Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

Son Patch'in ardından başlayan sorun.

 
(@linryunel)
Üye

Merhaba arkadaşlar. Biliyorsunuz birkaç gün önce Elswery'e dair bir Patch geldi oyuna  6 GB kadar. Bu yamaya kadar benim bir sıkıntım yoktu. Harika bir bilgisayarım yok, orta seviye bir dizüstüm var. En yeni nesilleri oynayamasam bile şu sıralar oynadığım Witcher 2 ve 3 gibi oyunlarda hiç sorun çıkarmazdı. Ayarları Medium ve Low olarak ayarladığım sürece ESO'da da hiçbir sorun yaşamıyordum. Ancak son yamanın ardından oyunum mahvoldu diyebilirim. Sürekli bir donma hali var ama lag değil yani sorunun donanımsal olduğu belli. Hareket etmesem bile 4-5 saniyede bir birkaç saniyelik bir ekran donması yaşıyorum. Önce bunun texture yüklenmesiyle ilgili olduğunu düşünmüştüm ama her şeyi en düşüğe ayarlasam bile azalmıyor hatta neredeyse daha kötü oluyor. Bilgisayarımla ilgili olabilir diye düşündüm ama aynı şekilde oynadığım Witcher da hiçbir sorun yok. Benden başka buna benzer bir sorun yaşayan ya da çözüme dair bir fikri olan varsa lütfen yardımcı olun. Teşekkürler şimdiden.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 25 Mayıs 2019 14:37
(@mertusta)
İmparator

Addon kullanıyorsanız hepsini kapatarak oynamayı deneyin. Eğer bir düzelme varsa addon kaynaklıdır, ve addonları güncellemeyi unutmayın. Master merchant, harvest map gibi geniş çaplı addonların şu sıralar sıkıntı çıkardığını duyuyorum guildlerde.

Eğer addon kullanmamanıza rağmen böyle bir sorun oluyorsa net bilgim yok ne yazık ki. Oyun sistem gereksinimlerine dair bir güncelleme getirmedi çünkü. Veya salı günü gelecek olan bakım yamasından sonra bir deneyin. Bazen bu tür büyük güncellemelerde oyunun fazla ram yediği oluyor. Sonraki bug fix yamalarında düzeltiyorlar.

Ben de laptoptan oynuyorum, oyunun bazı yerlerinde fps düşüyor etrafta kimse olmamasına rağmen. Mesela northern elsweyr haritasının sol altındaki wayshrine'a ne zaman gitsem fps düşer, ama 10 metre kadar ilerleyince düzeliyor. O alana tekrar girince yine kasıyor.

Benim tavsiyem grafik ayarlarındaki her şeyi kapatmanız (bloom, grass, ambient occlusion vs.). Sadece SubSampling Quality'yi high yapıyorum gerisi ya off ya da low.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Mayıs 2019 04:54
(@mertusta)
İmparator

Güncelleme: Siz bu sorunu dile getirdikten sonra biraz karşılaştırma yaptım. Bende master merchant ve envai çeşit addon açık. M.M. işlemciyi çok yoran bi addon, onu kapattığımda bir nebze iyileşiyor oyun. Ama asıl farkettiğim şey serverlerin patates olması. Gün içinde oyunda loading süreleri çok uzun, grafikler geç yükleniyor ve oyun şehirlerde aşırı kasıyor. Gece vakti 4-5 gibi oyunda kimse yokken girdiğimde se oyun yağ gibi.

Mesela yukarıdaki yorumu yazdığımda saat sabah 5'ti, oyundaki guild traderları gezerken takılma olmadı, ama şuan 16:37'de bilgisayar ağlıyor. Biraz da oyunla alakalı bir sorun gibi sanki.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Mayıs 2019 16:37
(@linryunel)
Üye

Addon'ların çoğunu kapadım gerçekten de donma bir miktar azaldı ama hala var diyebilirim. Hem yeni yamayı bekleyeceğim hem de yakın zamanda bilgisayarımı temizletip termal macunlarını yenileteceğim. Belki tek taraflı bir sorun değildir. İlgilendiğiniz için sağolun 🙂

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 26 Mayıs 2019 18:45