fbpx

Paarthurnax Neden Öldürülmeli?  

Sayfa 1 / 22 Sonraki
 
vatansever
(@vatansever)
Kadim Konsey
Üyelik: 7 sene önce
Gönderiler: 2980

Bu konuda bir sürü başlık açıldı, ama hepsi bayağı eskimiş, bu yüzden bir de ben kendi başlığımı açıyorum.

Hukuki olarak kişinin yaptığı iyilikler geçmişteki suçlarını silmez. Suç suçtur. Eğer bir kişiyi nefsi müdafaa haricinde öldürmüşseniz, sonra da 100 kişinin bulunduğu bir gemiyi batmaktan kurtarmışsanız bu sizin ilk kişinin katili olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Paarthurnax bilge bir ejderha olduğu, tövbe edip insanlara thuum'u öğrettiği ve ejderhalarla savaşmalarına yardım ettiği için çoğu oyuncu öldürmenin acımasızca olduğunu düşünüyor ve öldürenleri suçluyor. Evet, Paarthurnax'ı öldürmek acımasızca, ama adil. Adalet bir noktada acımasızca davranmanızı gerektirir. 

Paarthurnax'ı öldürmek istemeyebilirsiniz, öldürmemeniz sizi suçlu yapmaz. Ama öldürmeniz de öyle. 

Dünyada birbirine karşıt mantıksız şöyle bir durum vardır. İyi bir insan çokça iyilik yaptıktan sonra bir tek kötülük bile yapsa göze batar, "ne adammış" denir, "demek içinde hep kötülük varmış", bu adamın geçmiş iyi davranışlarını çevresi kolayca unutur. Kötü bir insan ise bir kez bile iyilik yaptığında "göklere çıkarılır". Övülür, kötülükleri hemen unutulur. Halbuki toplamda bu örnekteki iyi insan kötü insana göre daha fazla iyilik yapmıştır. O yüzden toplumda bencil, kötü insanlar baş tacı edilir, yaptıkları az sayıda iyilik hep hatırlanır çünkü. İyi insanlar ise yalnız kalır, tek bir kötülüklerinde yakınları onlardan yüz çevirir.

Paarthurnax zamanında birçok insanı öldürmüştür ve gelecekteki hareketlerinden bağımsız olarak bu yüzden cezalandırılmalıdır. Cinayetin cezası idamdır, aldım kılıcımı, fişini kestim. Bu kadar. Paarthurnax'ı affetmek, eskiden öldürdüğü insanlara, onların sevdiklerine ihanettir. Bu insanlardan biri olmadan bilemezsiniz, dışarıdan bakmak kolay. Geçmişte öldürülmüş insanlar sadece sayılardan ibarettir okuyunca. Halbuki herbiri kendi başına hayatları olan, hayalleri olan, sevdikleri olan kişilerdir. Ölümleri bunları yok etmiştir, yaşanma ihtimalleri olan iyi kötü her anı yaşanmadan onlar için yok olmuştur.

Dünyada seri katil olduğu için idam edilen, müebbet hapse mahkum edilen kişileri düşünün. Bu kişiler eğer ceza almasalardı, belki pişman olacak "doğmuş oldukları kötü tabiatlarını yenecek", ve öldürdükleri kişilerden daha fazlasının hayatını kurtaracaklardı. Paarthurnax'ın bu noktaya gelebilmesinin tek sebebi zamanında hala kötüyken önünün kesilmemesidir. Bu kadar basit. Cinayet cinayettir ve her zaman öyle kalacaktır. Ne birisinin gelecekte iyi biri olma ihtimali cezasını engelleyebilir, ne de gerçekten iyi olması cezasını düşürür.

İşte bu yüzden Paarthurnax öldürülmelidir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 16:58
Shegorath
(@shegorath)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 83

Öldürülmemeli 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:00
vatansever
(@vatansever)
Kadim Konsey
Üyelik: 7 sene önce
Gönderiler: 2980

Öldürülmemeli 🙂

Bunu Paarthurnax'ın zamanında çocuklarını öldürdüğü gözü yaşlı ana babaya söylesene delikanlı.

Spoiler:

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:06
Shegorath
(@shegorath)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 83

Bunu Paarthurnax'ın zamanında çocuklarını öldürdüğü gözü yaşlı ana babaya söylesene delikanlı.

Spoiler:

Eğer Paarthurnax bize kol kanat germeseydi belki Alduin tüm cihanı yiyecekti kanka 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:11
muhamet4434
(@muhamet4434)
Üye
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 2684

Kırsakallar'ın gözünden düşmemek için öldürmüyorum, yoksa bu öldürme konusu hakkında epey bir düşünmem gerekebilirdi.Bu arada +1

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:16
süleyman maik
(@suleyman-maik)
Üye
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 655

aynı fikirdeyim.kaldı ki paarthunaxın sırf iyilik için bize yardım ettiği düşüncesine sahip olmak çok safça bir durum.kyne geliyor "knk, nordlara yardım et pls" diyor o da kabul ediyor.belki tek amacı alduini saf dışı bırakıp bütün ejderleri kendi hakimiyetinde toplamak yani sırf çıkarı içinde bunu yapıyor olabilir.çünkü neden bir anda saf değiştirdiğinin bir açıklaması yok.yüzyıllarca insanlara zulmet sonra kyne gelsin bu böyle gitmez desin sen de "aynen panpa" de arkana aldığın tanrısal güçle isyancılara yardım et sonra da ben iyiyim ki ama :'( mavalları oku.yemezler yani en azından ben yemem.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:19
aranumaril
(@aethel)
İmparator
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 5716

Paarthurnax, öldürülmelidir.

Bu arada @vatansever çok haklı bir konuya değinmiş. Şimdi Paarthurnax, benim atalarımdan birisini yese, ben de bunu bilsem, Dovahkiin; öldürmese Paarthurnax'ı bağışlasa, ben de adam dünyayı kurtardı demem, fırsatım olsa öldürürüm.

Bu işler böyledir. Ben mesela ana görevi yapmayı sevmem ama yaptığımda da Paarthurnax'tan bir güzel yararlanıp, öldürürüm. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:23
Blue
 Blue
(@bluestorm02)
Kadim Konsey
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 5507

Paarthurnax öldürülmelidir.

Paarthurnax ın bu yaptıkları cezasız kalmamalı. O kadar insan öldürmüş güzel bir noktaya değmişsin onların sevenleri anası babası ne düşünüyordur? Öldürmemek tamamiyle bu insanlara hakarettir. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:34
phantomdancer
(@phantomdancer)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 1070

Paarthurnax zamanında sayısız aileyi evlatsız, sayısız evladı da yetim bırakmış bir ejderha. Ancak hepimiz zamanında hata yaptık ve hatalarımızdan ders aldık veya almadık. Bana kalırsa Paarthurnax, Alduin kadar gözü kara ve zalim bir ejderha değil. Bakın zalim veya gözü kara değil demiyorum; Alduin kadar değil...

Savaşın yol açtığı yıkıma bizzat şahit olan Paarthurnax, bana kalırsa yaptıklarından dolayı gerçekten pişman oldu ve bir nevi iyi tarafa geçen kötü kişi oldu.

Ben Paarthurnax'ı öldürdüm. Vicdanım rahat. Ancak bana kalırsa bunu bizzat Paarthurnax istemeli bizden.

Örneğin: 

Paarthurnax: Ejderdoğan, ben zamanında fanilere büyük acılar çektirdim, hiç kimsenin daha önce şahit olmadığı eşi benzersiz bir katliam yaptım. Ancak yaptıklarımdan sonra pişman oldum ve fanilerin tarafına geçen kötü adam oldum. İnsanlık adına yapabileceğim en büyük iyilik sahip olduğum tüm bilgileri seninle paylaşmak. Ancak geçmişte fanilere çektirdiğim sayısız acıdan sonra cezasız kalmamalıyım. Yaptıklarımdan dolayı beni de cezalandırmalısın. Beni de öldürmelisin...  vb.

Bence Paarthurnax'ın bu şekilde konuşması lazım. Madem sen son derece bilge bir ejderhasın, empati yapabilen bir ejdarhasın, o zaman yaptıklarının cezasız kalmamasını da bilmen gerekir.

Neticede benim düşüncem Paarthurnax öldürülmeli ama bunu acımasızca yapmamalıyız. Bunu bizden Paarthurnax istemeli...

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:38
Prospektüs
(@darkdeep)
İmparator
Üyelik: 5 sene önce
Gönderiler: 1198

Spoiler:

"Yaşayanların bir çoğu ölümü hakediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile herşeyin sonunu göremez."

Geçmişi karanlık tabi ama bilemiyorum... Ben öldürmemeyi seçmiştim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:42
aranumaril
(@aethel)
İmparator
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 5716

Bir Kuzeyli iseniz, muhtemelen yaptıklarından öldürürsünüz. Fakat benim dikkatimi çeken başka bir olay var:

Paarthurnax, kendini sürekli haklı görüyor. Bir işe kalkışmışsın madem, o yolda ilerlesene. "Yaparken de haklıydım, şimdi de haklıyım.". Oh ne âlâ paşam, duruma göre değiş.

Ben Paarthurnax'ı bunları yaptı diye suçlamıyorum, suçlu olarak da görmüyorum. Paarthurnax'ı öldürüyorum çünkü her yaptığına bir kılıf uyduruyor. Adam gibi çıkıp, "Yaptım ulan! İnkar da etmiyorum. Geri de dönmüyorum." dese, yiğit adammış derim.

Alduin'i mesela bu yüzden severim. Adam, aman dileyen bir tip değil. Yaptığı işin arkasında duruyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:47
Brond
(@brond)
Üye
Üyelik: 4 sene önce
Gönderiler: 2332

Biz de önümüze geleni öldürüyoruz, onları yaparken hak hukuk düşünmüyoruz. Kanun koyucu, yargılayıcı ve uygulayıcı biz miyiz. İstersen öldürürsün, istemezsen öldürmezsin ama bizim pozisyonumuzdaki biri olarak yargıda bulunmak en basitinden saçma oluyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 17:48
ValueTR
(@valuetr)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 479

Biz de önümüze geleni öldürüyoruz, onları yaparken hak hukuk düşünmüyoruz. Kanun koyucu, yargılayıcı ve uygulayıcı biz miyiz. İstersen öldürürsün, istemezsen öldürmezsin ama bizim pozisyonumuzdaki biri olarak yargıda bulunmak en basitinden saçma oluyor.

+1 Paradontax o kadar yardım etti geçmişte çok insan öldürmüş olabilir peki biz ? Ejderdoğanız diye kaç kişiyi öldürdük ? Haydut, Dev, Ayı  vb bir sürü canlı öldürdük yetmedi Hırsızlar Loncasına girip hırsızlık yaptık oda yetmedi Karanlık Kardeşliğe girdik suikast düzenledik şimdi burda paradontaxa laf etmek olmaz. Bizde suçluyuz sadece ejderdoğanız ve gücümüz var diye kaç kişiyi katlettik. Paradontax olmasaydı Alduin amacını başarmış ve herşeyi yok edebilirdi. Bu yüzden geçmişte öldürdüklerine bakmamalıyız gelecekde kurtardıklarına bakmalıyız..

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 18:19
phantomdancer
(@phantomdancer)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 1070

+1 Paradontax o kadar yardım etti geçmişte çok insan öldürmüş olabilir peki biz ? Ejderdoğanız diye kaç kişiyi öldürdük ? Haydut, Dev, Ayı  vb bir sürü canlı öldürdük yetmedi Hırsızlar Loncasına girip hırsızlık yaptık oda yetmedi Karanlık Kardeşliğe girdik suikast düzenledik şimdi burda paradontaxa laf etmek olmaz. Bizde suçluyuz sadece ejderdoğanız ve gücümüz var diye kaç kişiyi katlettik. Paradontax olmasaydı Alduin amacını başarmış ve herşeyi yok edebilirdi. Bu yüzden geçmişte öldürdüklerine bakmamalıyız  gelecekde kurtardıklarına bakmalıyız..

Geçmişte Alduin'in yanında yer almak yerine Alduin'in karşısında savaşsaydı, gelecekte kurtaracağı önemli bir şey olmayacaktı. -_-

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 18:33
ibodala
(@ibodala)
Üye
Üyelik: 3 sene önce
Gönderiler: 1643

Güzel müzel değil gayette saçma. Senin mantığına bakarsan hiç kimseyi affetmezsin. Oyunlarda son zamanlarda bolca çıkıyor böyle karakterler seçmeli olarak. Hepsini öldürsün sen böyle bakarsan..

Seri katillede ne alakası var? Seri katil ile yakından uzaktan alakası yok. Adı üstünde seri katil. Katliyam yapıyor halen devam ediyordur o yüzden yakalanıp idam edilerek durdurulmalıdır. Artık onu başka türlü durdurmanın yolu yoktur adamın kafa gitmiş. Algı gitmiş. Ruh gitmiş. İnsanlıktan çıkmış hiç bir vicdanı kalmamış. Onu öldürmek iyilik.

Ama partunaks öyle değil. Yaptıysa yaptı, şuan bilge davranıyor. Akıllanmış belli ki, sana baya bir bilgi veriyor. Yol gösteriyor. Alduini yok etmenin çaresini sunuyor +sana yok ederken yardım ediyor. Bütün herşeyinden faydalan.. Sonra kalk sen geçmişte mahmut abinin çocuğu öldürmüşüm? İntikam almam lazım. Gebeeeer köpek dersen olmaz.

Dishonored oynadın mı? Imansız kirakıl katil. Dunwall Bıçağı Daud

Spoiler:
O bile yola geliyor. Ömrünün sonunu imparatoriçenin kızını kurtarmak için cadı ile kapışarak geçiyor ve kızı kurtarıyor. Sonra Corvo geliyor yüzleşiyorlar. Sen intikam alacam diye hançeri saplayıp gebertebilirsin bu bir seçenek.. Ama adam akılandı eski adam değil. Öldürmezsen bir daha eskisi gibi olmuyor. Yeterince can aldım deyip o işlerden uzaklaşacağını şehri terk edeceğini söylüyor (Bu mutlu-iyimser son oluyor) Affetmek erdemdir.

Dlc'si varmış. Yeni oynadıydımda ondan 😀 Ona bağladım.
Normal oyunda anlamamıştım. Hem imparatoriçeyi kendi eliyle öldüren adam. Paralı kiralık suikastçi hemde filozof filozof konuşuyor akıllı adam gibi ne iş demiştim. Sonradan imana geliyor. Ona özel dlc yapmışlar ayrıntılı.
Bu zamana kadar (nederler yüksek mevkideki insanlara unuttum) bir çok .........'nın canını aldım. Bu imparatoriçe neden farklı olsun ki? demiştim. Ancak bu seferki farklıymış.. diyor. Kendi sözü.

İmparatoriçenin kızını cadıdan kurtardıktan sonra. Corvo geliyor Daud'ı öldüyor. Kendisi ve bigane'den başka kimse bilmiyor. Herkes onu ilk hali gibi bir kiralık katil para için adam öldüren suikastçi olarak tanıyor. High Chaos - Kötü son bitimi.

Öldürülmemeli.
İsteyen öldürür ama o senin düz bakışını gösterir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15 Mart 2017 18:34
Sayfa 1 / 22 Sonraki
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol