Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

Morrowind Hakkındaki Düşüncelerim

 
(@balder)
Üye

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir bu forumu takip etmekteyim ancak ilk kez üye oluyorum bunun sebebi ise günler önce hayatımda ilk kez Morrowind oynamış olmamdır.

Ben fazlasıyla Oblivion, Skyrim tavaf etmiş ve Online'ı da oynamış bulunmaktayım. Elder Scrolls maceram 2008de Oblivion ile başladı, bu oyuna başladıktan bir süre sonra fark ettim ki oynamaya başlayalı 7 saat olmuş keza tüm zamansal terimlerin ve kavramların dışına çıkmıştım adeta.
Atmosfer beni öyle kendi içine çekmişti ki. Oyunun ilerleyen zamanlarında bu kadar genişlemesine bir content sahibi bir oyun oynadığıma şaşırmıştım, hücreye düşünce o gizemli notun gelmesinden tutun da ilk cinayetimi işlediğimde uykumdan beni Dark Brotherhood Listener'ının uyandırması vs liste uzar gider.

O dönemler hem yoğunluk hem zaman kısıtlılığı Morrowind gibi bir oyunun varlığından dahi bihaberdim. Nitekim Oblivion'ı dönem dönem aralıklarla Skyrim çıkana kadar oynadım.
Skyrim'in trailer'ını izlediğimde kendimden geçmiştim, uzunca bir süre de Skyrim oynayıp işe güce koyuluyorum derken puff bir baktım ki uzun zamandır Elder Scrolls oynamıyorum kısa bir süre önce tekrar Skyrim yükledim derken bir şeyler eksik gibi geliyordu, bir kaç yıl önce bana keyif veren olmazsa olmazım RPG contenti Skyrimde bana yetersiz kalmaya başlamıştı sanıyorum bu da bilmediğim bir quest ya da lore kalmamış olmasından kaynaklı.

Derken kendimi Gagıllarken buldum ve bir sitede Morrowind GOTY edition'ın cüzzi bir miktara satışta olduğunu gördüm bastım siparişi hemen ve iki gün sonra oyun elimdeydi heyecanlanmıştım derken hemen kurup açtım ve bir süre oynadım kafamı kaldırdığımda iki saat geçmişti oysa sanki beş dakika gibi geldi bana.

Bir oyundan fazlası;

Sizin için oyun ne demektir?
Cevabını almadan bilemem ama benim için oyun demek adeta bu dünyadan başka bir dünyaya açılan sihirli bir geçit farklı bir boyut demek. Çünkü oynarken o an oyunun içeriği dışında hiç bir şey düşünmüyor ve zamanın nasıl aktığının farkında dahi varmıyorsun.

Zaten atmosferleriyle beni kendimden geçiren Elder Scrolls serisi, Morrowind'de öyle bir atmosfer yaratmış ki bu Atmosferi diğer serilerden daha eşsiz buldum.
Ayrıca Morrowindin kendine has yön bulma yöntemine de hasta oldum diyebilirim, gerçekten quest marker olmadan nasıl da kendini yaşatıyormuş bu meret diye de iç çektim.
Burada fantastik-middle earth temalı veya ortaçağ tarzı bir rpg oynarken quest marker almak oyunda sanki navigasyonun varmış da işaretlemişsin havası uyandırıyormuş bunu da yeni anladım böylelikle.

Benim size tavsiyem kısa bir süre grafiklere katlanın çünkü günümüz oyunlarından sonra yetersiz gelebilir sizlere lakin benim size tavsiyem grafik ayırt etmeyin. Olanı olduğu gibi kabul edin inanın bir süre sonra daha çok keyif alırsınız. Her şeyin orijinalini, hasını kullanmak daha doğrudur.

Ayrıca oyunda en çok dudağımı uçuklatan şey combat sistemiydi. Bu sistem o kadar gerçekçi o kadar kendine özgü ki bundan aldığım keyfi gerçekten ne oblivionda ne skyrimde aldım.

Her anlamda Morrowind benden tam puan aldı ve böyle bir oyun gerçek Role playerlar tarafından yıllar sonra dahi oynanır.

Sağlıcakla, Esenlikle kalınız.


Sohbete açacaktım bunu da yanlış oldu galiba kusuruma bakmayın 🙂

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 5 Aralık 2017 16:56
(@penetrator-god)
Üye

Bu oyunu gerçekten oynamak istiyorum. Ama işte ağır ingilizcesi yüzünden yapamıyorum. Duruyor öyle PC'de. Bir TR çalışması vardı ama o yama iptal oldu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 6 Aralık 2017 18:04
(@teecem)
Üye

Ben grafik kısmını atlatmıştım oyunun, quest marker olayı zaten efsane, azıcık ingilizcem var zaten okuyunca falan bazı şeyleri gerçekten içine çekiyor... Ancakk, ben hala oyunda bir eksiklik hissediyorum, sanki oyunun mekanikleri okçuluk için aşırı yetersiz gibi, gizlilik falan yapılmıyor gibime geliyor belkide bana öyle geliyor ben bu oyunu sinsi+okçu oynamayı çok istiyorum. 530 saat sürem var Skyrim'de şuan ki karakterim dışında bir karakterimle mage+warrior oynamıştım onun dışında bütün oyunumu sinsi okçu üzerinden oynadım, nedense o daha çok keyif veriyor bana. Ama Morrowind'de bu çok zor gibi.

Bir şeyine daha katılıyorum, "bir şeyler eksik" demişsin şuan Skyrim'e başladım 2 günde 15 saat oldu oynama sürem ancak hep bir şeylerin eksik olduğunu fark ediyorum ve şuan eso yüklüyorum, muhtemelen kış indirimlerinde morrowind alacağım. 2017 eso grafikleriyle bir kez daha Vvardenfell'e gitmek istiyorum. Allahtan başkentini dlc ile satmıyorlar Mournhold'a gidip biraz Morrowind havası alayım diyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 6 Aralık 2017 18:13
 Rask
(@rask)
Üye

Benim için de Morrowind'de bir şeyler eksik. Yapım tarihinden midir nedir ifade edemediğim bir şekilde uzaklaşıyorum oyundan. Benim için eksiksiz oyun Oblivion'dur. Gerek grafikleri gerek görevleri gerek npcleri ve o patates mekanikleriyle beni kendine çekiyor.Morrowind'i de seviyorum tabii ki Skyrim ile aynı kefeye koymuyorum ama Oblivion'un yeri daha başka bende. Umarım birgün hikayesini ezbere bildiğim ama bizzat kendim bitirmediğim Morrowind'i de bitiririm.
----------------------------------------------------------------------------------------
Dark Brotherhood Speaker'ı bu arada Listener değil.

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Aralık 2017 09:54
(@hjalti)
Üye

Açıkçası morrowind baya güzel oyun oynattırıyor ammma orada dudak uçuklatan combat sistemi yazısını gördüm ve şakamı yapıyorsun diye bir sormak istedim gerçekçilik bakımından doğru fakat havayı kesiyorsun sonuçta , evet elder scrolls oyunlarının hiçbirinde combat sistemi göz önünde bulundurulmaz ama havayı kesiyorsun sonuçta ve fatigue sistemi birde obliviondada olan ağırlığı geçince HıııK diye yerinde durması çok sinir bozucu zaten yavaş yürüyen karakter birde fatigueden dolayı koşamıyor bile hızlı yürümek için atletizm yeteneğini kasman gerekiyor falan birde üstüne fazla loot alınca olduğu yerde kalması oyunun eksi yönlerinden bence.

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Aralık 2017 11:42
(@vatansever)
Üye

Ters cevap yazmaya girdim, yanlış konu. Her kelimesine katılıyorum.

Dövüş mekaniklerinde de, silah ıskaladığında rakibin sağa sola eğilmesi gibi bir animasyon yapsalarmış tam mükemmel olurmuş, bu hali de güzel.

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Aralık 2017 12:11
(@delininteki)
Üye

Bu oyunu gerçekten oynamak istiyorum. Ama işte ağır ingilizcesi yüzünden yapamıyorum. Duruyor öyle PC'de. Bir TR çalışması vardı ama o yama iptal oldu.

Bu sebepden oynamayanlar oyunu en azından bir denemeli, İngilizcesi ağır diyenlere katıldığımı da söyleyemeyeceğim. İngilizcem pek iyi değil ama yeterince anlayabiliyorum oyunu ben.

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Aralık 2017 15:31
(@penetrator-god)
Üye

Bu sebepden oynamayanlar oyunu en azından bir denemeli, İngilizcesi ağır diyenlere katıldığımı da söyleyemeyeceğim. İngilizcem pek iyi değil ama yeterince anlayabiliyorum oyunu ben.

O zaman ingilizcen benden daha iyi. Ayrıca bu yüzden oynayamadıysak zaten denemişizdir demektir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Aralık 2017 15:37
(@vatansever)
Üye

Hızlı ingilizce öğrenme taktiği:

Duolingo’yu akıllı telefonunuza indirip günlük hedefi en yüksek yapın. Hergün en azından bu hedefi bitirin.

Pokemon fire red’i emülatörle bilgisayar veya telefonunuza indirin, aşırı basit bir dili var. Sözlüğe mümkünse bulaşmayın. Başta mesela charmander seçiyorsunuz, 7 levelde ember diye bir yeteneği açılıyor, animasyonda küçük bir alev atıyor karşıya, anlıyorsun ki bu kelime ateşle ilgili bir şey, ama zayıf yani. Sonra pokemon emerald, platinum fln devam edin. Müthiş sözlük bilgisi katacak size.

Şu akıllı telefonlardaki kelimeyi yazmadan resmini çizme oyunlarını indirip ingilizce oynayın. Sözlük kullanabilirsiniz, hem belki çizim yeteneğiniz gelişir.

Bu aşamaların sonuna doğru duolingo’daki bütün dersleri bitirmiş olun.

???

Profit

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Aralık 2017 15:53
(@mayob)
Üye

Merhaba arkadaşlar. Morrowind çok uzun zamandır istek listemde öylece duruyor. Fakat her seferinde almaya çekiniyorum, beğenmem ve elimde patlar diye korkuyorum. Sizce Morrowind alınmalı mıdır? Hangi özellikleri iyidir hangi özellikleri kötüdür? Şöyle detaylı bir bilgilendirme yapabilecek olan var mıdır?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Mart 2018 07:18
(@darkdeep)
Yetkili

Merhaba arkadaşlar. Morrowind çok uzun zamandır istek listemde öylece duruyor. Fakat her seferinde almaya çekiniyorum, beğenmem ve elimde patlar diye korkuyorum. Sizce Morrowind alınmalı mıdır? Hangi özellikleri iyidir hangi özellikleri kötüdür? Şöyle detaylı bir bilgilendirme yapabilecek olan var mıdır?

Eski oyunları seviyorsan al. Genelde şikayet edenlerin bir çoğu ya dövüş mekaniklerinden ya da grafiklerinin eski olmasından yakınıyor. Tabi grafikleri modlarla iyileştirebilirsin.

Oblivion ve Skyrim ile karşılaştırırsak daha iyi bir ana hikayesi var. Aynı fallout new vegas'daki gibi reputation sistemi var, yani bir sürü farklı grup var ve kime katılırsan diğerleri ona göre sana tavır alıyor. Dövüş sistemi tamamen sayılara dayalı, biraz arena ve daggerfall'daki sisteme benziyor, iyi mi kötü tartışılır. Getir götür işi yaptığımız hikayesiz yan görevler biraz daha fazla, ayrıca guild görevleri de benzer bir yapıya sahip. Daha önce de bahsedildiği gibi quest marker yok oyunda, görev verenin tarif ettiği kadarıyla kendin bulmaya çalışıyorsun. Level scaling olayı yok denebilir. Sadece seviye atladıkça daha güçlü yaratıklar ve silahlar çıkıyor ama geri kalan şeylerin seviyesi sabit. Oyunun zorluğu ise biraz değişken. Başlarda çok zor ama ilerlerde çok kolay olabiliyor oyun. Ek paketlere geçince tekrar zorlaşıyor gibi oluyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Mart 2018 07:44
(@kael)
Üye

Bende bu oyunu çılgınlar gibi oynamak istiyorum ama yama yok ingilizcem yetersiz öylece duruyor bilgisayarda

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Mart 2018 07:53
(@mayob)
Üye

Eski oyunları seviyorsan al. Genelde şikayet edenlerin bir çoğu ya dövüş mekaniklerinden ya da grafiklerinin eski olmasından yakınıyor. Tabi grafikleri modlarla iyileştirebilirsin.

Oblivion ve Skyrim ile karşılaştırırsak daha iyi bir ana hikayesi var. Aynı fallout new vegas'daki gibi reputation sistemi var, yani bir sürü farklı grup var ve kime katılırsan diğerleri ona göre sana tavır alıyor. Dövüş sistemi tamamen sayılara dayalı, biraz arena ve daggerfall'daki sisteme benziyor, iyi mi kötü tartışılır. Getir götür işi yaptığımız hikayesiz yan görevler biraz daha fazla, ayrıca guild görevleri de benzer bir yapıya sahip. Daha önce de bahsedildiği gibi quest marker yok oyunda, görev verenin tarif ettiği kadarıyla kendin bulmaya çalışıyorsun. Level scaling olayı yok denebilir. Sadece seviye atladıkça daha güçlü yaratıklar ve silahlar çıkıyor ama geri kalan şeylerin seviyesi sabit. Oyunun zorluğu ise biraz değişken. Başlarda çok zor ama ilerlerde çok kolay olabiliyor oyun. Ek paketlere geçince tekrar zorlaşıyor gibi oluyor.

Teşekkür ederim. YouTube'dan modlanmış versiyonlarını izledim ve oyunu gayet de harikulade bir hale getirmek mümkün. Tabi ilk başta vanilla halini de bir oynamak lazım. İlk indirimde alacağım, tekrardan teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Mart 2018 17:26