Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

ESO Lore #8 - Orsinium DLC Hikayesi

 
(@mertusta)
İmparator

Elder Scrolls Online ek paketlerinin hikayelerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yine bu yazımız bol miktarda spoiler içeriyor, alerjisi olanlar okumasın lütfen.

Orsinium'a başlamadan önce ufak bir tarih bilgisi verelim. Orklar veya diğer adıyla Orsimerler, Elder Scrolls evreninde diğer ırkların aksine kendisine ait bir coğrafyası olmayan halk. Sürekli itilip kakılan orkların büyük çoğunluğu Ulu Kaya, Balyozyurt ve Skyrim sınırları civarındaki Wrothgar adı verilen bölgede yaşıyor. Orsinium adını verdikleri şehri tarihte çok defa tekrardan inşa etmek zorunda kaldılar. Çünkü Breton ve Kızılmuhafızlar rahat durmayıp adamların şehrini yağmalıyor. Şehrin tarihini buradan okuyabilirsiniz, lafı uzatmayalım.

Oyunumuzun geçtiği 2. Çağ 583 tarihinde Orkların başında Kurog gro-Bagrakh adında biri bulunuyor. Bu tarihe kadar Wrothgar bölgesi, İmparatorluk hükümdarı Savirien-Chorak'ın kontrolü altında bulunuyordu. Kendisinin ve varislerinin 2. Çağ 430'da suikasta kurban gitmesiyle imparatorluk fiilen dağılır ve tüm Tamriel'da bir iç kargaşa dönemi başlar ki ESO tam da bu kargaşa döneminde geçiyor. İmparatorluğun koruması altında olan orklar da haliyle savunmasız kalır ve Kurog tüm orkların Wrothgar'a yerleşmesi için bir ferman yayınlar. Bir yandan da tarihi Orsinium şehrini tekrar inşa etmeye başlar. Bu sırada Bretonların topraklarında önemli bir gelişme olur; Çorakmiğfer Kralı Ranser kızı Rayelle'yi Wayrest Kralı Emeric ile nişanlamıştır. Fakat Emeric ayıp ederek Kızılmuhafızların şehri Sentinel Kralı Faharajad'ın kızı Maraya ile evlenir. Bu evlilikteki amacı Kızılmuhafızlar ve Bretonlar arasında diplomatik ittifak kurmaktır. Haliyle Ranser buna sinirlenir ve Emeric'in düğünü sırasında Wayrest şehrini kuşatır. Diplomatik zekaya sahip Emeric, kayınpederi Faharajad'dan yardım ister ve Kızılmuhafızlar ile Emeric'in askerleri kuşatmayı kırıp Ranser'in ordusunu geri püskürtür. Fakat yine de Ranser'i imha edecek güçte olmayan Emeric, orkların kralı Kurog'u ittifaka davet eder. Eğer kendisine yardım ederse Breton, Kızılmuhafız ve Ork halkarı arasında bir üçlü ittifak kurulmasını ve Orkların Wrothgar'daki hakimiyetini tanıyacağını ilan eder. Kurog bu davete olumlu yanıt verir ve hep beraber Ranser'in ordusunu yok edip şehrini de talan ederler. Bu sayede Daggerfall Covenant kurulmuş olur, ve Kurog da kral olarak orklar arasında hem büyük prestij kazanır hem yerini sağlama alır. Tabi aykırı sesler de çıkmaktadır...

Bazı ork kabileleri bu duruma itiraz eder çünkü Breton ve Kızılmuhafızlar tarihte Orsinium'u yerle bir etmiştir. Ayrca Kurog ve hanesi, diğer orkların aksine Trinimac'a inanmaktadır. Bu orklar arasında yaygın inanç olan Malacath dinine ters düşmektedir ve Kurog'un meşruiyetini tartışma konusu yapmıştır.

Peki kimdir bu Trinimac ve Malacath?

Elflerin bir grubu Yaztutan Adaları'nda yaşarken Trinimac adındaki elf tanrısına inanıyordu. Trinimac'ın Akatosh'un elf versiyonu Auri-El'den bile güçlü olduğu söylenir. Lakin Daedrik Prensi Boethiah ile gerçekleşen kapışma sonucu Trinimac yenilir. Her iki manada yenilir, hem mağlup olur hem de Boethiah Trinimac'ı yutup tükürür ve deformasyona uğratır. Trinimac'ın artık eski halinden eser yoktur, tipi kaymıştır, intikam duygusuyla yaşamaktadır ve daedrik prense dönüşür adı da Malacath olur. Ona tapan elf topluluğu da tanrıları gibi tipsizleşir ve Orsimerlere dönüşürler. Bunlar daha sonra diğer elfler tarafından dışlanırlar ve Tamriel'ın iç kısımlarına göç ederler. Yani orkların baş tanrısının ilk hali Trinimac, son hali de Malacath olur. Kurog efendi de Trinimac'a tapar...

Orsinium

Orsinium Kuruluyor (Yine...)

Kurog, Daggerfall Covenant'ın kurulmasıyla çok sayıda maceracıyı davet eder, bunlardan biri de bizim karakterimizdir. İlk önce Frostbreak Hisarı denen yerde Enginyurtluları tokatlarız. Enginyurtlu (Reachmen) arkadaşlarımız Bretonların bir alt türü, Ulu Kaya-Skyrim sınırındaki dağlarda yaşayan, yabani, kara büyü ile uğraşan tipler. Bu elemanların icabına baktıktan sonra Orsinium'a döneriz. Fakat o da ne?! Trinimac tapınağı bir grup Malacath yobazı tarafından işgal edilmiştir ve esirler vardır. Kral, bunu kendi inancına ve halkına bir saldırı kabul eder. Biz de yardım etmeyi teklif ederiz. Tapınağa dalıp baş rahibe Solgra'yı kurtardığımızda bize saldırının arkasında diğer ork şeflerinden Bazrag'ın olabileceğini söyler. Tabi kral bu durumdan hiç memnun olmaz ve tüm kabile şeflerini konseye çağırır. Şimdiki hedefimiz şefleri gelişmelerden haberdar etmek ve konseye katılmalarına ikna etmek. Konsey toplanır, şefler kafaları çeker bize de görevlere devam etmek düşer.
Konsey çıkışı kurtardığımız rahibe Solgra bize bir şefin tutsak alındığını söyler ve onu kurtarmamızı ister. Eveli adındaki Bosmer yoldaşımızla yola koyuluruz. Bir de ne görelim, tutsak alınan şef Bazrag'ın ta kendisi. Meğerse Orsinium'daki tapınak saldırısının Bazrag ile alakası yokmuş, adam zaten o sırada zindandaymış. Kendisini esir alanlar da Vosh Rakh adında Trinimac'ın yobaz tarikatı. Biz de Vosh Rakh'ın olaydaki parmağını ve Bazrag'ın suçlu olup olmadığını araştırmaya koyuluruz.

Derken Eveli'den bir mektup gelir. Mektupta şifreli bir şekilde Eveli ile gizli bir yerde buluşmamız gerektiği yazar. Kendisiyle buluştuğumuzda yanında Bazrag ve Solgra da vardır. Meğerse asıl tehdit Vosh Rakh'mış. Bu tarikatın arasına karışıp ne planladıklarını öğrenmek tabi ki de bize düşer. Çaktırmadan aralarına sızarız ve başlarız bilgi toplamaya. Ne var ki tarikat lideri bizim kim olduğumuzu bilmektedir ama bozuntuya vermezler. Eğer yanımızdaki dostumuz Talviah'ı, Trinimac'a olan sadakatimizi kanıtlamak için öldürürsek bize Vosh Rakh'ın planını söyleyeceklerini belirtirler. Bu aşamada seçim yapmak bize kalıyor, dostunuzu öldürüp bilgiyi mi alacaksınız yoksa tarikat üyelerini öldürüp uzun yolu mu seçeceksiniz? Hangi yolu seçerseniz seçin, öğrendiğimiz şey şu ki, Vosh Rakh konsey toplantısına gelen tüm kabile şeflerini öldürmeyi planlamaktadır. Çünkü adamlar Malacath'a tapıyor ve dinsizler. Bahane hazır.

Aldığımız bu haberi derhal krala bildirmek ve dostlarımız Eveli ile Bazrag'ı görmek için Orsinium'a döneriz. Lakin Eveli ile Bazrag, Kurog'un askerleri tarafından alıkonulmuştur. Meğerse tüm bu kargaşa Kurog ve annesi Alga'nın başının altından çıkmıştır. Vosh Rakh'ın lideri Alga ile kral Kurog, Malacath'a inanan dinsiz ork şeflerini bertaraf edip tek güç olmayı planlamaktadır. Tapınağa saldırıyı planlayıp suçu Bazrag'ın üzerine atanlar da ta kendileridir. Sıradaki hedefimiz de Eveli ile Bazrag'ı kurtarmaktır. Dostlarımızı kurtardıktan sonra sıra kabile şeflerine gelir zira Kurog kıyıma başlamıştır bile. Kurtarabildiğimiz şefleri kurtarırız ve Kurog'u öldürürüz. Kurog'un ölmesiyle beraber yeni kral Bazrag ilan edilir. Kral değişimi gerçekleştiği için orkların Daggerfall Covenant'taki yeri de düşmüştür. Bazrag'ın bu ittifakı yenileyip yenilemediğini ise bilmiyoruz. Ve bu da Orsinium ek paketimizin hikayesiydi.

Bu konu 2 sene önce 4 defa mertusta tarafından düzenlendi.
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 26 Mart 2019 13:49
arsad, Altuğ, Prospektüs ve 1 kişi beğendi