Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

[Sabit] Addon Nasıl Yüklenir?

 
(@mertusta)
İmparator

Bethesda'dan gelen kalıtsal özelliklerle Zenimax Online Studios'ta ESO'da çeşitli modların kullanılmasına izin veriyor. Fakat ESO'daki modlar yada buradaki adıyla "addonlar", Skyrim Oblivion gibi oyunlardakinden biraz farklı. Sadece arayüz düzenleyen addonlara izin verilmekte. Yapımcılar arayüzü oldukça sade tasarlamışlar, bunu şenlendirip çeşitlendirme işi addonlara kalıyor.

Addon Nasıl İndirilir?

İlk önce bu siteyi favorilerinize ekleyin.

www.esoui.com

ESO'ya yapılan addonların hepsi burada yer alıyor ve en sağlam, güvenilir yer burasıdır. İndireceğimiz veya aradığımız addonu buradan indirmeniz daha iyi olacaktır.

Addon Nasıl Kurulur?

Öncelikle indirdiğiniz addonu klasöre çıkartın. Klasöre çıkardıktan sonra bu klasörün içinde yer alan dosyayı kopyalayın.

BelgelerimElder Scrolls OnlineliveAddOns klasörüne indirdiğiniz klasörü atın. Sonrasında oyuna giriyoruz. Esc ye basın. Solda ADD-ONS göreceksiniz, buraya tıklayın. Yüklediğimiz addonlar burada listelenecek, addonları aktifleştirme ve kapatma işlemi buradan yapılıyor. Şimdi chat penceresine /reloadui yazın ve entere basın. Arayüz tekrar okunacak ve oyun yüklediğiniz addonları bulacak. Addona tik koyarak tekrar reloadui yapın. Bu sayede addon aktifleşmiş oluyor.

Önemli Not: Neredeyse her addonun kendi ayarları bulunur. Bunlara ulaşmak için Esc>Settings>Addon Settings yolunu izleyin. Burada yüklediğiniz addonların ayarlamalarını yapabilirsiniz.

Faydalı Addonlar

Tüm addonları yazmayacağım. Sadece çoğu oyuncu tarafından kullanılan ve gerçekten işinize yarayacak olan addonları listeliyorum. Eğer daha fazla addon istiyorsanız yukarıdaki siteden arayabilirsiniz.

Aşağıdaki addonların nasıl çalıştığınız sormayınız. Kurup kurcalarsanız anlarsınız, zaten çok karışık addonlar değiller.


Master Merchant

Üyesi olduğunuz guildlerdeki satışların kaydını tutar ve itemlerin ortalama fiyatını gösterir. Oyun içi ticaret için bir numaralı ve olmazsa olmaz addonlardan biri.


Awesome Guild Store

Guild Storeların arayüzünü daha da detaylandırıyor. Böylece daha kolay arama yapabilirsiniz.


Combat Metrics

Kombat kaydını tutan enfes bir addon. Özellikle dps oynuyorsanız bu addonu kurmayanı dövüyorlar. Ciddiyim. Fightta hangi skill ne kadar vurmuş, kaç saniye sürmüş, en ince detayına kadar rapor olarak karşınıza çıkarıyor. Arayüzünü açmak için Kontrollerde tuş atamayı unutmayın.


Constellations

Şampiyon ağacını açtınız ve neyi nereye vereceğinize karar veremediniz mi? Yine dps oynayanların imdadına yetişecek bir addon. Zaten sadece dps oynayanlar için yapılmış durumda. Bu addonu kullanmak için önce Combat Metric'i yüklemelisiniz. Ardından bunu yükleyin. Daha sonra bir boss fighta girin. Boss'a rotasyonunuzla dps yapın ve şampiyon ağacını açıp combat metric sonuçlarını çekin. Bu addon size, sizin rotasyonunuz ve oyun tarsınıza göre en ideal şampiyon puanı dağılımını gösterecek.


Dolgubon's Lazy Writ Crafter

Crafting writleri yaparken sıkılıyorsanız tam size göre bir addon. Ayarlarda hangi motif taşlarını kullanacağını seçiyorsunuz ve writ görevini aldıktan sonra craft masasına gidiyorsunuz. Bu addon sizin için otomatik olarak craftlıyor.


Improved Death Recap

Hangi sebepten öldüğünüzü çözemediyseniz tam size göre bir addon. Size neyin ne kadar vurduğunu detaylı rapor olarak gösteren bir addon. Combat Metrics'in tersten çalışan hali denebilir.


Lorebooks

Oyunda haritaya dağılmış olan Lorebookları haritanızda gösterir.


Skyshards

Oyunda haritaya dağılmış olan Skyshardları haritanızda gösterir.


Combat Cloud

Verdiğiniz ve aldığınız damage ve heal'i ekranda sayı biçiminden gösterir. Ayrıca mobların vs hp lerini sayısal olarak gösterir. Baş ucu adddonunuz olursa iyi olur.


Raid Notifier

Triallerin mekaniklerini öğrenmenize yardımcı bir addon. Her mekanikte size bir uyarı verir. Trial oynayanlar için mutlaka kurulması gereken bir addon.


Trials Weekly Reset Tracker

Triallerin haftalık görevlerini karakterlerinizde takip eden bir mod. Chat penceresine /twtr yazıp entere basmanız yeterli. O hafta içinde hangi trialleri yaptığınızı size gösterir.


Codex

Pvp cilere yönelik bir addon. Bu addonu aktifleştirdiğiniz andan itibaren, kaç kişi öldürdüğünüzü, kaç kez öldüğünüzü, hatta isim isim kimleri öldürdüğünüzü vs istatistiksel olarak gösterir. Oldukça faydalı bir addondur. Pvp oyuncularına şiddetle önerilir.


Srendarr - Aura, Buff, Debuff

Bu da olmazsa olmazlarımızdan. Sizin ve hedefinizdeki buffları, debuffları vs kenarda gösteren mükemmel bir addon. Mutlaka kullanın.


Advanced UI

Birden fazla özellik içeren bir addon. Henüz Beta aşamasında olmasına rağmen kullanmanızı öneriyorum. Oyunun ara yüzünü oldukça değiştirip daha kullanışlı hale getiren mükemmel bir addon. Tamriel Foundry Combat'tan daha iyi denebilir.


Advanced Filters

Envanterinizdeki itemleri daha detaylı bir şekilde filtrelemenize olanak sağlayan bir addon.


Inventory Grid View

Envanterinizin listeli şekilde gözükmesinden yorulduysanız size göre. Kareli ve daha hızlı bir şekilde listeliyor.


Foundry Tactical Combat

Combat Cloud benzeri işleve sahip bir addon.


Auto Invite

Raid yöneticilerinin bir numaralı addonu. Otomatik invite yapar. Chat penceresine örneğin /ai guild yazıp entere bastığınızda, chat penceresine guild yazan oyunculara otomatik olarak invite gönderir.


Harvest Map

Oyundaki çiçekler, madenler, sandıklar vs hep aynı yerlerde spawn oluyor. Bu addonu kurduktan sonra herhangi bir malzemeyi örneğin odun topladığınızda bunu kaydedip haritanızda işaretler. Daha sonra buraya gittiğinizde aynı noktadan tekrar odun toplayabilirsiniz. Crafterlar için ideal.


Lost Treasure

O sırada envanterinizde bulunan hazine haritalarının yerlerini haritanızda otomatik olarak işaretler, böylece google da arama yapmanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda crafting writleri de işaretler.


Alpha Gear

Dressing Room

En baba addonlardan biri. Oyunda diyelim ki bir healer buildi, bir pvp buildi yaptınız. Bunların skill dizilimi ve item dizilimi hazır. Fakat sürekli skilleri baştan dizmek ve itemleri tekrar giymek vaktinizi alıyorsa buildinizi yapın kaydedin ve istediğiniz zaman tek tıkla tüm itemlerinizi ve skillerinizi değiştirebiliyorsunuz. Çok geniş bir addon. Sadece giysi değil aynı zamanda ara yüze birkaç ayarlama çekiyor. Alışması ve öğrenmesi biraz zaman alabilir fakat bir kere öğrendiğinizde bu addona hayran kalacaksınız.

İkisi de aynı işlevi görüyor. Birini kurmanız yeterli.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 27 Mart 2015 11:22
(@priest-of-akatosh)
Üye

Bunun dışında NMM gibi bir program olan Minion var. Aynı mantıkla işliyor ve oyun girdiğimizde addonlar otomatik aktif oluyor. Daha iyi tarafı ise programın içinden istediğimiz addonu direk indirip kurabiliyoruz. İstediğimiz zamanda silebilir yada kurabiliriz. Bununda konuda olması gerektiğini düşündüm.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Mart 2015 15:20
(@erkanve)
Üye

çok yararlı elinize sağlık

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Mart 2015 17:07
(@amiel-richton)
Üye

Konu için teşekkürler, şu an oyunun PvP kısmıyla pek ilgilenmesem de Skyshard ve Harvest Map çok işime yarayacak. Diğer TES oyunlarındaki modlar bölümü gibi ESO için de addon bölümü açılsa iyi olmaz mı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 30 Mart 2015 07:10
(@mertusta)
İmparator

Konu için teşekkürler, şu an oyunun PvP kısmıyla pek ilgilenmesem de Skyshard ve Harvest Map çok işime yarayacak. Diğer TES oyunlarındaki modlar bölümü gibi ESO için de addon bölümü açılsa iyi olmaz mı?

ESO'da fazla addon bulunmuyor. Dolayısıyla buna gerek yok 🙂

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 30 Mart 2015 08:02
(@gaidenshinji)
Yetkili

Içinde birden fazla dosya olan addonları nasıl bir şekilde kuruyoruz? Hepsini bir dosyaya toplayarakmı? Örnek: master merchant

CevapAlıntı
Gönderildi : 5 Nisan 2015 14:28
(@mertusta)
İmparator

Içinde birden fazla dosya olan addonları nasıl bir şekilde kuruyoruz? Hepsini bir dosyaya toplayarakmı? Örnek: master merchant

yok ayrı olarak atıyorsun hepsini

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 5 Nisan 2015 14:54
(@gaidenshinji)
Yetkili

Codex bozukmu ya aktifleştirdiğine rağmen olmuyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Mayıs 2015 15:35
(@mertusta)
İmparator

Codex bozukmu ya aktifleştirdiğine rağmen olmuyor.

Chat penceresine /codex yaz sonra Active UI de.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 29 Mayıs 2015 15:42
(@ufcktkn)
Üye

Arkadaşlar basit bir detay ama NA'da oynayanlar ''addons'' klasörüne atsın ben eu ya zorlattım bayağı 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Mart 2016 02:26
(@mertusta)
İmparator

Konu güncellenmiştir. Aklıma gelen addonları ekledim. Varsa tavsiyeniz buyurun.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 4 Aralık 2017 03:30
(@fsbezh)
Üye

Eline sağlık,güzel rehber.Teşekkürler.Bir de "mini map" olsa iyi olurdu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Aralık 2017 07:12
(@liofatr)
Üye

Eline sağlık,güzel rehber.Teşekkürler.Bir de "mini map" olsa iyi olurdu.

http://www.esoui.com/downloads/info1399-VotansMiniMap.html

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Aralık 2017 07:58
(@fsbezh)
Üye

http://www.esoui.com/downloads/info1399-VotansMiniMap.html

Bunu yükledim de ekranın ortasında kaldı harita.Settings te de haritanın yerini değiştir göremedim.Kaldırdım ben de geri.
Aslında açıklama yapmış onun için şimdi gördüm.Bi tekrar bakmam lazım

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Aralık 2017 10:07