ESO Lore #1 - Su, Hafıza ve Lore  

 
(@mertusta)
İmparator

Herkese iyi geceler ve selamlar. mertusta ile komplo teorileri kuşağına hoş geldiniz. İyi geceler diyorum çünkü bu tip şeyleri geceleyin yapmak hoşuma gidiyor. Biraz gizem katıyor ve gaza geliyorum. Neyse, bu sefer ki tamamen bir komplo sayılmaz. Lore ile bağlantısı var. Fakat yer yer kendi yorumlarımı da katacağım. Anlamadığınız yer olursa sorarsanız iyi olur. Bu tip lore çalışmalarına uzun bir ara vermiştim, biraz paslanmışım, çoğu şey hafızamdan silinmiş ama elimden geldiğince toparlamaya çalıştım. Yazıda da olabildiğince sıvamamaya özen gösterdim.

Evet bugünün konusu Su ve Hafıza üzerine. Şöyle ki, Elder Scrolls Online'da Bangkorai haritasında Halycon Lake isimli yere gittiğinizde sizi Herald Kixathi adında bir dremora karşılıyor ve questi size emanet ediyor. Fakat sıradan bir quest değil bu. Eğer anlayarak okursanız Elder Scrolls'un derin metafiziklerini ele alan konulu bir quest. Daha önceki oyunlarda bu konuyla ilgili herhangi bir söz söylenmemişti. Yani doğrudan bir npc konuşması yok, fakat ESO'daki bu konuşmayı irdelediğimizde aslında doğruluk payının bir hayli yüksek olduğunu şaşırtıcı kanıtlarla ispatlamış oluyoruz. Gelelim questteki diyaloglara. Not: İster istemez queste dair bol miktarda spoiler vereceğim. Şimdiden uyarayım. Ama inanın, yediğiniz spoilera değecek. Questi anlatacağım ilk olarak, ardından bu teoriyi destekleyen kanıtlar öne süreceğim.

Questin adı Mistress of the Lake. Dremora bize harabedeki bir şeyin kötülük peşinde olduğunu söylüyor. Kendisini güçlendirmek için harabedeki tarikatçıların hafızalarını emiyormuş. Biz de mevzu nedir ne değildir diye Bisnensel adındaki Ayleid harabesine giriyoruz.

İlerleyen bölümlerde harabedeki kötü kişinin bir Nereid olduğunu öğreniyoruz, adı da Lorelia.

Şimdi burada questin akışını biraz bozacağım. Dremora ile tekrar konuştuğumuzda nelerin döndüğünü bize tüm çıplaklığıyla anlatıyor. Nereid doğal düzenin işleyişi hakkında çok tehlikeli bir sır öğrenmiş dremoradan; "Bir fani öldüğünde anıları/hafızaları suya gidiyor. Suya dönüşür. Tamriel'ın mazisi bu suda yazılıdır."
İlk başta sıradan bir cümle gibi gözükebilir. Ama aldanmayın.

Evet, bu noktada araya gireyim zira olayın asıl noktası burası. Konuştuğumuz dremora'nın bize söyledikleri şunlar; "Bir fani öldüğünde anıları nereye gider sanıyorsun? Zahmet etme söyleyeyim, suya karışır. Su olurlar. Tamriel'in tüm anıları suyunda saklıdır."

Alttaki resimlerde de bunun çok derin bir mevzu olduğunu söyleyip detay vermekten kaçınıyor dünyalar tatlısı bayan.

Böylece öğreniyoruz ki aslında hafıza = su denebilir. Nereidlerin de su canlısı olduğunu göz önünde bulundurursak şaşırmamak lazım. Questin bu diyalogdaki önceki kısımlarında nereid'in takipçilerini kurtarıyorduk ve bize hiçbir şey hatırlamadıklarını söylüyorlardı. Nereid gördüğünüz gibi hepsinin hafızasını emmiş. Questin devamını da söylemeyeyim. Oynayın görün. Bu kadarı bize yeter. Ha bu arada, bu dremora vatandaş Hermaeus Mora'nın uşağı.

