Elder Scrolls Hikayesinin Oluşumu ve Kehanetleri  

Sayfa 1 / 4 Sonraki
 
Malkoçoğlu
(@malkocoglu)
Kadim Konsey

Bildiğiniz üzere Elder Scrolls oyunlarının hikayesi diğer oyunlara nazaran daha farklı bir şekilde ilerliyor. Bazen tahmin edemeyeceğimiz  bir şekilde, bazen ise oyunun içindeki ileriye dönük ipuçları sayesinde. Elder Scrolls oyunlarının çoğunda ileride olacaklar temelinde bize anlatılıyor, bunu çoğu zaman fark edemiyoruz. Elder Scrolls oyunlarının birbiriyle bağlantısı yok, ancak görünürde yok, derine indiğimizde neyin ne olduğunu o zaman fark ediyoruz; Şimdi o derinliklere inelim ve oyunlar arasındaki bağlantıları, kehanetleri ve ileriye yönelikipuçlarını inceleyelim…


Head The Blades, Cauis Cosades ve İmparatorluk

Morrowind oyunundaki Blades ajanlarının Grandmaster’ı Cauis Cosades bir konu hakkında (Head The Blades) şöyle diyor;

“There's nothing to it. Each agent has his own assignment, and reports directly to Cyrodiil. You're promoted to Operative mostly to preserve your independence. You're no fool. The days of the Empire are almost over. When the Emperor dies, nine hells're going to break loose. Forget about the Imperial City. Think locally. Worry about the Sixth House and Dagoth Ur. And squabbles between the Great Houses and the colonists. The rest of the political nonsense doesn't amount to a plate of scuttle.

Evet, ileriki oyunlarda ne olduğunu Morrowind oyununda su altında öğrenmiş oluyoruz. Hem Oblivion, hem Skyrim. IV: Obliviondaki krizin, ve aynı zamanda V: Skyrim'deki Morrowind Hanelerinin durumu. Cauis Cosades, Morrowind (Yani Oblivion Krizinden önce) zamanında IV: Oblivion çıkmadan önce Oblivion kapılarının açılıp İmparatorun öleceğini, İmparatorluğun  ve Morrowind hanelerinin ne hale geleceğini (Yani dolaylı olarak Oblivion Krizini) biliyor ve bize söylüyor. Nereden biliyor? Çünkü Cauis Cosades söylediğine göre İmparator VII. Uriel Septim ile bayağı bir yakınmış.  

Uriel Septim IV: Oblivion oyunun açılış sahnesinde şöyle diyor;

“I was born 87 years ago. For 65 years I've ruled as Tamriel's Emperor. But for all these years I have never been the ruler of my own dreams. I have seen the Gates of Oblivion, beyond which no waking eye may see. Behold, in Darkness a Doom sweeps the land. This is the 27th of Last Seed; the Year of Akatosh 433. These are the closing days of the 3rd Era, and the final hours of my life.”

"87 yıl önce doğdum, 65 yıl Tamriel'i İmparator olarak hüküm ettim.Ama bütün bu yıllar içinde kendi rüyalarımı bir türlü hüküm edemedim.Uyanık gözlerin göremediği Oblivion kapılarını gördüm.Akabinde, karanlığın içinde bir azap toprağımızı süpürüyor.Şimdi ise 27. Last Seed, Akatosh'un Yılı, 433. 3.Çağın son günleri...ve hayatımın ise son saatleri."

Peki Uriel Septim İmparatorluğun yıkılacağını ve öleceğini nereden biliyor? Uriel Septim Arena oyununda yani İmparator'un Taklidi (Imperial Simuclarum) olayları sırasında Jagar Tharn tarafından Oblivion’a hapsediliğinde büyük ihtimal Mehrunes Dagon’un mekanına, yani Deadlands’a hapsedildi. Çünkü Jagar Tharn Mehrunes Dagon tarafından destekleniyordu ve hatta Mehrunes Dagon Jagar Tharn'ın Yakut Tahtı ele geçirmesini fırsat bilerek Savaşbüyücülerinin eğitildiği mekan olan Battlespire'ı işgal ediyor. Uriel Septim, oradayken İmparatorluğa ve gelecekte neler olduğunu görmüş olmalı ki ve Arena kahramanı Eternal Şampiyon tarafından kurtarıldıktan sonra dostlarına haber yolluyor. Ayrıca Oblivion'u oynarsanız, son saatlerinde yani Mythic Dawn ajanları tarafından tüm varisler öldürüldükten sonra sıra Uriel Septim'e sıra geldiğinde olacakları sezebiliyordu. Septim İmparatorları ve onun kanından gelenler bildiğiniz üzere özel bir kana sahipler. İmparatorların çoğu başkalarının göremediği şeyleri görebilen ve sezebilen kişiler olabiliyordu. Ve Uriel'in İmparator'un Takliti olaylarında Oblivion Diyarında yaklaşık 10 seneye yakın kalmasını da katarsak bu sezgilerinin orada gördükleriyle beraber onun ne kadar "ermiş" olduğunu varsaymamız yanlış olmaz. Uriel'in Oblivion oyunununda bizimle karşılaşmadan önce bizi rüyasında gördüğünü söylemesi, diyaloglarında olacakları daha önceden seziyormuş gibi konuşması ve Amulet of Kings'i bize emanet etmesi işte hepsi bir buna işaret. 

Kısacası kronolojik olarak; Uriel, Arena oyununda Oblivion’a hapsediliyor, orada İmparatorluğa neler olacağını görüyor ve belli kişilere ve dostalarına (Cauis Cosades gibi) bildiriyor. Cauis ise bize neler olacağını birbir su altından bu şekilde söylüyor. Bunun sonucu olarak Oblivion ve Skyrim oyunlarında bunların hepsi bir bir gerçekleşiyor.


Oddfrid Beyaz Dudak'ın Kehaneti (The Prophecy of Oddfrid White-Lip)

Morrowind’in Bloodmoon ek paketindeki çeşitli görevlerinden biri olan “The Sad Seer” görevinde bize Oddfrid adlı kafatası Geilir the Mumbling adlı bir Nord bir kafatası getirmemizi istiyor. Getirdiğimiz zaman bize görevi veren Geilir the Mumbling'in içinden bize şöyle bir kehanetten söz ediyor;

“When the dragon dies, the Empire dies. Where is the lost dragon's blood, the Empire's sire? And from the womb of the void, who shall stem the blood tide?”

Bu cümle sizin de anlayabileceğiniz gibi Oblivion oyunundaki olaylara gönderme. Geilir'in dediğine göre bu kafatası onun geleceğini de ön görmüş ve kendisinden peygamber diye bahsediyor.

Ayrıca;

"the time for the hunt is near. You are both hunter and hunted..."

Bu cümle ise eğer bitirmemişseniz Bloodmoon ana görevinin son görevine göndermedir, bu normal kehanetten söylediği ayrı bir söz.

Şimdi ise bir önceki kehanetle bağlantılı olan, Oblivion’un ilk duyurulduğu zaman görülen http://www.elderscrolls.com/splash/index_01.ht m">açılış ekranlarındaki tüm kehanete göz atalım (Yine Oddfrid Beyaz Dudak'ın Kehaneti olarak geçiyor);

When the dragon dies, the Empire dies.
Where is the lost dragon's blood, the Empire's sire?
And from the womb of the void, who shall stem the blood tide?
So long as the Blood of the Dragon Prince runs strong in her rulers, the glory of the Empire shall extend in unbroken years.
His heart's blood bleeds in darkness
For once the portals are opened, who shall shut them upon the rising tide?
For Lord Dagon forever reborn in blood and fire from the waters of Oblivion.
Find him... and close shut the marble jaws of Oblivion.

