Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

[Sabit] Morrowind Genel Sohbet Konusu

 
(@altug)
Yetkili

Nasıl olur da güzide forumumuzda bunca zamandır bu konu açılmamış olur? Muhtemelen Morrowind hakkında dönen muhabbetlerin her birinin kendine ait bir konu açılmasını hak ettiğindendir. Tabii, söz konusu Morrowind olunca oyunun dünyasının sayısız ayrıntıları, ancak bir avuç insanın bildiği sırları ve içinden çıkılmaz politik/teolojik ikirciklilikleri (bu kelimeyi telaffuz ederken içinizden sövmeyin, rica ediyorum) böylesi bir konuyu belki şimdiye kadar gereksiz kılmış olsa da kimi zaman rahatça, analizlere dalmadan ve bir yere varmaya çalışmadan konuşmaya da ihtiyaç olduğu su götürmez bir gerçek.

Ve işte bugün sizlerle, belki Morrowind'e bir şans vermenize yol açacak bir şey paylaşmak istiyordum ki bu açığı fark ettim ve ahan da kapatıyoruz. ?

Ahnassi'yi bilenleriniz vardır illaki. Yoksa kesinlikle tanışmalısınız kendisiyle, harika bir kişiliğe sahiptir. Dönemin teknolojik yetersizliklerinden kaynaklanan oyundaki dublaj kısıtlamaları olmasaydı yapımcıların sırf Ahnassi'nin tasavvur ettikleri hâle bürünebilmesi için bir kediyi stüdyoya sokup bir güzel okşadıktan sonra hırıldamasını kaydedeceklerinden emin olduğum bir karakter. Öyle sıcak, öyle samimi...

Şimdi, Morrowind çeviri ekibinde yer alan biri olarak Ahnassi'nin diyaloglarını çevirmek ne mutlu ki bana düştü ve kediciğimizden alabileceğiniz görevin işleyişini incelemek için UESP'nin ilgili sayfasına girdim ve bir de ne göreyim:

Tanıtım
UESP'den bir incelik...

Hangi editörün aklına geldi bilmem ama her kimse çok ince düşünmüş. Ahnassi'yi tanımayanlar ve hâlâ Morrowind'e soğuk bakanlar için özet geçeyim, dediğim görevi sürdürdükçe Ahnassi ile kurduğunuz arkadaşlığınız gelişiyor ve bir zaman sonra kendinizi dostluğun müşfik sarhoşluğuna kaptırıyorsunuz. Hediyeler, çiçekler, övgüler, nazlar... Ben de oyunu oynamadan önce Ahnassi'den böyle bahsedenleri duyup oyun bu sonuçta ne kadar etkileyici olabilir diye mızmızlanarak aldırmamıştım. Ancak öne sürülen savların doğruluğu üç yıl önce Morrowind'i ilk defa oynayan şahsımca tashih edilmiştir ve şimdi beni bu oyunu oynamaya teşvik edenlere minnettarım. Fakat anlaşılan bu duyguyu paylaşanlar hiç de düşündüğüm gibi azınlık olmayacak ki TES evreninin en geniş kapsamlı internet ansiklopedisi UESP gibi normalde ciddi ve sıkıcı olmasını bekleyeceğiniz bir sitede bile bu dostluğa gönül eritici bir gönderme yapmışlar. (Kırmızıyla altını çizdiğim "Reward" bölümündeki "True Love?")

Laubali Not: "True Love", sahici sevgi/aşk demektir ve görevin ödüllerinin sıralandığı yerde yer almasına karşın oyun içi bir nesne ya da bir tür buff değildir. Her türlü yanlış anlaşılmanın önüne geçmek görevimiz. ? 

Ha daha fazla ayrıntıya girmeyeyim ki kendisiyle deneyimleyebileceğiniz "özel dostluğu" Morrowind'i bizzat siz oynayarak keşfedin. Ha "Ben beklerim, tam olsun da varsın geç olsun." diyenlerdenseniz Türkçe çevirimiz çıktığında oynamak da gayet makul bir seçenek.

Demezsem içimde kalır kıvamında hissettiğiniz, Morrowind oynarken keşfettiğiniz ve başkalarının da fark etmesini istediğiniz ne varsa paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Bu konu 2 sene önce 2 defa Altuğ tarafından düzenlendi.
Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 2 Temmuz 2020 15:02