Modların Oyun İçinde Yavaş Yüklenme Sorunu ve Çözümleri  

 
(@teyzen)
Üye

Merhaba arkadaşlar. 

Özellikle animasyon ve yeni scriptler ekleyen modların oyun içinde oldukça yavaş yüklenmesi sorunundan muzdariptim.Bu sorunlara bazı çözümler sunacağım.Yabancı kaynaklarda bunları bulmak zor olduğu için burada topluyorum.Bunlara örnek olarak;

-Realistic Needs modunda yemek yediğinizde ufak bir animasyon giriyor. Fakat yedikten hemen sonra değil 3 4 dakika sonra animasyonu görüyorsunuz. 

-TK Dodge modunda dodge tuşuna basıyorsunuz fakat anca savaş bitince takla atıyor.

Benim gibi aşırı modlu oynuyorsanız oldukça çileden çıkartabiliyor scriptler çalışsın diye bekliyorsunuz iki saat. Neyse ki bu sorunu şu an için çözmüş bulunuyorum ve sizlerle bunları paylaşmak istedim.Genel olarak bu sorun performansı iyi olmayan pclerde çıkıyor anladığım kadarı ile. Kendi bilgisayarım 6 senelik bir bilgisayar ve oyunlarda zorlanıyor. Bu zorlanmalar da oyun içindeki scriptlerin geç yüklenmesine sebep oluyor.

Şimdi çözümlere geçelim.

1- https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/51038

Bunun olduğunu varsayıyorum ama olmayanlar burdan yüklesinler. SKSE.ini dosyasını hazır halde yüklemiş bir arkadaşımız.

2-  https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/75795

Nexusla kolayca kurabilceğiniz bir plugin. Skse pluginlerini oyun içinde değil oyun yüklenmeden önce yüklenmesini sağlıyor. Ama farklı bir plugin ile çalışıyor.

3-  https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/72725

Bu da oyunda karşılaşılan genel hataları çözmek için bir plugin. CTDleri bir nebze olsun azaltıyor. Bu plugini Nexus'tan kurduktan sonra Data/SKSE/Plugins klasöründen CrashFixPlugin.ini dosyasını açıp ilk başta göreceğiniz UseOSAllocators=0 satırını 1 yapmak. İkinci pluginimiz de böyle çalışacaktır.

4-  http://skse.silverlock.org/beta/TESVAL-1.3.10.0-2011-12-22-skseplugin.7z

Asıl keramet burada. TESVAL SKSE'yi yapanların ürettiği bir plugin. Bu sorun için üretilmiş. Dosyaları Skyrim'in olduğu klasöre atıyorsunuz. Not: Oyunu açarken TESVAL.dll uygun değil gibi bir hata görebilirsiniz. Umursamayın oyun açılıyor tamam dediğinizde.Bir sorunla karşılaşmadım.

5- Skyrim.ini

Final aşaması. Belgeler/My Games/ Skyrim klasöründeki Skyrim.ini dosyasında Papyrus satırını bulup altındakileri bu satırların tamamıyla değiştiriyorsunuz.

[Papyrus]
fPostLoadUpdateTimeMS=250.0
bEnableLogging=0
bEnableTrace=0
bLoadDebugInformation=0
fUpdateBudgetMS=800
fExtraTaskletBudgetMS=800
fPostLoadUpdateTimeMS=2000
iMinMemoryPageSize=256
iMaxMemoryPageSize=512
iMaxAllocatedMemoryBytes=2457600

 

Ve bu kadar. SKSE pluginlerinizin daha hızlı yüklendiğini göreceksiniz. Arada bir kaç gecikme olsada genel olarak çok hızlı yüklendiğini gözlemledim.

Alıntı
Gönderildi : 1 Şubat 2019 16:18
Eisenheim beğendi