Dragon, Septim İmparatorlarına yani dolaylı olarak Uriel Septim’e gönderme, ayrıca dragon blood ise Septim hanedanlığına. Void Oblivion, Blood tide ise Daedric kapıları ve portallarından çıkan Daedra sürülerini temsil ediyor. Bir sonraki satır’da ise(4.) Dragon Prince, Tiber Septim’i yani Dragonborn İmparatorluğunu temsil ediyor. Son satırda ise “him” son varis yani Martin Septim’i ve Oblivion kapılarını kapamamız gerektiğini söylüyor.

Son satırdaki “marble” kelimesi hariç söylenen söz Uriel Septim’in Oblivion fragmanındaki sözleriyle aynıdır ve oyun dosyalarının içinde bulunabilir, bunlar aslında gerçekteki son sözleridir.


Sheogorath’ın Arena ve Daggerfall Ana Hikayesine göndermesi

Şimdi şunu bir açıklığa kavuşturalım Elder Scrolls Online bir spin-off (yan oyun) oyunudur ve Elder Scrolls oyunlarının Travels: Dawnstar oyunundan (2.Çağ 283) sonra en uzağında geçer (2.Çağ 582). Yani Elder Scrolls Online tüm oyunlardan sonra çıkmasına rağmen Elder Scrolls oyunları içinde kronolojik olarak ikinci oyun olarak geçiyor, üçüncü olarak ise onu Adventures: Redguard takip ediyor. (2Ç 864)

Her neyse ESO’da “Long Lost Lore” adlı görevde Sheogorath bize direkt olarak şöyle diyor;

"Nothing so difficult as, say, reassembling the Staff of Chaos or rebuilding the Numidium"

Yuh ne oluyor ya? Neredeyse 700 sonrasını söyledi adam bize. Staff of Chaos Jagar Tharn’ın asasının parçalarını aradığımız (Asa çok önemli çünkü) ilk oyun olan 3.Çağ 389’daki Arena’ya, Numidium ise 2.Çağ 896 yılında Tiber Septim tarafından tekrar aktif edilecek ve 3.Çağ'daki Daggerfall oyununa atıfta bulunuyor. ESO tekrar dediğim gibi bunların hepsinden önce geçiyor yani 2.Çağ 582’de, Sheogorath bir nevi geleceği öngörüyor yani. Bu tür göndermeler ESO'da çok bulunuyor, bunun için mertusta'nın ESO Lore yazılarını takip edebilirsiniz.


Kayıp Kehanet (The Lost Prophecy)

Morrowind Ana görevinde Mehra Milo and the Lost Prophecies adlı görevin sonlarına doğru Dissident Priestlerin gizli sığınağı olan Holamayan’da bize "The Lost Prophecy" adında bir kitap veriliyor, bu kitapta Nerevarine Kehanetinin bilinmeyen noktaları yer almakta.

From seventh sign of eleventh generation,
Neither Hound nor Guar, nor Seed nor Harrow,
But Dragon-born and far-star-marked,
Outlander Incarnate beneath Red Mountain,
Blessed Guest counters seven curses,
Star-blessed hand wields thrice-cursed blade,
To reap the harvest of the unmourned house.

Bizi burada ilgilendiren kısım 3. Satır.

3.Satırda gördüğünüz üzere bir “Dragon-born” kelimesi görüyorsunuz, evet ileriye dönük oyunlarda (Oblivion ve Skyrim) adını sık sık duyacağımız Dragonborn kelimesi bir kitapta, ilk burada çıkıyor ortaya. O satırın anlamı ise Nerevarine’nin İmparatorluk adı altında Ashlanderlar ve Dunmerlere göre bir outlander (Dunmerlerin Morrowind dışında doğanları betimlemek için söylediği argo kelime, yabancı gibi bir anlamı var) olarak doğacağı anlamına geliyor.


Eno Romari ve Oblivion olayları

Morrowind Tribunal ek paketinde, gittiğimiz Mournhold'un Godsreach bölümündeki Eno Romari bize şöyle diyor;

Our beliefs are very simple, dear friend. The blessed Tribunal, though once filled with glory, are no longer the gods they once were. As with the tides and Tamriel's moons, all cosmic powers will wax and wane. But, when gods die, it creates ripples throughout the lands. The passing of the Three will be a prelude to the end of this era, and the beginning of the next. The followers of the End of Times are making ourselves ready for this to happen.

We realize that the end of the era will bring many changes. We believe that the gates of Oblivion will open, and the multitude of daedra will roam this world freely. Some might tell you that this is a good thing, that we are descended from the daedra and it will be a return to the natural order of things. I know differently, though. The coming age will be a time of great horror.

The Daedra Princes are not our ancestors. Nor are they our allies. They will wash over the land, destroying all that man and mer have built over these thousands of years. The only protection from this scourge will be our true ancestors that have gone before us and watch over us even now. Many of our followers choose to participate in the Cleansing, to prepare the way for the rest of us. It is a sacrifice to be sure, but it is for the greater good.

İlk paragrafı ele alalım; Burası Tribunal hakkında, Tribunal'e ileride ne olacağını herkes biliyordur umarım, buyrun daha gerçekleştirmeden su altından söyledi arkadaş bize. Son cümlede söylediği "End of Times" adlı bir tarikatı bağlıymış bunlar. Yani kabaca "Kıyamet Alametleri", artık ne olacaksa (!) hazır bu elemanlar, Kıyamet'i ikinci paragrafta anlayacaksınız.

İkinci paragrafta; Evet, bu çağın sonunda neler olacağını öngörüyor ve bize direkt söylüyorlar. İkinci paragraf tamamen IV: Oblivion oyununa gönderme. Daha IV: Oblivion çıkmamış tekrardan belirtmek gerekirse.


Elder Scrolls: Adventures Redguard'ın Morrowind, Oblivion ve Skyrim'i onaylaması

Tabiri caize en bombası bu diyebiliriz...

TES Adventures: Redguard 1997'de yani Morrowind'den 5-6 yıl önce 2002-2003 sıralarında çıkarılmış bir oyun. Morrowind, Daggerfall'dan belli bir süre yapımına rağmen duyurulmadı, Redguard ve Battlespire yüzünden ise Morrowind bir süreliğine askıya alınıyor, 1990-2000 sıralarında yani Redguard'dan sonra oyunun duyuruluş aşamasına geçiliyor. Oblivion ve Skyrim'i hiç saymıyorum bile. 🙂

Şimdi Adventures: Redguard'ın fragmanındaki -ve aynı zamanda oyunun introsundaki- 20. ve 30. saniyeler arasındaki kitaplıklara bir göz atın...;

Bir şey göremediniz mi? Öyleyse sizi şöyle alalım;

İşte! Fragmandaki kitaplıkta resmen henüz çıkmamış ama ileride belkide 5 ile 8 yıl arasında değişen sonradan çıkacak Elder Scrolls oyunlarına atıfta bulunuluyor, Morrowind ve Oblivion! (Farkına vardınız mı bilmiyorum ama kitaplıklar Elder Scrolls serisini, sol taraftaki kitaplıktaki kitaplar Ana oyunları, sağdakiler yani Redguard kitabını açtığımız kitaplık ise Spin-offları temsil ediyor.) Ancak sondaki "ROMANELLİ" veya "ROME" nin ne olduğunu -henüz- bilemiyoruz, Reddit'teki bazı kişilere göre o çıkmayan "Eye of Argonia" (Morrowind'in çıkışı engelledi - ki birazdan Eye of Argonia olmadığını da anlayacaksınız) oyununa ya da "Skyrim"in ilk ismine atıftaymış ki Skyrim'in olmadığını şöyle anlıyoruz;

 Bu fragmanda yer verilmese de, introda aynı kitaplıktaki Advestures: Redguard kitabını kapatırken son sayfada gözümüze şu çarpıyor;

(Hepsi için; http://imgur.com/a/HDVfo#9)

Gördüğünüz üzere "Rains over Skyrim" yani "Yağmurlar Skyrim'in Üzerinde", evet tahmin ettiğimiz gibi Elder Scrolls serisinin çıkmış son oyunu olan V: Skyrim'in üstündeki "son yağmurları" bize gösteriyorlar. Yani eski Elder Scrolls serilerinde Skyrim'e kadar atıfta bulunuluyor. Ancak! farkındaysanız "ROMANELLİ" veya "ROME"yi hala anlayamadık! Ne dersiniz, Skyrim'den sonraki 6. oyuna küçükte olsa bir atıfta bulunuluyor mudur? Henüz bilmiyoruz.

Bu fragmanda Adventures: Redguard'ın kitabının bulunduğu kitaplığın (Yani Spin-off kitaplığı) rafında 4 tane kitap bulunmakla beraber, bu raf muhtemelen Adventures serisini temsil etmekte. Bunların birisi 3.kitap yani cildinde R yazan kitap Adventures: Redguard'ı temsil ediyor. Ancak 3 kitap daha bulunuyor ve bunların cildinde P, Q ve E harfi yazıyor.

Daha önce sitede veya facebook sayfasında iptal edilen oyunlar ile ilgili bilgiler paylaşmıştık. Muhtemelen Redguard kitabı hariç diğerleri iptal edilmiş oyunlar. P, Adventures: Paradise Sugar, E ise Adventures: Eye of Argonia'nın baş harfleri. Q ise bilinmiyor.


Yukarıdaki mesele ile ilgili küçük bir detay daha; Elder Scrolls serilerinde yapım aşamalarındayken bir çok fikir hemen değiştirilebiliyor. Mesela Elder Scrolls; Oblivion ana oyunlar içerisinde oyunun isminde Tamriel Kıtasında bir ülkenin olmadığı tek oyun (Elder Scrolls IV: Cyrodiiil?)  bu yüzden ilk olarak Oblivion http://www.m0use.net/~skelm/page.cgi?Coming/Oblivion&info.html&oblivion.gi f">BURADA yazdığı gibi Yaztutan adalarında (Summerset Isles) geçecekmiş;

This could be the final chapter in the Elder Scrolls series.  Very little is known about it, other than it starts on Summerset Isle. As all veteran gamers know, though, "Oblivion" is the term for the afterlife.  Bethesda is apparently going all out on this one, and it is rumored that you may be able to do things such as lead armies, run kingdoms, and fight wars.  This game will be VERY cool.

Expect to see this one far in the future, definately after 2001.

Ancak bunun doğru olup olunmadığı bilinmiyor.


05.09.2016 Güncellemesi

Elder Scrolls Online Varen Aquilarios (Prophet)'ın gelecekteki ESO Ek Paketlerine gönderme yapması

Elder Scrolls Online oynayan ve Prophetla karşılaştığımızda onun kudretli bir ermiş olduğunu, neredeyse söylediğinin altında bir şeyler yattığını çoğumuz anlamış olmalı. Prophet bizimle ilk karşılaştığında Varen Aquilarios olduğunu bizi söylemez. Çünkü Ruh infilakı denen olaydan kendini sorumlu tutuyordu. Coloviali zengin bir dükün oğlu ve güçlü bir ordu komutanı olan Prophet yani Avren Aquilarios, Longhouse Hanedanlığının son varisi Leovic, Tamriel genelinde Daedra inancını yasal hale getirdiğinde halk buna tepki göstermiş, bundan güç bulan Varen ise isyan etmiş ve Leovic'i taht odasında öldürmüştür. Leovic'in yerine tahta geçmek için Mannimarco ile işbirliği yapmış ve kendini ejderkanı taşıyan birine yani Dragonborn'a çevirmeye çalışmıştır. Bunun sebebi; Leovic'i öldürdükten sonra Ejder kanına sahip olmaması ve dolayısıyla Amulet of Kings'i giyemeyecek olmasıdır. Böylece tam olarak imparator da olamayacaktı. Lakin karabüyücü Mannimarco bu sorunu halledeceği yönünde  Varen'i temin eder. Mannimarcoya göre Akatosh, Varen'e Ejderateşini yakabilmesi için gerekli olan Ejderkanını verecekti. Lakin Mannimarco aslında Varen'i kandırmış, Amulet of Kings'in olağan işleyeşini bozmuş ve Varen'de Ejderateşini yakma ayinini gerçekleştirirken Akatosh'un Alessia ile yaptığı ittifaki zedelediğinden Mundus ile Oblivion arasındaki bariyer kırılmıştır. Sonucunda Ruh infilakı adlı devasa bir patlama yaşanmış, Tamriel üzerindeki çoğu büyücü ölmüş ya da delirmiştir. Ve ayrıca Nirn'deki yaşayan herkesi ruhuyla olan bağlantısı zedelenmiştir. Varen Aquilarios iste bu olay esnasında ortadan kaybolmuştur.

