Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

[Çözüldü] ---

 
(@ozarge)
Üye

---

Bu konu 5 ay önce ozarge tarafından düzenlendi.
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 19 Ocak 2019 20:37
ibodala beğendi
(@ibodala)
Üye

Selam! Güzel iş yapmaya çalışan insan! Her kimsen.

Umm.. Konuyu gördüm baya ilgi çekici geldi. Büyük bir keyif ve beklenti ile direk linke tıkladım ve yardımcı olmak gayesi ile olayın içine atladım. Kendimde bir ''oyuncu'' olduğum bu konu ile alakalı olduğum için.. Belki bu konudaki araştırmanıza katkı sağlayacağımı düşündüğüm için* Olayın beni de ilgilendirdiğini düşünerek içine kafalama atladım!

Sonuç: umm.. Benim görüşüm. Valla bize ne kadar uzak olduğunuz. Yani araştırdığın bu insan ''oyuncu'' dediğin ile ne kadar farklılığın! olduğunu AP-AYRI! olduğunu %100 hissettirmiş bu testi hazırlayan arkadaş.

Bizimle hiç bir alakası yok. Olaya farklı bir açıdan yaklaşmış. Doğru olabilir ama bence yanlış kısımlarda var. Belki sonuca ulaşmak için bu olayı o açıdanda bakıp değerlendirmek gerekiyordur belki ? Belki bu yüzden o arkadaş o açıdan bu olaya yaklaşmış gibi bir düşünce de aklıma geldi ama..

Halen ilk fikrim sürüyor. Bence %60 şekilde yanlış bir bakış açısı %40 şekilde bunun o mevzu ile bağlantısı olabilir.

Anketi bitirdikten sonra ne düşünüyorsunuz kısmına uzunca birşeyler yazdım düşüncelerim hakkında. Email'ide çaktım oraya. Dilediğinizi yapın sonra dönüş yapıp bir mail atarak sonucu bildirirseniz okumak isterim.

--

İlk sayfada çıkan grup ile çalışma* insanlarla ilişki* sosyal statü* kişilik* karakter* benlik* İnsanın toplum içinde fiziksel ve ruhsal durumu pozisyonu* BUNLARLA İLGİLİ OLAN soruları ve cevap şıklarından memnun olmadım.

Bu kavramlarım oyun dünyası ile alakası olduğunu sanmıyorum. Bu daha çok KİŞİNİN KENDİSİ ile alakalı BAZI SEBEPLERE dayanarak. Doğuştan gelen yada sonradan karşılaştığı bir takım sebepler ile kendisinde oluşan davranış şekilleridir bunlar.

Bunun oyun dünyası ile oyuncu ile alakası yok kanımca. Bazıları için olabilir belki tabi.. %100 OLAMAZ! diyemem şimdi tabi de.. O kadar katı ve kesin konuşamayız. Her konuda her mevzuda illaki bir istisnai durum olur.

En azından ben kendi açımdan değerlendirdim. Benim oyun oynamam ile oyunları sevmem, ''oyuncu'' denilen şekilde yaşamam ile bu kavramların bir alakası yok.

Bu kısımdan sonra gelen GERÇEKTEN oyuncularla ilgili olan sorular gayet hoşuma gitti. İnanıyorumki gayet güzel sorular vardı ve cevap seçenekleri güzeldi. Bunlar toplandığına inanıyorum ki bazı güzel ortak ana karara bilgiye sebebe ulaşılabilir insanların hissettikleri. 

Daha fazla uzatmayayım. Başlasak detaya insen baya bir yazabilirim ama gerek yok şuan. Yani ne diyom? Ana fikir: Olaya farklı yaklaşmışsınız. Bazı bu olay ile bağlantılı olmayan konuları bu olay ve bu kişilerle bağdaştırıp bazı sonuçlara varmaya çalışıyorsunuz. Bazı kişiler böyle olabilir ama herkes öyle değil. Bu olayın o kavramlarla ÇOK AŞIRI ilgisi yoktur. ONLAR TAMAMEN AP-AYRI bir dünyadır. AP-AYRI sebepler doğrultusunda o kavramlardaki hissiyatınız ve davranışlarınız değişir.

 

Çok oyun oynamakla, efendime söyleyeyim ''oyuncu/gamer'' olmakla falan o kavramlarda o kadar fazla değişiklikliğe uğranmaz. O kişinin kendisi benliği ile alakalıdır. Buna örnek bazı youtuber denilen son zamanda çıkan trend olan ucuz meslek türünü örnek gösterebilir. Onlarda bir çeşit ''oyuncu''dur. Kimilerinin arasında çok küçük yaştan itibaren bu dünyanın içinde olduğu o alanda iyi olduğu ilgisinin bu olduğu. Zamanının çoğunu buna harcadığını görebilirsiniz ve o sizin sorduğunuz kavramlarda. Diğer herhangi bir insan ile*

Bu alana bu kadar zaman harcamayan insan ile EŞİT derecede olduğu hatta bazılarından DAHA İYİ olduğu veya tam aksi de olabilir oda bir seçenek. ÇOK KÖTÜ olduğu olabilir.

ÇÜNKÜ. O kavramlarla alakası yok bu işin. Onların ucu çok daha farklı sebeplere dayanıyor.

Saygılar sevgiler üni gençliği ve hocaları.

Benim yaşım 28 - bu sene 29 olacak yıl itibari ile. Ay itibari ile girmedim. Senenin sonu doğumluyum. 

Eğitim durumu Lise Mevzunuyum. Devlet lisesini bitirdim daha sonra okumadım.

İş durumu normal bir lize mevzunu insan gibi. Belli alanlarda bazı belgeler aldım kendimize iş imkanı olsun diye işte. Onlar ve eğer başka yeni bir işte çalışacaksam?  Vasıfsız işçi olarak geçer resmiyette. Bir işe girerken o iş hakkında bilgim olmadığı bir ön eğitimin o alana dair bir lisansım olmadığı ama eğitime açık olduğum* Eğer nasıl yapılacağı gösterilirse ve becerebileceğim bir iş ise. O işte çalışabileceğimi dile getirerek iş sahibine. O şekilde iş alanlarına girer ''işçi'' olarak çalışmışımdır.

Anne baba ayrı. Evlenmedim henüz. Bir tane anam var 1962 doğumlu onu tercih ettim. Onunla aynı evde yaşıyorum.

Ortalama bilgilerim bunlar böyle bir insanım. Bunları sormuşsunuz galiba bir insanı tanımak için. Artık hesabı gerisini siz yapın işte.

Ben bu çalışmanızı bu testinizi aşağı yukarı böyle değerlendirdim. Üstte biraz çıtırdattım yazdım. Testte sizin düşünceniz bölümüne döktürdüm komple okursunuz artık ve sonucu veya ne düşünüyorsunuz dönersiniz bende bir göz atar bakarım mutlu olurum bu konuyu da burada kapatırık. Ucu açık kalırsa bir anlamı olmaz o yüzden geri dönüş geri cevap güzel bir şey. Sizinde onu düşünmeniz iyi olmuş.

Hadi byes!

Ben güzel bir beklenti ile tığladım xD ama bence çok verimli bir çalışma değil. Testin sonundaki bu testi nasıl buldunuz soruları güzeldi.Onlara da cevap verdim.

Bence %35 konu ile alakanız yaklaşım açınız doğru. %65 yanlış.

Ve bu testim ANCAK VE ANCAK %35 fayda sağlayabileceğini yararlı olabiceğini. 

%65 bir işe yaramayacağına bir sonuca bir anlama bu bakış açısını ile ulaşmak ? Bence pek mümkün değil.

yada doğru bir yöntem değil diyeyim. Daha farklı şekilde yaklaşıp araştırarak çok daha farklı daha güzel sonuçlara ulaşılabilir ve bu kavramın NEDENLERİ, ARTILARI neymiş EKSİKLERİ neymiş bu bilgilere daha rahat ulaşılabilir ve bir olayı daha masaya yatırıp inceleyip - çözüm bulunmul çözülmüş olur.

Bu ileti 2 sene önce 2 defa tarafından ibodala tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 22 Ocak 2019 10:55
ozarge beğendi
(@ibodala)
Üye

Hatta bak aklıma ne geldi! Bu testten ziyade. Eğer aranızda varsa kendine güvenen boş vakti olan psikiyatri okuyan pisipisikolog olma yolunda ilerleyen bir genç arkadaş. Burada bana istediğini ap-açık şekilde sorarak verdiğim cevaplar doğrultusunda beni analiz etmesini isterim. Neden oyun oynadığımı ? Oyunları sevdiğimi bu cevaplarım doğrultusunda bize açıklasın.

İlla öğrenci olması şart değil. Eğer boş vakti varsa şayet? Bu işi yapan saygı değer bir hocamızda olabilir sizin ortamdan. Tabi ki herhangi bir ücret beklentisi olmadan. Boş zamanında ilgilendiği, bir kaç insan ile bir kaç yazışma sonucu güzel bir muhabbet etmiş olmak ve ilginç sonuçlara varmış olur keyifli zaman geçirmiş olurduk.

Bu hem maden bu konu ile ilgileniyorsunuz? Sizin açınızdan biraz faydalı olur araştırmanızda bu olay hakkında bilgi edinmeniz ve bazı sonuçlara ulaşmanız sürecini hızlandırır. Hemde bu foruma giren insanlar için farklı değişik ilgi çekici kısa süreli hoş bir aktivite olurdu.  Her türlü hoş bir şey! Eğer vaktin varsa! kitaplara gömmek bilgi dağarcığını genişletmek kariyerinde iş hayatında okul hayatında daha fazla yükselmek dışında.

---

Bir çekincesi yoksa ? Benim dışında başka insanlarda katılabilir. Onlarda sorularınıza cevap verirdi. Bence böylelikle bu testten çok daha iyi bile olabilirdi. Muhabbet, sorular ve cevaplar = elde edilen bilgi sonuç.

Yaşın getirdiği olgunluk diye bir şey. Misal bana 15-18-20-22 yaşında sorsan bu işi yapmazdım ama şuan 28'im ve hiç bir çekincem yok. İstediğini sorabilirsin. 

19 yaşında iken sorsaydın. Belki ağzımı açıp kendimi ifade etmek için 1 kelime kullanmaktan bile çekinirdim. Ama şimdi? Naaah! Thats the life. Tabela footbal. What you can do ? 

Yani şuan dilediğini sorabilirsin ama bu konu altında. Her şeye cevap verebilirim benim gibi çekincesi olmayan arkadaşlar varsa onlarda cevaplardı ve bazı sonuçlara ulaşırdınız. Ne merak ediliyor? Nedir sebepler? Vesaire.

--

Kendimi biraz daha tanıtmak namına şunları da dipnot olarak yazabilirim. Bilgisayar oyunu oynamak dışında: Haber izlemesini çok severim. En sevdiğim aktivitelerdendir. Akşam haberlerini kaçırmaksızın keyifle izliyorum. Türkiye ve dünya da neler olmuş haberdar olmak hoşuma gidiyor. Bunun dışında Kelime Oyunu gibi yarışma programlarını izlemekten keyif alırım.

Ve bazı dizi filmler. Başka aktivitem yok. Eski amatör sporcuyum. Gençliğimi baya baya bir spor dalı için harcadım. Delisiydim diyebilirim ama sonradan küçük bir sakatlık geçirdim sonra bir anda bütün çabalarım boşa gitmiş gibi hissettiğimde. Spordan uzaklaştım. Bir daha spor yapmadım. Ufak çaplı arada vücudu korumak için yürüyüş falan yapar belki tekrar basket topumu alır özlem gidermek için ÇOK NADİR gider bir basket sahasına yarım saat 1 saat kendi başıma takılırım ama bunun dışında spor ile alakam yok. Çok çok çok nadir de orada olan benim 10 yıl önceki halimmiş gibi olan gençlere birlikte oynarım. Yada büyüklerle küçük olması şart değil.

Spor tv izlemem bile. O derece ayrıldım. Tüm spor alemine /Quit attım yani. O sakatlık mevzusunu yaşadıktan sonra.

Sosyal ilişkilerim iyiydi her zaman. Baya aktif hareketli bir çocuktum, ancak gençliğimde biraz içine kapanık dedikleri şekilde çok fazla şeyimi herkese açmaz kendi içimde tutar kendim kafamda düşünürdüm. Bir karar alırken pek ona buna danışmak yerine veya çok fazla düşünmek yerine içgüdülerim doğrultusunda hareket ederdim. Kısa düşündükten sonra aniden birisini seçip o şekilde karar verirdim. Akrep burcuyum.

Baya bi' mascular beyindim sanırım. Tipik bir erkek çocuğuydum gençken. O yüzden fazla düşünmeye vakit ayırmazdın. Daha çok FİZİKSEL aktivitelerin içinde olmaktan hoşlanırdım. Gelişmekte olan taze vücudumu - içimde neredeyse sonsuz gibi hissettiğim bitmek tükenmek bilmeyen enerjimi kullanmaktan keyif duyardım.

Afedersin popo kemiklerimi rahatsız eden okul sırasınd oturmaya çalışmak yada bir yerde kös kös oturup kitap okumak 3000 adet soru çözüp bazılarının dayattığı şeyleri ezberleyerek* Onlara göre ''VASIFLI'' biri olmak yerine. Kendimi memnun etmeyi tercih ederdim ve genelde gerekli olan şeyleri değil haz aldığım şeyleri yapardım. (Sadece bu benim hatam olabilir. Bu iyi bir özellik değil kabul ediyorum.)

YüksekOkul okumama sebebimin bu olduğunu düşünüyorum. Aşağı zaten zorunlu eğitim. Eğer zorunlu olmasaydı belki onu bile okumazdım? Çünkü hiç ilgilenmiyordum. +Kafam almadığından değil ama çalışmazdım. İlgimi çekmiyordu. Ben AP-AYRI bir cevherdim! Benden çok iyi bir kömür olurdu! Patlayıcı enerji! Ama o insanlar illa benden elmas çıkartmak istiyorlardı. Bende bu beklentiye karşılık vermedim. Sonuçta ne elmas ne kömür olabildik. Taş olarak kaldık.

Eğitim sistemi şuan ufak ufak da olsa daha iyiye doğru gidiyor gibi gözüküyor. Bakalım kısmet. Bari yeni nesil arkadaşlara iyilik olsun.

İşte humm.. Başka konulara dalmayayım. O sorduğun şeyler* Grup içinde çalışma falan fişman. Sosyal statü. Ömrümün başından beri ve tüm gençliğim boyunca o kavramlarda benim bir sıkıntım yoktu misal.

Ama sonradan daha çok kendi başına olmaktan hoşlanır oldum.  Şuan için o kadar fazla hoşnut olmam bir grup ile çalışma bilmem ne.. Daha çok işimi kendi kafama göre kendim tek yapıp kafam rahat kimseyle uğraşmadan  çalışmayı seviyorum doğrudur. Kimse ile uğraşası gelmiyor insanın. Yalnız olmayı rahat olayı severim.

Steam kullanıyorum misal. Ama arkadaş eklemem oraya. Arkadaşlarım telden arar.

Facebook da falan binlerce arkadaşım olsun falan hiç uğraşmadım misal. Kolay kolay birileriyle arkadaş olan biri değildim. Genelde kendi kafama göre rahat tek başıma takılırdım. Bu bütün hayatım boyunca böyle oldu zaten ama 3-5-10 arkadaşım olurdu ama SAĞLAM arkadaşlarım olurdu. Birbirimize ''kardeşim'' derdik.

Yani sosyaldim ama arkadaş olma. Birine kendini açma tarzım falan böyleydi. Açmazdım içimi kimseye. Tek tabanca. Fazla kişiye güvenmem kolay arkadaş olmam. Ama eğer olursakta ? Sanki testi geçmişiz gibi :'D Çok sıkı arkadaş olurum. Kolumu omzuna atar 24 saat şapşikler gibi birbirimize bitişik gezerdik* gezdimde >.< Lise hayatında yapmışlığımız var yane 😀 Öyle yani.. Sosyal statüm böyleydi aşağı yukarı.

Testin başında sorduğunuz o kavramlar. Yaştan dolayı galiba? veya başka sebepleri de olabilir ama oyunla alakalı değil. Yaşantın* görüp geçirdiklerin* yaşadığın olaylar belki? Bilmiyorum. Yaşadığım bazı şeyler daha çok etkiliydi galiba benim bu alanda değişiklik göstermemde. O alandaki davranışlarının değişmesi.

 

Oyun hayatıma baya küçük yaşta başladım. CounterStrıke 1.3 1.5 vardı bizim çocukluğumuz. O zaman aşık olduk biz taaaa o zaman keyfini aldık bu dünyanın ve o zamandan beri oynamışımdır. Zaman zaman az oynamışımdır belli evrelerde tamamen oyun dünyasına gömülmüşümdür belki ? Olabilir ama bun hiç bir zaman benim o kavramlara etki etmedi.

Onlar daha çok SENDE OLAN özelliklerle alakalı. Bir insan çok oyun oynuyor diye bir gruba lider olamaz illa NERD olması gerekiyor diye bir şey yok. 

Veya adam mmorpg delisi ise ila asosyal olmasına gerek yok. Senden bile çok daha aktif sosyal bir çevresi olabilir. Online ve offline binlerce insanla konuşuyor görüşüyor olabilir ve + aynı zamanda saatlerini bir mmorpg ye gömebilir.

Benim düşüncem bu yönde.

Bu ileti 2 sene önce 4 defa tarafından ibodala tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 22 Ocak 2019 11:21
ozarge beğendi
(@ozarge)
Üye

Çalışmaya katılımınız ve gösterdiğiniz alaka için çok teşekkür ederiz. Araştırma devam ettiği için daha fazla bir bilgilendirme yapamıyoruz ve iletişimde bulunamıyoruz maalesef. Ancak görüşleriniz bizim için çok değerli ve mutlaka dikkate alacağız. Araştırma sonuçlanınca verdiğiniz mail adresiyle bilgilendirme yapacağız ve eğer isterseniz bireysel iletişimde bulunabiliriz 🙂

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 25 Ocak 2019 11:01