Aslında Hepimiz Birer Hayduduz  

 
Altuğ
(@altug)
Kadim Konsey
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 263

İtiraf edin, Skyrim oynarken öldürdüğünüz düşmanların üzerinde ya da zindanlardaki sandıklarda bulunan altınları, değerli eşyaları vs. alırken onları almak doğal hakkınızmış gibi hissediyorsunuz, değil mi? Peki ya aslında yaptığınız şeyin haydutların masum insanların mallarını zorla ellerinden almalarından çok da farklı olmadığı hiç aklınıza geldi mi? Bu durumu hiç sorguladınız mı? Kabul edelim, hiçbirimiz bir zindandan çıktıktan sonra elimize geçirdiğimiz değerli eşyaları gidip sahiplerine geri vermeyi düşünmedik ya da sahiplerini tek tek bulabilmemizin imkansız olduğunu düşünüp bağış yapmayı falan da düşünmedik. Afiyetle yedik o parayı, yetimin hakkına girdik belki. Ee, o zaman sıradan bir hayduttan ne farkımız kaldı, söyler misiniz? Biz haydutların çaldığı eşyaları onlardan almakla aslında haydutluğu devam ettiriyoruz. Başardığımız tek şey haydutların en büyüğü olmak! Ha şimdi diyebilirsiniz ki biz haydutları öldürerek insanlardan tekrar çalmalarına engel oluyoruz ve bu hizmetimizin karşılığı olarak onların mallarını onlara sormadan zimmetimize geçiriyoruz. Peki ya kahramanlığa ne oldu? Kahramanlığı geçtim, bir hizmette bulunmuş olsak bile nasıl olur da başkasının malı üzerinde ona danışmadan tasarruf sahibi olduğumuzu düşünürüz? Adil midir sizce bu? Belki de sunduğumuz hizmetin karşılığı zindandan çıkardıklarımız sadece dörtte biri kadardır. Kim bilebilir?

Sonuç olarak bugün bunca zamandır sergilemekte olduğumuz bu rezilliği fark etmiş bulunmaktayım. Artık kendimize nasıl Ejderdoğan deriz? Nasıl bakarız Skyrim halkının yüzüne? Yazıklar olsun bizlere ki gururumuz kalplerimizi karartmış, taş kesilmiş vicdanlarımız! Ey Stendarr, adalet duygusunu bizlere tekrar bağışla! Bağışla ki hakkına girdiğimiz bunca mazlum, adaleti ölmeden önce tadabilsin...

Bu konu 10 ay önce Altuğ tarafından düzenlendi.
CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Kasım 2018 23:52 oyuncu beğendi
Skyrim dilencisi
(@skyrim-dilencisi)
Üye
Üyelik: 2 sene önce
Gönderiler: 71

Oyun da en iyi helal para kazanma yolu, tarladan pırasa toplayıp tarlanın sahibine satmak galiba.

Tes 6'da helal para kazanma hissiyatı olmalı artık 🤔 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Kasım 2018 01:54
Leonidas
(@leonidas)
Üye
Üyelik: 10 ay önce
Gönderiler: 22

Herşeyin bir bedeli var ama haydutları öldürüyorsak paraları alıcaz 😀 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Kasım 2018 03:18
Blacklight004
(@blacklight004)
Üye
Üyelik: 1 sene önce
Gönderiler: 43

Ben de koskoca Ejderdoğan'a nasıl bir tavuğa vurdu diye saldırıyorlar diyordum. Meğersem zaten bize kinleri varmış, ufak bir kıvılcım bekliyorlarmış. 😀

Bu ileti 10 ay önce tarafından Blacklight004 tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Kasım 2018 08:33
mileena
(@mileena)
Üye
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 307

ben haydut olarak görüyorum zaten kendimi hep ''ne ejderdoğanı ya gir para nerde ben oraya'' nidası ile bana göre ejderdoğan oblivion krizi veya büyük savaştan sonra eceliyle öldü mantık bu bende 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Kasım 2018 09:50
ibodala
(@ibodala)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 1643

Boşa duygu sömürüsü yapmışsın. Kimsenin evinden dolabından çalmıyoruz. Çalan varda onlar düşünsün. Onların ayıbı. Elbet 1 zıplar 2zıplar 3.de birileri görür ve muhafızlar peşine düşer. Sonrası ya cezanı ödersin yada içero girer yatarsın.

 

Biz haydutları öldürdügümuzdr onların üzerindeki degeri olan eşyaları alıyoruz. İsraf günahtır sonuçta. Haydutu öldürdün cebinde parası var nereden çaldıgı belli değil. Üzerinde ok falan vardır alırsın. İyi bir zırh giyiyorsa alırsın.

 

Kullanırsın yada gider tüccara satarsın adil ticaret olur. Geri dönüşüme girer malzeme. Tüccar onu birine satar para kazanır. Armora ihtiyacı olan bir insan gidip senin sayende tuccardan bunu tedarik edebilir.

 

Vesair vesaire. Zindanlar içinde durum aynı. Sen girer sen keşfedersen sen bulursan ahir malzemeleri gömüleri degerli kullanabilir eşyaları. Tabiki  alacaksındır senindir.

 

Orada çürümeye bırakmak o malzemeleri akla yatar bir şey mi? Haydut kampları inlerinden tedarik ettigin malzeme de sonuna kadar senindir. Orayı mesken edinmişler. Egerbsen gidip orayı temizliyorsan. Senden başka kimse bu işi yapmamış başaramamış ise? Bölgeyi ele gecirdikten sonra kanunsuzlardan temizledikten sonra haklı olarak geride kalan malzemeler senindir. Alır ister tuccara satarsin. Ister kiyafet ciktiysa sevdigin birine bir vatandaşa halka eşe dosta sokaktaki yavrucaga verirsin giyer.

 

Yada tuccara satmışsındır onun parası ile muhtaça yardım edersin.

 

Yanlış hiç bir şey yok. Ne olacaktı? Bölgeleri kanunsuzlardan temizlediktrn sonra elde edilen malı Ulfric e mi bağışlayacaktık?

 

Kendimis almak yerine ?? O malzemelerlin yardımı ile skyrimi kaosa sokması kolaylaşır. Felakete bir ateş de biz mi atak?

Gömü bulanındır. Savaş sonrası mucadele sonrası geride kalan ganimet savası kazananındır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29 Kasım 2018 14:19
Ivy
 Ivy
(@ivy)
Kadim Konsey
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 474

Ben o çalıyorsunuz dediğin paraları yetimhaneden aldığım çocuklarıma veriyorum ve de dilencilere sadaka veriyorum, olur mu?

Şey gibi oldu;

Camiye gidenlerin ayakkabılarını çalıp, satıp, kazandığım parayla iftar çadırı kursam sevap olur mu

Bu ileti 10 ay önce tarafından Ivy tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 30 Kasım 2018 01:15
Matrakçı
(@matrakci)
Üye
Üyelik: 1 sene önce
Gönderiler: 18

Ben aldığım eşyaların hepsini satıp eğitimim için para biriktiriyorum. Demirciliktir tılsımcılıktır o gibi şeyler. Hepsi daha iyi bir Ejderdoğan olarak halka hizmet etmek için. Hepsi İmparatorluğun bekası için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 2 Aralık 2018 09:53
Joe
 Joe
(@joe)
Üye
Üyelik: 2 sene önce
Gönderiler: 297

Daar jul neh krii rikmah. Dreh hi lorot faal Tafiir uv Hun joriin ulaak do niin?

 

AE CHIM CE ALTADOON  Zu'u naak hi ahrk Stendarr fah dii Dovahkiin Zeymah

Mu lost ni rah dahik do developers do kul do Sithis.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 2 Aralık 2018 20:20
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol