Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

[Sabit] Skyrim - Grafik/Atmosfer Geliştirme ve Performans ayarları (AMD-Nvidia)

Sayfa 1 / 2
 
(@hircine)
Üye

Merhaba

Foruma yeni üye oldum ve Türklere ait bir site olduğunu yeni öğrendim malesef. Böyle bir sitenin olması gerçekten güzel.

Ben Hircine, 11/11/11'den beri Skyrim oynuyorum. Uzun zamandır biriktirdiğim gameplay ve modlama tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim.

Nispeten düşük özellikli bir PC kullanıyorum:

CPU : AMD Fx-4100 / OC->3.7 GHz
RAM : 4 GB DDR3 1k MHz
GPU : HD 7800 2GB

----------------------------------------

Böyle bir PC'ye sahip olunca, gerek scriptli modlama, gerek texture ve modelleme ve tabi bir de ışıklandırma-lighting modları üzerine fazla ayarlama yapmam gerekiyordu. Ancak bu rehber yüksek özellikli bilgisayarlar için de gayet faydalıdır. Gereken yerlerde, yapılan ayarın hangi özellikli bilgisayarlar için olduğunu belirteceğim.

----------------------------------------

1. Optimizasyon/Temizlik (Skyrim kurulumunu baştan yapmanıza gerek yoktur. Sadece yeni oyuna/save başlamanız gerekir. )

İlk olarak yapmamız gereken şey, Master dosyaları dediğimiz, Bethesda'nın fabrika çıkışı ana oyun ve DLC dosyalarını temizlemek olacak. Kısaca açıklamak gerekirse, oyuna eklenmeye karar vermiş ancak eklenmemiş, konsol/PC çakışması nedeniyle sorun teşkil edebilecek ve Master dosyalarında aynı komut/kod/script yer alan çeşitli çöpleri temizlememiz gerekiyor. Araştırdığımda sitede zaten bulunduğunu gördüm o yüzden sadece yönlendirme yapıyorum.

Gerekli programlar : TESVEDIT
Temizlenecek Masterlar : Update.esm, Dawnguard.esm, Dragonborn.esm, Hearthfire.esm.
Önemli husus : Skyrim.esm, asla ama asla temizlenmemelidir.
Avantajları : Script bazlı modların mid-late game'de ( 15MB'dan büyük save game dosyası ) CTD (Crash to Desktop - Oyundan Atma ) gibi sorunlara yol açmasını engellemek ve stabilite bozulmadan daha fazla mod kurulumu sağlayabilmek.

Not: Bu temizlik işlemi, SKSE bağlantılı modlama yapmayacaklar için gerekli değildir.

----------------------------------------

2. Basit Gölge ve Performans Ayarları

UYARI: Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız ve yine de denemek istiyorum diyorsanız,
Belgelerim/Skyrim/ klasöründe bulunan Skyrimprefs.ini ve Skyrim.ini dosyalarını kopyalayıp bir yerde yedeğini tutunuz. Olabilecek bütün aksilikler sizin hatanız veya yanlış ayar değişimi ile alakalı olacaktır.

Bu kısımda, Vanilla Skyrim'in ( manuel ayar yapılmamış ve modsuz ) iğrenç gölgelerinden kurtulacağız  ve Distant Object Detay'a gireceğiz.

Bunu, ENB kullanan arkadaşlar eğer ENB'yi neden, nasıl kurduğunu biliyorlarsa ve ayarlar zaten olması gerektiği gibiyse geçebilirler.

Gerekli programlar : Notepad ++ ( Zorunlu değil, isteyen normal Notepad de kullanabilir.)
Değiştirilecek değerler :

* Sağlam gaming PCler için gölge ve LOD ayarları: ( ayarların ne işe yaradığını sadece burada yazacağım. )

- Belgelerim/Skyrim/Skyrimprefs.ini'yi açın. Değerleri Ctrl+F ile bulun ve değiştirin.

Shadow


Display başlığı altına

[Display]
bTreesReceiveShadows=1
bDrawLandShadows=1
bShadowsOnGrass=1

iBlurDeferredShadowMask=4 ( Performans düşüşü : 0 )
( 1--5 arası değerlerini deneyip, size uygun olanı seçin. )
* Gölgelerin kenarlarına bir nevi antialiasing uygular. Yüksek değer = yumuşak gölgeler. (Max=32)

fInteriorShadowDistance=3000.0000
* İç mekanlardaki gölge mesafesi, Hiçbir şekilde gölge kalitesine etki etmez. USKP kullanılmalıdır.

fShadowDistance=3200.0000 (2500 max gölge kalitesi sağlar.)
* Dış mekanlardaki gölge mesafesi.
Ufak bir bilgi : Skyrim'in oyun motoru ve gölge mekaniği patates olduğu için, görülebilecek max mesafe gölge değeri düşürüldüğü takdirde, genel gölge kalitesi artar. Gölge çözünürlüğü, gölge kalitesini etkileyen ana unsur gibi gözükse de değildir. Ne kadar kısa mesafe yapılırsa, gölge kalitesi o kadar artar. ) [ 2500-4000 arası deneme yapabilir, size uygun olanı kullanabilirsiniz. ]

iShadowMapResolutionSecondary=4096
iShadowMapResolutionPrimary=4096
iShadowMapResolution=4096
* Genel gölge kalitesi/çözünürlüğü. ( Bu değer, fShadowDistance= 4000'den yüksek çözünürlükten, 4000'den alt değerlerde faydalandığı kadar faydalanamaz. )

fShadowLODStartFade=400.0000 (Bu değer 1000'e kadar yükseltilebilir, uzun mesafe temsili objelerin gölge kalitesi ). Default : 200
iShadowMode=4
fShadowBiasScale=0.1500 (Karakterlerin etrafında parlama yaşanıyorsa 0.6 yapılabilir, bu sayede, eğimli arazideki gölge çubuklarından da kurtulmuş olursunuz.)
iShadowMaskQuarter=3
iShadowFilter=3 (gölge filtreleme kalitesi. 1- en düşük, 4 - en yüksek) Performans düşüşü minimaldir.

LOD

[Display]
fTreesMidLODSwitchDist=10000000.0000
fMeshLODFadePercentDefault=1.2000
fMeshLODFadeBoundDefault=256.0000
fMeshLODLevel2FadeTreeDistance=10000.0000 (1000.000 zorlanabilir, uGridstoLoad değeri değiştirilmediyse gerek yoktur.)
fMeshLODLevel1FadeTreeDistance=10000.0000
fMeshLODLevel2FadeDist=8000.0000
fMeshLODLevel1FadeDist=9216.0000

[TerrainManager]
fTreeLoadDistance=75.000 (140k zorlanabilir, çok da güzel olur, performans %5-10 düşer)
fBlockMaximumDistance=150000.0000
fBlockLevel1Distance=75000.0000 (Max 120k zorlanabilir ancak budeğerler stabilite ve performans verir.)
fBlockLevel0Distance=45000.0000
fSplitDistanceMult=1.1000 (1.5 Ultra ayarına denk gelir, gerek yoktur.)

[Grass] (Bitki örtüsü)
GrassStartFadeDistance=10.000 (14k max değerdir, gerisi boşa performans kaybıdır.)
fGrassMaxStartFadeDistance=10.000
fGrassMinStartFadeDistance=0.0000

Buraya kadar olan bütün değerler Skyrimprefs.ini dosyasında bulunacaktır.

Not: Eğer Skyrim Flora Overhaul gibi ağır modlar kullanmak istemiyorsanız, ucuz bir yöntem ile bitkilerinizi daha atmosferik yapabilirsiniz. Bunun için Skyrim.ini'de iMinGrassSize=40 değerini 20-80 arası değiştirebilirsiniz. Ne kadar düşük değer = O kadar güzel ve büyük bitkiler.

Not:
Skyrim.ini'de;

[General]
uExterior Cell Buffer=36 -> NE olursa olsun, bu değer değiştirilmemeli, değiştirildiyse, 36'ya geri getirilmelidir.
fFlickeringLightDistance=8192 -> Zorunlu. [İsteyen şansını 4096 ile de deneyebilir. Bu, yaklaştığınızda ortaya çıkan uzaklaştığınızda kaybolan ışık sorunlarını çözecektir.]

-değelerini kullanmalısınız.

---------------------------------

Küçük bir tüyo; Güç yönetimi, masaüstü bilgisayarlarda çok yanlış anlaşılan bir konudur. Genelde herkes yüksek performans kullanır ancak, GPU ve CPU yüklenme oranları bakılması gereken asıl unsurlardır. CPU'ya yüklenip %50'de rölantide çalışan bir GPU ile oyun oynamanın, Balanced/Dengeli güç profilinden farkı yoktur. CPU ve GPU saatlerinizi gözlemleyebileceğiniz birçok programı google'dan arayarak bulabilirsiniz. Skyrim Performance Monitor de aynı işlevi görür ve Skyrim'in ne kadar VRAM, CPU ve RAM kullandığını görüntülemeye yarar.

---------------------------------

3. Bariz ayarlar

iPresentInterval=0 Bu değer V-Sync demektir. FPS'nizi sabitler. Bethesda'nın oyun motoru patatestir, çok ekmek yer, karşılığını vermez. Hem Skyrimprefsini hem de Skyrim.ini'de [Display] başlığı altına eklenmeli, olan 1, 0 ile değiştirmelidir. (%15-40 FPS artışı, %40-80 genel performans artışı) Bunu değiştirmemizin nedeni, V-Sync'i RadeonPro veya benzeri programlarla sağlayacak olmamız. Skyrim, V-Sync kapalıyken saçmalar, dünya zamanı kayar, Belethor dükkanını akşam 11 'de açar. Physics bozulur, Havada uçan mamutlar görülür, üstüne bastığınız rasgele itemlar canınızı götürür, eğer güzel denk gelirse, öldürür.) RadeonPro'yu internet sitesinden indirin. (Nvidia kullanıcıları zaten driver ile gelen programı kullanabilir.

RadeonPro'da Profiles kısmına hemen üstteki tuştan, yeni profil oluşturup, Skyrim klasöründeki TESV.exe'yi seçin. Yan tarafta çıkan menülerde, Visual'ın altında, Anti-Aliasing işaretleyin ve Enhance application settings yapın. 4x - en güzel noktadır. Daha fazla AA'ya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, FXAA kullanabilirsiniz, SMAA kullanabilirsiniz. RadeonPro'nun FXAA'i Skyrim'inkinin aksine, bombadır. FXAA açacaklar yüksek kalite ayarını kullansınlar. FXAA : Performans düşüşü minimaldir. AA : Performans düşüşü orta derecedir.

Not: Skyrimprefs.ini'de iMultiSample=0 yapın. (Skyrim'in AA'sına ihtiyacınız yok.) ( AMD kullanıcıları, Skyrim'in in-game AA'ini saf dışı bırakamıyorlar. ) Not: gerek yoktur, SMAA işinizi gereğinden fazla görür, MSAA'dana daha iyi sonuç alınır. SSAA zorlanabiliyorsa kullanılabilir, onun dışında SMAA > ALL.
Not: SKyrimprefs.ini'de iMaxAnisotropy=0 yapın. Skyrim'in Filtrelemesine ihtiyacınız yok.

------------------------------
Sadece Low-end PCler için;

Not: FXAA : Antialiasing efektidir, antialiasing değildir 8x AA ile aynı kalitede görüntü alınır, dezavantajı AA'nın aksine texturelar az da olsa bulanıklaşır. (performans sorunu çekenlere şiddetle tavsiye ederim) Ancak Skyrim'in antialiasing imkanı FXAA'yi seçenek haline getirir. Çünkü AA fazla performans ister.
------------------------------
2 alt tabloda SMAA göreceksiniz, eğer ekran kartınız sağlamsa, açın, yüksek kaliteye getirin.

6. tabloda yine Visualdyız unutmayın, Anti-Aliasing Mode var. Bu 1-2-3 seçeneklidir. 2 ortalamadır. Performans dostudur. İyidir. 3 bombadır,  2 kullanılacak.

Son olarak 7. tabloda Anisotropic Filtering vardır. Bu Texture kaltiesi ve uzak mesafe görüntü detayıdır. Performans etkisi sıfıra yakındır. Texture packlerinizin karşılığını almanızı sağlar. İşaretleyin ve Application controled yerine alttaki seçeneklerden 16x'i işaretleyin. Performans etkisi 2x ile aynıdır. Düşürmeye gerek yoktur.

Şimdi de Advanced sekmesine gelin.
Herşeyi işaretleyin, Sadece Flip Queue Size işaretlenmeyecek. (EN sondaki.)

Tweaks sekmesine gelin.

Vsync control - Always on
Triple buffering işaretleyin.
Dynamic Framerate Control işaretleyin. Ekranınız 120 hz ve üstü değilse, Keep up to : 59 FPS olarak değeri kutucuğa girin.

Bu program sayesinde, Skyrim'in size sunduğu 2 en önemli özelliği saf dışı bırakıp, ekran kartınızın teknolojisini kullanacaksınız. Bu size, daha kaliteli görüntü çözünürlüğü, daha kaliteli Antialiasing ve ortalama 5-25 FPS kazanç sağlayacaktır.

-------------------------------

4. Bedava Performans ve Script yönetimi (Oyundan atmalara çözümdür.)

Tekrarlamak isterim ki, bu yaptığınız ayarların ne olduklarını bilmiyorsanız, ben burayı güncelleyene kadar bu kısmı pas geçin. Kısaca açıklamak gerekirse, Skyrim, sadece tek çekirdeği kullanarak fazla yüklenme yapar, sciptler yoğunlaşmaya başladığında, özellikle yüksek level save dosyalarında çökmeler yaşanır. Bu ayarlar ile, Skyrim'in bilgisayarınızı tanımasını ve normalde kullanması gerektiği kadar kullanmasını sağlayacağız.

Skyrim.ini dosyasını açın. Değişikleri yapın/olmayanları ekleyin.

[BackgroundLoad]
bBackgroundLoadLipFiles=1
bLoadBackgroundFaceGen=1
bUseMultiThreadedFaceGen=1
bBackgroundCellLoads=1
bLoadHelmetsInBackground=1
bUseMultiThreadedTrees=1
bUseBackgroundFileLoader=1
[Animation]
bMultiThreadBoneUpdate=1
[HAVOK]
iNumThreads=__ ------------- İşlemciniz kaç çekirdek ise o sayıyı girin. Örn: Quad-core: 4.
[General]
bUseThreadedTempEffects=1
bUseThreadedParticleSystem=1
bMultiThreadMovement=1
bUseThreadedMorpher=1
[Decals]
bDecalMultithreaded=1

Skyrimprefs.ini dosyasını açın. Değişikleri yapın/olmayanları ekleyin.

[Navmesh]
bUseThreadedMeshes=1
[Trees]
bUseMultiThreadedTrees=1
bShadowMaskZPrePass=1
[BackgroundLoad]
bBackgroundLoadLipFiles=1
bLoadBackgroundFaceGen=1
bUseMultiThreadedFaceGen=1
bBackgroundCellLoads=1
bLoadHelmetsInBackground=1
bUseMultiThreadedTrees=1
[General]
bUseThreadedParticleSystem=1
bUseThreadedBlood=1
bUseThreadedMorpher=1
bUseThreadedTempEffects=1
bUseThreadedTextures=1
bUseThreadedMeshes=1
bUseThreadedLOD=1
bUseThreadedAI=1
bUseThreadedMorpher=1
[Decals]
bDecalMultithreaded=1

Bu değerler sayesinde artık Skyrim, işlemcinizin çekirdeklerini eş zamanlı kullanabilmeye başlayacaktır.

** Meraklılara
Eğer Ram kullanımı da optimize etmek istiyorsanız PM atın, açıklayayım. Yazmamamın nedeni, büyük ihtimalle en ufak bir yanlışlıkta, save dosyanız ve Skyrim setup'ınız bozulacaktır. Buna neden olmak istemem.

Tüyo: ne olduğunu bilmiyorsanız/kullanmıyorsanız Skyrim.ini 'de

[Papyrus]
fPostLoadUpdateTimeMS=500.0
bEnableLogging=0
bEnableTrace=0
bLoadDebugInformation=0

Bu değerler dursun. Değiştirilmişse, değiştirin. Script trafiğini azaltır, pro modder değilseniz veya mod yazarı, işinize yaramaz.

Bonus:

[MapMenu]
sMapCloudNIF=0 ( Haritadaki bulutları kapatır. Opsiyoneldir.)

---------------------------------

Gereksiz Windows servisleri

Startmenuye services/servisler yazın. Servisler/services.exe'yi açın. Burada Microsoft'un size sunduğu sözde kolaylıklardan bazılarını kapatacağız. [Internet cafe veya Network'e bağlı olarak çalışan bilgisayarlar için tavsiye edilmez.] Kısacası tek başınıza evinizde oyun oynuyorsanız bunları kapatabilirsiniz.]

Sağ tıklayın, Stop/Durdur deyin, tekrar sağ tıklayın, özelliklere gelin, devredışı bırakın/disable.

Computer Browser (Network'e bağlı çalışmıyorsanız, iptal edin.)
Desktop Window Manager Session Manager (Aero kullanmıyorsanız ki kullanmamalısınız, iptal edin.)
Diagnostic Policy Service
Distributed Link Tracking Client
IP Helper
Offline Files
Portable Device Enumerator Service
Print Spooler (Printer kafası)
Protected Storage
Remote Registry (Zaten güvenlik için bunu kapatmalısınız.)
Secondary Logon ( Bilgisayar tek kullanıcı tarafından kullanılıyorsa iptal edin. )
Security Center
Server (Network'e bağlı çalışmıyorsanız, iptal edin.)
Tablet PC Input Service
TCP/IP NetBIOS Helper (Network'e bağlı çalışmıyorsanız, iptal edin.)
Themes ( Temalar, Yüksek kontrast Siyah'ı tavsiye ederim. )
Windows Error Reporting Service
Windows Media Center Service Launcher
Windows Search (Windows search'i kullanmıyorsanız iptal edin, bu listede en fazla performans artışını bu verir.)
Windows Time (PC saatini internet kullanmadan manuel düzenleme sağlar.)

Benim PC ve genel olarak her şey ingilizce olduğu için şimdilik böylece yazacağım, eve döndüğümde TR 'ye çevireceğim.

---------------------------------

Spoiler kullanmak istemedim çünkü karmaşaya yol açıp yanlış işler yaptırabilir.

En yakın sürede Nvidia ve düşük özellikli bilgisayarlar için gerekli olan değerleri yazacağım ve gerekli ekran görüntülerini paylaşacağım.  Genel olarak ENB kullanan ve 30- FPS alan arkadaşların ENBlerini kaldırıp yerine, daha performans dostu ve o kadar da farkı olmayan mod kombolarını açıklamalı kurulumları ile anlatacağım. Şu an berbat bi laptoptayım, sıkıldım ve bunları paylaşmak istedim. Ortalama 5-25 FPS artışı garantidir. Ayrıca RadeonPro ayarları herkes için gereklidir, ne olduğunu bilmeyen veya bilip de kullanmayan varsa, basit olarak, daha kaliteli görüntüyü daha ucuza almak istiyorsanız kullanın.

NOT : ŞİMDİLİK SADECE PERFORMANS ARTIŞI İSTEYEN VE GÜVENLİ DEĞİŞİKLER YAPMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR 2 İNİ DOSYASININ DA YEDEKLERİNİ ALIP ;

[Papyrus] AYARLARI
4.Bedava Performans ve Script yönetimi
3. Bariz ayarlar (SADECE AMD) başlıkları altındaki değişikleri yapabilirler.

Düşük kaliteli ama "bakılmayacak kadar değil" gölge ayarları.

Skyrimprefs.ini'de

[TerrainManager]
fTreeLoadDistance=40000 Atmosferi bozmadan yüksek performans sınırı, daha alt değerler performansı yükseltir ancak uzak mesafe ağaçlar görünmez.

[Display] PERFORMANS ! gölge ayarları.
iBlurDeferredShadowMask=5
fInteriorShadowDistance=2000.0000
fShadowDistance=2500.0000
iShadowMapResolutionSecondary=1024
iShadowMapResolutionPrimary=1024
iShadowSplitCount=2
fShadowLODStartFade=200.0000
iShadowMode=3
iShadowMapResolution=1024
fShadowBiasScale=0.600 -> 0.6
iShadowMaskQuarter=4
iShadowFilter=4

----------------------------------

---------------

Pratik okçuluk ayarları

Geçenlerde bir arkadaşın isteği üzerine gündeme getirdim, burada da bulunsun.

Skyrim.ini'de;

[Combat]
fMagnetismStrafeHeadingMult=0.0
fMagnetismLookingMult=0.0  -> Bu ve yukarıdaki değer konsol oyuncuları için geliştirilmiş Auto-Aimdir. Gerçekçiliği bozar, Okçuluk aksine, zorlaşır. Değerleri "0" ile değiştirerek kapatabilirsiniz.
f1PArrowTiltUpAngle=0.9
f3PArrowTiltUpAngle=0.9 -> Bu ve yukarıdaki değer, okunuzun, crosshairden ne kadar yukarı veya aşağı gideceğini belirler. Diğer değer de düşerken çizeceği parabolun parametresidir. Kısacası okun gerçekçi ve tepe noktasını baz alarak simetrik gitmesini istiyorsanız aynı değerde yapmak zorundasınız. Bu işe baş koymuş insan güruhu 0.7 kullanır. Ben 0.9 veya 0.8 tavsiye ederim.

[Actor]
fVisibleNavmeshMoveDist=12288.0000 Okunuzun ulaşacağı maximum menzili kullanabilmenizi sağlar, orjinal ( buraya eklenmemiş ) hali, oklarınızın vurması gerektiği halde bile hedeflerin içinden geçmesine neden olur. Bu değer aynı zamanda oyunun interaktif denklemlerini, en uzaktaki aktör, item, yer şekillerine uyarlanmasını sağlar. Bu da gerçekçiliği pozitif olarak etkiler.

-----------------------------------------------------------

Yakın zamanda gerekli detayları, ilave ayarları ve detaylı mod organizasyonu için önemli püf noktalarını paylaşacağım.


Güncellendi [time]1427935469[/time]


-----------------------------------------------------------

Çok vaktim yok o yüzden şimdilik kısaca ENB kullanamayan veya performansından memnun olmayan arkadaşlar için mod önerilerinde bulunacağım. Gün içerisinde güncelleyeceğim. Sıra önemli olmadığı için şimdilik alttaki her türlü modu kullanabilirsiniz. Sadece ilk 4.

Not: ENB ile ilgili performans sorunlarınız varsa, "**Bariz Ayarlar** ve **Bedava Performans ve Script yönetimi**ne göz atmanızı tavsiye ederim"

NOT: Türkçe desteği hangisine var bilmiyorum ama, Unofficial SKyrim, Dawnguard, Dragonborn, Hearthfire ve Unofficial HD Texture DLC patchleri her kullanıcının yüklemek zorunda olduğu patchlerdir.

Performans/Grafik Kalitesi

1. Skyrim Project Optimization http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/32505/?
Nedir: İç mekanlarda, duvarların arkasında kalan hücrelerin yüklenmesini, önlerine görünmez bloklar koyarak engeller. FPS artışı çok fazladır o yüzden FPS sabitleyici kullanılması tavsiye edilir. Bence zorunludur. Kurulumu basittir, NMM ile bile kurabilirsiniz, Load order'da "LOOT" https://loot.github.io/ kullanıldığı sürece sıkıntı yaşanmaz. (BOSS da kullanabilirsiniz ancak LOOT yeni modlar için daha uyumlu ve günceldir.) [[ENB KULLANAN ARKADAŞLAR BUNU YÜKLEMESİNLER]]

Devamı aşağıda.----


Güncellendi [time]1427935527[/time]


ÖNEMLİ OLAN, DOĞRU DOSYALARLA OYNAMAKTIR. ASLA AMA ASLA SKYRIM'IN STEAM KLASORUNE GIRILMEYECEKTIR. BU INI/TXT DOSYALARI, BELGELERIM/SKYRIM KLASORUNDEDIR.


Güncellendi [time]1427935567[/time]


yazım hataları-

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 1 Nisan 2015 20:37
welldive beğendi
(@hircine)
Üye

@SoNHaKaN

Tanıtım
Skyrim'in grafik motoru ve oyunun yapısı gereği bulldozer yapılı haric hemen her türlü CPU bu çekirdek ayarlarından faydalanır.  Onun dışında Skyrim 1+1(sanal) çekirdek kullanır. Trafik arttığında, takılmalar, atlamalar ve nihayetinde çökmeler yaşanır.

Ugridstoload değerini değiştirmek ve stabil bir oyun elde etmek istiyorsanız, skyrim ini dosyaları ve memory allocation karakterini ezbere bilmeniz gerekir.

Ben bu bilgisayarda 7ugrids oynadım, fena değildi, ama sadece değeri değiştirmek yeterli değil. Gerekli ayarlamalar yapılmalı. Uzun ve karmaşık bir konu, tavsiye de etmem o yüzden açıklamasını yapmayı düşünmüyorum. Sadece kısa bir başlıkta geçeceğim, kullanıcı riski kabul ederse dener, görür.

Şu an 5 gridsde oynuyorum çünkü, 7 ve üstü, oyunun dengesini bozuyor. Questlerden tutun random eventlere, modların getirdiği scriptli yaratıklara, bütün denge alt üst oluyor. Çaresi yok mu var, uğraşmaya değer mi, hayır.


Güncellendi [time]1427983988[/time]


Yukarı taşındı.


Güncellendi [time]1427987355[/time]


2. Skyrim Performance Plus http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/6387/?
Nedir: Rift, Eastmarch ve Whiterund holddaki gereksiz performans kaybına yol açan, düşen sonbahar yaprakları, yağmur textureları, kar textureları ve optimize edilmemiş bir kaç texture dosyasını küçültür. Gözle görülebilir bir değişlik yaşanmaz. 5-15 FPS artışı sağlanır.

Not: Eğer Bitki örtüsü modları, Weather modları, Texture modları bu değişiklikten etkilenmez. Bu Skyrim'in, bu modlar tarafıdnan değiştirilmeyen özelliklerinden biridir.

3.Texture Optimizer http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/12801/?
Nedir: Sitede açıklaması olan birşeydir, araştırınız, indiriniz, kullanınız. Aşağıdaki nota bakınız.
Önemli Not: http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/36124/? -> Yeni ini dosyası kullanılmadığı takdirde, silinmemesi veya küçültülmemesi gereken yeni texture paketlerinin içindeki dosyalar silinebilir, sadece modellemelerin gözüktüğü, texturesuz itemlar/objeler ortaya çıkabilir.
Küçük bir not daha: Yüksek çözünürlüklü HD packler kullanıyorsanız (4k gibi), her zaman önce Force reburn işaretleyip yarısına düşürün. Daha sonra işlemi tekrarlayın. İsteğe göre 512'ye kadar düşebilirsiniz.

4. (OPSIYONEL) SSME http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/50305/?
Nedir: Skyrim, oyun açıldığında 256 MB'lık bir hafıza ayırır kendine ve bu hafıza nispeten kısa sürede dolduğu için doğal olarak 2. 256lık pakete ihtiyac duyar ve RAM'den rezervasyonunu yaptırır. İşte burda, oyununuz büyük ihtimalle çöker  :). Bu program, ilk ayrılan RAM miktarını 512'ye veya isteğe göre spesifik bir rakama ayırır, kodlama 1024 (-> bu bile çok fazla) 2048 4096 8192.. şeklinde devam etmelidir. 512 iyidir, değiştirilmemelidir. ( Ne yaptığını biliyorsan ayrı 😉 )

5. İklim ve Dış dünya ışıklandırması için kullanılması zorunlu modlar.
Nedeni: Vanilla Skyrim, olması gerekeni veremeyip, fazla performans kaybı yaratan ilginç ve etkinsiz bir grafik motoruna sahiptir. Çoğunuzun bildiği Climates of Tamriel gibi modlar, bu sistemi kendine göre değiştirip, yüksek kaliteli hücre değişiklikleri ile ayarlarlar. Kullanılma zorunluluğu şuradan gelir. PC'nizin ne olduğunun hiçbir önemi yok, "Skyrim oynayacağım ben." denildiği anda, daha dandik ışıklandırma ve renk filtreleri olmayan ama varmış gibi kasan bir oyuna başlıyorsunuz demektir. CoT en azından bu ışıklandırmaları göze hitap eden şekle çevirir, performans kaybı PC'ye göre değişir. (%0-10) FPS kaybı karşılığında, daha akıcı bir oyun elde edersiniz. [Akıcılık, FPS değildir.]

Seçenekler
Çok yoktur. Not: Artık CoT kullanmayı tavsiye etmiyorum. [ Özel ENB presetleri kullananlar hariç.]
1. Climates of Tamriel http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/17802/?
Performans : 3/5
Kalite: 4/5
İklim Mevzuları: 5/5
Avantajları:

Realistik bir moddur.
Soğuk iklimde olduğunuzu en güneşli günde bile renk filtreleri ile hissettirir.
Sadece CoT için düzenlenmiş ENBler EFSANE sonuç verir. ( FPS %25-50 düşer )

Dezavantajları:

Hafif performans düşüşü kaçınılmazdır.
Gece karanlığı iğrençtir. Ucuzdur. Karanlık yerleri karanlık yapmak için bütün görüntüyü karartır, ışıklar bir işe yaramaz, Torch faydadan çok zarar verir. Gerçekçi değildir.
Uyumluluk sorunu çoktur. Çok fazla patch gerektirir, çok fazla .esp gerektirir. Mod kirliliği yapar.
Bashed patch sevmez.

2. Pure Weathers
Performans : 4/5
Kalite: 4/5
İklim Mevzuları: 4/5

Avantajları:

CoT'in aksine tek .esp ile çalışır (AOS2 ve LoS hariç). Aynı işi görür. Bence ışıklandırmada daha başarılıdır.
Gece karanlığı inanılmazdır, doğru monitör ayarı ile ENB ile aynı kalite alınır. Gerçekçidir.
Pure Waters ile iyi anlaşır, aynı yazardan gelir, Su, mükemmel görünür.
Kurulumu çok kolaydır.

Dezavantajları:

CoT'in aksine, buna uygun çok fazla ENB preseti bulunmaz. PureVision ENB vardır, müthiştir, ancak Performans kaybı çok yüksektir.
Bu pek dez avanataj değildir ancak ; 2 seçeneği vardır, *Brighter Nights, *Legendary Edition.
Brighter Nights, vanilla skyrim'e benzer bir brightness ile geceleri editler, gerçekçi değildir, görüş uzun menzilli ve kolaydır. Çok karanlık sevmeyenler için idealdir.
Legendary Edition, Tercih ettiğimdir. Çok karanlıktır, gerçekçidir. Karanlık yağışa göre değişir, eğer galaxy/Masser veya Seccunda gökyüzünde bulutlar tarafından kapatılmışsa, uçurumdan aşağı bile düşülebilir. Denemeden Brighter Nights kurmayın derim. Enhanced Lights and FX ile çok iyi gider. Kapıdan çıktığınızda modun değiştiğini anlamazsınız.

3. Shadows

Performans: Beta - 1ila4/5 üzerinden.
Kalite: 5/5
İklim mevzuları: 3/5

Avantajları:

Çok kalitelidir. Yazar hızlı çocuktur. Gerçekgrafikçi ve sinema ışıkçısıdır ( ışıkçı dedğim=world designer ).
Maximum realism ve tatmin verir. Atmosfer konusunda ENB dışında bir rakibi yoktur.

Dezavantajları:

Betadır. Performans düşüşü çok değişkendir. Kurulumu kolay gözükse de, ini ayarları düzgün yapılmalıdır.
Hiçbir şekilde diğer ışıklandırma modları ile uyumluluk sağlamaz. (şimdilik.)
Modular değildir, yani sadece dış mekanı alıp, iç mekan ışıklandırmasını, olması gerektiği gibi, diğer bir moda bırakamazsınız.

4.  Realistic Colors and Real Nigths http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/1875/?

Performans: 3ila4/5
Kalite: 4/5
İklim mevzuları: 2/5 (modular)

Avantajları:

Stabildir.
En eski ışıklandırma modlarındandır. Ekip çok kalitelidir, teknik aksam kullanılarak gerçek benzeri ışıklandırma örneklemeleri alınarak tasarlanmıştır.
Kendi installer'ı vardır.

Dezavantajları:

Modular değildir, iç mekanlara da mesh ( modelleme)  ekler.
performans her zaman iyi olmayabilir.
Ekibinden bir kaç kişi başka oyunlara transfer edilmiştir. ( Bunu avantaj olarak da görebilirsiniz çünkü adamlar kaliteli. )

Bonus: Ultra Realistic World Lighting http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/13531/?

Bu İklim modu değildir. Güncel değildir. Çoğu ışıklandırma moduyla çalışmaz. Ancak Bugüne kadar yapılmış en dahiyane ışıklandırma modudur. Kesinlikle denemeye değer, özellikle Low-end PC kullanıcıları için.

Performans: 5/5 ( Sıfır performans kaybı )
Kalite : 3/5
İklim: -

Avantajları:
Kurmanız veya kaldırmanız oyununuzu etkilemez, 5 saniye alır.
Fantastik ve gerçekçi birbirine çok yakındır. ( Özellikle geceleri )
Sıfır performans kaybı-

Dezavantajları:
Güncel değildir.
Uyumlu değildir.
CTD ( Oyundan atma ) [ CoT gibi aynı şeyleri değiştiren bir modla kullanıldığında- çökmelere neden olabilecek uyumsuzlukları vardır.]


Güncellendi [time]1427988096[/time]


ENB kullanmayan, performans ayarlarını manuel yapmak isteyen ve High-end [10/10] PCsi olmayan arkadaşlar için olabildiğince kullanışlı bilgi yığını yapmaktayım. Yazım hataları mevcuttur. Daha önce forumlarla bir geçmişim olmadığı için (yazım, biçim) kusurları görmezden gelmenizi rica ederim. Vaktim olduğunda Spoilerlar ile birlikte birleştirerek daha temiz bir rehbere çevirmeye çalışacağım.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 2 Nisan 2015 09:20
welldive beğendi
(@grogi)
Üye

TESV Edit programında temizleme olayını biliyordum ama nasıl yapılır hiç bilmiyorum.Temizlemeden iyi anlıyorsan nasıl yapıldığına dair video çeker misin ? Konu için teşekkürler..

CevapAlıntı
Gönderildi : 2 Nisan 2015 14:23
(@hircine)
Üye

ASLA SKYRIM.ESM'i ve mod yazarının belirttiği modları temizlemeyin.

1. TESVedit açtık
2. listeye sağ tık, select none.
3. Skyrim.esm+Update.esm işaretledik, Okaye bastk.
4. Sağdaki panelde, "background loader: finished" yazdığında,
5. Update.esm'e sağ tıklayın;

*1.Apply Filter for Cleaning. İşlem tamamlandığında;
*2.Sağ tık-> Remove "Identical to Master" records. Uyarı süresi dolunca "ok". İşlem tamamlandığında;
****3.Undelete and Disable References. İşlem bitince, Çarpıya basıp kapatın. Okay'e basın.

Önemli; eğer çarpıya basınca karşınıza cıkan listede "temizlediğiniz" harici bir dosya varsa, işareti kaldırın ve okay deyin.

---

Aynı işlemi kırmızı yazılı adımdan devam edereken, sırasıyla
Skyrim-Update-Dawnguard -> sadece Dawnguard'a sağ tık.
Skyrim-Update-Dragonborn -> sadece Dragonborn'a sağ tık.
Skyrim-Update-Heartfire'i -> sadece HF'a sağ tık. seçerek tekrarlayın.

--

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 2 Nisan 2015 14:43
welldive beğendi
(@grogi)
Üye

ASLA SKYRIM.ESM'i ve mod yazarının belirttiği modları temizlemeyin.

1. TESVedit açtık
2. listeye sağ tık, select none.
3. Skyrim.esm+Update.esm işaretledik, Okaye bastk.
4. Sağdaki panelde, "background loader: finished" yazdığında,
5. Update.esm'e sağ tıklayın;

*1.Apply Filter for Cleaning. İşlem tamamlandığında;
*2.Sağ tık-> Remove "Identical to Master" records. Uyarı süresi dolunca "ok". İşlem tamamlandığında;
****3.Undelete and Disable References. İşlem bitince, Çarpıya basıp kapatın. Okay'e basın.

Önemli; eğer çarpıya basınca karşınıza cıkan listede "temizlediğiniz" harici bir dosya varsa, işareti kaldırın ve okay deyin.

---

Aynı işlemi kırmızı yazılı adımdan devam edereken, sırasıyla
Skyrim-Update-Dawnguard -> sadece Dawnguard'a sağ tık.
Skyrim-Update-Dragonborn -> sadece Dragonborn'a sağ tık.
Skyrim-Update-Heartfire'i -> sadece HF'a sağ tık. seçerek tekrarlayın.

--

Teşekkürler..

CevapAlıntı
Gönderildi : 2 Nisan 2015 15:26
(@vastle)
Üye

Benimde bir sorum olucak dlc ve update dosyalarını temizledikten sonra modlarada aynı temizleme işlemini yapmalımıyız :düşün

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Nisan 2015 03:30
(@hircine)
Üye

Kısaca cevaplamak gerekirse, evet (*). Ancak her indirilen modun, forum/posts kısmına bakıp, genel bir göz gezdirerek sorunlu olan yerlerini belirlemek en sağlıklısıdır.

Ancak oyun yazarlarının belirttiği belli başlı, temizlenmemesi gereken modlar vardır, Convenient Horses, ELfx, Guard Dialogue Overhaul gibi.

Not: SkyProcPatch, Bashed Patch ve TESVEdit Merged Patch kullanmayacaksanız / Modu, yeni bir mod yapımında kullanmayacaksanız modları temizlemenizin bir anlamı yoktur.

* LOOT, size hangi modun Dirty Edit veya ITM içerdiğini dökümleyebildiği bir report düzenine sahiptir. Burada, hangi modların TESVEdit ile temizlenmesi gerektiği gözlemlenebilir. Ancak belirttiğim gibi, temizlenmesi önerilen modun öncelikle mod sayfasına gidip, baştan sona okunmalı, gerekirse mod yazarı ile iletişime geçip, temizliğin nelere yol açabileceği öğrenilmelidir.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 9 Nisan 2015 13:58
(@ridianod)
Üye

Başka bir konuda yazmıştım lakin girişmeden tekrar sorayım.Bu yukarda tavsiye etmiş olduklarınızı yapınca her türlü 3-5 fps kazanır mıyız acaba ? Ultra+Realvision performans serisi ile 55-60 fps oynayabiliyorum.benim sıkıntım o 55 fps ler..Etrafa çim koysam da koymasam da atla koşarken bir takılma yapıyor 55 56 lara düşünce deli ediyor beni.Hani şehir içi anladım da arazide koşuncada siniri bozuluyor insanın.O 55-56 ları 60 a çekip sabitlemek benim tamamen amacım.Sizce olur mu ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Nisan 2015 14:11
(@hircine)
Üye

Küçük takılmalar her türlü nedenden kaynaklanabilir. Detaylı bilgi için bana load order'ını, ekran kartı, CPU ve ram'ini PM olarak at, yardımcı olmaya çalışayım.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 9 Nisan 2015 14:39
(@vastle)
Üye

Dediğin herşeyi yaptım ama oyuna girdiğimde bir geyik uçtu ve yere düştü oyundan attı neden olabilir dediklerini harfiyen yaptım

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Nisan 2015 15:43
(@ridianod)
Üye

Küçük takılmalar her türlü nedenden kaynaklanabilir. Detaylı bilgi için bana load order'ını, ekran kartı, CPU ve ram'ini PM olarak at, yardımcı olmaya çalışayım.

Vallaha usta sen radeonpro önerince onda vysnc açtım 30 fps ye alıştı gözlerim sıkıntı yok.Bende realvision full versiyonu ve çimleri bastım yav.Harika oldu :D.Sizin önerebileceğiniz güzel bir enb var mı bundan başka ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 9 Nisan 2015 15:56
(@hircine)
Üye

Mevcut ENB Presetleri konusunda tecrübeli değilim. Lakin ENB preseti yapma konusunda tecrübeliyim ve sana ilk tavsiyem, Test için 266v enb'yi yalın olarak yükleyip, baştan aşağı ne kadar ayar varsa oynaman ve işi kavrayıp zevkine göre bir enb yaratman olur. (AA ve AO, işi öğrendikten sonra çözebileceğin upgradeler olacak)

Ama illa kaliteli ENB örnekleri istiyorsan;

http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/50065/? -> Bu bence piyasadaki en kaliteli ENBPreseti ve aynı zamanda diğer ENBler ile de kullanabileceğin bir ışık/weather modu. Detaylı bilgi için baştan sonra desc, posts ve forumu oku. Doğru kurabilirsen, 30 fpsye de varım diyorsan, bundan daha kaliteli atmosfer hiçbi enb vermez.

http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/23812/ -> En son çıkan ve hemen hemen en stabil enb.
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/20781/?
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/53100/? (AMD ile iyi gidiyor.  bununla 45 fpsye sabitlenebilirsin.)
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/36067/? atmosferik, kaliteli. NLA ile çok iyi gider ama weather modulunu disable etmen lazm
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/24235/? -> Eskilerden kalma, hala kaliteli / güncellendi.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 9 Nisan 2015 19:06
(@ridianod)
Üye

Mevcut ENB Presetleri konusunda tecrübeli değilim. Lakin ENB preseti yapma konusunda tecrübeliyim ve sana ilk tavsiyem, Test için 266v enb'yi yalın olarak yükleyip, baştan aşağı ne kadar ayar varsa oynaman ve işi kavrayıp zevkine göre bir enb yaratman olur. (AA ve AO, işi öğrendikten sonra çözebileceğin upgradeler olacak)

Ama illa kaliteli ENB örnekleri istiyorsan;

http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/50065/? -> Bu bence piyasadaki en kaliteli ENBPreseti ve aynı zamanda diğer ENBler ile de kullanabileceğin bir ışık/weather modu. Detaylı bilgi için baştan sonra desc, posts ve forumu oku. Doğru kurabilirsen, 30 fpsye de varım diyorsan, bundan daha kaliteli atmosfer hiçbi enb vermez.

http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/23812/ -> En son çıkan ve hemen hemen en stabil enb.
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/20781/?
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/53100/? (AMD ile iyi gidiyor.  bununla 45 fpsye sabitlenebilirsin.)
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/36067/? atmosferik, kaliteli. NLA ile çok iyi gider ama weather modulunu disable etmen lazm
http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/24235/? -> Eskilerden kalma, hala kaliteli / güncellendi.

Öneriler için çok teşekkürler. Fakat skyrim de görmek istediğim görüntü bu değil. Siz natürel ve birazcık karanlık seviyorsunuz sanırım. O konuda realistik olması hoşuma girmiyor benim. Genelde hep bunun üzerine çalışmışlar. O zaman realvision devam edeyim ben 😀 performansdan Full e çekip çimenlerin de yükledim güzel oldu 😀 teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10 Nisan 2015 02:20
(@hircine)
Üye

Eğer eksik bilgiye sahipseniz veya overclock tecrübeniz yoksa veya ugridstoload seçeneğinin ne işe yaradığını anlayamadıysanız/beceremediyseniz, bu sizin hatanızdır. 1 sene oynamış olman bunların gerçek ayarlar olduğunu değiştirmez. Skyrim, ayarlayabilene güzel oyundur, onun dışında oyun dediğin gibi "kilitlenir". ben ugridstoload 9 ayarı ile oyun bitirdim sadece 8 gb ram ve 2gb vram ile. herhangi bir saygısızlık yapılsa dahi rahatsız olmam, ayarlar budur, yapamayan PM atar açıklarım, oyununa bakar, onun dışında, yapamadınız diye, yapılmaz kuralı getirmek, saçmalıktır.


Güncellendi [time]1428691635[/time]


Ayrıca, ipresentinterval=1 ayarı sadece enb kullanan arkadaşlar için geçerlidir. Onun dışında bunu açık tutmak gereksiz performans kaybı, input gecikmesi ve stabilite sorunu getirir.

ENB kullanmıyorsanız, ipresentinterval=1 , sıfır "0" ile değiştirilmeli, gerek dinamik vsync, gerek statik vsync veya dinamik framerate control içeren 3rd party programlar ile sağlanmalıdır.

Deneyim için özete gerek varsa, ben 7 senedir PC basında çevirmenlik yapan, oyun oynamak ve eşimle zaman geçirmek dışında hiçbir işi olmayan, 6 günde bir gün ışığı gören, ağır bir gamer, donanım ve yazılım ilgilisiyim. Lütfen kalkıp da, 4 senedir test edip, nexusda desc. çevirisini yaptığınız insanlarla birlikte onayladığım şeyleri, yapılamadı, o yüzden yapmayın şeklinde yanlış bilgilendirme yapmayın.

en başında da söylediğim gibi rehberlerimin, ben bu siteyi yeni keşfettim, sıkıntı yaratmaya gelmedim ve çoğu arkadaşın nacizane bilgilerimden yararlanabileceği çok çeşitte skyrimle ilgili konu başlığı mevcut. Aklıma geldikçe yazıyorum. Yanlış bilgiye tahamülüm yok, keza Skyrim'in de öyle.


Güncellendi [time]1428691853[/time]


Dediğin herşeyi yaptım ama oyuna girdiğimde bir geyik uçtu ve yere düştü oyundan attı neden olabilir dediklerini harfiyen yaptım

tamamen v-sync ile alakalı bir sorun, oyun 60+ fps sınırını geçtiği zaman sapıtır. V-sync'i herhangi bir program ile sağlamadığın takdirde, inek, mamut, kurt, ayı ne varsa uçabilir, kaçabilir, oyunun çökme nedeni de, v-sync'ın kapatılmasının meydana getirdiği sorunların, "tepki" olarak oyun motorunda bir karşılığının olmamasıdır.

Ekran ve ekran kartının modelini  yazar mısın ?


Güncellendi [time]1428692296[/time]


Ayrıca o işlemciyle, multithreading yapman, sisteminle ilgili çok da bilgi sahibi olmadığını gösteriyor. Bırak uzmanlığı.


Güncellendi [time]1428692774[/time]


Boş yere fantazi aramayın.

Boş yere fantazi arandığı için, nexusmods.com şu anda en çok ziyaret edilen Skyrim ilintili internet sayfasıdır.

Boş yere fantazi arandığı için, ENB icat edilmiştir. 2012'de ilk ENB'mi kurduğumda "boş yere fantazi" arıyordum.

Boş yere fantazi arandığı için CreationKit, Skyrim'in toplam gameplay zamanının %40'ı kadar "ingame playtime"ı mevcut olan programdır.

Boş yere fantazi arandığı için zamanında, şu an 2011'deki oyunu değil, 2015'e update edilmiş Skyrim'i oynayabiliyoruz.

Boş yere fantazi aramak, iyidir.


Güncellendi [time]1428707781[/time]


Neyse, insanlara yardım etmeye çalışmak için buradayım, polemiğe girmeyeceğim. Bu yüzden artık foruma cevap vermeyeceğim/yazmayacağım, sıkıntı yaşayan PM atsın, tek tek cevaplarım.

Herkese iyi oyunlar.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 10 Nisan 2015 14:40
(@vastle)
Üye

tamamen v-sync ile alakalı bir sorun, oyun 60+ fps sınırını geçtiği zaman sapıtır. V-sync'i herhangi bir program ile sağlamadığın takdirde, inek, mamut, kurt, ayı ne varsa uçabilir, kaçabilir, oyunun çökme nedeni de, v-sync'ın kapatılmasının meydana getirdiği sorunların, "tepki" olarak oyun motorunda bir karşılığının olmamasıdır.

Ekran ve ekran kartının modelini  yazar mısın ?

Sana sistem özelliklerimi pm olarak atmıştım o bırak uzmanlığı lafı banamıydı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11 Nisan 2015 04:46
Sayfa 1 / 2