Hermaeus Mora

Şimdi gelelim kanıt safhasına. Hafıza suya karışır dedik. En son yazdığımız Hermaeus Mora ile başlayalım. Skyrim'in dlclerinden Dragonborn'da Herma Mora'nın diyarı olan Apocrypha'ya gitmiştik. Burasının nasıl bir mekan olduğunu hiç sorguladınız mı? Evet, her tarafta kitaplar var. Ki mantıklı olan bu ama niye uçsuz bucaksız bir su var? Cevabı buldunuz. 🙂
Yasaklı bilginin daedrik prensi olan Hermaeus Mora'nın diyarının büyük bir bölümünü su oluşturuyor. Yani hafızanın suya karıştığına dair belki de en önemli ve anlaşılır kanıtlarından biri. Yine yukarıdaki questte de nereid'i durdurmaya çalışanlar da Herma Mora'nın elemanlarıydı.

Resimde gördüğünüz üzere Apokrif'in her yeri suyla kaplı.

İmparatorluk Şehri ve Vivec Şehri

İkinci kanıt olarak bu iki şehri sunacağım. İmparatorluk Şehri'nin yani bilindik adıyla Ak Altın Kule, Tamriel üzerindeki en büyük ve tarihi yapılardan biri. Ayleidlerin eseri olan bu yapı, bir ada üzerinde yani suyun ortasına inşa edilmiş durumda. Ayleidlerin daedra prenslerine taptıklarını ve aykırı bir ırk olduklarını biliyoruz. Vivec'in ise şairane ve bir mistik karakter olduğunu da biliyoruz. Vaazlarından anlaşılıyor. Kendi adına yaptırdığı Vivec Şehri de tıpkı İmparatorluk Şehri gibi suyun üzerine inşa edilmiş durumda. Vaazlarını okuduğunuzda Vivec'in çeşitli Daedrik Prenslerle görüştüğünü hatta mevcut kalpanın dışına çıktığını öğreniyoruz. Şehrini suyun üzerine yapması tesadüf olabilir mi?
Buna ek olarak Vivec'in vaazlarının birinde Drowned Lamp ibaresi geçiyor. Kabaca boğulmuş/batık lamba diye çevirebiliriz. Bunun anlamı ise kayıp bilgi demek. Bir nesne nerede batar veya boğulur? Elbette ki suda. Lambanın da aydınlatan işlevini göz önünde bulundurup, bilginin de bireyi aydınlanmaya götürdüğünü düşünürsek kayıp bilgi daha anlaşılır hale geliyor.

  

İmparatorluk Şehri ve Vivec Şehri

Hist Ağaçları

Buna ilişkin tamamen ayrı bir yazı yazmak lazım ama Hist meselesini fazla derine inmeden anlatacak olursak, Hist ağaçları sıradan ağaçlar değil. Argonyalıların Hist sayesinde zihnen birbirleriyle iletişim kurabildiğini biliyoruz. Bu ağaçlar sulak ve bataklığımsı mekanlarda yetişiyor. İnsan, elf gibi ayrı bir "ırk" denebilir. Suyu yani hafızayı özümseyip, gökyüzündeki güneşten ki Elder Scrolls evreninde bu güneş de büyü kaynağı oluyor, ikisini birleştirip büyüyor. Argonyalıları Hist yarattı, canlılar arasında Hist'e saygı gösterip koruyanlar onlar. Ayrıca şunu da biliyoruz ki bir Argonyalı öldüğü zaman ruhu Hist'e gider ve başka bir Argonyalı olarak reenkarne olur. Şimdi bir komplo teorisi, Hist özütünü Argonyalılar yaladığında kendilerinden geçiyor. Argonyalı hariç başka bir canlı bu eyleme kalkışsa büyük olasılıkla ölümle sonuçlanıyor. Peki Argonyalıların kendisinden geçme sebebi ne olabilir? Aşırı bilgi/ilme maruz kaldığı için sistem error vermiş olabilir mi? 😀 Yorum sizin.

Ayrıca Argonya Raporu'nun dördüncü kitabında bir yerde Shehs isimli Argonyalı şu sözleri sarf ediyor: “Tamriel’deki her şey Kara Bataklık’a doğru akar”. Kara Bataklık da adı üzerinde sulak, bataklık bir mekan. Yani buradan anlıyoruz ki Tamriel'ın hafızası, Kara Bataklık'ta birikir.

Nirnotu

Nirnotları bildiğiniz üzere sadece su kenarlarında bulunuyor. Ve tuhaf bir şekilde ses yayan bir bitki. Ayrıca Hist ile bir bağı olabilir. Çünkü her iki bitki türü zehirli özellikler taşıyor ve sudaki bilgiyi kökleriyle emiyor. Hist, Nirnotuna görece biraz daha iradesini kullanabilen bir varlık. Hatta Nirnotunun, Hist'in bir akrabası olduğuna dair teoriler mevcut. Ve dahası bu bitkinin ses çıkarmasının Dwemerlerin zamanında çok kafa yorduğu tonal mimari ile derin bir bağlantısı olduğu söyleniyor. Tabi bu ayrı ve uzun bir konu olacağı için burada detaylara girmeyeceğim. Başka bir günün konusu olsun deyip bitireyim.

Özetle, bu yazdıklarım yüzde yüz doğru değil. Yanlış da değil. Zaten neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilebilir miyiz ki?
Varsa eklemek/düzeltmek istedikleriniz, buyurun 🙂

Alıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 00:56
(@aethel)
Üye

Uzun bir aradan sonra mükemmel bir lore yazısı olmuş. Bize bunlar lazım, bunlar! 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 01:18
(@ibodala)
Üye

Çok güzel konu olmuş. Bence vaktiniz olduğunda oturup bu tarz açıklamalı bilgilendirici ve lore elderscroll içeriğini anlatan yazılar yazarsanız keyifle okuruz <3 Spoiler falan dert etmeyin, uyarıyı yapın başta. Gerisini okuyup spo yeyip yememek onun tercihine merakına kalmış 😀 Bir diğer açıdan da eso ingilizce, eminim ingilizcesi üst seviye iyi durumda olmayan arkadaşlar görevlerin bazılarının içeriğini anlamıyor. Oyun görev hedef olarak şunu yap buraya git bunla konuş ne gösteriyorsa o şekilde yapıp geçenler vardır illaki. Bu şekilde konuda görevi detaylı güzel türkçe anlatınca onlar içinde bizim içinde güzel yani. Okuyup hmm, o görev demek böyleymiş diyebilirler.

veya veya benim gibi, oyunu oynamayan kişiler keyifle okuyacaktır bu görev açılımlarını ve görevin içinde ki ince ayrıntıları.
teorileri vs.. 

Skyrim için vardı forumda tek tek yazmışsınız şu görev bu görev. DB görevleri 1 db görevi 2 falan diye 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 03:52
(@phantomdancer)
Üye

Mükemmel bir yazı olmuş. Muhtemelen de yazdıkların doğru. Bir şey daha öğrenmiş olduk bu evrende  😀

Bu arada, bu kişi suya karışan hafızayı nasıl emebiliyor ? Bir avuç su içmek ile olacak iş değil bu. Bu hafızaları, bilgileri nasıl kendi hafızası veya bilgisi haline getirebiliyor, ya da böyle bir şey yapılabilir miı ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 08:42
(@teecem)
Üye

Nedense oyunu sildiğimde Usta böyle konuları açıyor. 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 09:17
(@brond)
Üye

Güzel bir yazı olmuş 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 09:29
(@lorkhan)
Üye

Eline sağlık usta, daha öncede kısaca bahsedilmişti bundan sanki.

Bu arada, bu kişi suya karışan hafızayı nasıl emebiliyor ? Bir avuç su içmek ile olacak iş değil bu. Bu hafızaları, bilgileri nasıl kendi hafızası veya bilgisi haline getirebiliyor, ya da böyle bir şey yapılabilir miı ?

Muhtemelen Büyüsel güçler ile ancak güçlü büyücüler veya tanrılar tarafından emilebiliyor. Büyük ihtimal Orgnum'un gücüde, su ile bağlantısından kaynaklanıyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 10:02
(@mertusta)
İmparator

Mükemmel bir yazı olmuş. Muhtemelen de yazdıkların doğru. Bir şey daha öğrenmiş olduk bu evrende  😀

Bu arada, bu kişi suya karışan hafızayı nasıl emebiliyor ? Bir avuç su içmek ile olacak iş değil bu. Bu hafızaları, bilgileri nasıl kendi hafızası veya bilgisi haline getirebiliyor, ya da böyle bir şey yapılabilir miı ?

Bu yazdıklarım eso ile literatüre girdiğinden pek detaylı bilgi yok elimde. Ama dediğin gibi bi avuç su içmekle kadim bilgilere erişilmesi de imkansız. Ama şöyle olabilir, mesela Dragonborn DLC'sinde şems taşı, yel taşı gibi kutsal mekanların zemin kısmı suyla kaplıydı. Miraak da buraları ele geçiriyordu. Belki de Miraak'ın asıl amacı bilgiyi bu şekilde çalmaktı. Yani doğrudan su içmek yerine, suyun kutsal bir mekanla buluştuğu yerden bilgi alınabilir. Çeşme vazifesi görüyor bence bu taşlar. Bilgi çeşmesi 😀

Çok güzel konu olmuş. Bence vaktiniz olduğunda oturup bu tarz açıklamalı bilgilendirici ve lore elderscroll içeriğini anlatan yazılar yazarsanız keyifle okuruz <3 Spoiler falan dert etmeyin, uyarıyı yapın başta. Gerisini okuyup spo yeyip yememek onun tercihine merakına kalmış 😀 Bir diğer açıdan da eso ingilizce, eminim ingilizcesi üst seviye iyi durumda olmayan arkadaşlar görevlerin bazılarının içeriğini anlamıyor. Oyun görev hedef olarak şunu yap buraya git bunla konuş ne gösteriyorsa o şekilde yapıp geçenler vardır illaki. Bu şekilde konuda görevi detaylı güzel türkçe anlatınca onlar içinde bizim içinde güzel yani. Okuyup hmm, o görev demek böyleymiş diyebilirler.

veya veya benim gibi, oyunu oynamayan kişiler keyifle okuyacaktır bu görev açılımlarını ve görevin içinde ki ince ayrıntıları.
teorileri vs.. 

Skyrim için vardı forumda tek tek yazmışsınız şu görev bu görev. DB görevleri 1 db görevi 2 falan diye 🙂

Eso da çok quest var ve çoğu genelde getir götür şeklinde. Bu tip sağlam hikayesi olanların açıklamasını yapabilirim vakit bulursam.

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 10:10
 Ufon
(@ufon)
Üye

Bilgi çeşmesi 😀

Emeğe saygı... :sir

Çeşmeyi açmışsın hocam? Bol katılımlı faturalar dilerim.  😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Mayıs 2017 10:33
(@mertusta)
İmparator

Konu ismini ESO Lore #1 olarak güncelledim. Bundan sonra vakit buldukça esodaki lore parçalarını yazmaya çalışacağım. Çok enteresan ve keyifli bilgiler var. Şimdi bir de morrowind geldi iyice cümbüş oldu oyun. Adeta loregazm.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23 Mayıs 2017 06:37