fbpx

ESO Lore #5 - İttifakların Hikayesi  

 
mertusta
(@mertusta)
İmparator
Üyelik: 7 sene önce
Gönderiler: 7043
İçerik
1. Aldmeri Dominion
2. Daggerfall Covenant
3. Ebonheart Pact

Bir önceki yazımızda Elder Scrolls Online'ın ana hikayesinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise ana hikayedeki karışıklıkta ortaya çıkan ittifakların oluşum süreçlerini ele aldık. Konu bağlantısı doğrudan olmasa da temel bilginin oluşması için ana hikaye yazımızın okunmasını tavsiye ederiz.

 

 ALDMERI DOMINION

High Elf (Altmer), Wood Elf (Bosmer) ve Khajiitlerden oluşan Aldmeri Dominion, belki de en güçlü bağlara sahip ittifaktır. Kendi aralarında diğer ittifaklar kadar büyük düşmanlıklar olmaması bunda en büyük etkendir. Skooma içerek kafaları güzel gezen Khajiitler, tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönmeli yurdumda diyerek çiçek böcek sevdalısı, dünya meşgalelerini pek tınlamayan Bosmerler sayesinde ittifakın yönetimi hırslı ve azimli Altmerlere kalmıştır.

İttifakın lideri Kraliçe Ayrenn, 573 senesinde bilinmeyen bir sebeple ortadan kaybolmuştur. Onun yokluğunda tahtın varisi erkek kardeşi Naemon ilan edilmiştir. Ayrenn'in babası 580'de öldüğünde birden ortaya çıkıp tahtı ele geçirmiştir.

560lı yıllarda Kara Bataklık'ta ortaya çıkan ve Argonyalı olmayan herkesi hasta edip öldüren Knahaten Gribi, Khajiitlerin memleketi Elsweyr'de etkili olmaktaydı. Altmerlerin yardımları sonucu hastalığın yıkıcı etkilerinden kurtulabilen Khajiitler, bunu bir borç bilerek Aldmeri Dominion'a katılmışlardır. Bosmerler zaten kendilerini Altmerlere yakın hissediyorlardı. Bu sayede gayet barışçıl ve sakin bir şekilde Aldmeri Dominion 2. Çağ 580'de kurulmuştur. İttifakın hedefi tecrübesiz ve genç bir ırk olan insanlardan imparatorluğun yönetimini almaktır.

Aldmeri Dominion lideri Kraliçe Ayrenn.

 

 DAGGERFALL COVENANT

Ticaretle zenginleşen High Rock'ın (Ulu Kaya) Breton şehir devletleri, tek bir kral altında birleşen Ork kabileleri ve yine tek bir kral altında birleşen Redguard aşiretleriyle oluşan Daggerfall, diğer ittifaklara nazaran en küçük yüzölçümüne sahip olmasına rağmen en zenginidir.

İttifak öncelikle Breton şehir devletlerinin kendi arasında kurduğu bir yardımlaşma paktıdır. Imperial City'deki tahtı ele geçiren Durcorach the Black Drake, beklenmedik bir şekilde Ulu Kaya'yı 2. Çağ 542'de işgal etmiştir. Hazırlıksız yakalanan Breton şehirleri aylar süren mücadele sonunda bağımsız olmuştur.

Durcorach ilk olarak Bangkorai'yi talan eder, sonrasında Wayrest'i kuşatır. Şehrin yüksek surlarını aşmayı başaramaz, zaten yeterli kuşatma silahı olmadığından şehri terk edip, Daggerfall şehrine ilerler. Ticaret eğitimi alan ve soylu bir aileden gelen Emeric, Wayrest kralı Gardner'in ordusunu deniz yoluyla Daggerfall'a götürmesi için ikna eder, kendisi de karadan gidecektir. Daggerfall'ı kuşatan Durcorach'ın ordusu dışarıdan Emeric, denizden Gardner ve şehrin kralı Bergamot tarafından üçlü kıskaca alınmıştır. Desteğe gelen Breton ordularını gören Bergamot gaza gelir ve kaleden çıkarak hücuma geçer. Emeric ile Gardner de saldırır ve Emeric teke tek mücadelede Durcorach'ı öldürür. Emeric'in bu liderlik vasfı diğer kralların ve lordların takdirini toplar. Wayrest, Daggerfall, Shornhelm, Camlorn ve Evermore şehirleri kendi aralarında savunma paktı olan Daggerfall ittifakını kurar.

Daggerfall Covenant lideri Ulu Kral Emeric.

Ününe ün katan Emeric, normalde Shornhelm kralının kızı ile evlenmesi gerekirken, ani bir kararla Redguard kralı Fahara'jad'ın kızı Maraya ile evlenir. Bu sayede Breton ve Redguardlar arasında yakınlık oluşur. İhanete uğradığını öne süren Shornhelm Kralı Ranser paralı askerlerden bir ordu oluşturup Emeric'in yaşadığı şehir Wayrest'i 566'da kuşatır. Diplomasi yeteneğini ve liderlik vasfını bir kez daha konuşturan Emeric, Daggerfall paktını imzalayan diğer şehir krallıklarının sözlerini yerine getirmelerini ister. Kayınbabası Fahara'jad da damadını yalnız bırakmaz. Üstüne bir de Emeric Ork kralı Kurog'a eğer kendisine yardım ederse Orsinium'un bağımsız bir krallık olarak tanınacağı sözünü verir. Wayrest'e yardıma gelen şehir krallıkları ve Redguard birlikleri Ranser'in ordusunu dağıtır. Ranser kendi şehri Shornhelm'e döndüğünde bir tokat da oradan yer; kendisinin yokluğunda Orklar şehri yağmalamıştır. Yaşanan bu olaylar neticesinde Daggerfall paktı büyümüş ve bünyesine Redguardlar ile Orkları da katmıştır. Emeric ise ittifakın lideri olmuştur.

Daggerfall ittifakının nihai hedefi eski insan İmparatorluğunu yeniden canlandırmaktır.

 

 EBONHEART PACT

Ebonheart ittifakı içinde yer alan üç ırkımız Dark Elf (Dunmer), Nord ve Argonyalılar tarihte birbirleriyle sürekli savaş halinde olmuşlardır. Nordlar Dunmerlere, Dunmerler Argonyalılara, sonra hepsi Argonyalılara saldırmıştır. Skyrim'in buzulları, Morrowind'in yanardağı ve Kara Bataklık'ın bataklığı sayesinde diğer ittifaklardan çok farklı bir coğrafi yapıya sahiptir. Şimdi haklı olarak soracaksınız, bunlar hangi kafayla bir araya geldiler? Takvimleri 8 yıl geriye alıyoruz. Elder Scrolls Online'da Üç Sancak Savaşı 2. Çağ 580'de başladı. 572 senesinde Akavirlilerin büyük bir istilası yaşandı. Akavirliler de kim derseniz, Tamriel kıtasının doğusunda yer alan ve hakkında neredeyse hiç bir şey bilinmeyen bir kıta. Üzerinde dört ırk yaşadığı biliniyor. Kamal adında buz devleri, Tsaesci diye bilinen insandan büyük yılanlar, maymun-insan kırması Tang-Mo ve Kaplanımsı Ka Po'Tun ırkları yer alıyor. Akavirlilerin İkinci İstilası, bizim iç savaşımızdan bir kaç sene öncesinde yaşanıyor. Kamal ırkı, Skyrim'in kuzeyinden karaya çıkıp istilaya başlıyor. Ada'Soom Dir-Kamal önderliğindeki işgalci güç önce Windhelm şehrini ele geçirip ileride Ebonheart'ın lideri olacak olan Jorunn'un annesini ve tahtın varisi olan kız kardeşini öldürüyor. Katliamdan kıl payı kurtulan Jorunn, taht sırasının kendine geçeceğini ve sorumluluk alması gerektiğini düşünerek Ulu Hrothgar'daki Kırsakallar'a yardım için başvurur. Nord alimleri ise Jorunn'a Sovngarde'dan bir savaşçı çağırmasını sağlayan thu'um öğretirler. Thu'um ejderdilinde çok güçlü büyülü sözcüklerdir ve Jorunn'a öğretilen thu'um ise efsanevi Nord savaşçısı Wulfharth'tan başkası değildir. Jorunn yeni bir ordu toplayarak Riften şehrinde istihkamlar kurar ve işgalcileri beklemeye koyulur. Riften'a yaklaşan Akavirliler, şehrin intikamla dolu Nordlar tarafından savunulacağını öğrenip rotalarını doğuya doğru değiştirirler. Hedefte Dunmer şehri olan Mournhold (Matemhisar) vardır. Jorunn ise Akavirlileri takip etmeye karar verir ve peşlerine düşer. Stonefalls'un Skyrim sınırlarında Almalexia'nın önderliğindeki Dunmer ordusu ile Akavirliler karşılaşır ve savaş başlar. Arkadan yetişen Jorunn'un ordusu ile Akavirliler arada kalmıştır. Buna rağmen savaşın gidişatı belirsizdir. Kırılma anı Argonyalı falanks birliklerinin gelmesiyle olmuştur. Sayısı çok fazla olmayan taze Argonyalı birliklerinin savaşa dahil olması ile tam bir katliam yaşanmıştır. Kapanış vuruşu ise Vivec Reis'ten gelmiştir. Denizi yükselterek geride kalan Akavir birliklerinin boğulmasını sağlamıştır. Tabi bunun ne kadar doğru olduğu bilinmiyor. Kendisi şair olduğundan mübalağa sanatından faydalanmış da olabilir.

Ebonheart Pact lideri Jorunn the Skald-King.

Yaşanan bu savaş, hali hazırda Tamriel'da yükselen tansiyona karşı üç ırkın birbirleriyle yakınlaşmasına vesile olmuştur. Tek başlarına bir şey yapamayacaklarını bildiklerinden Nord, Dunmer ve Argonyalılar arasında ittifak kurulmuştur. Argonyalıları köle olarak kullanan Dunmerler minnetlerinin bir göstergesi olarak köleliği kaldırmıştır. Kölelerden büyük miktarda gelir elde eden Telvanni hanesi bu karara karşı çıkmış ve Ebonheart birliğine katılmamıştır.

Böylece Ebonheart ittifakı, Ebonheart şehrinde imzalanan anlaşmayla 2. Çağ 572'de kurulmuştur.

Bu konu 10 ay önce mertusta tarafından düzenlendi.
CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Haziran 2018 14:16
ibodala
(@ibodala)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 1643

İftardan sonra ilaç gibi geldi. Elimde de çayım ;D Resimlerle çok hoş olmuş. Tebrik +devamı isteriz.
---
İlkini de okudum. Pislik sapık ona buna salyasını bulaştıran fortçu Molag Bal bile meğer hatun uğruna yapıyormuş bunları 😀 Vay beeee ;D
---
Ortada hastalık varmış tehlikeli argonyalı olmayan ölüyormuş ama temelde zamanının su çiçeği gibi basit bir şey olsa gerek ;D High Elf'ler 2-3 spell ile işi çözmüşler. Bunu gören şok geçiren saftirik khajiit'lerde masterım masterım seninleyiz sen çok yaşa diye demekki. Dominion'a öyle bağlanmışlar ;d
---
''Nordlar Dunmerlere, Dunmerler Argonyalılara, sonra hepsi Argonyalılara saldırmıştır'' Tısadqweqweqwe xDD. Metrobüs yapmışlar 😀 XD QWEQFEEQEFASF.

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Haziran 2018 14:21
phantomdancer
(@phantomdancer)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 1070

Emeğine sağlık, mertusta. Aklımı kurcalayan önemli bir sorudan kurtuldum, nihayetinde.

Bilge Argonyalıların, kuzeyli cahil ahmaklarla ve kül tenli elflerle nasıl ittifak olduklarını hep merak etmiştim. Günün kahramanı yine bilge Argonyalılar olmuş. Sayıca az olan disiplinli ve kudretli Argonyalı falanks birliklerinin gelmesiyle ortada seyreden savaş bir anda katliama dönüşmüş. Büyük Argonyalı kahraman I. Alexandri-Jee Magni-Shei'yi bir kez daha saygıyla anıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Haziran 2018 15:23
mertusta
(@mertusta)
İmparator
Üyelik: 7 sene önce
Gönderiler: 7043

Yorumlar için teşekkürler :sir Sırada Imperial City dlc sinin hikayesi var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Haziran 2018 17:56
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol