Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

İmparatorluk ve Nerevarine

 
(@rhesne)
Üye

Arkadaşlar oyunun başında Caius'a getirdiğimiz bir emir vardı bizzat Kadim Konsey'in verdiği bir şeydi sanırım ve bu emirin içeriğine biz daha sonraları Caius'un izniyle ulaşabiliyoruz.Burada bizim Nerevarine olmamızdan bahsediliyor burada anlamadığım yer İmparatorluk kendi çıkarları için bizden sahte bir Nerevarine mi yaratmak istiyor en başta?Daha sonrasında bir Çorakdiyarlı kabilesine gidiyoruz ve oranın şamanı sayabileceğimiz bir kadın "Sen Nerevarine değilsin ama olabilirsin" diyor.Caius'a geri döndüğümde bu inanılmaz falan diyor.Şimdi özetle merak ettiğim şey şu:İmparatorluk bizi kendi politik çıkarlarını Morrowind'de korumak ve kendi otoritesine tehdit olabilecek unsurlara karşı yerel halkı savaştırmak için sahte Nerevarine olarak mı yolluyor yoksa İmparator ciddi ciddi "Ulan bu çocuk Nerevarine olabilir haa" deyip mi yolluyor?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 8 Ocak 2018 12:33
(@vatansever)
Üye

İkisinin arası, dördüncü oyunda gördüğümüz kadarıyla imparator rüyalarında geleceği görebilen, ruhani bir kişilik. Nerevarine’in nasıl geleceğini tarif eden kehanetler var, bunların bir kısmı herkesçe biliniyor. Oyundaki karakterimiz de bu genel şartlara uyuyor. Morrowind’de ortalık karışmaya başlayınca İmparator da bizim karakteri yolluyor.

Burada benim kendime ait bir görüşüm var. Ben kehanetlerin gerçekleşmesi kesin olaylardan çok maceracılar için bir yol haritası olduğunu düşünüyorum. Gerekli şartları sağlayan herhangi biri Nerevarine olabilir yani. Oyunda zaten Azura’nın yüzüğü verdiği mağarada failed incarnate’ler var, bakın false değil failed diyor. Bu insanlar da Nerevar’ın reenkarnasyonu olabilir, ama sadece reenkarne olmak Nerevarine olmak demek değil. Nerevar’ın yeniden doğmuş halleri Nerevarine değil, hem bu hem de kehaneti başarıyla yerine getiren kişi Nerevarine. Peki bizi farkli yapan ne? Save alıp tekrar deneyebilmemiz. (Lore oldu lor peyniri :D) Bizim arkamızda imparatorluk var.

Nerevarine’in hastalıklara karşı bağışıklı olması gerekiyor. Corprus ise diğer hastalıklara bağışıklık kazandıran bir rahatsızlık. Caius Cosades nedense bizim elemanı bir grup askerin girip birinin çıkabildiği, onun da corprus yüzünden mahvolduğu bir mağaraya tek başına gönderiyor. Amaç oyuncuya corprus kaptırmak, dönünce Caius “bu ihtimali düşündüm, o yüzden şifayı araştırdım, seni Divayth Fyr’e gönderiyorum,” diyor. İmparatorluk, oyuncuyu yapay bir şekilde Nerevarine’e dönüştürmeye çalışıyor, kendi kontrollerinde bir yarı tanrı. Özgürlüğünü geri verdikleri bir adam başka ne düşünebilir? Sonrası işte ana hikaye.

Olay bundan ibaret bence.

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Ocak 2018 14:34
(@rhesne)
Üye

Teşekkürler tatmin edici bir cevap 😀

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 9 Ocak 2018 07:56
(@altug)
Yetkili

Sorunla belki doğrudan ilgili değil ama bence Morrowind'in hikaye sunumunun özgün yanlarından biri de oyuncuyu sürekli kendini sorgulamaya zorlaması. Yani "Evet, ben Nerevarine'im!" deyip rahatlayamıyorsun. Benim gözümde hikayenin belki ana fikri olmasa da yan fikirlerinden biri (her ne kadar Elder Scrolls mantığına ters düşse de) diyebileceğim şey şudur: Kişi ancak kendi emekleriyle biri haline gelebilir, bir kahraman olabilir; ona doğuştan verildiği, kaderinde yazıldığı için değil!

Aslında bu durum dikkat edersen Tribunal için hatta belki Dagoth Ur için bile böyle. Sürekli bir belirsizlik ve boşluk var, oyuncunun doldurması gereken bir boşluk... Acaba mı demeden duramıyorsun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Ocak 2018 10:10