Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

oblivion türkçe karakter sorunu

 
(@bardaryus)
Üye

Selamlar herkese. Skyrim'i uzun süre oynadıktan sonra oblivion'u da merak ettim. Önce korsan yükledim lakin çok fazla sorunla karşılaştığım için dün orjinal satın aldım. Neyse sorun şu ki türkçe yama anlatımındaki her şeyi birebir aynı yaptım. Ama ne zaman oblivion.ini yi düzeltiyorum dediğiniz şeyle o zaman oyuna girip intrtoda atıyor. Bunu da belgelerim klasöründeki oblivion klasörünü sildiğim zaman çözüyorum yani oyuna giriyorum oyun türkçe ama baktım ki ş harfi falan yok. OBMM içinden baştan kurdum şu 2 şeyi bu sefer oblivion ini içini düzelterek de girdim oyuna ama ş harfi ve ı harfi  yok. Nasıl çözerim bunu?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 22 Aralık 2018 20:52
(@eisenheim)
Üye

oblivion.ini dosyasının değiştirilme sebebi türkçe karakterleri oyuna okutmak. Silersen tabi türkçe karakterler gözükmeyecektir. Kurulum adımlarını baştan gözden geçir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23 Aralık 2018 16:03
(@bardaryus)
Üye
Gönderen: Eisenheim

oblivion.ini dosyasının değiştirilme sebebi türkçe karakterleri oyuna okutmak. Silersen tabi türkçe karakterler gözükmeyecektir. Kurulum adımlarını baştan gözden geçir.

:D? Dalga mı geçiyorsun 😀 En son cümlemde ne yazmışım bak oblivion.ini dosyasını değiştirip girdiğim halde karakter sorunu çıkıyor. Kurulumda hata yok videoda ne varsa birebir aynı yapıyorum.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 23 Aralık 2018 19:00
(@eisenheim)
Üye

Dalga geçmiyorum ama atladığın bir kısım olmalı, kurulumda fontlar doğru düzgün yüklenmemişte olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23 Aralık 2018 20:21
(@bardaryus)
Üye

Atladığım kısım yok tekrar tekrar izledim. Kurulumda fontlar düzgün yüklenmediyse ne yapmam gerek?

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 23 Aralık 2018 21:17
(@eisenheim)
Üye

Genel olarak yama kurulumlarında bilgisayarın başka işlemler yapmamalı yani arka planda cpuyu fazla kullanan programlar aktifse işlemede hatalar olabilir veyahut indirdiğin kurulum dosyasıda hasarlı inmiş olabilir. Birçok ihtimal var, bir önceki kurduğun korsan sürümün kalıntılarıda kalmış olabilir. Bence mertusta'ya sormalısın. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 23 Aralık 2018 21:35
(@batuhan0699)
Üye

Dostum bendede aynı sorun var problem şu font dosyasını indirip atmamız lazımdı oyunnu oldugu yere fakat o dosyanın linki yok o yüzden sadece belgelerimden düzenleyince oyunun fontlarının yönünü belirliyoruz fakat dosya olmayınca oyun hata veriyor

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Aralık 2018 10:24
Eisenheim beğendi
(@clavicus)
Üye

Yazın korsan GOTY Deluxe versiyona GOTY yaması kurmuştum bir sorun olmamıştı. Şimdi orijinal GOTY Deluxe oyuna GOTY yaması da kursam Deluxe yaması da kursam Oblivion.ini dosyasında fontları düzenledikten sonra oyuna girmiyor. Başlatmaya çalıştığım zaman siyah ekran çıkıp oyundan atıyor. Şu soruna bir çare bulunsun lütfen.

 

EDIT: Problemi şu şu şekilde kendim çözdüm. Öncelikle Oblivion Mod Manager'dan Türkçe yama ile beraber DarNified'ı inaktif yaptım. Ardından Steam Kütüphanesinden The Elder Scrolls IV: Oblivion'a sağ tıklayıp özellikleri seçtim. Burada açılan pencerede Yerel Dosyalar sekmesine girip en alttaki ''Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula'' seçeneğine tıkladım yaklaşık 170 mb'lık bir dosya indirmesi yaptı. Sonrasında oyun klasörüne girdiğimde ''Fonts'' dosyası hiç yoktu yerinde ben de Oblivion>Data klasöründe Fonts adında bir dosya açtım. Ardından @baris adlı kullanıcının şu konusundaki --->  https://elderscrollsturk.com/forum/oblivion-turkce-yama/turkce-karakter-destekli-alternatif-yazi-tipleri/ şu linke tıklayıp indirdim. (Direkt link:  http://www.mediafire.com/file/5bidacrwdj5no4w/Fonts.7z) Ardından rar içindeki dosyaları kendi açmış olduğum Fonts klasörüne aktardım ve rarın içinde bulunan ''oku'' isimli wordpad'deki işlemi yaptım. (Oblivion.ini'yi wordpad olarak açınca [Fonts] konu başlığı altında orijinal Oblivion.ini'de 5 adet satır olacak. SADECE İLK 3 satırı değiştireceğiz, geriye kalan 2 satır kalacak. Bu işlemleri yaptıktan sonra Oblivion Mod Manager'dan tekrar Türkçe Yamayı aktif hale getirdim ve sorunsuz çalıştı. Tek farklılığı DarNified kurmadığımız için DarNified ile gelen özellikleri kullanamıyor olacaksınız. Ancak font boyutu konusunda çok şikayetler yazılıyordu bu şekilde orijinal font ve font boyutu ile kullanacaksınız Türkçe Yamayı. Alternatif çözüm bulan arkadaşların kendi çözümlerini paylaşmasını tavsiye ediyorum. Yamada emeği geçen herkese teşekkürler!

Bu ileti 4 sene önce 2 defa tarafından clavicus tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Aralık 2018 15:33