Mod Manager Programları Hakkında!  

 
(@darkpaladin)
Üye

Öncelikle herkese selamlar;

Daha önceleri doğru dürüst bir bilgisayarım olmadığından Skyrim' e mod yüklemeyi çok da tercih etmiyordum. Ancak yüklediğimde klasik en bilinen programları (NMM, TESV: Edit, Loot vb.) kullanıyordum. bir nevi bildiğim ve kendimi güvende hissettiğim alandı. Ancak şimdi yeni ve sistemi (hele şükür) iyi olan bir bilgisayar aldım ve mod işine adam akıllı girişeyim istiyorum ve bu durumda bu programlardan NMM' yi kurmaya kalktığımda ''Vortex programının çıkmış olması etkileyebilir'' donma, modu kurmama, görmeme ve pc' yi aşırı derecede kastırma gibi sorunlarla karşılaştım. Ben de ''Vortex programını kullanayım hem öğrenmiş olurum'' düşüncesiyle indirdim buprogramı ancak hiçbir şey anlamadım. Benim için bir klasik olan XPMSE -Skeleton maximim extended- modunu kurmaya çalışırken gelen ek yükleme sorularını yanıtladım ancak sonrasında modun yanındaki üçlü bilgisayar bağlantı simgesi turuncu oldu ve yanında kırmızı bir şimşek simgesi belirdi. Bunlara tıklayıp sorunu çözmeye çalıştım ancak ne yaptıysa o hata uyarısı olarak tahmin ettiğim uyarıyı kapatamadım.

Şimdilerde NMM gibi kendimi güvende hissedeceğim arayüzü ve kullanımı NMM gibi basit ve anlaşılır olan bir mod manager programı arıyorum. Bunun için o programın nasıl çalıştığını öğrenebileceğim bir kaynakla birlikte önerisi olan ya da benim gibi aynı (ya da benzer) sorunları yaşayan birileri varsa bu konu altında destek, görüş ve tecrübelerini yazması çok iyi olur. ?? 

Alıntı
Gönderildi : 4 Aralık 2018 00:28
(@reborn)
Üye

Yanlış anlama ama NMM çöp bi program. Yapımcıları bile önermiyo onu artık ki vortexi yapma sebepleri de o. Tavsiyem Mod Organizer 2 olur. MO2 ye geç rahat et. Loot, sse edit gibi programları yine kullanacaksın ama bu sefer her şeyi mod organizer 2 üzerinden yapacaksın oyuna girmede dahil. 

Mod Organizer 2'nin NMM'ye göre avantajlarını sayayım;

1. si Mod Organizer 2 her modu ayrı klasöre kuruyor yani NMM gibi data klasörünü çöp etmiyor. Böylece bir sıkıntı yaşadığında oyunu kaldırman gerekmiyor. Çünkü oyun temiz kalıyor.

2.si NMM nin yarım saat 45 dakikada kurduğu Ks Hairdos gibi modları 1 bilemedin 2 dakikada kuruyor.

3.sü kurulan mod sayısı arttıkça NMM de açılma süresi artarken yani NMM daha geç açılırken hatta bazen donarken Mod Organizer 2 mod kurmadan önce hangi sürede açılıyorsa 100 150 mod kurduktan sonra bile hemen hemen aynı sürede açılıyor.

4.sü load orderı elle düzenleme MO2'de çok daha basit. Şunu demek istiyorum loot ile sıraladınız pluginleri ama mod yapımcısının önerdiği gibi değil load order ve sizin o modu uygun yere taşımanız gerekiyor. Oplugini tutup sürüklemeniz yeterli. 

Bu kadar yeterli sanırım. Kullanımı zor falan da değil hatta çok basit. Neti biraz kurcala çok rahat halledersin. Hatta duruyosa bu forumda bile konusu vardı. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Aralık 2018 02:27
(@darkpaladin)
Üye

Cevabın için teşekkür ederim. Evet çöp olduğunu biliyordum ancak çok fazla modla işim olmadığı için pek de sorun etmiyordum. Ayrıca oyuna ayrı bir program üzerinden girmek bilgisayara daha fazla yük bindirmez mi? Hem saydığın avantajlara bakarsak gerçekten denenebilir. Peki en güvenli diyebileceğim Program var mıdır? Özellikle fikir almak istiyorum.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Aralık 2018 19:08
(@reborn)
Üye

Hiçbir yük bindirmiyor. Oyun bende orjinal olarak var. Mo2den bile girsem kapalıysa önce steamı açıyo ondan sonra skyrim açılıyo. Zaten mo2 ye eklediğin skyrimse.exe steamapps/common/skyrim se deki exe. Kısayolu masaüstüne değilde mo2 ye atıyomuşsun gibi düşün. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Aralık 2018 19:16
(@muro1478)
Üye

Benim düşüncem vortex nmm'den daha çöp bir program olmuş sürekli hata veriyor mod organizer kullanıyorum bende artık.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14 Aralık 2018 00:30