Sovngarde Arzusu  

 
(@alperenkaya)
Üye

İyi günler Skyrim oyuncuları. Öncelikle oyunu yaklaşık 3 yıldır oynuyorum. Bir kuzeyli olarak Sovngarde a gitmek isterim öldükten sonra. Fakat Hırsızlar Loncası görevlerinde bülbül oluyoruz ve karşılığında öldükten sonra Nocturnal ın kabrini korumamız isteniyor. Şimdi Hırsızlar Loncasını oynadıysak Sovngarde a gidemez miyiz? Sovngarde için ben kurtadam olmaktan vazgeçtim (Kodlak Gibi). 

Bu konu 5 ay önce AlperenKaya tarafından düzenlendi.
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 14 Ağustos 2020 03:55
(@aethel)
Yetkili

Sorunuzun lore ile alakalı olduğunu düşünerek uygun bir bölüme taşıdım. Eğer Skyrim görevleriyle alakalıysa bildiriniz. 

 

Evet, dediğiniz gibi. TES evreni genel olarak inançlar üzerine kurulu olduğu için tapındığın, etkisi altında olduğun tanrıyla içli dışlı olman bekleniyor tabii ki ölümden sonra da. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 16 Ağustos 2020 00:46
(@alperenkaya)
Üye

Yani gidemez miyim Sovngarde'a

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 16 Ağustos 2020 02:06
(@aethel)
Yetkili

Hayır, gidemezsiniz. Sovngarde'a gitmeniz için Nordik Pantheon'a inanmanız bekleniyor. Konu hakkında kesin bir bilgim yok ancak Sovngarde mevzusu Kuzeylilik ile alakasız. Kuzeylilerin gitme sebebi inançları gereği. Shor, zamanında Wulfharth'a yardım eden ve kendisine tapan bir Khajiit'i de Sheogorath'ın elinden kurtarıyor, ama Sovngarde'a gitti mi bilinmiyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17 Ağustos 2020 00:46
(@alperenkaya)
Üye

Ama hikayede Dragonborn'uz ve bence Sovngarde'a gitmeliyiz. Akatosh'un kanından bir insan neden bir Deadra peşinde sürünsün . Ya da Talos gibi yarı tanrı olalım

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18 Ağustos 2020 04:04
(@aethel)
Yetkili

Son Ejderdoğan, ayrıca bir mahkûm (yani oyun karakteri) olduğu için kendi kaderini belirleyebiliyor. Bu yüzden kesin şöyle oldu, hikâyeden sonra böyle yaptı diyemiyoruz oyun karakterleri için. Ama tanrılık olayı başka bir tanrının onayıyla olmuyor. Talos ise çeşitli yollarla tanrı olmuştur. Tiber Septim, Ysmir Wulfharth, ve Zurin Arctus, mantling ve CHIM yollarıyla tanrılığa ve Talos oluşumu altında birleşime ulaşmıştır. Zaten üçü de Lorkhan/Shor'un avatarlarıdır. Tiber Septim çeşitli entrikalarla önce Ysmir Wulfharth'ı, ardından da Zurin Arctus'u öldürerek onlarla birleşiyor ve Talos oluyorlar. Tiber Septim zaten CHIM gücüne sahip iki kişiden birisi. Diğeri ise Vivec. Yani yarı-tanrı gibi gözükseler bile tanrıları tamamen silme güçleri de var. Çünkü CHIM'e erişmiş birisi, evreni tam anlamıyla yönetebilir ama önemli değişiklikler evrenin dengesini bozacağı için kendilerine de zarar. 

 

Son Ejderdoğan'a tekrardan dönecek olursak dediğim gibi, kendi kaderini belirleme gücü var kendisinde. Arkaplanda o kadar çok karakter var ki kahraman diyebileceğimiz, sadece oyuncunun oynadığı karakterler önplana çıkıyor gibi gözükse de aslında olaylar öyle değil. Tilki Hans mesela, Lorkhan/Shor'un avatarlarından birisi, Ysgramor'a yardımcı olarak Skyrim'in alınışına yardımcı oluyor. Sonrasında tekrar reenkarne olarak yollanıyor ve bu sefer de Pelinal olarak Nedeleri, Ayleidlerden kurtarıyor gibi örnekler çokça var. Ayleidlerin son umudu olan Meridia'nın şampiyonu Tüysüz Umaril, Pelinal tarafından yenilince Ayleid kralları, Pelinal'in kendi atalarına ve Daedrik inançlarına ettiği küfürlerden ötürü onu sekiz parçaya bölüyorlar. Ama Nedeler bir şekilde zafer kazanıp Birinci İmparatorluk'u kuruyorlar. Pelinal gibi bir sürü örnek sayabilirim ama hiçbiri öyle ahım şahım torpilli insanlar değiller. Dediğim gibi, TES evreni tamamen din ve inançlar üzerinden dönen bir evren. Thalmor oluşumunun insanlara bu kadar zulüm etmesi, Kuzeylilerin bu kadar ırkçı olması bile tarihi meselelerden ötürü değil, tamamen dini inançlardan ötürü. Elfler insanları onların tanrılığını çalan Lorkhan/Shor'un halkı, yok edilmesi gereken topluluk olarak görüyor. Zamanın Kuzeylileri ise aynı şekilde sapkınlık olarak tanıyorlar Sekizler inancını ve tapınakları yakıp rahipleri kazıklara geçiriyorlar. Ki bunlar elf bile değil, bildiğimiz İmparatorluk İnsanı. Yine başka bir örnek verecek olursam Dwemerlerin, Dunmerlerin ataları olan Chimerler ile aralarının bozulmasının nedeni tamamen dinden ötürü. Dwemerler tanrıtanımaz, ateistik bir toplum. Chimerler ise çok dindar, Azura-Boethiah-Mephala üçlüsüne tapan bir toplum. Yine de Dwemerlerin ve Chimerlerin kralı arkadaş. Fakat Dwemerler, Lorkhan'ın Kalbi'ni kullanmak istiyorlar. Chimerlerin lideri Nerevar'ın kulağına bu gidince de tanrıların işine karışılmaz diyerek savaşa varıyor iş. Nerevar ölüyor, Dwemerlerin kralı Dumac ölüyor, Kuzeyliler orada tanrılarının kalbini almak için savaşa dahil oluyor, Dagoth Ur'un ihaneti, Tribunal'in Nerevar'a ihanet edip Lorkhan'ın Kalbi'ni kullanmaları ve tanrılığa erdik demeleri vs. Her şey dediğim gibi, sırf inanç ve dinler üzerine kurulu. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18 Ağustos 2020 10:54