Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

[Sabit] Skyrim İç Savaşı

Sayfa 155 / 161

(@hjalti)
Üye

Lore okuyunca kuzeylilerin şu FP olmayanları aşırı havalı gelmeye başlıyor özellikle Ysgramor gibi Atmoran ırkından olanlar ama yine lore okuyunca Dunmerlara karşı da bir sempati duyuyorum ve bence bu evreni en iyi yansıtan ve bu evren içindeki en özgün ırk Dunmerlardır (Ne kadar Atmoran ve Kuzeyli tarafını tutsamda) O yüzden Skyrimde benim için en iyi iş iki tarafında ölmesidir .

CevapAlıntı
Gönderildi : 19 Haziran 2018 17:41
(@phantomdancer)
Üye

Günümüzde bile hala İmparatorluğu ve onların hain planlarını savunan arkadaşlar var. İmparatorluğu neye göre, kime göre savunuyorsunuz?

Tüm kuzeylilerin atası ve onların ulu önderi Ulfric'in düşmanları TES evreninde de olduğu gibi Dünya'da da mevcudiyet göstermesi beni haliyle huzursuz etti.

Arkadaşın biri çıkıp soruyor: Ulfric vatan haini miydi yoksa vatansever bir kahraman mıydı? diye... Yani adeta Ysgramor vatanını sattı mı yoksa vatanı kurtardı mı? gibi bir soru, yani böyle saçma bir şey olamaz. Ulu Önder Ulfric devrinin çok büyük, çok renkli bir entelektüelidir. Size bunu her zaman söylüyorum. Ne doğuda ne de güneyde böylesi yoktur. Nordic lisanını, Falmer lisanını, Aldmeri lisanını sular seller gibi okuyor, yazıyor. Ayleid lisanını okuyor. Ben bunu palavra zannediyordum. Daha sonra Krallar Sarayındaki kitapları ve diğer yazıları inceleyince bu ortaya çıkıyor. Adam merak ediyor; Pelinal'in Şarkısı serisinin Ayleid lisanındaki üçüncü kitabını bile orijinal kaynaktan okuyor, yine başka bir Ayleid lisanında yazılan Kier-Jo Chorvak'ın Vahşi Elfler kitabını okuyor. Bunu okuduğu belli bunun. Süs olsun diye tutmuyor. Ejderha lisanını bildiğini herkes biliyor zaten. Bu böyle bir adam. Şimdi bazı arkadaşlar Ulfric'in vatan haini olduğunu düşünüyor, bazılarını da Ulfric'in vatansever bir kahraman olması rahatsız ediyor ne hikmetse. Bu adam böyle yetişmiş ve çok zeki birisi aynı zamanda. Askeri strateji çalışıyor. Hafif piyadeler ordusunun mareşali. Kara ordusu çok kuvvetli. Donanma kuvvetli değil, onu söyleyeyim. Yani Güney kıyılarına çok açık birisi. Hatta ne güney kıyıları, tüm Tamriel'e açık. Güneyde böyle adam yok ki. Güneyde en entelektüel bilgi Ayleid rüniklerini bilir; Vanus Galerion ve Umaril gibileri, sayılıdır. Bu enteresan bir adam şimdi. Bugün bile bunun gibi bir adam TES evrenin yok. Var mı? Herkes Ulfric gibi değil. Tabii Ulu Tanrılar herkese farklı kaderler bahşeder, Ulfric'in kaderi de bu şimdi. Eskiden kuzeylilerin büyük kesimi; özellikle Ahzidal ile birlikte Ysgramor Devri olarak bilinen tarihte kuzeyliler çok renkli insanlardı. Tabii daha sonra toplumdaki izolasyon sebebiyle bu tipler kayboldu. Daha sonra yeniden ortaya çıktı; işte Ulfric gibileri.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20 Haziran 2018 11:23
(@aethel)
Üye

Ulfric dediğimiz komutan, çağının önde gelen ilim adamı ve önderlerindendir. Bu Tulyus hiç böyle hitap edebiliyor mu? Bakınız adam nida atıyor yahu, nida! Nida başka kim atabilir? İmparatorlukçular mı? Adamın şehrinde köprü varken, Issızkent'in sefil halkı köprüde kalıyor anca! Bakınız Miğferyeli köprüyle şehre bağlanıyor, sefil Issızkent ise köprüde kalıyor! Bunlar Talos'u sattılar, Talos'u!

CevapAlıntı
Gönderildi : 20 Haziran 2018 11:35
(@lichking)
Üye

Şu konuya artık komik olmayan troll postlardan ziyade küçük bir durumu söyleyip öyle ayrılayım. İlk olarak iç savaş konusuna aşina olan bizler bilir. Skyrim'de Ulu Kral öldükten sonra Jarl'lar toplanıp oylarla yeni bir Ulu Kral seçer. En çok oyu alan ise ölene kadar Skyrim'in başına Ulu kral olarak kalır. Skyrim'in önceki Ulu Kralı Istold öldüğünde Torygg ile Ulfric arasında geçen oylamayı da Torygg kazanarak Ulu kral olur.

Bende dahil olmak üzere çoğu kişi Ulfric'in bu demokratik seçimi sindiremediğini ve tahta geçmek için her fırsatı kullanıdığı düşünür/söyler. Peki ben size aslında bu seçimin demokratik olmadığını söylesem.

İlk olarak alınan oylara bakalım

Torygg: 5

-Kendi oyu, Morthal Jarl'ı Idgord, Markarth Jarl'ı Igmund, Falkreath Jarl'ı Siddgeir ve Akçay Jarl'ı Balgruuf

Ulfric: 4

-Kendi oyu, Dawnstar Jarl'ı Skald, Riften Jarl'ı Laila ve Winterhold Jarl'ı Korir.

Falkreath Jarl'ı Siddgeir oyunu Torygg'den yana kullanıyor. Oyunu oynayanlar bilir Bu Jarl'ımız tahtını hala hayatta olan eski jarl Dengeir'den alıyor. Dengeir ile konuştuğunuzda ise kendisinin konseyde Ulfric'e oy kullanacağını ama imparatorluk komploları ile mevkisini yeğeni Siddgeir'e getirdiklerini söylüyor. Böyle bir durumda ise normalde Ulfric:5- Torygg: 4 oy alıyor ve seçimle başa geçmesi gerekiyordu.

Şimdi işe tarafsız bakmanızı istiyorum. Ulu Kral meşrutiyetini seçimden alırken eğer seçime hile karışmışsa meşrutiyeti sıkıntılı olmaz mı? Bu durum tamda trafo-kedi durumu değil midir? Tüm bunlar göz önünde iken adamın hakkı elinden alınırken geç köşede bekle demek adalet değildir. Olsa olsa imparatorluk fanatizmidir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20 Haziran 2018 12:14
(@aethel)
Üye

Dengeir'in oyu ne kadar sayılabilir bir oy peki? Adam zaten oy atmak için oy kullanacak birisi. Siddgeir de öyle. Adam gibi adamların oyunu sayarsak zaten şöyle bir şey çıkıyor:

Torygg'e oy verenler: Idgord, Igmund, Balgruuf.

Ulfric'e oy verenler: Skald, Korir.

Laila ile Falkreath mevkibeylerini saymadım, çünkü sayılmayı hak edilmiyorlar gözümde. Birisi olmuş kukla, diğeri zaten random oy atıyor. 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 20 Haziran 2018 12:20
(@aluduin)
Üye

Şu konuya artık komik olmayan troll postlardan ziyade küçük bir durumu söyleyip öyle ayrılayım. İlk olarak iç savaş konusuna aşina olan bizler bilir. Skyrim'de Ulu Kral öldükten sonra Jarl'lar toplanıp oylarla yeni bir Ulu Kral seçer. En çok oyu alan ise ölene kadar Skyrim'in başına Ulu kral olarak kalır. Skyrim'in önceki Ulu Kralı Istold öldüğünde Torygg ile Ulfric arasında geçen oylamayı da Torygg kazanarak Ulu kral olur.

Bende dahil olmak üzere çoğu kişi Ulfric'in bu demokratik seçimi sindiremediğini ve tahta geçmek için her fırsatı kullanıdığı düşünür/söyler. Peki ben size aslında bu seçimin demokratik olmadığını söylesem.

İlk olarak alınan oylara bakalım

Torygg: 5

-Kendi oyu, Morthal Jarl'ı Idgord, Markarth Jarl'ı Igmund, Falkreath Jarl'ı Siddgeir ve Akçay Jarl'ı Balgruuf

Ulfric: 4

-Kendi oyu, Dawnstar Jarl'ı Skald, Riften Jarl'ı Laila ve Winterhold Jarl'ı Korir.

Falkreath Jarl'ı Siddgeir oyunu Torygg'den yana kullanıyor. Oyunu oynayanlar bilir Bu Jarl'ımız tahtını hala hayatta olan eski jarl Dengeir'den alıyor. Dengeir ile konuştuğunuzda ise kendisinin konseyde Ulfric'e oy kullanacağını ama imparatorluk komploları ile mevkisini yeğeni Siddgeir'e getirdiklerini söylüyor. Böyle bir durumda ise normalde Ulfric:5 - Torygg: 4 oy alıyor ve seçimle başa geçmesi gerekiyordu.

Şimdi işe tarafsız bakmanızı istiyorum. Ulu Kral meşrutiyetini seçimden alırken eğer seçime hile karışmışsa meşrutiyeti sıkıntılı olmaz mı? Bu durum tamda trafo-kedi durumu değil midir? Tüm bunlar göz önünde iken adamın hakkı elinden alınırken geç köşede bekle demek adalet değildir. Olsa olsa imparatorluk fanatizmidir.

Peki Ulfric doğru düzgün bir kral olamayacağından böyle yapmış olamazlar mı  😛 tamam şakayı bir yana bırakıp konu hakkındaki yorumuma gelirsek Ulfric bu sebepten dolayı isyan başlatmıyor ki isyan başlatma sebebi Talos'a tapmanın yasaklanması senin dediğin sebep olsaydı belki Fırtınapelerinlere az da olsa hak verirdim ama oyunda (Ben kaçırmadıysam.) Ulfric hiçbir yerde seçim adil değildi demiyor, kısacası isyan sebebi bu değil ayrıca sebebi bu olsa bile İmparatorluk sebepsiz yere neden böyle bir şey yapsın ki demek ki Ulfric İmparatorluk için tehdit şöyle düşün sen İmparatorsun bir bölgenin kontrolünü isyan başlatma ihtimali olan birine mi verirsin yoksa sadık birine mi ? Tabi ki sadık olan kişiye vereceksin. İmparator olunca böyle kararlar vermek zorundasın sonuçta her tehdide göz yumulsa İmparatorluk 4. çağı göremezdi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20 Haziran 2018 12:38
(@ibodala)
Üye

Adamın soluduğu nefes bile yanlış. Hala neyi anlatıyonuz ;d

CevapAlıntı
Gönderildi : 20 Haziran 2018 13:05
(@mehrumefendi)
Üye

Bakın şimdi şu var, bu evrendeki kavgaların kökeni tamamen Men ve Mer arasındadır, bu kimi zaman büyük imparatorluklarla kimi zaman da Kuzeyli ve Dunmer arasındaki sınır çatışmalarıyla olur.

Büyük pastaya baktığımız zaman Men ırklarının en büyük gücü İmparatorluk. Mer ırklarının ise Aldmeri Dominion. Ama İmparatorluk zayıflamış, amulet of kings uçmuş gitmiş, dragonborn birisi tahtta değil. Bu zor zamanında insan ırklarından birilerinin İmparatorluğu bırakmakması tamamen ihanettir, bencilliktir.
Stormcloak davasının en nihayetinde Skyrim'de sadece Altmer ve Dunmer yaşayacaktır...

Ayrıca o Siddgeir ne lan öyle? Tyyrog için oy kullanmış bi de, heralde tahta da anne karnında vitaminken geçti.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20 Haziran 2018 19:33
(@rocketracoon)
Üye

Bakın şimdi şu var, bu evrendeki kavgaların kökeni tamamen Men ve Mer arasındadır, bu kimi zaman büyük imparatorluklarla kimi zaman da Kuzeyli ve Dunmer arasındaki sınır çatışmalarıyla olur.

Büyük pastaya baktığımız zaman Men ırklarının en büyük gücü İmparatorluk. Mer ırklarının ise Aldmeri Dominion. Ama İmparatorluk zayıflamış, amulet of kings uçmuş gitmiş, dragonborn birisi tahtta değil. Bu zor zamanında insan ırklarından birilerinin İmparatorluğu bırakmakması tamamen ihanettir, bencilliktir.
Stormcloak davasının en nihayetinde Skyrim'de sadece Altmer ve Dunmer yaşayacaktır...

Ayrıca o Siddgeir ne lan öyle? Tyyrog için oy kullanmış bi de, heralde tahta da anne karnında vitaminken geçti.

Şimdi Ulfric Stormcloak'un ajan olduğu bilgileri var. Belki yalan ama Thalmor görevinde bulduğumuz dosya bunun aksini söylüyor. Eğer gerçekse, ki bu soruya odaklanmalıyız, tüm bu Stormcloak davasıymış, Skyrim nordlarındır muhabbeti, hepsi Ulfric'in yaptığı Thalmor köpekliğinin haberi olunmadan kurulan hayaller. Önce Stormcloak çu arkadaşlar adamı övmekten ziyade buna yanıt verirse daha doğru olur.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CevapAlıntı
Gönderildi : 21 Haziran 2018 04:06
(@penetrator-god)
Üye

Her zaman İmparatorluk kazanacak. Ankette olduğu gibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21 Haziran 2018 04:20
(@skyrim-dilencisi)
Üye

Normal de imparatorluğu tercih ederdim hep ama tarafsız olmayı tercih ediyorum artık, Gerçek kuzeyliler seleflerinin izinden gidendir, mesela yoldaşlar ve grisakallar en iyi politikayı izliyorlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21 Haziran 2018 06:07
(@ibodala)
Üye

Yoldaşlar adamdır. Kodlak dede ise adamın dibidir.

:gozluk  

Ulfric'le mulfricle işleri olmaz. Kendi soylarından olanlarının kanını akıtmazlar yok sen imparatorluk kuklasısın yok sen gerçek sykrim oğlusunda falanda filan..

Ama onların savaşında da kim haklı o belirsiz. İki tarafta kendince haklı. Gümüş eller bu kurt adamları avlayıp yok ediyorlar. İnsanlık için çalışıyorlar. Kurt adamları bir illet bela olarak görüyorlar. (-ki öyle zaten) Cadıların büyüsü ile ortaya çıkmış. Daedra'dan gelme illet.
(Kodlak dede bunu kabul ediyor ama iyiye kullanıyor. Sadece ölürken bundan arınmak istiyor. Normalde gücünü bırakmıyorda. O yaşına kadar kullanmış.)
(Kimisi bu güçten hoşlanan sarhoş olanlar sadece bunu bir mucize kutsama üstün yetenek olarak görüyor)

Ama yoldaşlarda kendilerini eğitmiş bu kurt adamlığı kötüye değil iyiye kullanıyorlar. Kendi yoldaşlarını kalkan kardeşlerini öldüren, kodlak dedemizi yaralayan düşmana gümüş ellere karşı savaşıyorlar doğal olarak. İkiside haklı şimdi.. Bu taraftaysan o taraf haklı. Diğer tarafta olursan o tarafta haklı. Bir ara hatırlarsınız intikam için bir kaleyi basıyoruz kurt adam formunda ve gümüş elleri parçalıyoruz, yiyoruz falan. O bölümde ben çok seve seve öldürmemiştim. Biraz gerçekten kendimi tehlike, kontrolsüz hayvan canavar olarak görmüştüm. Öldürdüğüm insanlar ise, normal insanlar bu canavarlara karşı savaşan elleri gümüş kılıçlı adamlardı. Onların üzerine atlayıp atlayıp pençeleryip parçalıyorduk :I Aela ve diğer eleman ile birlikte.

Kim iyi yapıyor kim kötü kim haklı kim değil belirsiz.
Sonuçta kurt adamlar tek yoldaşlar değil. Dışarıda olan kendini eğitmemiş geliştirmemiş kendini kontrol edemeyen kurt adamlarda var. Dönüştüğünde acıktığında masum insanlara saldırıp zarar veren avlanan. (Gümüş ellere bu durum otamatikman haklılık payı veriyor. Kurt adamlara düşman olmalarının ve onları yok etmek istemelerinin)

CevapAlıntı
Gönderildi : 21 Haziran 2018 06:27
(@aethel)
Üye

Normal de imparatorluğu tercih ederdim hep ama tarafsız olmayı tercih ediyorum artık, Gerçek kuzeyliler seleflerinin izinden gidendir, mesela yoldaşlar ve grisakallar en iyi politikayı izliyorlar.

Kırsakallar orada oturarak çok güzel bir yol tercih etmişler. 😀 Adamlar diyor ki, "Biz ne zaman Skyrim işgal edilir, orada durun bakalım diyeceğiz." Zaten İmparatorluk çökmüş, adam bahçesinden elma toplasa "höyt" diyecek bir Thalmor var, Skyrim'de cirit atıyorlar, hâlâ biz bekliyoruz diyorlar. 😀 Nerede o eski Diller, nerede Kırsakallar.

Bir Kırsakallardan önceki Diller olan şu Hoag Merkatili'ne bak, bir de Kırsakallara. Ataları Ejderha kovalıyor, bu da Ejderha'nın peşine saklanıyor. En azından Yalımlarda potansiyel az olmasına rağmen gerçek yüzlerini belli ediyorlar, asıl geleneklerine bağlı kalanlar onlar. Eski Yalımlar "Ejderha avlıyoruz." dediğinde onlar için bu kural bir kesinlikti. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 21 Haziran 2018 06:41
(@lichking)
Üye

Dengeir'in oyu ne kadar sayılabilir bir oy peki? Adam zaten oy atmak için oy kullanacak birisi. Siddgeir de öyle. Adam gibi adamların oyunu sayarsak zaten şöyle bir şey çıkıyor:

Torygg'e oy verenler: Idgord, Igmund, Balgruuf.

Ulfric'e oy verenler: Skald, Korir.

Laila ile Falkreath mevkibeylerini saymadım, çünkü sayılmayı hak edilmiyorlar gözümde. Birisi olmuş kukla, diğeri zaten random oy atıyor. 😀

Bu dediğin şey gibi oldu. A partisinin oyları çalındı ama boşver nasıl olsa A partisini destekleyenler cahildi ya da "Benim oyum ile başkasının oyu bir mi sayılacak?". Eğer ki birine oy kullanma gibi bir hak  verildiyse hoşumuza gitse de onun oyunu da saymak zorundayız.  Ayrıca bana kalsa Dengeir basiretsiz yöneticilerden biri değil. Tamam biraz paranoyak ama mevkisinden indirilme şekline bakarsak hak vermemekte elde değil. Üstelik kendisi bölgenin hazinesini lüzümsuz yere harcamayacağını ve yeğeni gibi haydutlarla anlaşıp halktan çaldıkları parayı bölüşmeyeceğini söylüyor. Çoğu Jarl'ın aksine kendisi desteklediği tarafı ve neden destekleridiğini açıkça söyleyebiliyor artıları ve eksileri ile.

Peki Ulfric doğru düzgün bir kral olamayacağından böyle yapmış olamazlar mı  😛 tamam şakayı bir yana bırakıp konu hakkındaki yorumuma gelirsek Ulfric bu sebepten dolayı isyan başlatmıyor ki isyan başlatma sebebi Talos'a tapmanın yasaklanması senin dediğin sebep olsaydı belki Fırtınapelerinlere az da olsa hak verirdim ama oyunda (Ben kaçırmadıysam.) Ulfric hiçbir yerde seçim adil değildi demiyor, kısacası isyan sebebi bu değil ayrıca sebebi bu olsa bile İmparatorluk sebepsiz yere neden böyle bir şey yapsın ki demek ki Ulfric İmparatorluk için tehdit şöyle düşün sen İmparatorsun bir bölgenin kontrolünü isyan başlatma ihtimali olan birine mi verirsin yoksa sadık birine mi ? Tabi ki sadık olan kişiye vereceksin. İmparator olunca böyle kararlar vermek zorundasın sonuçta her tehdide göz yumulsa İmparatorluk 4. çağı göremezdi.

Aslında benim yazımın amacı Ulfric'in meşrutiyetini savunmak değil Torygg'in meşrutiyetini sorgulamaktı. Ha istese Ulfric bunu bir savaş sebebi olarak kullanabilir miydi? Evet kullanabilirdi yani 175'te yasaklanan din için 25 yıl sonra savaş açabiliyorsa görece daha yakın bir tarih olan bu olay için hele hele açabilirdi savaş. Şimdi dersen ki neden bunu casus belli olarak kullanmadı çünkü dini kullanarak daha geniş kitleleri arkasına almak istiyordu ki aldı da. Şimdi düşün sen amacı tahta çıkmak olan birini mi desteklemek istersin yoksa amacı tahta çıkıp yasaklanan dinin için savaşan birini mi? Bir taşla iki kuş.

Ulfric imparatorluk için tehtit mi? Kesinlikle... Talos yasaklandığında bu kararı en yüksek sesle eleştiren biriydi. Skyrim Jarl'larından biri Markharth'ı özgürleştirmesi karşılığında Talos'u özgür bırakacağını söylüyor ama sonradan Aldmerinin baskısıyla da imparatorluk tarafından hapsediliyor. Bu olaylar sonucunda Ulfric imparatorluktan nefret ediyor ki İmparatorlukta bunu biliyor. Şimdi İmparatorun yerinde ben olsam kesinlikle bende aynı şeyi yapardım. Seçime hile karıştırır ve Ulfric gibi benden nefret eden birinden ziyade kontrol edilmesi kolay biri olan Torygg'i seçerdim. Ama şimdi sana şu soruyu sormak istiyorum:

Senin benim ya da başka birisinin yapacağı bu hareket (seçime hile karıştırma) sırf biz yaptık diye doğru ve ya etik midir?

@Mehrum Efendi neye dayanarak bu çıkarımı yaptın bilmiyorum. tek bildiğimiz şey Torygg'in babası Istold'un Büyük Savaşta Skyrim'in başında olması kaç yılında öldüğünü ve ya oğlunun kaç yılında tahta geçtiğini, toparlarsam konseyin kaç yılında  toplanıp kralı seçtiğini bilmiyoruz. Oyundan 5-6 yıl öncede olabilir. Üstelik Siddgeir genç duruyor evet ama kaç yaşında olduğunu bilmiyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21 Haziran 2018 06:46
 Rask
(@rask)
Üye

İmparatorluk'a katılan her Ejderdoğan, Markarth'ta ölen tüm Enginyurtlu kardeşlerim için Ulfric'e atılmış bir tokattır, nidadır. Tarihler 4.Çağ 176'yı gösteriyordu, unutmadık, unutmayacağız.

Bütün Enginyurtlular bir gün ansızın delirecektir!
O zaman Hircine Enginyurtlu'yu değil, Talos Fırtınapelerinleri korusun!

CevapAlıntı
Gönderildi : 21 Haziran 2018 09:19
Sayfa 155 / 161