fbpx

Kadavra Hazırlığı Üzerine  

 
Prospektüs
(@darkdeep)
İmparator
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 1198
Not: Eso'ya sıradaki genişleme paketi ile birlikte ölüçağıran (necromancer) sınıfı eklenecek. Bu üç ciltlik seride ölüçağıranlık hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
Kadavra Hazırlığı Üzerine
Birinci Cilt: Kadavra Edinimi

Ölüçağıranlık Sanatı yalnızca Morrowind bölgesinde yasa dışı iken, sadece bazı İmparatorluk vatandaşları Sanatımız hakkında entelektüel bir bakış açısına sahip. Bu yüzden deneylerde kullanılacak kadavra edinimi genellikle zor oluyor.

Cyrodiil’de, İmparatorluğa hizmet eden bazı Ölüçağıranlara yasal olarak kullanmaları için suçluların ve hainlerin kadavraları verilir. Bu, böyle bir makam elde edenlere çoğu genç, güçlü, bozulmamış ve taze olan cesetlerin tedarikine erişimi sağlar.

Morrowind’de talihli kölelik uygulaması olmasa, yasadışı şekilde bile Ölüçağıranlık yapmak imkansız olacaktı. Tapınak, aceleyle boşaltılmış mezarlar veya kül çukurlarının birinden çalınmış kül gibi belirli Ölüçağıranlık işaretlerini incelerken, dikkatli ve münferit bir Ölüçağıran uygun fiyata köle alarak işine devam edebilir. Kölelerin birçoğunun kaçtığı veya Kültopraklarda öldüğü varsayılır.

Kara Bataklık’ta uygun kadavra bulmak hızlı çürüme oranı nedeniyle neredeyse imkansızdır. Ayrıca hastalıklar, Argonyalı kabile üyeleri ve diğer uğraşılması gereken zorluklar da var. Kara Bataklık’ta başarılı işler yapabilen sadece birkaç Sload Ölüçağıran tanıyorum ve onlar bile sahile yakın bölgelerde duruyorlar.

Elsweyr ormanları da Kara Bataklık’taki aynı problemlerden mustarip iken, çölleri sadece küçük bir hazırlıkla kadavraları yüzlerce yıl koruyabilir. Çöldeki Khajiit kabileleri ölüleri genellikle bulması kolay olan küçük bir taş yığını altına gömerler. Khajiitler büyük ölçüde açık fikirlilik göstererek mezarlarının kazılmasına aldırış etmemektedir. Söylenene göre Senchal limanında biri ne isterse satın alabilirmiş. Eğer taze kadavra istiyorsanız, bu doğru.

Bazı Bosmerler ölülerini gömerken Arkay ayini düzenlerken, daha ilkel Bosmerler hala düşmanları üzerinde yamyamlık uygulamasına devam ediyorlar, bu da uygun kadavraların sayısını düşürüyor. Böyle gelişmemiş bir halktan bekleneceği gibi, Ölüçağıranlığa karşı makul sınırların ötesinde bir tahammülsüzlükleri var. Vadiorman’da Sanatımızı icra eden birçok Ölüçağıran “ağaçlarla bir” hale geliyor.

Yaztutan Adaları bazı yönlerden daha da kötü. Bazı soylu ve bilgili ailelerde doğmuş Altmerlerin ölüler üzerinde açıktan çalışmasına izin veriliyor. Fakat araştırmaları, bizim Sanatımızın pratik kullanımının aksine, ömürlerini uzatma yolları bulmak üzerine kurulu. Yaztutan Adalarında yakalanan herhangi ırktan bir Ölüçağıran en ağır cezalara çarptırılmayı bekleyebilir.

Arkay’a tapanların en çok bulunduğu Balyozyurt’ta, ölüler her zaman Arkay’ın Kanununa tabidir. Büyük savaşlar sonrası veya işgüzar rahiplerden uzaktaki ırak bölgelerde istisnalar var. Neyse ki, çöldeki tehlikeli arazi, yaratıklar ve Balyozyurt dağları kadavra edinimini mümkün kılıyor, buna rağmen genelde kötü durumda bulunurlar ve özel bir hazırlık gerektirir.

Yeni kurulan Orsinium eşsiz bir fırsat sunuyor. Bildiğiniz gibi, Ork kadavraları derilerinin dayanıklılığı ve kemiklerinin gücü sebebiyle en çok arananlar arasındadır. Eğer Kral Gortwog mantığa kulak verirse, Ork kadavralarını elden çıkarmaları karşılığında genç ulusunu savunmak için Sanatımızın hizmetlerini sunabiliriz. Karşılıklı bir yarar anlaşması olduğundan Orkların kabul edeceğinden eminim. Bunu sonuca ulaştırmak için bir heyet Orsinium’a gönderildi, yine de bu görüşmelerin durumu hakkında hala tek bir kelime duyabilmiş değiliz.

Ana vatanım Ulu Kaya’da, cadı krallara ve göçebe atlılara dayanan gelenekler ölülerin yakılmasını şart koşar. Bu, kuzeyde neredeyse istisnasız icra edilmiştir, fakat bir türbe içine İmparatorluk defini yapmak veya şehir mezarlığına gömmek daha yaygındır. Hala Betony Savaşından ve ardından gelen kanunsuz zamanlar kalan cesetler kolaylıkla savaş alanlarından toplanabilir. Daggerfall Kralı Gothryd’ın, Iliac Körfezini hala tehdit eden korsanlar ve haydutları caydırmak için İmparatorluğun Ölüçağıranlara suçluların kadavralarını bağışlama uygulamasını başlatabileceği bile söyleniyor.

Skyrim’de soğuk hava ve izole arazi sadece birkaç Ölüçağıran’ın serbestçe faaliyet göstermesine izin verir. Ne yazık ki, Nordların açık alanda veya savaşta ölmesi sebebiyle kadavra bulunabilirliği kısıtlıdır. Soğuk koruyucu iken, kar cesetlerin bulunmasını zorlaştırır. Cesetlerin büyü ile tespit edilmesi üzerine daha fazla araştırma Skyrim Ölüçağıranları için çok kıymetli olurdu.

Sloadlar en ünlü Ölüçağıranlardır, fakat ana vatanları Thras hakkında çok az şey bilinir. Tamriel’de, Sloadlar sadece başka ırklar üzerinde Ölüçağıranlığı icra ederler. Bunun Thras’da da doğru olup olmadığı belli değildir. Eğer öyle ise, bu Tear’da Sload tüccarlar tarafından alınan kölelerin sayısını ve Senchal’dan kadavra taşıyan Sload hava gemilerini açıklamış olurdu.

Bu zorluklar birçok Ölüçağıranı kendi cesedini yapmaya itiyor. Ben doğal sebeplerle ölmüşlerle çalışmayı tercih etsem de, daha elverişli bir yaklaşım Sanat çalışmalarını ilerletmek için gereklidir.

Ölüçağıranlık Sanatı hayvanlar üzerinde de uygulanabilirken, bu tip deneyler nadiren ilgi çekici sonuçlar verir. Hizmetçinin talimatları takip etme yeteneği deneğin yaşamındaki zekasına bağlıdır. Bir insanın, elfin veya hayvansı insanların kadavrasını canlandırmak kullanışlı bir hizmetçi üretirken, hayvan kadavraları en fazla salt bekçi köpeği üretir. Canlandırılmış bir hayvan genelde efendisini diğer canlı varlıklardan ayıramaz ve birçok amatör pratisyen yarattıkları hayvan hizmetçiler tarafından parçalara ayrılırmıştır. Bu tür hikayeler size ders olsun.

 

İkinci Cilt: İskelet Kadavra

Bir iskelet canlandırırken en önemli şey iskeletin vücudunun tam olmasıdır. Eğer iskeletin elzem kemiklerinden biri kayıpsa, sonuçlar moral bozucu olabilir. Sadece kemiklerin tamamının veya tamamına yakınının bulunduğuna emin olduktan sonra iskeleti canlandırmaya çalışmalısınız.

Büyü, iskelet canlandırırken kemiklerini düzgün bir düzende birleştirmede kullanılırken, ek destek olarak iskeletler eklemlerinden büyük ölçüde güçlendirilebilir. Bazı pratisyenler ek olarak eklemlere demir çiviler çakarlar ki bu pahalı ve zaman alıcı bir süreçtir, fakat hizmetçiyi en zayıf olduğu yerden korumuş olurlar. Bunun detayları önemsizdir, bir amatör bile bir iskeleti önemli ölçüde güçlendirebilir. En iyi bağlama metotlarını ortaya çıkarmak ve iskelet hizmetçiyi güçlendirmek sadece pratik ile olur. Amatörler sıklıkla kemikleri çok sıkı bağlama hatasına düşerler. Bu iskeletin hareketini kısıtlar ve kullanılmaz hale getirir. Tekrar söylemek gerekirse, sadece pratik bu konularda gerekli deneyimi verir, yine de sıkı bağlama hatasına düşmek en iyisi. Biri onu her zaman bilahare gevşetebilir.

Öğrenciye bir not daha: Birçok hortlak tekrar tekrar canlandırılabilirken, iskeletler genellikle tekrar canlandırılamayacak bir biçimde hasar alırlar. Bu, iskeletin hazırlığına verilmesi gereken önemin bir diğer sebebidir. Birçok genç Ölüçağıran gördükleri her iskeleti az veya hiç hazırlık yapmadan canlandırırlar. Kadavra bulmanın zorluğu göz önüne alındığında, bu tür bir verimsizliğe müsamaha gösterilemez.

 

Üçüncü Cilt: Taze Kadavra

Taze ve çürümüş cesetler, üzerlerinde hala et olanlardır. Eğer çürümesi ilerlemişse veya onun yerine bir iskelet hizmetçi istiyorsanız, cesedi bir sahile veya bir bataklığa koyun. İş cesetten etin ayrılmasına geldi mi, hayvanlar Ölüçağıranların en büyük müttefikidir. Morrowind’in pisboğaz çamur yengeçleri cesedin etini kemiğinden günler içinde ayırabilir. Diğer bölgelerdeki daha küçük yengeçler aynı işi haftalar içinde yapabilir.

Eğer bir zombi hizmetçi yaratmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey cesedi uygun bir mekana getirmek ve uygun ayinleri gerçekleştirmektir. Fakat, genç Ölüçağıranların bilmek isteyebileceği birkaç ipucu var. Örneğin, sanatımıza saygı göstermeyenler tarafından parçalara ayırılmış olsalar bile, çürümüş bir hizmetçi birçok kez canlandırılabilir. Eğer hizmetçilerinizden biri talihsiz bir sona ulaşırsa, bulabildiğiniz kadar parçasını toplayıp deri kayışlarla kemiklerini bağlayarak ve derisini ameliyat ipliği ile dikerek (eğer çok çürümemişse) tekrar canlandırabilirsiniz. Bunu her yapışınızda hizmetçiniz daha da güçsüzleşecektir ama itina ve bakımla zombiler düzinelerce kez canlandırılabilir.

Fakat, salt bir zombi yaratmak en iyisi tembel veya çaresiz pratisyenlere bırakılması gereken bir metottur. Sadece biraz daha zaman ve çaba sarf ederek çok daha kullanışlı bir mumyalanmış hizmetçi yaratılabilir.

Mumyalanmış hizmetçi yaratmanın ilk adımı çürüyen cesedi en az bir ay tuz veya hidratlı sodyum karbonat banyosuna yatırmaktır. Bu cesedin çürümesini durduracak ve eğer kötü koku yayacak kadar taze ise tuz onu da giderecektir. Argonya ya da Thras gibi nemli bir iklimde, eğer doymuş hale gelirlerse daha fazla tuz uygulamanız gerekebilir. Bazı Ölüçağıranlar bu işlemden önce hayati organları çıkarırlar ama bunu yapmanın herhangi bir pratik sebebini bulabilmiş değilim.

Sıradaki adım ise cesedi kumaş veya keten ile sarmaktır. Bu, vücudun çürümeye karşı daha dayanıklı olmasını sağlar ve eğer düzgün yapılırsa biraz koruma da sağlayacaktır. Eğer ceset kullanışlı bir hizmetçi olmak için çok katı veya kurumuş gözüküyorsa endişelenmeyin, uygun ayinler mumyalanmış cesedin kendisini hareket ettirebileceği kadar güçle dolduracaktır. En önemlisi, emirlerinizi daha özgür bir şekilde takip edecek ve anlayacak çok daha güçlü bir hizmetçiye sahip olmuş olacaksınız.

Bu konu 1 sene önce 5 defa Prospektüs tarafından düzenlendi.
CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Ocak 2019 19:13 Joe ve Altuğ beğendi
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol