Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

Konu açmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

 
(@beyaz)
Üye

Gereksiz konular açmak, anlamsız başlıklar yazmak forumlarda en can sıkıcı sorunlardandır.
Temel sebebi kişinin site içerisinde araştırma yapmadan konu açmasıdır.
Konu kirliliğinin en büyük nedenlerinden birisidir.

Forum üyelerimizi -özellikle forum ortamlarında yeni olan üyelerimizi- bilgilendirmek için böyle bir konu açıyorum.


Aşama 1. Sitemizde yukarıdaki panelde "ara" butonunu görebilirsiniz. Buraya gereken anahtar kelimeleri girerek arama yapınız.
Böylece açmak istediğiniz konu önceden açılmış ise veya sizin konunuzda soracağınız soru daha önceden sorulduysa cevabı buradan alabilirsiniz. Böylelikle hem konu kirliliğini önlemiş olursunuz hem de cevabınıza çok daha kısa sürede ulaşmış olursunuz.

Aşama 2. "Ara" butonunu kullanarak cevaba ulaşamadınız veya verilen cevap sizi tatmin etmedi.
"Ara" butonu her zaman güvenilir olmayabiliyor. Bazen de doğru anahtar kelimeleri seçemiyor olabiliyoruz.

Böyle bir durumda sadece 5. dakikanızı ayırarak site içerisinde "Rehberler, Sorular..." vb. konulara bakarak, ufak bir araştırma yapabilirsiniz.

Aşama 3. İlk iki aşamada cevap bulamadınız mı? Öyleyse artık konu açabilirsiniz.


Rehber veya Tam Çözüm amaçlı konu açmak.

Eğer konuda yeterli olduğunu düşünüyorsa isteyen herhangi bir üye Rehber veya Tam Çözüm hazırlayabilir. Eğer şüpheleriniz var ise rehberinize başlamadan önce yönetim ekibinden birisine danışmanız daha doğru olur.

Açtığınız rehber veya konuda dikkat etmeniz gereken bazı hususslar var. Rehberinizi günlük konuşma dilinde yazmayınız. Resmi ve kurallı bir dil kullanınız.  Özellikle yazım kurallarına oldukça dikkat ediniz. Yazılarınızı paragraflara bölünüz, böylece daha ferah ve okunaklı görünecektir.

Konunuzu renklendiriniz. Başlıkları veya önemli yerleri renkli yazmanız oldukça güzel olur. Resimlerle süsleyebilirsiniz, yalnız yerli yersiz resim koymamaya dikkat ediniz. Fazla resim koyarsanız güzel olmayacağını hatırlatmam gerekir.

En önemli nokta ise konunun içeriğidir. Konu aydınlatıcı, detaylı, bilgilendirici ve faydalı olmalı. Konunuzda hata veya bilgi eksikliği olmamasına dikkat ediniz. Lakin hata veya bilgi eksikliği yaparsanız(ki hata yapmanız son derece doğal), yazınızı tekrar düzenlemeniz bizi mutlu eder.

Eğer detaysız, eksiz veya hatalı bir yazı yazarsanız öncelikle sizden bunu düzeltmeniz beklenir. Diyelim ki hatayı sonradan da fark etmediniz veya unuttunuz. Böyle bir durumda size hatırlatma yapılacaktır.

Hatırlatmaya rağmen düzenleme yapmazsanız yönetim olarak size danışmadan rehber veya tam çözümünüzü düzenleme hakkına sahibiz. Gerekirse konunuzu silip, baştan hazırlama hakkına da sahibiz.


Konu açarken dikkat edilmesi gerekilen diğer hususlar:
İlk olarak konu başlığına değineyim. Konu başlığınız konunuz ile alâkalı olmalı, konunun içeriğini yansıtmalı.
Birisi konu başlığını okuduğunda konunun içerisinde ne sormuş olduğunuzu veya neden bahsediyor olduğunuzu az-çok çıkartabilmeli.

Konu başlığı seçmek tartışılır bir durum fakat "beyler bi bakın" "sorun var bakıverin" "içeri bi gelin" gibi başlıkların kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu gibi başlıklar açarak ceza dahi alabilirsiniz.

Değinmemiz gereken diğer bir husus, dilinizdir. Nasıl hitap ettiğiniz. Konu açarak forum geneline soru soruyorsuz. Yani forumdaki her bir üye ile konuşuyorsuz.

Cümlenize "beyler" diye başlamak bayan üyelerimiz tarafından hoş karşılanmayabilir.
Bunun yanı sıra "hacım" "oğlum" gibi terimleri kullanmanız hoş karşılanmayabilir.

Bunun sebebi nedir? Forumdaki herkes'e hitap ettiğinizden bahsettik. Buna tanımadığınız, samimiyetiniz olmadığı kişiler de dahil... Ve bu insanların sizin hitap biçiminizden hoşlanmama gibi bir ihtimali de var.

Samimi olduğunuz, tanıdığız kişilerle tabii ki daha rahat şekilde konuşabilirsiniz. Ben de konuşuyorum fakat forum geneline hitap ederken dilimizi daha doğru kullanmalı, kelimelerimizi iyi belirlemeliyiz.

Sadece hitap değil. Konumuzu yazarken oldukça kibar bir dil kullanmalıyız. Emir kiplerinden olabildiğince sakınmalıyız. Gerektiğinde teşekkürde bulunmalıyız.


Konu açımıyla ilgili özel bir not düşmek istiyorum. Sitede "Konu dışı" bölümü de dahil "Forum Oyunu" başlatamazsınız. Site seviyesini düşürdüğünden ve ciddiyetini alçalttığından dolayı Forum Oyunları'na pek sıcak bakmıyoruz. Yönetim kararınca Forum Oyunları yasaklanmıştır.

Durum ile ilgili forum kuralı:
16-) Forum içinde umumi derecede Elder Scrolls dışı oyunları tartışmamaya dikkat ediniz. Ek olarak forum içi oyunlara sitemizin amacını ve düzenini bozacağından izin verilmemektedir.


Bu konuyu sonuna kadar okuyan, yukarıdaki hususlara dikkat etmeye çalışan herkese teşekkür ederim.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 17 Temmuz 2013 13:26
(@quarktheorynuke)
Üye

Rehber için sağolun 🙂 (Sayfanın sadeliğini bozdum ama neyse)

CevapAlıntı
Gönderildi : 12 Temmuz 2019 17:35