 Elder Scrolls Online'ın ikinci ek paketinde yani Orsinium'un "Long Live The King" adlı son görevinde karşımıza Prophet yani Varen Aquilarios çıkar ve şöyle der;

"Greetings, Vestige. Though, I can hardly call you that anymore, can I? Let us say, Meridia's Champion, the Hero of Coldharbour, the Savior of Tamriel."

Varen? But, I saw you die! "So you did. And I have gone on to the next great adventure."

Why have you returned? "I bring you a warning, Champion. Oblivion stirs. Great and terrible machinations have begun. Once again, Tamriel is in danger. You have a part to play in the events to come."

What events? "A great war is coming. A war between the forces of Oblivion. The Daedric Princes are choosing sides. The great deceiver, the sewer of discord, and the patron of darkness plot a great deception."

What must I do? "Be ready. Watch for signs. The war shall begin when the gates of Sotha Sil's lost city are re-opened. So the scrolls portend. So shall it be."

Will you help me? "I cannot aid you in the coming battle. My time in this world is at an end. I must take my place in the Immortal Plane. Farewell, old friend. We will not speak again."

Wait! I don't understand!

Varen Aquilarios son bir gücüyle bizi uyarmaya gelmiş. Oblivion'un da karıştığını, Tamriel'in bir kez daha büyük bir tehlikede olduğunu, Daedric Prenslerin taraf seçtiğini ve bu olayların içinde bizimde olacağımızı söylüyor, yani en azından Elder Scrolls böyle işaret ediyormuş. Çünkü biz bir zaman yarığıyız.

The Great Deceiver = Boethiah
Sewer of Discord = Mephala
Patron of Darkness = Nocturnal

Burdaki kelimeler işte bu Daedric Prenslere ait. Mephala'nın Daedric Diyarı "Spiral Skein" da zaten bir DLC geleceği daha önce duyurulmuştu veya bu gönderme DLC haricinde de kullanılabilir. Diğerleri ise bunu tamamlayabilir çünkü ESO'nun en genişletilmiş haritasında, haritada yazan tüm Daedric yazılar her bir Daedric Prensin diyarına ait, ilk olarak elbette ESO'nun ana konusuna konu olan Molag Bal ve Coldharbour bulunuyor.

Son olarak işaretlere dikkat etmemizi ve savaşın Sotha Sil'in kayıp şehrinin yani Clockwork City'nin kapıları açıldığında başlayacağını söylüyor. Clockwork City içinde bir ek paket geleceğini en azından ek paket değilde oyuna kesinlikle ekleneceğini biliyoruz.

Sotha Sil, Vivec ve Almalexia'nın aksine sadece düşman olarak değil dostani bir şekilde Daedric Prenslerle içli dışlı olmuş birisi.

Gördüğünüz üzere bunların hepsi birbirleriyle bağlantılı. ESO'nun tam bir Zaman Yarığında yer aldığı için yeni olayların yeni zaman dilimleri içinde oluşacak gibi gözüküyor ve bunun geleceğe nasıl bir etki edeceğini ise henüz bilmiyoruz.


30.01.18 Güncellemesi

Elder Scrolls Online Clockwork City ve Summerset Isles ek paketi

ESO'nun Clockwork City DLC'si diğer DLC ve Ek paketlere nazaran Morrowind Ek Paketiyle tamamen bağlantılı. Morrowind paketi gelmeden önce yukarıdaki Prophet'ın son çağrısıyla bu son 3 güçlerin Tamriel'e zarar vereceğini öğreniyoruz. Morrowind'e gittiğimiz zaman bizzat karşımıza Azura çıkıp, uyarıyor bizi.

