Kocaman Bir Proje  

Sayfa 1 / 2 Sonraki
 
otherkarakulak
(@otherkarakulak)
Üye
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 16

Bu ne?
Elder scrollsun edebi yönünü hedefleyen proje.
Nolcak?
Eğer başarıya ulaşırsak, elder scrollsun hikatesini tam anlamıyla bilebileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca bende dahil eşle dostla oynamak isteyen arkadaşlara yol gösterecektir.Örneğin skyrim hikayelerini anlamak için, bunların bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.
Nasıl?
Öncelikle temeli almamız gerekiyor kanımca. Bunun için tüm elder scrolls tarih/hikaye versiyonu gerekmekte (silmarillion gibi). Forumumuzun wikisinde muazzam bilgiler var yalnız biraz ders niteliğinde ve ayrı ayrı. Yani okuması çok zor. Bizim silmarillionumuz için lorekeeper.net te [member=3]mertusta[/member] nın yazdığı elder scrolls bölümü var. Gerçekten harika. Yazı dizisi sonlanırsa -son oyun olduğundan skyrimde bitecektir- [member=3]mertusta[/member] nın da izniyle kullanmayı düşünüyorum.
Ya sonra?
Yazı dizisi bitince skyim ve oblivion un kitaplarınıda dahil etmeyi düşünüyorum. Çünkü bu projeyi aklıma getiren onları okuma düşüncesiydi.
Neye Benzeyecek?
Sanırım alttaki arkadaşta benim gibi yola çıkmış oblivion zamanında.
Karşınızda reddit ten notadoctoreithe! Hemde 4 yıl önce!

Spoiler:

https://www.reddit.com/r/gaming/comments/koq07/so_i_printed_all_the_oblivion_ingame_books_into_a/

Eski Konu

Spoiler:
Arkadaşlar merhaba. Biraz utanarakda olsa bu konuyu açıyorum.
Zorunluluktan dolayı skyrimden ve rpg den uzak kaldım, kalmaya devan ediyorum. Universite sınavı mevzuu. Şu yaşıma kadar hiç doya doya oynayamadım kısıtlanmış zamanda kenarından köşesinden tuttum diyebilirim.Bilmenizi isterimki fantastik edebiyat benim en sevdiğim tür. Buda oyunlara RPG FRP ve hatta MMORPG gibi yansıyor. Skyrim bu ruhu en ince detayına kadar hissettiğim bir yer.
Sınavdan sonra bu ruhu hissetmekle kalmayıp yaşamak istiyorum.
Bunun için önce skyrimi a dan z ye öğrenmeyi düşündüm. Bu forum ve buradaki emek benim için gerçekten bçok buyuk bir kaynak.
Uzun uzun yazmakta sakınca görmüyorum. Çunkü bu projenin bunu hakettiğini düşünüyorum. Forumdaki ortam harika, üyelerim foruma kattıkları forumun bana kattıkları.. Ben skyrimi oynamayı bırakacağımı düşünmüyorum dolayısıyla sınavdan sonra bu foruma temel atmayı ve katkıda bulunmayı yürekten istiyorum.
Dediğim gibi önce skyrimi a dan z ye öğrenmeyi düşündüm. Ama o düşüncemden hemen sonra bunun yeterli olmayacağını farkettim. Doğruyu söyleke gerekirse ben bethesda nın elder scrolls adına skyrimden daha iyisini yapabileceğini düşünmüyorum. Hal böyle olunca her düşünmemde dahada büyüyen bir proje oluştu aklımda.

Öncelikle aklımdakini sizlere aktarmaya çalışayım. Şu an yazarken bile aklımda fırtınalar kopuyor. Bu projeye skyrimdeki kitaplar neden oldu. Sizlerde bilirsinizki hatrı sayılır bir kitap ağırlığı var oyunda. Benim için mükemmel birer fantazya örnekleri olacağından okumadan geçmek istemedim. Tamam dedim. Okuyayım. Ama oyundaki font ile bunu başaramadım. Bende kitapların hepsini bastırmayı(daha önce yaptım ejderha mızrağını bulamamıştımda  :rolleyes:) ve kutuphaneme katmayı düşündüm. Bildiğiniz kanlı canlı kitaplar. Buraya kadar tamam. Araştırmalara başladım ve birde baktımki tüm elder scrolls oyunlarında kitap olayı var, üzülmedim aksine çok sevindim. Buda tamam.
İtiraf ediyorum uzakta kalmam beni bir lore diyorsunuz sanırım? lore noobu yapmış olabilir. Şu andan sonra bolca terim kullanabilirimki bu proje ile öğreneceğimi düşünüyorum. Mümkün olduğunca önce skyrim ansiklopedisi sonra ise tüm Elder Scrolls. Nasıl olacağı ile ilgili düşüncelerim ise aşşağıda:
Sözlük olması gerektiğini düşünüyorum arkadaşlar. Örneğin
Akçay Muhafızı: Çok zeki muhafızlar, derken dizime bir ok yedim.
Tabii sözlük düzen içerisinde olacak ve genelden özele gidecek diye düşünüyorum.
Olmazsa olmaz harita Terimlerden emin olmadığımdan hatam çok olabilir burada affola.
Tüm skyrim bölgesinin(tamriel?) ve onuda kapsayan tüm elder scrolls oyunlarının geçtiği.(nirn?)
Ve yine genelden özele elder scrolls ana öykü(lore?)
İşte şu şöyle oldu şu şuradan atladı dizine ok yedi ondan imparatorluğa savaş açtı şu şu tarihlerde. Şu anda bu oyun burada geçiyor.

Aklımdakiler tam toparlayıp yazamadım farkındayım. En ufak bir fikir bile oluşsa akar gider diye düşünüyorum. Konu biraz zayıf oldu fakat ben ekleme yaptıkça benden kurtulmaya çalışacağınıza
eminim  😀 xD.
Şimdiden tüm foruma teşekkür ederim. Konuyu her fırsatta  güncelleyeceğim ve daha açıklayıcı hale getireceğim. Şimdilik bir başlangıç yakalasam yeterde artar bile

08.03.16 16:49 guncellemesi:
Arkadaşlar çok genel yazıyorum. Örnegin lotrda silmarillion ile yaratılış tarzında tarihçe öykü karisimi var. Ben oluşturduğunuz wikiye baktım, gayet harika bir sistem ama cehaletimden olsa gerek olayları birbirine baglayamadim. En baştan var olan tüm loreleri bilgileri vb. sirasiyla skyrim e kade baglayabilir miyiz? Baglanir mi yani?
Ayni Gün 21:49 Guncellemesi

Evet arkadaşlar. Oncelikle ozur dileyerek belirtiyorum heyecandan para ve bastırma konusu eksik kaldı unuttum ben -ki tamamen benim hatam-
Bilmenizi isterimki bu proje paraya yer yok. Aklimdaki ana fikir hep su oldu: gereken bileşenleri toplayip kitabimizi ebook halinde paylasmak. E book a kadar gelirsek ben bastıracagim. -uzun uzun yazacağım sanırım ama ilk fırsatta konuyu düzene koyacacagim- ejderha mızrağı bilen bilir Türkiye de baskısi yok bulunmuyor. Meristokrasi e kitap ağından buldum. E kitap olayını kitaba saygısızlık olarak gordugumden sevmem pek. Roman kağıdı cilt vb edinip bastırdim kendime. Bu işte de aklımda bu var. Para ve baskı durumu bu şekilde.

İnternetten baktım az. Elder scrolls öykü yazan bir kaç blog var(biride mertusta xD) bu yazılar sanki tanıtım gibi, kronolojik sözlük gibi. Yani bunlari okuyan adam kulliyatlari rahat okur, tamriele vize alir. Gerçekten kaliteli çalışmalar, ama ne yazıkki hiçbiri bitmemiş daha. En az biri biterse ki son oyun olduğundan skyrim zamaninda biter diye düşünüyorum? Ve aradığımız şeyin tam oralak bu oldugun elder scrolls un silmarillionu nun bu bloglara bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu yazılar açıklamali ve gorselli, doğal sözlük olacaklardır bence. Bu yazarlara ulaşmaya çalışıyorum. Anlaşabilirsek hemeb basliyacagimiza inaniyorum.
Yalniz aklımda bir iki soru var:
Bildiğim kadarıyla oblivion ve skyrim kulliyatlari mevcut çoksa kaliteliler.(hazirlarya arkadasa gercekt3n çok teşekkürler)Yalniz zaman sorunundan bakamadim külliyatlar kronolojik mi sıralı?
Bu kulliyatlari ayrı ayrı mı yoksa tarihcelerde kronolojileri uydusunca yerlerine ki koymali?
Su ana kadarki tüm postlariniza ve yardımlariniza tesekkur ediyor, yeni fikir ve yarimlarinizi bekliyorum!

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 06:58
Teecem
(@teecem)
Üye
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 877

Tes genele açmışsın ama sadece skyrim demişsin. Cümlenin her bir kelimesinde Skyrim var. Örneğin Morrowind'deki olayları Skyrim'den nasıl öğrenmeyi planlıyorsun ki?

Elder Scrolls lore de bari ne skyrimmiş. :/

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 08:19
Greed
(@greed)
Üye
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 1269

Niye kurtulmaya çalışalım ki ? Düzgün bir iş çıkarsa güzel olur yayınevleri/oyun dergileri ile görüşüp bir Elder Scrolls eki hazırlamak. Ancak Skyrim lore konusunda %5 falan belki içeriyor, diğer oyunlara da bakmalısın 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 08:32
otherkarakulak
(@otherkarakulak)
Üye
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 16

Tes genele açmışsın ama sadece skyrim demişsin. Cümlenin her bir kelimesinde Skyrim var. Örneğin Morrowind'deki olayları Skyrim'den nasıl öğrenmeyi planlıyorsun ki?

Elder Scrolls lore de bari ne skyrimmiş. :/

Orada bu ise baslama kararı almaya iten beni, nedenleri anlattım. Proje çok büyük oluğundan mümkün olduğunca, imkanlar boyutunda dedim. Ornegin skyrimi bagimsiz halde tamamladik, baktık oluyor üstüne koya koya devam ederiz diye düşündum


Güncellendi [time]1457448416[/time]


Niye kurtulmaya çalışalım ki ? Düzgün bir iş çıkarsa güzel olur yayınevleri/oyun dergileri ile görüşüp bir Elder Scrolls eki hazırlamak. Ancak Skyrim lore konusunda %5 falan belki içeriyor, diğer oyunlara da bakmalısın 🙂

Orası isin sakası 🙂 beni anlamamıza ve destek vermenize çok sevindim. Bende ayni sizin gibi düşündüm ama onlar basmasa bile biz basariz bence. Umarım o seviyelere geliriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 09:43
LorkhaN
(@lorkhan)
Kadim Konsey
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 1218

Skyrimin üstüne diğerlerini koyman çok daha zor olur mümkünse morrowind ile başlaman daha doğru, ayrıca Skyrim Tamriel üzerinde bulunan bir bölge

Spoiler:

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 10:01
barışkaya
(@bariskaya)
Üye
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 321

valla proje mevsiminde miyiz ne herkes projlere başlıyor.. Başarılar hocam inşallah basılırda alır okuruz

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 11:31
mertusta
(@mertusta)
İmparator
Üyelik: 6 sene önce
Gönderiler: 7043

Oblivion kitapları. Skyrim versiyonu da vardı ama eski laptopumda kaldı dosyalar..

http://www.elderscrollsturk.com/oblivion-kitaplar/oblivion-kulliyat.html

Eğer bunun kitabını basıp parayla satarsan bethesda sana telif davası açar söylemiş olayım 😀 Ve elder scrolls çok büyük bir evren. Tek bir yazıda anlatılması imkansız.

Vikide çağlar bölümünde kronolojik olarak olayların listesi var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 11:44
Magnus
(@magnus)
Üye
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 830

Hayellerini yıkmıyım kardeş ama ilk diğer Elder Scrolls oyunlarina gözat. Sonra siteden bak lore sonra yapacaksan yaparsın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 11:46
Ufon
 Ufon
(@ufon)
Üye
Üyelik: 6 sene önce
Gönderiler: 3556

Eğer bunun kitabını basıp parayla satarsan bethesda sana telif davası açar söylemiş olayım 😀

Ücret karşılığı satması veya ücretsiz dağıtım fark etmez. Çoğaltılma kavramı yeterli olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 13:34
otherkarakulak
(@otherkarakulak)
Üye
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 16

valla proje mevsiminde miyiz ne herkes projlere başlıyor.. Başarılar hocam inşallah basılırda alır okuruz

Almanıza gerek yok dostum benim hatam para konusunu unutmusum. Umarim basarili olurda okuruz hakikate

Oblivion kitapları. Skyrim versiyonu da vardı ama eski laptopumda kaldı dosyalar..

http://www.elderscrollsturk.com/oblivion-kitaplar/oblivion-kulliyat.html

Eğer bunun kitabını basıp parayla satarsan bethesda sana telif davası açar söylemiş olayım 😀 Ve elder scrolls çok büyük bir evren. Tek bir yazıda anlatılması imkansız.

Vikide çağlar bölümünde kronolojik olarak olayların listesi var.

Ustam masterim, çok tesekkur ederim öncelikle. Yazınızı gördüm umarim bitirirsinizde projede kullanma iznide verirsiniz (mertusta yazmazsa devam projenin katli ondandir falan ahahah)

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 15:11
mertusta
(@mertusta)
İmparator
Üyelik: 6 sene önce
Gönderiler: 7043

Külliyat denen şeyler oyun içindeki tüm kitapların tek bir sayfada toplanması.

Alttaki linkte yaptığımız uzun soluklu çalışmalar var.
http://www.elderscrollsturk.com/viki/calismalar/

Dediğim gibi tüm olayları tarihsel akışına göre detaylıca anlatmak imkansız gibi birşey. Çoğu olay birbiriyle bağlantılı olduğundan çok kopukluk olacaktır. Bunun yerine bir konu belirleyip o konu çerçevesinde yazdığım bir kaç yazı vardı.

http://www.elderscrollsturk.com/forum/elder-scrolls-lore/tamriel-tarihceleri-ucuncu-imparatorluk

Bunda mesela üçüncü imparatorluk anlatılıyor. İkinci imparatorluğun çalışmasına da devam ediyorum. Biraz sallamıştım onu ama vakit buldukça devam ederim. lorekeeper da da ırkların oluşumunu ve yaratılışı anlatmıştım.

http://lorekeeper.net/category/tarihceler/the-elder-scrolls/

Senin planladığın gibi kitap bastıran yabancı elemanlar var.
http://goo.gl/Edvgg6

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Mart 2016 20:11
otherkarakulak
(@otherkarakulak)
Üye
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 16

Külliyat denen şeyler oyun içindeki tüm kitapların tek bir sayfada toplanması.

Alttaki linkte yaptığımız uzun soluklu çalışmalar var.
http://www.elderscrollsturk.com/viki/calismalar/

Dediğim gibi tüm olayları tarihsel akışına göre detaylıca anlatmak imkansız gibi birşey. Çoğu olay birbiriyle bağlantılı olduğundan çok kopukluk olacaktır. Bunun yerine bir konu belirleyip o konu çerçevesinde yazdığım bir kaç yazı vardı.

http://www.elderscrollsturk.com/forum/elder-scrolls-lore/tamriel-tarihceleri-ucuncu-imparatorluk

Bunda mesela üçüncü imparatorluk anlatılıyor. İkinci imparatorluğun çalışmasına da devam ediyorum. Biraz sallamıştım onu ama vakit buldukça devam ederim. lorekeeper da da ırkların oluşumunu ve yaratılışı anlatmıştım.

http://lorekeeper.net/category/tarihceler/the-elder-scrolls/

Senin planladığın gibi kitap bastıran yabancı elemanlar var.
http://goo.gl/Edvgg6

Çok teşekkür ederim hocam. Umarım yazı diziniz biter de projeye dahil edebiliriz.
Konu güncellendi ve düzenlendi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Mart 2016 06:03
sangacanga1
(@sangacanga1)
Üye
Üyelik: 10 ay önce
Gönderiler: 2

hocam ikinci imparatorluk projenin son durumu nedir acaba?

CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Kasım 2018 10:42
mertusta
(@mertusta)
İmparator
Üyelik: 6 sene önce
Gönderiler: 7043
Gönderen: sangacanga1

hocam ikinci imparatorluk projenin son durumu nedir acaba?

Belgelerim klasöründe yatıyor 🙂 Devam etmeye fırsatım olmadı ona, başka büyük çalışmalara kafa yordum onun yerine. İşin açıkçası biraz hevesim de kaçtı, İkinci İmparatorluk'ta Üçüncüsü kadar detaylı bilgi yok ve uzun da sürmüyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Kasım 2018 11:29
XanaX
(@xanax)
Üye
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 120
Gönderen: mertusta

Oblivion kitapları. Skyrim versiyonu da vardı ama eski laptopumda kaldı dosyalar..

http://www.elderscrollsturk.com/oblivion-kitaplar/oblivion-kulliyat.html

Eğer bunun kitabını basıp parayla satarsan bethesda sana telif davası açar söylemiş olayım 😀 Ve elder scrolls çok büyük bir evren. Tek bir yazıda anlatılması imkansız.

Vikide çağlar bölümünde kronolojik olarak olayların listesi var.

Siteye koymak isterseniz, Skyrim külliyatı .epub formatında elimde mevcut.

Bu ileti 10 ay önce tarafından XanaX tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Kasım 2018 12:46
Sayfa 1 / 2 Sonraki
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol