Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

Eso Almayın

 
(@suleyman-maik)
Üye

Eso almayın. Oyun çok güzel(di) fakat oyunu salıyorlar yavaştan. Geçen seneki E3 konferansında çıkacak dlclerin trailerlarını göstermişlerdi ama bu sene adamı çıkardılar sahneye 2 dlc geliyor biri 70 yıldır gelecek diye beklediğiniz murkmire diğeri de bir tane dungeon dlcsi, haydi yallah herkes  kendi evine dedi resmen. En saçma oyunun bile 2-3 dakikada olsa tanıtıldığı bir konferansta eso gibi para kıran bir oyunun bu şekilde geçiştirilmesi  bence oyunu yavaştan salacaklarına işaret. Belli ki zenimax tes 6'yı çıkardıklarında eso oynayan kitlenin bu oyuna kayacağını düşünüyor ki esoya daha fazla yatırım yapma gibi bir amaçları yok. Üstelik jewelry crafting gibi önemli bir mevzuyu  summerset alanlara münhasır kılıp, psijic order gibi oyunun dengesini bozabilecek bir skill ağacını sadece para verenlere vermeleri bu oyunu  hala p2w yapmasa da bu yolda olduğunu göstermesi açısından parmak basılması gereken bir mesele. Şimdi yapacakları şey çıkarmayı planladıkları içerikleri hızlıca yayınlayıp  summerset yamasında olduğu gibi oyuncuları bu dlc ve expansionları almaya zorlayacak bir yol bulmak.Yani bence bu oyunun "parayı veren skillini alır"dan "parayı veren killini alır"a geçmesi çok uzun sürmeyecek. Bu da tabi ki çoğu oyuncuyu soğutacak ve eso  oyuncu sayısı kıt  bir ölü mmorpgye dönüşecek.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 11 Haziran 2018 20:58
(@baris)
Üye

çok uzun yazmışsın kardeşim anlamadım. Knight online tarzı bir oyuna mı dönüştüğünü söylüyorsun?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Haziran 2018 21:46
(@mertusta)
İmparator

çok uzun yazmışsın kardeşim anlamadım. Knight online tarzı bir oyuna mı dönüştüğünü söylüyorsun?

Diyor ki firma esoya yatırım yapacağına parayı elder 6 ya basacak. O yüzden esoya gelen içerik artık tırtlaşır.

+1 katılıyorum. Crown crateler geldiğinde oyun ben ölüyorum demeye başlamıştı bile.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Haziran 2018 23:15
(@darkdeep)
Yetkili

Bir ölemedi gitti şu oyun 😛 Oyun ilk çıktığından beri aynı mevzu konuşulup duruyor. 3-4 sene önce de p2w olacak deniliyordu ama hâlâ olamadı. Üstüne oyuncu sayısı da artıyor. Kışın oyuncu sayısı 10 milyon oldu demişlerdi, E3 sunumunda 11 milyon oldu dediler. Ayrıca Tes 6 yapım aşamasında bile değil daha. Kim bilir kaç sene sonra çıkacak. Ondan önce Starfield var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Haziran 2018 23:41
(@vatansever)
Yetkili

Bir ölemedi gitti şu oyun 😛 Oyun ilk çıktığından beri aynı mevzu konuşulup duruyor. 3-4 sene önce de p2w olacak deniliyordu ama hâlâ olamadı. Üstüne oyuncu sayısı da artıyor. Kışın oyuncu sayısı 10 milyon oldu demişlerdi, E3 sunumunda 11 milyon oldu dediler. Ayrıca Tes 6 yapım aşamasında bile değil daha. Kim bilir kaç sene sonra çıkacak. Ondan önce Starfield var.

İlk çıktığına aylık ödeme vardı ama. Millet böyle devam edemez b2p’e geçer dedi ve geçti. Eğer konu sahibinin söyledikleri doğruysa bu oyunun ihmal edildiğini gösterir. He zaten ediliyordu, crown ile satılan şeylerin sayısını gereksiz artırdılar, evet şirketlerin amacı kar etmektir ama bir kozmetik item yapıp gerçek para ile satmak pek de sempati duyulabilir bir şey değil.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12 Haziran 2018 04:07
(@ibodala)
Üye

Hem mantıklı hem mantıksız ;P Evet doğru eso ya kimse mmorpg diye başlamadı. Bütün millet TES açlığından başladı. Her zaman söyledim halen söyleyebilirim. Eso bir mmorpg olarak kötü bir oyun. Eso tes oyunu olarak güzel bir oyun. Yılının oyunu değildi yani öyle söyleyeyim. İnsanlara bunu vaad etti tes ortamını o dünyayı ve onu verdi.

Hal böyle olunca oyunun yeni serisi çıkınca. Eso ile uğraşmak yerine insanlar belli bir süre bu online harala gürele oyuna ara verip gerçek seriyi oynayabilirler. Bu durumda aktif oyuncusu biraz azalır. Gördüğü ilgi azalabilir. (Mantıklı)

Ama eso online bir oyun. Bir seferde tüketeceğin bir şey değil. Süresi uzun vadeli. Yeni gelen serinin hem gelmesine 2+ sene var. Oradan kafası rahat. Hemde yeni gelen içeriği insanlar tüketecek tekrar ortada kalacaklar. O zaman ne olacak? Eso tekrar nimet gibi parıldayacak ben buradayım güncelim online'ım beni oyna beni diye. (O sebebten serinin yeni oyunu çıkıyor diye ölmesi diğer açıdan mantıksız da)

Olabili de olmayabilüde diyeyim. Ama yüksek ihtimal öyle bir şey olmaz gibi duruyor. %60 yok canım. %40 hmm olabiliretesi var.

Ölürse , oyunla ilgilenen yöneten grubun aldığı kararlar oyuna entegre ettiği şeyler yüzünden ölür. Yeni seri ile olmaz o iş. Belli bir süre inaktif olabilir millet ama sonra tekrar geri dönerler. P2W her mmorpg'nin kaçınılmaz sonudur bu arada. Oyundan ümidi kestiklerinde p2w'e döner. Eso'nun daha o sürece girmesine var. Daha dlc çıkartıp para kaldırabilirler. Ne zaman ilgi azaldı. Çıkartabilecekleri içerik pek kalmadı uğraşmak istemiyorlar? O kadar kaynak vakit emek harcayıp çok kar edememe durumu.

O zaman oyuna p2w gelir. Oradan da biraz para kaldırırlar son demleri. Son eleği iyice sallayıp son elde edilecek şeyleri toplamak. O şekilde ekonomiyide bozduklarında zaten son demlerdir o. Oynayan bazı oyuncularda o sebebten oyundan soğur ve sonrası finito zaten. Bir süre sonrada yazıyı verirler. Eyw şu kadar sene eğlendik bizleydiniz çok sağolun hadi biz kaçıyoz dükkan kapanıyor. Her mmorpg baştan sona süreci o zaten. P2W kaçınılmaz son lol.
---
Şuan için almayın denmez ama. İlgisi olan alan alsın oynasın. Daha 2+ senesi var.
---
O değilde TES:Legends ölüyor. Onu seviyordum o kötü oldu :I Direwolfa bye bye'ı çektiler adamlar resmen bıraktı gitti şuan terkedilmiş gemi gibi yüzüyor. Yeni studio ilgilenecekmiş ama artık ne zaman başlayacak yeni güncellemeler ne zaman aktif olacaklar bilmiyom. Son gelen patch kötüydü zaten houses of morrowing patchi kötü etkiledi oyunu. Şuan çok sıkıcı bir atmosferi var. Çoğu oyuncu sıkılmış durumda. Girip 3-4 maç oynayıp günlük görevlerimi yapıp altınımı alasım bile gelmiyor.

Ve işin kötüsü yakında bir iyileştirme olmayacak böyle daha 1 ay 2 ay gidecek gibi duruyor. Bu da oyun için kötü bir şey. Ortada kaderi belli değil sallanan bir oyun varsa şuan için kesinlikle TES:Legends.

Şuan oynanışı çok sıkıcı. Ranked giren adamlar kusuyor. Resmen 2 tane tip var onlar full kazanıyor onlar dışında genelde kaybediyorsun. Hllalu ile diğeri. 3 attribute'lü Morrowind desteleri işte. Son patchle oyuna getirdiler ;/ Rank3 den yukarısı full aynı tip. Herkes zombi gibi aynı şeyi yapmış kazanmak için herkes aynı şekli spamlıyor. Strateji oyunu diye , tarzını yarat , stilini seç ve savaş diye bir şey kalmadı oyunda.

Eski tarzlar. Yok khajiit pilfer oynayacakmışın. Life steal oynayacakmışın. Lethal oynayacakmışın falanda filanda.. Alayı yalan oldu. İstersen oynarsın ama sonuç 10 maçtan 3'ünü kazanacaksın. Rally yapan morrowind destesi gelecek vurup vurup kafana gidecek.

Resmen sanki direwolf bu aylarda yallahı yiyeceğini biliyordu. Son şakasını yaptı. Madem biz yokuz? Al sana der gibi :d Oyuna tokadı vurdu gitti.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12 Haziran 2018 04:40
(@arsad)
Üye

İyi de Bethesda Game Studios'un bütçesi farklı Zenimax'ın farklı. TES 6 geliyor diye hadi bunun süresi bitti gibi bir durum yok. Adamların ellerinde ağır ağır toplar var basit bir mmorpg şirketi değil ki server parasını ödeyemesinler. Bu oyun kolay kolay ölecek oyun değil. Konsollarda daha iyi mmorpg alternatifi yok. Batılı tarzda elle tutulur tek mmorpg. Tabi ki her firma gibi daha çok parayı kırmak istiyorlar fakat bu oyun ölecek diye korktuklarından değil. Expansion'lara daha çok emek verseler oyunu tekrar rayına sokarlar bunu kendileri de biliyordur. ESO çok daha sıkıntılı sancılı dönemler atlattı (oyuncu bakımından). Direkt mmorpg ölen bir tür zaten buna rağmen ESO iyi devam ediyor rakiplerine oranla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Eylül 2018 16:40
(@suleyman-maik)
Üye

Olayın bütçe ile alakası yok komünite ile alakası var.Eso'yu oynayan kitlenin çoğu tes fanı bu yüzden oynuyorlar.Tes 6 çıktığında bu fan kitlenin pek çoğunun tes 6' ya kayacağını tahmin etmek zor değil.Eso 'da oyuncu sayısı azalıp karlar düşmeye başladığında zenimax media zenimax stüdios'un bütçesini kısacaktır.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13 Eylül 2018 16:11
(@brynquadel)
Üye

Yapacak bir şey yok firmalar genelikle böyle politikalar izliyorlar. Uyarı doğru olabilir, hak verdim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13 Eylül 2018 16:32
(@lanxtin)
Üye

Tes 6 ile ilgili bir tarih yok, çıksa bile 2 hafta mı alacak oyunu bitirmem için geçen süre hadi maximum olsun 1 ay. Daha sonra yine eso devam yapacak birşey yok. Her ay yeni bir tes serisi çıkmıyor malesef.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14 Eylül 2018 04:21
(@excalibur0)
Üye

Eso yu oynayanların %80 i TES açlığından oynuyor zaten.Alternatifler olsa Esonun yüzüne bakılacağını sanmıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14 Eylül 2018 11:07
(@matrim)
Üye

The Elderscrolls 6'nın nereden baksan bi 4-5 senesi var. En az 3 sene daha Eso'ya destek devam eder kaldı ki aktif oyuncu sayısı az değil.

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Ekim 2018 05:32