Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

Uchiha

 
(@kimimaro)
Üye

Başlıktan anlaşılacağı gibi Uchiha rolü yapabileceğiniz bir karakter oluşumunu öğreteceğim, üstelik modsuz.
Bu benim ilk rehberim olacak, hatalı veya deneyimsiz olabilirim, ancak rehberi tamamen Türkçe yapmak istedim.
Rehberde çevirisini yapmadığım tek şey "Uchiha" adı oldu, çünkü bu özel bir hanedanlığın adı "ateş yelpaze" anlamına geliyor, ateşi kullanan bir klan olduklarına referans veriyor.

Ayrıca rehber Naruto serisi hakkında "spoiler" içerebilir, dikkatli olun.

Irk
Bildiğimiz gibi Uchiha kanı özeldir, diğer kanlardan farklı olarak soylularına "Cennetin Gözü" adlı kalıtımsal özelliği sunar ve bu nesilden nesle geçer, dolayısıyla oyunda da özel büyülü güçleri olan bir ırk seçmenizi öneriyorum, ancak Uchiha soyluları insan olduğundan dolayı "Breton" ırkını seçmeniz daha mantıklı olacaktır, her ne kadar yarı elf olsalar da insan ırklarından sayılıyorlar, ayrıca Uchiha hanedanlığında çoğu karakter çağrı sanatı kullanıyor.

İsim
Herhangi bir Uchiha adını koyabilirsiniz, ya da kendiniz bir Uchiha yaratabilirsiniz, ancak role uygun olması için Japonca isim olmasını tercih ederim, en çok önerdiğim isimler, klasik Japon isimleridir, örneğin "Hikaru" parlak çocuk demek, "Atsushi" merhametli savaşçı demek, bu gibi anlamını bildiğiniz isimleri koyarak karakterinizin kişiliğine de referans verebilirsiniz, örneğin Sasuke gerçek hayatta, geçmişte çok ünlü ve yetenekli bir ninjadır, Anime'de Sasuke adı esinlenmiş iki karakter vardır ve ikisi de çok ünlü ninjalar olup, kendi hanedanlığının başı olmuşlardır ve bunlardan birisi Sarutobi (saru Çince maymun demek, tobi ise Japonca zıplamak, atlamak gibi anlamlara geliyor ve çevirince zıplayan maymun oluyor), diğeri Uchiha (uchi Japonca yelpze, ha ise ateş) hanedanlığı soyundan gelmektedir.

Rol
Klasik bir Uchiha gibi güç aşığı ve nefretin lanetine kapılmış kibirli birisi olmalısınız, ya da bu nefrete hiç kapılmayan ancak kötülük düşmanı suikastçı bir karakter yapabilirsiniz, belki de nefrete kapılıp sonradan lanetinizi kırabilirsiniz, genelde Uchiha hanedanlığı Konohagakure'nin vatandaşları gibi ateşe tapınır, ateşe ibadet ederler, ancak Itachi gibi bir karakter yapmak isterseniz Mara tapınağına hizmet etmenizi önerebilirim, ya da Sasuke gibi bir şey için Daedra'ya hizmet etmek isteyebilirsiniz, size kalmış. Genelde Uchiha aile fertleri talimi ve katletmeyi sever, güçlenmek için.
Öyle kurnaz olmalısınız ki, Daedra'yı bile kandırabileceksiniz çünkü Uchiha ihanet etmeyi sever, kibirli ve gururludur, hatta kendi yoldaşlarınızı bile katledin, Uchiha soyluları katlettikçe güçlenirler.
Daha sonra savaşın iki tarafından birine katılın, ancak savaşırken çaktırmadan kendi adamlarınızı öldürün, illüzyon işinize yarayabilir, ardından savaşı kazanan tarafın şehirlerinde katliam yapabilirsiniz ve vampir olmanızı öneririm, sonuçta Uchiha kanı çok özeldir.

Yetenekler

Kişiselleştirme

Uchiha hanedanlığında en önemli ve en yaygın yetenek ateş elementidir.

Ancak ateş elementi dışında illüzyon, taijutsu (Japon dövüş sanatlarının bir yan dalıdır, çıplak elle dövüşme sanatıdır), kenjutsu (Japon kılıç savaş stilidir), shurikenjutsu (Japon şuriken ve kunai savaş stilidir), okçuluk, suikastçılık gibi saydıkça artan bölümlerin yan eğitimlerini alırlar, hatta tessenjutsu (Japon yelpaze savaş stili) kullanıcıları bile vardır. 

Örnek olarak Shisui ve Itachi klonlama, çağırma, illüzyon, kılıç, suikastçılık gibi çoğu dalda uzmanlaşmış aile fertleridir, hatta Shisui en yüksek seviyeli illüzyon tekniklerini kullanabilir.

İmha

Klasik bir Uchiha olarak, yapılması gereken ilk şey ateş sanatı üzerinde eğitim almaktır, çünkü aile genelde ateş yayılımını kullanarak savaşırlar, ancak onun dışında farklı hünerleri de vardır.

Yine de ateş yayılımı onlar için en gerekli dövüş sanatıdır, çünkü kanlarındaki doğa dönüşümü ateştir, hatta "harikulade ateş topu" tekniğini kullanamayan üyeler aile tarafından dışlanır ve onları kendi soyuna layık görmezler. Bu sebepten ötürü ateş, bizim için en önemli yetenek olacaktır, ateşi istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz, ayrıca Shisui, Itachi, Izuna gibi karakterler genelde bıçaklarına ve kılıçlarına ateş enerjilerini ulaştırarak silahlarını yakarlar, böylelikle silahlarını hem uzaktan kontrol edebilirler (çünkü üzerine kendi çakralarını veriyorlar), hem de silahları yandığı için daha güçlü hale gelir.

Ateş haricindeki elementleri pek tavsiye etmem, ancak Uchiha hanedanlığında ateşten sonra genelde şimşek elementi kullanılır, daha çok Sasuke, Sarada tarafından kullanıldığını gördük, yani ikincil olarak şimşek alabilirsiniz.

Ancak buzu pek önermiyorum, çünkü buz Anime'de farklı bir kan kalıtım sınırıdır ve bu Uchiha kanında yoktur, hatta "Ruh Göçü Gözü" kullanan Sasuke bile buz elementini kullanmakta zorlanmıştır, üstelik Itachi su ve rüzgar elementini kullanmasına rağmen ikisini birleştirip buz elementini kullanamamıştır, dolayısıyla ayaz büyülerini önermem.

İllüzyon

Olmasa da olur, ancak ilk seviye illüzyon tekniklerini bilmeniz gerektiriyor, en azından "öfke" illüzyonunu öğrenin.

Uchiha hanedanlığı gözleriyle devasa öcüleri, insanları ve hayvanları istediği gibi kontrol ederler, hatta kaderi bile değiştirebilirler ancak gözlerinin kullanımı sınırlıdır, yine de gözlerini kullanmadan da illüzyon eğitimi alırlarsa sağlıklarına zarar vermeden illüzyon yapabilirler ve bir Uchiha olarak, yıkım kadar yanılsama sanatı da işimize yarar.

Dikkatli olun, illüzyon yaparken gözleriniz körleşebilir, dolayısıyla sürekli illüzyon yapmamalısınız, yani bunun için de "çırak seviye yanılsama, kalfa seviye yanılsama" gibi dallara puan vermemenizi öneriyorum, böylelikle role daha uygun olur, ancak eşyalarınıza yanılsama büyülerinin harcadığı efsunu azaltacak rünler koyabilirsiniz.

Çağrı

Olmasa da olur, ancak tamamen size kalmış durumda.

Uchiha soylularından pek çok kişi çağrı sanatını kullanır, örneğin Sasuke, Shisui, Itachi, Obito, Madara gibi saydıkça artar.

Çağrı en önemli yeteneğimiz olmamalıdır, ayrıca ölüleri çağırmak role aykırı bir tutum olur.

Yine de şifacı bir Uchiha yapmayı deneyebilirsiniz, Obito'nun Kabuto'dan ölü diriltmeyi öğrendiğini pek çoğumuz biliyoruzdur, hatta Madara öldükten sonra gözlerini kullanarak kendini diriltmişti.

Sonuçta "ahlaksız dünya reenkarnasyonu" tekniği de çağrı sanatına dayanır.

Değişim

Olmasa da olur, sonuçta oyundaki en kıt ve kısıtlı büyü dalı bence budur, bütün yetenekleri aynı.

Ancak felç etmek işinize yarayabilir, çünkü Uchiha hanedanlığında en yaygın yanılsama tekniği felç etme sanatıdır, ayrıca "Ruh Göçü Gözü" size psişik yetenekler sunar, dolayısıyla "Telekinezi" büyüsü rolünüz için işe yarayabilir ancak pek tavsiye etmem, boş yere çakranızı harcayıp yapacağınız rolü kursağınızda bırakır.

Büyüleme

Büyüleme, aslında aile fertlerinin kullandığı tekniklere referans olarak önerdiğim bir dal, çünkü Uchiha ailesi genelde kılıcına, yelpazesine, bıçaklarına, oklarına, şurikenlerine ateş enerjilerini enjekte ederek savaşır, bazı durumlarda diğer elementlere sahip olanlar onları da enjekte eder, örnek olarak Sasuke, şimşek çakrasını kullanır.

Tek-elli

Bildiğimiz gibi hanedanlıkta genelde bıçakla veya kılıçla dövüşülür, en çok önerdiğim dallardan birisi budur, özellikle bıçak sıkça kullanılır, ancak hafif kılıçları almanızı tercih ediyorum çünkü Uchiha aile fertleri çok gururludur ve güçlü zırhlar, silahlar kullanmadan da savaşları kazanabileceklerini düşünürler (ki kazanabiliyorlar).

Okçuluk

Genelde kılıç ve bıçak kadar yaygın olmasa da, okçuluk da tercih edilebilir bir Uchiha savaş stilidir, hatta Sasuke tarafından sıkça kullanılıp, en güçlü yeteneğinin adı da "Indora no Ya" yani "Indra'nın Oku"dur.

Ayrıca Itachi tarafından da kullanılmaktadır, Mikoto'nun da eğitiminin olduğunu varsayabiliriz, ayrıca şuriken (Japon savaş yıldızları, hala ninjalar tarafından kullanılmaktadır) kullanımında yeteneklidir.

Sinsilik

Uchiha hanedanlığında çoğu kişi suikastçıdır, hatta Uchiha'nın yaşayan son üyelerinin hepsi Akatsuki'ye (Japonca aka kırmızı, tsuki ay demektir, akatsuki ise şafak anlamına gelir) katılmıştır, ayrıca Madara ve Izuna daha çok güçlenmek için klanlarının varisi olsalar bile kendi soydaşlarına suikast düzenlemişlerdir, daha sonra Fugaku'nun lider olduğu dönemde Konoha'ya darbe girişiminde bulunmuş olsalar da, Itachi ve Obito, Sasuke hariç her Uchiha'yı darbeyi engellemek için (Obito sadece Itachi'nin güvenini kazanmak için) suikast yöntemleriyle katletmişlerdir ve Sasuke kendini "intikamcı" olarak adlandırıp bir çok kişiye suikast düzenlemiştir, yılan adam (adını küfür olarak algıladı galiba, o yüzden adını yazamadım çünkü hata olarak geçti) ve Anbuların başı (onun adını da küfür olarak algıladı galiba, hata saydı)'ya bile.

Genelde Uchiha hanedanlığı "nefretin lanetine" kapıldığı için suikastçı büyücü olarak oynamanızı tavsiye ediyorum.

Nutuk

 Uchiha genelde konuşmada çok iyidir ve illüzyon yetenekleri bu dala oldukça uygun, dolayısıyla bu da önerdiğim son yetenek dalıdır, üstelik Uchiha'nın çok ünlü dükkanları vardır ve ticarette iyidirler.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 8 Kasım 2018 06:51