Elder scrolls Hangilerini bitireyim  

 
Dövakhén
(@dovakhen)
Üye
Üyelik: 10 ay önce
Gönderiler: 54

Öncelikle merhaba ben skyrimi çok seven bir oyuncu olarak diğer elder scrolls oyunlarını oynamak istiyorum Normal olarak "Yahu madem diğerlerini oynayacağım sıradan gideyim" dedim ve arenayı yükledim fakat silah alamadım elime sıçan tarafından taciz edilip öldürüldüm sonra sinirlenip daggerfall yükliyorum şuan Daggerfall  Güzel bir oyun mu yoksa direkt morowind mi geçin diyorsunuz  bu ikisine baktıktan sonra oblivion oynayacağım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Kasım 2018 17:20
Antik Büyücü Fazio
(@dj_nolove)
Üye
Üyelik: 2 sene önce
Gönderiler: 76

Daggerfall sıkıcı ve zor , morrowind 'den başla

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Kasım 2018 03:06
Altug
(@altug)
Kadim Konsey
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 253

Güzel oyundan kastının ve Skyrim'i sevme nedeninin ne olduğuna göre verilecek cevap değişir sorduğun soruya. Sadece ana oyunları düşünerek cevaplamaya çalışacağım, serinin yan oyunlarına da göz atman tavsiyemdir.

Şimdi, eğer Skyrim'in özellikle hikayesini ve evrenini beğendiysen seriyi oyunların çıkış sırasına göre oynamanı tavsiye ederim. Her ne kadar aralarında ciddi bir bağlantı olmasa da ilk dört oyunun kronolojik sıralama bakımından bir devamlılık oluşturduğunu düşünüyorum. Arena, Daggerfall, Morrowind ve Oblivion'ın hepsinin az ya da çok bir şekilde İmparator VII. Uriel Septim ile alakası var. Yani hepsi bu adamın ömrüne sığacak bir zaman aralığında geçiyor. Tadını kaçırmamak için hikayelerinden bahsetmeyeceğim, oynayınca görürsün. Bir de oyunları çıkış sıralarına göre oynarsan birbirlerine yaptıkları göndermeleri anlama şansın olur ve hikaye gözünde derinleşmeye başlar. Mesela Oblivion oynamamış biri olarak Skyrim'de Yalımlar ile karşılaşmak senin için pek anlam ifade etmezken Oblivion oynamış birine "Hass.ktir lan!" dedirtebilir. Ya da M'aiq'in kahince sözlerinin doğruluğunu kendi gözlerinle görme şansın olur.

Eğer Skyrim'in özellikle oynanışını ve açık dünyasını vs. beğendiysen önce Morrowind'i ardından Oblivion'ı oynamanı tavsiye ederim. Çünkü Arena ve Daggerfall'ın oynanışları olsun, tasarımları olsun serinin sonraki oyunlarından çok farklı ve çıktıkları dönemin (90'lar) oyunlarına aşina olmayanlar için alışması zaman alan, dolayısıyla da başta biraz sıkıcı hissettiren oyunlar. Ama şurası da bir gerçek ki Daggerfall, Skyrim'de olmayan bir sürü yeteneği, büyüyü ve oyun mekaniğini bünyesinde barındırarak oyuncuya salt bir oyundan ziyade bir "fantastik evren simülasyonu" sunuyor. Morrowind ve Oblivion'ın Skyrim'den farklı yetenek sistemleri var, bu sistemler bence oyuncuyu biraz daha roleplay yapmaya yönelten farklı bir oynanış deneyimi sunuyor. Örneğin başlangıçta seçtiğin sınıfın kısıtlamalarını daha sonra da hissediyorsun. Çok detay var burada anlatılabilecek dolayısıyla merak ettiklerini ayrıca sormanı rica edeceğim.

Ufak bir not düşmem gerek burada, tüm bunları senin evrenin hikayesini (lore) ya da oynanışını sevdiğini varsayarak yazıyorum ve serinin diğer oyunlarını kesinlikle seveceğini ya da oynarken eğleneceğini garanti edemem. En önemli tavsiyem "eğer oyundan zevk almıyorsan oynama" olacaktır. Sadece sevdiklerini oynayıp sevmediklerini oynamayabilirsin de. Hatta oyunları sevmeyip evreni de sevebilirsin. Ki Elder Scrolls evreninin belki de en özgün yanıdır bu. Yani aslında bu evren sadece bir oyun evreni değil. Oyunlar dışında mesela bu evrende geçen hikayeler yazan ya da oyunlar aracılığıyla anlatılmayan konuların oluşturduğu boşlukları kendi hayal güçleriyle dolduran bir çok insan var. Zaten oyunlarda yer alan kurgusal/kurgusal olmayan kitapların hepsi kanımca evreni olduğundan büyük bir hale getirmeyi amaçlıyor. Örneğin Imperial Library gibi siteler bu kitapların bir derlemesini yaparak evreni oyunlardan kısmen bağımsız bir şekilde tanımak ve tadını çıkarmak için var. Zira bir oyun motoru insan hayal gücünün sınırlarını belirleyemez ve yapımcılar da buradan hareketle oluşturdukları evreni oyun yapmak için değil, yaptıkları oyunları evreni genişletmek için kullanmaktadır. Ya da, üzücü de olsa söylemek gerek, kullanmaktaydılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Kasım 2018 06:52
Dövakhén
(@dovakhen)
Üye
Üyelik: 10 ay önce
Gönderiler: 54

Sağ olasın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Kasım 2018 12:34
vatansever
(@vatansever)
Kadim Konsey
Üyelik: 6 sene önce
Gönderiler: 3020

Sondan geriye doğru giderek oyna.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Kasım 2018 15:15
Dövakhén
(@dovakhen)
Üye
Üyelik: 10 ay önce
Gönderiler: 54

Sondan geriye doğru giderek oyna.

Buda bir Tercih 😛

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Kasım 2018 16:34
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol