Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

Lorkhan 2.1

 
(@mertusta)
İmparator

Hepinize selamlar Akatosh'un güzel evlatları. Uzun bir süredir, uzun soluklu bir yazı yazmıyordum. Hazır siteye sonu gelmeyen değişikliklerin birini daha yaptığımız için bana fırsat doğmuş oldu ve nereden nereye geldiğimizi ve nereye gideceğimizi anlatayım dedim. Bukalemun gibi sürekli görünüm değiştirmemizden bıktınız biliyorum, beni de yoruyor fakat teknolojinin gelişmesi ile biz de kendimizi geliştirip daha farklı şekillere bürünmek durumunda kalıyoruz ne yazık ki. 2013 yılında kurulduğumuzdan bu yana tam 6 sene geçmiş. Açıkçası sitenin bu günlere/seviyeye geleceğini hayal dahi etmemiştim. Ama siz üyelerimiz ve moderatörlerimiz sayesinde bir çok iş başarıp Elder Scrolls evreninin ülkemizde daha iyi anlaşılmasına vesile olduk. Ki bunların içinde en önemlileri bence Skyrim ve Oblivion'ı Türkçe'ye kazandırmamız. Arena'yı da Darkdeep'in kişisel çabaları sonucu Türkçe'ye çevrildi. Geriye Daggerfall ve serinin kült oyunu Morrowind kalıyor ki Morrowind'in bizden kurtulacağını sanmıyorum. Er yada geç onu da Türkçe'ye kazandıracağımıza inanıyorum. Son çıkan seri oyunu Skyrim'in üzerinden 8 sene geçti, altıncı oyun duyuruldu ama ne zaman çıkacağı belli değil. Bu süre aralığında ESO ve Legends çıktı, Blades de eli kulağında. Asıl heyecanın seri oyunlarında yaşandığını göz önünde bulundurursak, 8 senede yenisi gelmeyen bir seri için hiç de fena içeriğe sahip değiliz. Yine de ilk zamanlarımızdaki kadar aktif olmadığımız doğrudur. Fakat altıncı oyunun gelişiyle bu dutluk olan arazinin değerleneceğini umut ediyoruz. Bu süreçte altıncı oyun gelene kadar biz neler yapıyoruz, yapacağız asıl sormamız gereken bu. Gelelim forumumuzun evrilme aşamalarına.

2013-2017 arasında SMF, 2017-2018'de MYBB ve 2018'den bugüne kadar da Wordpress altyapısı kullandık. Çok sayıda tema değiştirdik. İşiniz mi yok, siteyi niye maymun ettiniz diye soracak olursanız buna cevabımızı yukarıda verdik. Teknolojinin gelişmesi, yeni sistemlerin gün yüzüne çıkmasıyla eskilerin yeni ihtiyaçları karşılayamaması. Peki Wordpress'ten sonra sırada ne var?

E yuh doymadınız mı?

Kendi kodladığımız forum-blog-viki sistemine geçeceğiz. Elbette ki tam zamanı belli değil. Temel özellikleri hazır olmakla beraber istediğimiz seviyeye ulaştığında bir daha hiç değiştirmemek üzere son durağımız olan kendi sistemimize geçeceğiz. Sistemi hazırlayan adminimiz @technobecet.

Peki hazır içerik sistemlerinin nesi var?

Dosyaların, kodların vs nerede olduğunu bileceğimiz için düzenleme kolaylığı olacak. İhtiyacımız olan özelliği ekleyip, gereksiz unsurları eklemeyeceğiz. Beğeni sistemi mi lazım, şak size beğeni sistemi. Başka bir şey mi lazım, hop o da hazır.

Görünüm değişecek mi?

Hayır. Forum özellikleri ve yapısı farklı olsa bile görüntü, şekil olarak şuan gördüğünüz foruma çok benzeyecek şekilde yapacağız. Tüm bunlar olurken amacımız siteyi yapı ve içerik olarak altıncı oyuna hazırlamak olacak. Vakit bulursak Morrowind'i de koleksiyona ekleyeceğiz. Bethesda'nın resmi sitesinin arayüzüne Türkçe dili eklendiğini göz önünde bulundurursak altıncı oyunu biz değil Bethesda bile Türkçe yapabilir 🙂

Yeni stile hoş geldik öyleyse

Evet final sürümümüzle karşınızdayız. Bu stilin ismine hafif karanklık yapısından dolayı rahmetli başkan Lorkhan'ın ismini vermeyi uygun gördük. Henüz bitmiş değil, bir iki ufak ayar daha çekmemiz gerekiyor. Ki onlar da sizin fark edeceğiniz şeyler değil. O yüzden şu çok saçma duruyor dediğiniz şeyleri biliyoruz ve güncelleyeceğiz.

Ohoho son yorumlar gelmiş...

Aynen öyle, eski sistemdeki en üstte bulunan son yorumları tekrar geri getirip sağ taraftaki fazlalıktan kurtulduk. Biraz daha genişledi ferahladı. Bir konuya yorum geldiğinde hop konuyu ve gelen son ileti oraya geliyor. Yani konuya ne kadar ileti gelirse gelsin aynı konu spamlanmayacak. Böylece kalabalık etmeyecek. Tüm bunlar olurken biz de profil alanlarını biraz daha genişleteceğiz. Şuan için konu içi görünümde sadece avatarınız var. Buna yine eski sistemdeki sosyal ağlarınız, toplam ileti sayısı ve üyelik tarihinizi de ekleyeceğiz.

Stil seçemiyor muyuz artık?

Ne yazık ki hayır. Aurbis stilinde beyaz-altın rengin yanı sıra bir de koyu lacivertli stilimiz vardı (Evergloam). İkisini de emekli ettik. Şuan için tek stille devam edeceğiz. Nam-ı diğer gece modu eklemeyi düşünmüyoruz. Çünkü Lorkhan'ı yaparken gündüz ve gece göz yormayacak, kör etmeyecek renkler kullanmaya özen gösterdik. İkinci bir stil eklemek çok fazla zaman alıyor ve zahmetli bir iş. En azından şimdilik böyle bir planımız yok.

Cep telefonlarına selam olsun

Mobilde göz kanatan eski stilimizi biraz daha düzeltip insancıl seviyeye getirdik. Yine o kısımda minik dokunuşlarımız devam ediyor.

İstiklal Marşı ve kapanış

Şimdilik bizden bu kadar. Geri dönüşlerinizi bekliyoruz. İyi forumlar.

Bu konu 4 sene önce mertusta tarafından düzenlendi.
Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 27 Şubat 2019 15:22
aranumaril, Prospektüs, Blue ve 3 kişi beğendi
(@falta)
Üye

hayırlı olsun çok iyi olmuş ve çok hızlı açılıyor sonunda rahat bir nefes alacaz 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Şubat 2019 17:22
(@kael)
Üye

Elinize sağlık, bir öncekinden dolayı mı bilmiyorum ama bu tasarım şu zamana kadar ki en güzel en rahat en hızlı tasarım olmuş. Emeğinize sağlık

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Şubat 2019 21:01
(@shyah)
Üye

İşte bu olmuş, elinize emeğinize sağlık. Ne tema göz yoruyor ne aradığımı bulamama gibi bir sorun yaşıyorum ne de sitede yavaşlık var. ? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Şubat 2019 21:34
(@newoooo)
Üye

Bu seferki tema görünüş olarak daha hoş olmuş. Sade ve temiz ancak hâlâ bildirimler kısmını gözüm aramadı değil. 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Şubat 2019 22:13
Blue beğendi
(@torchrable)
Üye

uzun bir süreden sonra tekrar girdim foruma afalladım bir an aman tanrım mobil sürüm gelmiş oha 

CevapAlıntı
Gönderildi : 1 Mart 2019 00:43
(@enigmaticmage)
Üye

Ellerinize sağlık.

CevapAlıntı
Gönderildi : 6 Mart 2019 21:14
(@penetrator-god)
Üye

Çok bir anlamı yok ama Lorkhan 2.1 bence berbat bir tema seçimi. Hiç beğenemedim. Teknik açıdan elbette eski yıllara göre çok daha iyi ama görsellik felaket.

Bu ileti 2 sene önce tarafından Penetrator God tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 30 Mayıs 2021 19:46