Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

Penguin - PC~EU

 
(@kibou)
Üye

Ne bu şimdi?

Bir guild.

 

Tamam ama amaç?

Oyundaki kapitalist düzene karşı gelmek. Oyunu uzun süredir oynuyorum. Sohbet penceresinde (namıdiğer 'chat') genellikle paradan başka bir şey konuşulmuyor. En temel ihtiyaçların bile tedarik edilmesinde büyük rol oynayan para, oyundaki birim olarak gold, insanları bencil hale getiriyor. Peki biz bu guild olarak ne yapıyoruz? Bu duruma büyük harflerle "DUR" diyoruz. Bütün herkesi kurtarmak pek olası gözükmüyor. Ama guild olarak kendi içimizde küçük bir düzen oluşturmayı görev biliyorum.

 

Nasıl olacakmış bu düzen?

Parayı oyunumuzun amaçlarına dahil etmiyoruz. Diğer amaçlara giden yolda bir araç olarak görmüyoruz. Çok da uzun olmayan bir sürede çabalayarak elde edebileceğimiz bir şeyi parayı basıp almıyoruz. Kullanılmayacak mı para? Tabii ki kullanılacak ama bireysel arzular için değil. Kısmen olabilir. Kazandığımız parayı alıp guild bankasına %60 civarını atıyoruz. İleride bu rakamın %80 kadar olabilmesi muhtemel. Bu para karşılayamayacağımız bir türden soruna, ihtiyaca karşı kullanılacak. Herhangi bir üyenin bir sete mi ihtiyacı var? Hemen en uygun kişileri seçiyoruz ve o seti topluyoruz. Dungeon giriyorsunuz ve yeterli DPS yapamıyor musunuz? Hemen uygun bir build araştırıyor ve beraber dungeon girerek antreman yapıyoruz. Kendinize çok güzel bir ev beğendiniz ama alamıyor musunuz? Boş yere para vermeyi önermiyoruz. Ayrıca bankadan para desteği sağlamıyoruz ama bankaya yeterli miktarda para verdikten sonra kişinin alacaklarına çok karışmıyoruz. Bunun guildimizin ana maddelerinden birini çiğnediğini hatırlatıyor, çok fahiş fiyatlarda olmaması üzerine ev almasına izin veriyoruz. Şunu da belirtmek isterim ki, sadece guild içi değil, diğer insanlara da elimizden geldiğince yardım ediyoruz. Gibi gibi...

 

Sen milletin parasının %60-80'ini istersen kimse gelmez. Neden güvenelim sana, belki parayı alıp kaçacaksın?

Güvenemezsin tabii. Zaten kimsenin de gelmesini beklemiyorum. Gelirlerse bu düzen aynen uygulanılacak. Şimdilik tek başıma uygulamaya çalışıyorum. Ben böyle bir guild kurayım da, sonra kimse "Ay, baksana, herkes durumdan memnun, kimsenin de sesi çıkmıyor! Yazık, vallahi yazık!" demesin.

 

Kural falan yok mu?

Hepimizin iyi birer insan olduğunu düşünüyor ve kural koymuyorum. Zaten yardım etme amacıyla kurulan, gelirinin çoğunu insanlarla paylaşan bir toplulukta neden kural koyalım?

 

Nasıl katılabiliriz? Soralım da, ayıp olmasın.

'Kibgoth' adımıza mail gönderebilirsiniz ya da bu başlığa yorum atabilirsiniz.

 

Son olarak bize ne söylemek istersiniz?

Almayın.

Verin.

İnsanlığa can verin.

Bu konu 2 sene önce 5 defa Kibou tarafından düzenlendi.
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 23 Aralık 2018 19:52
delininteki ve Altuğ beğendi
(@altug)
Yetkili
Gönderen: Kibou
Oyundaki kapitalist düzene karşı gelmek.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23 Aralık 2018 23:29
delininteki ve Kibou beğendi