Discord Sunucumuza Katılın!

Elder Scrolls oyunlarıyla alakalı sohbet etmek ve sorularınızı sormak isterseniz Discord sunucumuza katılabilirsiniz.

Ejderhaların İsmi Nereden Geliyor Ve Kaderleri

 
 Joe
(@joe)
Üye

Merhaba, ejderhaların ismi nereden geliyor(Belirleyen biri veya bir şey var mı ? ) ve bir ejderha sadece ismiyle nasıl çağrılabiliyor ? (İstisna ejderhalar hariç, bütün sıradan ejderhalar ismiyle çağrılabiliyor mu ?)

Ve ejderhaların ismi gördüğüm kadarıyla(Ejderha diline bakarak konuşuyorum) kaderleri ile ilgili. Kiminin tüm yaşamını etkiliyor misal Alduin(Al du in), kiminin zamanında aldığı bir kararını misal Paarthurnax (Paar thur nax) tabii Paarthurnax'ın ileride kötü biri olup olmayacağını bilmiyoruz (Skyrim'e bakarak) birde o var.

@Malkoçoğlu @Diist Kin @bluestorm02 @mertusta @Darkdeep @Rask @LorkhaN

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 14 Ağustos 2018 20:20
(@lorkhan)
Üye

Ejderhaların isimlerini yaptıkları büyük işler sonucunda aldıklarını öncesinde isimsiz olduklarını okumuştum bir yerde. Ejderha isimlerinin anlamlarına baktığımızda gerçekten mantıklı geliyor. İsimleriyle çağrılabilmelerinin sebebi ise adlarının rotmulaag denen üç farklı güç sözcüğünden oluşan birer Thu'um veya Shout(Nida) olmasından kaynaklanıyor, büyülü sözcükler yani.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Ağustos 2018 04:40
 Joe
(@joe)
Üye

Ejderhaların isimlerini yaptıkları büyük işler sonucunda aldıklarını öncesinde isimsiz olduklarını okumuştum bir yerde. Ejderha isimlerinin anlamlarına baktığımızda gerçekten mantıklı geliyor. İsimleriyle çağrılabilmelerinin sebebi ise adlarının rotmulaag denen üç farklı güç sözcüğünden oluşan birer Thu'um veya Shout(Nida) olmasından kaynaklanıyor, büyülü sözcükler yani.

Teşekkürler , hocam konuyla alakasız olacak ama Lore'u temel-orta seviye arası İngilizce ile okuyabileceğim siteler var mı ? Imperial Library'de Vivec'in 36 Söylevi gibi garip kitaplar karşıma gelince kelimenin anlamına baksam bile kafam allak bullak oluyor.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 15 Ağustos 2018 07:18
 Rask
(@rask)
Üye

Dediğiniz gibi isimleri ve kaderleri arasında bir bağlantı söz konusu. Atlas of Dragons isimli kitaptan çıkaracağımız sonuca göre ejderhalar kesinlikle insanlar veyahut merler tarafından isimlendirilmiyor. Kaderleri ve isimleri arasındaki bağlantı açıkça göze çarpıyor. Bu da bizi birkaç sonuca yönlendirir:

1- Ejderhalar isimlerini eylemleri doğrultusunda kazanıyor.
2- Ejderhalar kendilerini isimlendiriyor.
3- Ejderhalar birbirlerini isimlendiriyor. (Dolaylı olarak 1 numaralı sonuç ile bağlantılı.)
4- Kaderleri ejderhaları isimlendiriyor.

   Daha da eklenebilir ama 4. madde benim için daha münasip. Ejderhaların, isimleri üzerinde bir etkisi olmadığını düşünüyorum. Benim için münasip olmasına karşın 4. maddenin de bir yanlışı, belki de bir eksiği ya da bir bildiği var.

   Soul Cairn'de yaşayan ejderha Durnehviir 'in nekromansi ile uğraştığını ve olaylar silsilesinin ardından lanetlendiğini biliyoruz. İsminin açılımına baktığımızda klasik olarak ejderha dilindeki üç sözcükten oluştuğunu görüyoruz: Dur Neh Viir, Türkçesiyle "Lanet Asla Ölmez" gibi bir anlama geliyor. Önceki ismini bilmiyoruz ama kaderinin değiştiğini söyleyebiliriz, yine isim ve kader uyumundan isminin de değişmiş olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Paarthurnax'a baktığımızda ise Ejderha Savaşı öncesi ve sonrasında isminin değişmediğini görüyoruz. Yani Paarthurnax'ın hâlâ, insanlara göre, şeytani doğasını koruduğunu çıkarabiliriz, yine de o bunu inkâr ediyor. Bir çeşit dilemma. Bu böyle uzayıp bir komplo teorisi olabilir ama daha kolay anlaşması için son bir şey söyleyip noktalayacağım. Dovahkiin'i de bir nevi ejderha olarak düşünelim. Bu ismi kendisi vermiyor. Bir fiil sonucunda da kazanmıyor çünkü Alduin'i mağlup (!) etmeden önce de böyle anılıyor. Anılıyor, çünkü doldurması gereken kaderi bu. Miraak'a Dovahkiin demiyoruz, çünkü kaderini terkediyor. İsminin anlamına bakarsak yine bir bağlantı var; bir kültün lideri ve insanları etkisi altına alıyor. Seçtiği kaderin yaşantısı ve sonucu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16 Ağustos 2018 10:34
 Ran
(@rancour)
Üye

Durnehviir'in "Curse Never Dying", "lanet asla ölmez" değil kanka.
Açıklaması öyle değil en azından.
"Curse", Ideal Masters'ın Durnehviir'i Soul Cairn'in muhafızı ve Valerica ölene kadar onu korumasını istemeleri ile alakalı.
"Never Dying", direk Durnehviir'in undead olmasıyla ilişkili.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16 Ağustos 2018 11:14
 Rask
(@rask)
Üye

Yanlışlık olmuş olabilir elbet, sonuç olarak Durnehviir lanetlenmiş oluyor. Her hâlükârda düşüncemi açıklamam için yeterli. Sağ ol.

GT-I9060I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CevapAlıntı
Gönderildi : 16 Ağustos 2018 11:35