Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

Fallout - New Vegas lider olmak

 
(@metan)
Üye

New Vegas oyunu elime geçti ve hemen oynamaya başladım. Oyuna başlamadan önce bende en çok merak uyandıran şey oyunun siyasi evreniydi. Bu yüzden birkaç sorum var. Oyunda bir tarafa dahil olduğumuzda o tarafın en üst kademesine yükselebiliyor muyuz veya hiçbir gruba katılmayıp kendimiz bir taraf oluşturabiliyor muyuz?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 28 Mayıs 2019 23:18
(@penetrator-god)
Üye

Oyunda bir rank sistemi yok. Sadece taraflarla iyi geçinirsen ve görevlerini doğru seçimlerle yaparsan ilişkin artar ve seni kabullenirler. Ayrıca tarafsız da kalabilirsin. Oyunun finaline kadar yaptığın seçimlerle çorak topraklara isteğin şekli verebiliyorsun. Sonuna kadar özgürsün yani. Çizgisel bir oyun değil. Ya da iyi ve kötü de belirgin değil. Oyunu bir hamur olarak düşün yani. Tabii karakterimiz ne konuşuyor ne mimik yapıyor. Oyunda varlığı hissedilmiyor. Eğer fallout 4'teki gibi bir seslendirme ve animasyonlarla desteklenseydi new vegas bambaşka bir oyun olurdu herhalde. 3. oyunu oynarken çok sıkılmıştım. Ama new vegas'ı 4-5 kere bitirdikten sonra baymıştı. Tabii hala yapacak tbir sürü şey kalmıştı. Efsane oyun yani. Kafana takma ve oyna sadece. Ben her tarafta bitirmiş biri olarak söylüyorum öncelikle hitabet,ticaret,bilim ve vs gibi şeyleri yüksek tut. Çünkü bazı bölümlerde sadece kaba kuvvetle çözemeyeceğin anlar gelecek. Ya da görevlerde ilerleyip herşeyi detaylı görmek istiyorsan zekan algın falan bunlar önemli olacak. Kaotik bir kötü olup önüne geleni öldürerek oynamak hiç zevkli değil bence. İyi olmak iyidir. Birde oyunda taraflarada çok bel bağlama yani. İş eninde sonunda sende bitiyor. Kimsenin lafıyla iş yapma. Hepsinde ayrı bir sıkıntı var tarafların.

Bu ileti 4 sene önce tarafından Penetrator God tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Mayıs 2019 00:24
(@metan)
Üye

Oyunda ana görev bitince oyun da bitiyormuş diye duydum yani kare ceketliyi öldürünce yan görevleri yapamayacak mıyım ?

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29 Mayıs 2019 00:28
(@penetrator-god)
Üye

Oyunun finali kara ceketli değil. O noktadan sonra final görevleri başlar. Eğer o noktaya kadar bir tarafa yönelmediysen NCR, Bay House ve Lejyon gruplarının liderlerinden davetler alıyorsun. Zaten üç ana grup var oyunda. Diğerleri alt gruplar ve sadece istersen yokedebiliyorsun ya da yaşamalarına izin veriyorsun. Spoiler vermek istemiyorum fazla ondan susuyorum. 😀 Bu kadar düz değil ama anlattığıma bakma oyun kendi içinde dallanıp budaklanıyor görevleri. Kare çeketli arkadaştan sonra dediğim gibi taraf görevleri başlar ve onların sonunda oyun biter. Zaten oyun sana bunun uyarısını yapacak final savaşını yapmadan önce yan görevleri de yapmanı öneririm çünkü finalde yaptığın her iş önüne seriliyor. Eksik yaparsan tam anlamıyla lider olamazsın. 

Ek olarak en uzun oynanış süresi NCR aittir. Bay House ve Lejyon odaklı oynarsan çok uzun sürmez. Oyunun %60 ncr görevlerinden ibaret resmen.

Bu ileti 4 sene önce tarafından Penetrator God tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Mayıs 2019 00:34
(@metan)
Üye

İyi yani öldürdükten sonra da yan görevlere devam edebiliyorsun.Bazı yerlerde kare ceketliyi hemen öldürmeyin.Yan görevleri oynayamazsınız demişlerdi.Peki kendi ideolijini ve tarafını oluşturabiliyor musun ?

Bu ileti 4 sene önce tarafından Metan tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29 Mayıs 2019 00:38
(@penetrator-god)
Üye

NCR büyük demokratik bir fedarasyondur  nükleer patlama öncesi eski dünya değerlerine bağlı kalmaya çalışan amerika özentileri ama geneli aslında çokta iyi sayılmaz yozlaşmışlar.  Sezar'ın Lejyonları zaten kadın erkek ayrımı yapan köleci diktatör roma özentisi bir toplum. Ama olayı bıraz bir taraflarından anlamışlar.

Bay House ise Strip'in yöneticisi. Çok zengin ve zekidir, kurnazdır. Ayrıca ölmeyi unutmuştur.  Üç ana taraf bunlar. İstersen bu tarafların seni yönlendirmesine izin verebilirsin. Ya da verdikleri görevlerde yapmanı istedikleri şeylerin dışına çıkarak ya daha iyisini yapabilirsin ya da onların alehinde seçimler yapabilirsin. Olay bu yani. New vegas halkı zaten bu üç grubun hiçbirinden memnun değildir aşağı yukarı. Lejyondan zaten korkarlar. NCR tam anlamıyla onları önemsemediğini düşünürler. Bay House'tan ise nefret ederler.

Bu ileti 4 sene önce 2 defa tarafından Penetrator God tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Mayıs 2019 00:54
(@metan)
Üye

NCR ı seçenler genelde tanıdıkları adamların ileride ya keşçi ya da torbacı çıktığını söylüyorlar 😀  Kendi tarafını oluşturamıyosun yani.Ya tarafsız kalacaksın ya da bu gruplardan birini seçeceksin.Doğru mu ?

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29 Mayıs 2019 00:57
(@penetrator-god)
Üye

Oyundaki tarafları şekillendirebiliyorsun. Tarafsız kalarakta bunu yapabilirsin. Böyle oluncada kendince bir taraf yaratmış oluyorsun herhalde. Ama kimsenin seni başkanım, başkanım diye  poh pohlamasını bekleme yani. Sıkıntı burada başlıyor işte karakterin iyi ve kötü olmasını seçebilirsin. Olaylara tepkileri de senin kontrolünde ama karakterin arka planı yok, sesi yok, yürümek dışında bir haraketi yok. Kişiliksiz bir tip. Dragon age origins'i oynadıysan bu  konsepti en iyi işleyen oyun olduğunu görmüşsündür. Anlattığım her sıkıntı ondada var ama işte oyun sana bunu belli etmiyor bir şekilde. Oyun karakterini yaşatabiliyor. Böyle olunca finali de tatmin ediyor. New vegasta oynarken bir noktadan sonra karakter yönettiğini bile unutuyorsun.  Yapacak bir şey yok her güzelin bir kusur var işte. Fallout 4'te bunların hepsi varda ne oluyor oyunu 10 saat zor oynamıştım.

Bu ileti 4 sene önce 2 defa tarafından Penetrator God tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Mayıs 2019 01:07
(@negatrm)
Üye

Belli bir yere kadar hepsini idare etmiştim. Bana hiçbiri mantıklı gelmedi ama etkileyici yanları da oldu elbette. Senaryoyu çekip çevirebilirsin mümkün olduğunca ama karakterinin kurşuna kafa atan kuryeden ötesine gidemeyeceğini bil. Oyunu keşfet, hatta bitir ardından modlar ile istediğin oyunu yaratabilirsin.

Fallout 4 muazzam bir eserdir bana göre fakat New Vegas kadar etkili, sürükleyici bir senaryosu yok diyebilirim. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30 Mayıs 2019 01:08
(@metan)
Üye

Son gördüklerimden sonra NRC ye katılmaya karar verdim.Piyangoyla insanlara işkence etmek falan

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 30 Mayıs 2019 11:36