Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

1.Kitap: Winterborn Ailesi

 
(@soytari041)
Üye

     1.Kitap: Winterborn Ailesi     

ÖNSÖZ

     Birazdan Winterborn ailesinin tarihini okumaya başlayacaksınız. Tamriel tarihini ileri derece de bilmem ama sıfır da değilim. Yani ufak tefek tarihsel hatalar olursa mazur görün ve uyarın ki düzenleme yapayım. Yazarken bol bol vikimizden yardım aldım. Tarihi araştırarak yazdım. Boş, kafadan atma olmasın diye. Tamriel tarihiyle doğru orantılı bir şekilde ilerlettim. Ama tabi ki (Örn: Ulfric ile akraba olmak./Örn: Olaf One-Eye'nin Winterborn olma efsanesi.) zaman zaman tarihte düzenlemeler de yaptım. Sonuçta bu benim rol oyunum. "Konu genel, sen neden Oblivion Çalışmalarınız'a konu açtın?" derseniz şöyle ki; Şuan Oblivion oynuyorum ve Elder Scrolls Genel Sohbet içinde bulunan Rol Bölümü farklı bir işlevde. Benim konum oraya uymuyor. Bu yüzden böyle bir yol izledim. "1.Kitap: Winterborn Ailesi" sizlere bu aile hakkında kısa kısa bilgiler verecektir. Gelecek olan "2.Kitap: Cyrodiil Kahramanı Caassa Winterborn" ve "3.Kitap: Dragonborn Alfarin Winterborn" ise kitaba isimlerini verenlerin tarihini anlatacaktır. Yardımları için @Ahmad ve @Diist Kiin'e teşekkürler! Ayrıca konu yayınlanmadan önce yazımı okuyup yorumlayan @mertusta ve @DRAGGUR22'ye de teşekkür ederim. 

Not: Eğer "Bu çok uzun bana özet lazım!" derseniz. Sadece kalın yazıları okursanız size bir özet olacaktır.

     Winterborn ailesinin tarihi başarılarla dolu olsa da karakterleri ve seçimleri yüzünden unutulmuş bir sülaledir. Böyle bir aile olunca tarih kitapları onları pek yazmadı. Bilinen en eski Winterborn ferdi Haknir Winterborn'dür. 3.çağda ya da öncesinde yaşadığı tahmin edilmektedir. Fakat doğumu ve ölümü gibi çocuğu olup olmadığı, evli olup olmadığı da belirsizdir. 3.çağın sonlarında 1.Caassa Winterborn'e bıraktığı miras ile var olduğunu kanıtlamıştır bizlere. Bu yüzden günümüz Winterborn ferdleri Haknir'i ataları olarak kabul ederler. Haknir'den sonra 1.Caassa gelir. 1.Caassa Winterborn sülalenin anası olarak anılır. Yaşamının ortalarında hafızasını kaybetmiştir. Sebebi bilinmemektedir. Hatırladığı birkaç şeyden biri ise annesinin bir Wood Elf olmasıdır. Cyrodiil'deki Bruma şehrinde yaşamıştır. 4.Çağ 41 yılında vefat etmiştir. Doğum tarihi bilinmemektedir.

     Winterborn ailesi fertleri günümüzde Tamriel'de en yoğun Skyrim'dedir. Bunun yanı sıra  Cyrodiil'de Bruma şehrinde de yaşayan Winterbornler bulunmaktadır. Genel meslekleri haydutluk ya da hırsızlıktır. Fakat bu barbarlıktan paçayı kurtaran azınlıkta olan Winterbornler de vardır. En büyük örneği 1.Olaff Winterborn'dür. 1.Olaff ne annesi gibi hırsız ne de babası gibi haydut olmuştur. O bir şairdir. Skyrim'in Falkreath şehrinde yaşamış ve doğa üstüne çeşitli şiirler yazmış, şarkılar bestelemiştir. 

     Winterborn ailesi kızlarını Nord erkekleriyle evlendirseler de erkekleri istediği ırktan gelin alabilir. Winterbornlerde erkek egemenliği vardır ve kadınları bunu kabul etmiştir. Bilinen ilk melez çocuk 1.Caassa'dır. Akraba evliliği sakat çocuk doğma olasılığı yüzünden yasaktır.  Yine de çocukları sakat doğarsa genel itibari ile soylu Winterborn ferdlerinin iş yerlerine ya da evlerine hizmetçi olurlar.

     Winterbornler Talos'a tapınırlar. Çoğu Talos'a inansa da inançsız olanların sayısı da oldukça fazladır.

     Winterbornlerin özel bir düşmanı yoktur fakat neredeyse onları tanıyan tüm Tamriel vatandaşları tarafından pek hoşlanılmazlar. Winterbornler ise diğer Nordlar gibi Dark Elflerden hoşlanmaz ve hiç Dark Elf gelin olmamıştır. İnsanlar onları ne kadar istemiyorsa kader bir o kadar onları istiyor sanki. Winterbornlerin anası 1.Caassa Martin Septim ile 3.çağda meydana gelen Oblivion Krizi'ni bastırmıştır. 4.çağda patlak veren Skyrim'deki Stromcloak İsyanı'nda da Ulfric Stromcloak ile bir Dragonborn olan Alfarin Winterborn aynı safta yer aldılar. Ayrıca Alfarin Winterborn yani Dragonborn, Dünya Yiyen Alduin'i, Volkihar Vampir Topluluğu Lordu Hakon'u ve de Miraak'ı yenmiştir.

     Bazılarına göre Olaf One-Eye'ın Winterborn ailesinin bir üyesi olduğu düşünülmektedir. Sebebi ise Olaf One-Eye'ın nida kullanarak Numinex'i yenmesi. Bu efsaneye inananlar nidanın Olaf'a bahşedilmesi ve Winterborn-Dragonborn isimlerinin yakın olmasının Dragonborn'ün Winterborn ailesinden çıkacağına işaretti. Şimdilik sadece bir efsane. Çünkü Olaf One-Eye ile Winterborn arasından kan bağı olup olmadığı bilinmiyor. 

     Bir diğer efsane ise aileye Tiber Sebtim'i katıyor. Sebep aynı. Dragonborn olan Tiber Septim'in soyunun aslında Winterborn'den geldiği düşünülmekte. Fakat Dragonborn gücü Akatosh'un bir hediyesi olarak kabul eden Tamriel halkı bunu yalanlıyor. Layık olan herhangi birine bahşedilebilinir deniyor.

     Efsaneler dışında gerçek aile bağlarına bakarsak en çok bilinen Falkreath mevkibeyi Siddgeir ve Ulfric Stromcloak ile olan bağlardır. Skyrim'de gerçekleşen Stromcloak isyanında İmparatorluğun yanında olmasıyla ailelerine ihanet ettiğini düşünen Dragonborn Alfarin Winterborn Siddgeir'i öldürmüştür. Alfarin isyan sonunda Ulfric ile kız kardeşi Eris Winterborn ile evlendirmiştir. 

(Özet okuyanlar için burada bitmiştir. Aşağıda yazılanlarda özet söz konusu değildir.)

WINTERBORN AİLESİ

     1.Caassa Winterborn( ? - 4Ç 41): Winterbornlerin anası olarak kabul edilen Caassa Oblivion Krizi'nde Martin Septim ile Oblivion Krizi'ni bastırmış ve 3.Çağın bitip 4.Çağın başlamasına sebep olmuşlardır.
     Caassa bir hapishanede hafızasını kaybetmiş olarak gözünü açtığında otuzlu yaşlarda ve tarih Last Seed 3.Çağ 433'ü gösteriyordu. Uriel Septim oğullarından sonra onun içinde gelen suikastçilerden kaçarken şans eseri gizli tünel Caassa Winterborn'ün hücresinden geçiyordu. Uriel Septim Caassa'yı gördüğünde onun rüyalarında gördüğü seçilmiş kişi olabileceğinden bahsetti ve öyle de oldu. Uriel Septim ölmeden önce kolyesini Caassa'ya verip gayrimeşru çocuğu Martin Septim'e götürmesini ve Oblivion Kapıları'nı kapatıp savaşı bitirmelerini istedi ve öyle de oldu. Bunun sonucunda 3.Çağ bitti ve 4.Çağ başladı.
     1.Caassa Winterborn bilinen tek akrabası Haknir Winterborn tarafından miras bırakılan ********(adını unuttum oyundan bakınca yazacağım) kalesi yakınlarındaki Nordların yoğun bulunduğu Bruma şehrinde ikamet etmiş ve orada da vefat etmiştir. Ölmeden önceki hayatında ise Oblivion Krizi bitiminden sonra kendi işine yani hırsızlığa geri dönen 1.Caassa Winterborn kötü şöhreti yüzünden destanları kısa süren kahraman oldu. Çok çabuk unutuldu. Hırsızlıkları sırasında kendisine ortak olan Argenson ile aşk yaşayamaya başladılar. Argenson bir hayat kadını çocuğu olduğu için bir soyadı yoktu. Bu yüzden Caassa ile evlendiklerinde onların soyadını kabul etti.
     Caassa ve Argenson Winterborn çiftinin Olaff adında bir çocukları olmuştur. 1.Olaff Winterborn otuzlu yaşlarda iken annesi Caassa vefat etmiştir. 

     1.Olaff Winterborn (4Ç 10 - 4Ç 70):  Annesi Caassa'nın ölümünden bir iki yıl sonra da babasından izin alarak Skyrim'in Falkreath şehrine göç etmiştir. Winterborn ailesinin şairi 1.Olaff Winterborn özellikle Falkreath ve Skyrim'e göç etmeden önceki şehri Bruma çevresinde ki şehirler de oldukça meşhurdu. Skyrim'in Solitude şehrinde yer alan Ozanlar Koleji Olaff'ı bünyesine katmak istemiş fakat Olaff kabul etmemiştir. Bu olay krallığının son günlerini yaşayan fakat haberi olmayan dönemin Skyrim kralı Istlod'un kulağına gitmiş ve 1.Olaff Winterborn'ü huzuruna çağırmıştır. Bir davet düzenleyip Olaff'ın yeteneğini görmek istediğini belirten Istlod'a gösteri yapan Olaff davet çıkışında altın hediyeler almıştır. Istlod onu çok beğenmiş ve hediyeleri kabul etmesini istemiştir. Olaff bunu para için değil sanat için yaptığını söyleyip Falkreath'a geri dönse de Istlod askerleri ile hediyeleri onun ardından evine göndermiştir. Olaff'ın bu davranışları tüm Skyrim'de duyulmasını sağlamıştır. Ünü çok büyük olmasa da şiirlerine hayran olan bir çok koleksiyoncusu vardır.
     1.Olaff Winterborn 4.Çağ 50.yılında bir Imperial ırkı olan Selena Valga ile evlendiler. Olaff ve Selena'nın Lami ve Liodes adlarında biri kız biri erkek ikizleri olmuştur.
     Babasının ölüm haberi üzerine şiiri bırakan ve Falkreath'da ailesi ile sıradan bir hayat yaşayan 1.Olaff Winterborn 4.çağ 70.yılda Bruma'ya annesinin ve babasının mezarlarını ziyarete giderken kalbi sıkışmış ve ölmüştür. Kocasının ölümü üzerine yas tutan ve üzüntüden çöken Selena da aynı sene içerisinde vefat etmiştir. Mezarları halen Falkreath'dadır. 
     Küçük yaşta yetim ve öksüz kalan çocuklara aile dostu Frald Eraldsen bakmıştır.

     Lami ve Liodes Kardeşler: Lami ve Liodes 4.çağın 63.yılında ikiz olarak dünyaya geldiler ve küçük yaşlarda anne ve babalarını kaybettiler. Onlara hem annelik hem babalık yapan aile dostları Frald Eraldsen tarafından büyütüldüler. Yetişkin olduklarında Solitude şehrine doğru yola çıktılar. Fakat hiç Solitude'ye gitmediler. Para sevdaları onları hırsızlık ile tanıştırmış ve Solitude yollarında tüccarları ve kervanları soyarak hayatlarını yaşamışlardır. 
     Lami ile Liodes arasında ilişki olması kaçınılmazdı. İki kardeşin ilişkileri sonucunda Lami iki ölü bebek doğurdu. Üçüncü doğumda ise sağlıklı bir şekilde 2.Olaff Winterborn dünyaya geldi. Onun doğumu ile hırsızlığı bırakıp kazandıkları paralar ile kendilerine Falkreath yakınlarında bir çiftlik satın aldılar. Normal bir hayat sürüp oğullarını yetiştirmeye odaklandılar. Görünüşte sıradan bir yaşam yürütüyor gibi gözükseler de Liodes tarihi eser ticareti yapmaya devam ediyordu.
     Babanesi gibi Wood Elf güzelliği taşıyan Lami 4Ç 117 yılında hayata gözlerini yumdu. Oğlu 2.Olaff ve ailesinin yanında kalan Liodes 4Ç 164 yılına kadar yaşadı.

(...)

SONSÖZ

     Şimdilik buraya kadar yazdım devamı geldikçe konuyu güncelleyeceğim. Şunu da belirteyim; yukarıda bahsettiğim kişiler Winterborn ailesinin bilindik fertleri. Soy Ağacım henüz hazır değil. Hazır hale geldiğinde Winterbornlerin diğer fertlerinin resimleri ve adlarını göreceksiniz. Fakat haklarında az bilgi olmasından veya hiç olmamasından dolayı onların hayatları burada yer almayacak.

Yorumlarınız benim için önemli; iyi veya kötü.


Spoiler

[collapse]

Spoiler

[collapse]

Spoiler

[collapse]

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 30 Haziran 2017 07:48
 Ufon
(@ufon)
Üye

Normalde Böyle konuları okumam ama bana kaç dakikadır Winterborn araştırması yaptırdın 😀 Lore'de ve ESO'da sadece clan olarak geçiyorlar. İsimler senden mi? Eline sağlık, hoşuma gitti 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 30 Haziran 2017 08:51
(@soytari041)
Üye

Normalde Böyle konuları okumam ama bana kaç dakikadır Winterborn araştırması yaptırdın 😀 Lore'de ve ESO'da sadece clan olarak geçiyorlar. İsimler senden mi? Eline sağlık, hoşuma gitti 😀

Teşekkür ederim hocam 🙂 Aslında lore veya Eso da olduklarını bilmiyordum. İsimler de soyadı da benden. Bu yazıyı bu hale getirdikten sonra "Acaba Winterborn wallpaper falan var mı?" diye Google da aratınca Eso'da olduklarını fark ettim 🙂 Oblivion ve Skyrim oyunlarında geçen olaylar ve isimler (Oblivion krizi şehirler özel adlar-Ulfric- vb.) haricinde herşey bana ait.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 30 Haziran 2017 16:17