Daha önce de dediğim gibi Sotha Sil, Daedric Prensler ile toplanıp anlaşmaya kadar dahi varmış birisi. Ancak birkaç Daedric Lordu eksik- bunlardan birisi; Nocturnal (Prophet'ın uyarısıyla "Patron of Darkness")

İşte burada Morrowind ek paketi ile Clockwork DLC'si arasındaki bağlantı ortaya çıkıyor. Nocturnal aynı zamanda Clavicus Vile ile işbirliği halinde. Clavicus Vile ile köpeği Barbas Clockwork City'e sızarak Sunna'rah asasını Vivec'in güçlerini çalmak için kullanıyorlar. Bu asa Sotha Sil'in yaptığı tanrısal güçlere sahip bir asa. Ve böylelikle Clavicus ve Barbas tarafından Clockwork City ifşa edilmiş olunuyor. Nocturnal'ın asıl amacı ise Clockwork City'nin kontrolünü ele geçirmek. Clockwork ortaya çıkarıldığında Nocturnal da kendini gösteriyor ve Skeleton key ile neredeyse Sotha Sil'in tüm sırlarına erişirken Vestige, Kahraman yani biz ve Divayth Fyr tarafından engel olunuyor. Konuşmalarda daha ama daha da kötüsü olacağı konuşulurken diğer 3. Daedric Prens de ortaya çıkıyor; Mephala.

Hatırlarsanız Prophet son bir gücüyle gelip bize -Tamriel'in bir kez daha büyük bir tehlikede olduğunu, Daedric Prenslerin taraf seçtiğini ve bu olayların içinde bizimde olacağımızı söylüyordu- işte bunlardan birisi de Mephalaydı. (Sewer of Discord)

Sotha Sil'i kurtardıktan sonra Nocturnal şöyle diyor;

"You achieve nothing, little godling. The Triad looms upon Summerset Shores. All that is shall be ours!"

yani;

"Hiçbir şey elde edemedin, tanrıcık. Üçlü, Summerset kıyılarına adeta bir karaltı gibi çökecek. Var olan her şey bizim olacak!"

Böylelikle Üçlü'nün (The Triad) aslında Clavicus Vile, Mephala ve Nocturnal olduğunu öğreniyoruz. Prophet'ın bizi uyardığı konuşmada aslında Clavicus Vile yerine -The Great Deceiver olarak Boethiah yer alıyor. Ancak Boethiah bu olaylarda ne tür bir rol alacağını ve çoğu kaynakla beraber Prophet'ın Clavicus yerine Boethiah olarak yanılıp yanılmadığını şimdilik bilemiyoruz.

21.05.2018 Güncellemesi

Yeni Ek Paket olan Summerset'in sinematik fragmanıyla beraber ortaya çıkan Üçlü'deki belirlenen son Daedric prens; Nocturnal.

Diğer ikisi ise bildiğimiz üzere Clavicus Vile;

ve Mephala.

Aynı zamanda Clockwork City'de Sotha Sil'in robotlarından biri olan "The Grand Prognosticator" şöyle diyor bize;

"Summerset is the sequence of the words"

 
yani (mertusta'nın çevirisiyle);

"kelamların devamı Summerset'tir"

Böylelikle muhtemelen ESO'da gideceğimiz bir sonraki durak belli oluyor. Evet, doğru tahmin ettiniz; Summerset Isles. Zaten geçen günlerde çıkan Uptade 17 Data dosyalarında Summerset ve Psijic konularından bahsediliyordu.

http://elderscrollsturk.com/konu-update-17-data-mining.html


Elder Scrolls serisinin ne kadar ileriye yönelik bir seri olduğunu, nasıl bir Lore, Kehanet ve Hikaye'sinin genişleme sistemini olduğunu umarım anlamışssınızdır. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Not: Aynı şeyler V: Skyrim’de VI. Oyun için gönderme var mı? Diye soracaksınız biliyorum ama bunu bilemiyoruz, çünkü çoğu atıf bir sonraki oyunda ortaya çıktığında onaylanmış ve emin olmuş olunuyor, illaki vardır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 09:05
mertusta
(@mertusta)
İmparator

Çok şekil bir çalışma olmuş. İçimden bir ses altıncı oyunun çıkmayacağını söylüyor ama neyse 😛

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 09:11
Khajiit1903
(@khajiit1903)
Üye

Okurken resmen ağzım açık kaldı. Harika bir çalışma olmuş. :tes

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 09:27
yusuf
(@yusuf)
Üye

Başarılı bir çalışma olmuş.Ürkütücü derecede detay içeriyor.Neden böyle birşey yapmaya gerek duydukları ise ayrı muammadır bence.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 09:37
Lorkand
(@lorkand)
Üye

Malkoçoğlu döktürmüş yine ellerine sağlık. Çok detaylı bir çalışma.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 10:16
Remr
 Remr
(@remr)
Üye

Çok şekil bir çalışma olmuş. İçimden bir ses altıncı oyunun çıkmayacağını söylüyor ama neyse 😛

Neden öyle düşünüyorsun ki ? Sadece öyle mi hissediyorsun yoksa gerçekten 6. oyunun çıkmayacağını destekleyen bir şey mi var ? 😀  😛

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 10:25
mertusta
(@mertusta)
İmparator

Neden öyle düşünüyorsun ki ? Sadece öyle mi hissediyorsun yoksa gerçekten 6. oyunun çıkmayacağını destekleyen bir şey mi var ? 😀  😛

98'de çıkan Redguard oyununda 2011'de çıkan Skyrim'e kadar gönderme var oyunlarda. Ama 6. oyuna dair hiçbirşey yok 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 10:59
Lorkand
(@lorkand)
Üye

98'de çıkan Redguard oyununda 2011'de çıkan Skyrim'e kadar gönderme var oyunlarda. Ama 6. oyuna dair hiçbirşey yok 😀

Hocam belki küçük bir ihtimal eğer çok ileri görüşlü iseler ki ben pek sanmıyorum ama  Skyrim'den sonra araya ESO'yu sokacaklardı ve bu yüzden 6. oyun için bizi çok şaşırtacak birşey yapmak için 6. oyun ve devamındaki oyunlarla ilgili bir ayrıntı vermemişlerdir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 11:06
ColdSpyrt
(@coldspyrt)
Üye

Buram buram emek kokan bir çalışma olmuş.Ellerine sağlık.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 11:40
TrueNordsNever
(@truenordsnever)
Üye

Hepsi daha önceden yazılmış demek çakal Bethesda 😀 :tes

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 11:47
MachineryGear
(@machinerygear)
Üye

Skyrim'de ki bütün diyalogları falan tekrar mı okusak acaba?  xD

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 12:20
Teecem
(@teecem)
Üye

Redguard'ın fragmanını çok güzel yakalamışsın hocam.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2015 20:51
Oxwind
(@oxwind)
Üye

İmgur mahkeme kararıyla kapanmış sanırım resimleri göremedim? 😛

Spoiler:

CevapAlıntı
Gönderildi : 19 Ağustos 2015 10:12
Sepulcher
(@sepulcher)
Üye

Benim aklıma şu takıldı college of winterhold da magnus'un asasını bulmak için bilgi toplarken bir adam bize bi harita gösterdi puzzle çözdükten sonra fakat güney bölgeleri gözükmüyordu bunla bir alakası olabilirmiydi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 19 Ağustos 2015 13:56
LorkhaN
(@lorkhan)
Kadim Konsey

O harita staff of magnus'un ve eye of magnus'un yerini gösteriyor dikkat edersen skyrim üzerinde 2 tane ışık parlıyor. [member=4760]Sepulcher[/member]

CevapAlıntı
Gönderildi : 19 Ağustos 2015 14:04
Sayfa 1 / 4 Sonraki