Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

Serbest Konuşma Baş...
 

Serbest Konuşma Başlığı

 
(@aethel)
Yetkili

Forum kuralları çerçevesinde bu konu altından serbestçe konuşulabilir. Bu konuyu ayda bir kez falan kapatıp açmayı düşünüyorum. Evet, sahalar sizin.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 21 Şubat 2020 02:02
(@altug)
Yetkili

Forumları ayakta tutan şeyin aslında insandaki aidiyet ve onaylanma isteği olduğunu hiç düşündünüz mü? [Bazen insanın bu ikisinden daha büyük bir motivasyon kaynağına sahip olmadığını düşünüyorum. Bu olguya evrimsel psikolojinin açtığı pencereden bakarsak bu ait hissetme ve onaylanma güdülerinin nihayetinde insanın üreme başarısını artırdıkları için hâlâ var olan özellikler olduğu sonucuna varırız, zira bir bireyin (en azından erkeklerin) üreme başarısı toplumsal statüsüne sıkı sıkıya bağlıdır. Biz insanların, doğa tarafından kayıtsızca takip etmeye mahkum edildiğimiz bu tip güdülerin ilkin amaçlarının çevresinden dolanıp onları yapay tatmin araçlarına çevirmemiz ilginç değil midir?] Belki Skyrim'i zamanında sırf grafikleri güzel diye oynadınız ve oyunla ilgili merak ettiğiniz bir şey yüzünden bu siteye geldiniz ve belli bir süre sonra, buradaki insanlar Skyrim dışındaki oyunları da oynamış, lore bilgisi olan oyunculara saygı duyduğu ya da öyle olmayan oyuncular gizliden gizliye hakir görüldüğü veya dalga geçildiği için şu "herkesin övdüğü" lore ve eski oyunlarla ilgilenmeye başladınız. Aslında bu foruma girmeden önceki size sorsak imkânı yok Arena'yı oynamazdınız. Ama buradaki "loremaster"ların size o oyunun bu serinin başlangıcı olmak gibi kutsal bir konuma sahip olduğunu hissettirmesi sebebiyle bunu dini bir görev gibi yerine getirdiniz. Tüm bunları yaparken aslında sizi bunları yapmaya iten şeyin lore bilerek saygın bir kişi olma isteğiniz olduğunu hiç fark etmediniz. Bu foruma ait olmak ve buranın üyeleri tarafından el üstünde tutulmak istiyordunuz. Tıpkı avcı toplayıcı atalarımızın kabilelerine büyük av ve olgun meyve getirdiklerinde hissettikleri gibi hissettiniz ama onlar bunu yaptıklarında karşı cinsten bir bireyi etkileyip onunla çiftleşebiliyorlardı ama sizler sadece o yüksek statüye sahip olma tatminini elde etmekle yetindiniz. Bir bakıma doğayı aldattınız yani.

Ya da Steam'in neden bu kadar başarılı olduğunu hiç düşündünüz mü? Forumlar bu tuzağı farkında olmaksızın kurarken Steam muhtemelen kasıtlı yapıyor. Steam tam olarak ne yapıyor dersiniz? Onca başarım, kimi oyunların ustası olmuş arkadaşlarınız, bir oyunun ne kadar büyük hayranı olduğunuzu tüm cihana kanıtlamanızı sağlayan oynama süresi, Steam seviyeniz vs... Tüm bunların amacının sizin taş devrinden kalma güdülerinizi sömürmekten başka bir şey olduğunu düşünmüyorum şahsen. Tabii ki bir oyunu oynarken eğleniyor olabilirsiniz ama dürüst olalım normalde sadece ana hikâyesini bitirip sileceğiniz bir oyunu sırf başarımları için oynamaya devam etmediniz mi yani? Ki o başarımları da insanlar onlara sahip olanları övdüğü ya da üstün gördüğü için istiyordunuz. Biraz üzerinde düşünün, sanki hepsi nihayetinde hayal dünyamızda yarattığımız birinin onayı için. Hem ayrıca zaten oyunların kendi başlarına yaptıkları şey, yine bizim ilkel ihtiyaç-tatmin, acı-zevk kısır döngülerimizi sanal dünyalarda yeniden var etmekten başka nedir? Tıpkı oyunlarda olduğu gibi gerçekte de bir yeteneği/nesneyi kazanmak için çalışmanız ve sıkıcı işler yapmanız gerekir, beyniniz bu sıkıcı işleri sizi o değerli yeteneğe/nesneye götürecekleri için sevmeye programlıdır ve oyunlar da beynin bu sevgisini yapay yetenekler ve başarılar aracılığıyla yeniden oluşturur. Yani oyunlar ve gerçek hayat değerli bir nesneye emek harcayarak ulaşılması bakımından benzerdir. Hatta cezalandırıcı ve zor oyunların kimileri için daha zevkli olma sebebi o oyunların, tıpkı gerçek hayat gibi, üzerinize düşen şeyi yapmadığınızda size acımayacak olmaları ve böyle olmalarına rağmen başarılı olmanızın cezanın olmadığı bir ortamda başarılı olmanızdan daha zevkli olması gerçeğidir. Vahşi bir hayvanı öldürüp onunla sadece karnınızı doyurmaktan aldığınız zevk mi daha fazladır yoksa bir vahşi hayvanın eğer siz onu öldürmeseydiniz onun sizi öldürecek olması durumunda onu öldürüp ardından onunla karnınızı doyurmaktan aldığınız zevk mi?

Ha bu arada bunu sadece forumlar ve oyunlar değil, kitaplar ve filmler/diziler de yapabiliyor. Gerçekte karşılığı olmayan başarılar ve tatminler. Bir tür uyuşturucu anlayacağınız, dopamin hormonundan korkmak gerek. Bana bir insandaki dopamin hormonu seviyesini kontrol etme imkânı verin, ölürüm de yapmam dediği şeyleri güle oynaya, canıgönülden isteye isteye yaptırayım.

Şimdi kendime soruyorum bu yazıyı niye yazıyorum diye. Sanırım birilerine bir şeyler anlatmaktan zevk alıyorum (belki bu zevkin kaynağı bilginin ya da farkındalığın insanın evrimsel başarısı için önemli olmasındandır, bilmiyorum) ve korkuyorum ki eğer bir şeyden zevk alıyorsam o şey benim ya hayatta kalmama ya da ürememe doğrudan veya dolaylı olarak hizmet ediyordur. Dikkat edin, hayatınızda zevk aldığınız hiçbir şey yoktur ki bu iki amaca hizmet etmiyor olsun. Korkuyorum dedim çünkü bir süredir kendimi doğanın kölesi gibi hissediyorum, bilmem siz de hiç böyle hissettiniz mi? Belki kendimizi doğadan ayrı bir şey gibi konumlandırmamak gerek ama davranışlarımızı özgürce belirleyemediğimize göre pek de etkin bir role sahip değiliz şu varlık aleminde.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Şubat 2020 22:25