulunmuştur.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 9 Şubat 2016 11:29
(@khajiit1903)
Üye

Harika bir yazı. o.O :sir

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Şubat 2016 11:51
(@calimehtar)
Üye

Michael Kirkbride'ın yazıları çok hoşuma gidiyor , Elder Scrolls loreunu bu kadar özgün kılan adam bu adamdır bence.
Harbiden muhteşem olmuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Şubat 2016 11:54
(@mertusta)
İmparator

La 5. çağı ben yazıyordum  :doh

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Şubat 2016 11:54
(@bariskaya)
Üye

Kafam baya karıştı şok oldum bir sevindim üzüldüm yani garip gerçekten garip....

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Şubat 2016 12:16
(@folcred)
Üye

🙁 Olamaz, kesinlikle olamaz..

CevapAlıntı
Gönderildi : 1 Mart 2016 12:58
(@jelkala)
Üye

Numidium'un bu kadar güçlü olması bana fazla abartılmış geliyor. Sonuçta insanelinden çıktı evrenleri aşacak kadar güçlü olmamalı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 3 Mart 2016 10:25
(@lorkhan)
Yetkili

Numidium'un bu kadar güçlü olması bana fazla abartılmış geliyor. Sonuçta insanelinden çıktı evrenleri aşacak kadar güçlü olmamalı.

İnsan eli ? Dwemer eli demek istedin sanırım ve Dwemerlerin elinden çıkan yapıların böyle özelliklere sahip olması gayet normal. Dwemerlerin bilgi düzeylerini,amaçlarını veya kimler olduklarını anlatmama gerek yok sanırım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 3 Mart 2016 10:43
(@aethel)
Yetkili

Sıradan bir Dwemer da değil. Şuan bir cüce örümceği bile yapılamazken; binlerce sene önce, Nirn'in en iyi mühendisi Kagrenac tarafından yapılmış bir çalışma. Numidium, gerekli bir güç ile (Lorkhan'ın Kalbi) Tanrılara kafa tutabilecek bir icattı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 3 Mart 2016 10:55
(@section)
Üye

Abi The Elder Scrolls'un deep lore olayları beynimi patlatıyor resmen yav, acayip bir evren

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Eylül 2016 14:24
(@torchrable)
Üye

[member=1614]Malkoçoğlu[/member] Hocam bu "Love" mevzusu nereden geliyor? Michael Kirkbride da mı mevlanacı çıktı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 31 Ekim 2016 00:55
(@aethel)
Yetkili

Thelema.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31 Ekim 2016 01:36
(@gaidenshinji)
Yetkili

[member=1614]Malkoçoğlu[/member] Hocam bu "Love" mevzusu nereden geliyor? Michael Kirkbride da mı mevlanacı çıktı?

http://www.elderscrollsturk.com/index.php?topic=9049.0
http://www.elderscrollsturk.com/index.php?topic=7980.0

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 31 Ekim 2016 09:25
(@aethel)
Yetkili

Ne zaman okusam Michael babaya saygım daha da artar. Adam dahi 😀 

Sanırım burada bahsedilen bok böceği, LKHAN, yani Lorkhan. Bu isim Padhome ile LKHAN'ın bağlantılı olmasıyla alakalıydı sanırsam. New Man yani son Shezarrine, Amaranth olacak diyor. Ama ondan önce de Lorkhan, New Man olacak diyor. Acaba Lorkhan, dolaylı yoldan mı Amaranth olmak istedi? Kendisi beceremeyeceği için fanilere CHIM'i nasıl açamayacaklarını gösterip, New Man vasıtasıyla olmak istemiş olabilir. Ama burada bahsedilen New Man, tüm ölümlüler anladığım kadarıyla. Yani tek bir kişi değil. New Man olma yoludur diyor çünkü. New Man'den kasıt, bir nevi kurtarıcılık eğer doğru anladıysam. Ve bu arada bu peygamber, Azura ile alakalı sanırsam. Hilalden falan bahsediliyor. Dijital olarak bahsedilen ise Elder Scroll sanırım. Evrenin olaylarını başka ne kayıta tutabilir ki? Ama anlamadığım seksen ve bir ne? Sekiz ve biri (Dokuzları) çağrıştırıyor ama başka hiçbir yerde rastlamadım.

Benim anladıklarım bu kadar. Doğrularımı ve yanlışlarımı loremasterlar belirtirse sevinirim 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 16 Şubat 2017 19:05
(@bugra-acar)
Üye

MK nin yazisina gore 5. Cagda thalmormu kazandi yani.
Peki nirn yokolsuktan sonra ne oldu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 1 Mayıs 2017 07:50
Sayfa 1 / 2