Skyrim Performans Sorunu  

 
(@zynorax)
Üye

Merhabalar,

elderscroolsturk.com sitesinde ilk defa konu açıyorum eğer yanlış yere açtıysam lütfen söyleyin.

Öncelikle bilgisayar sistemim;

AMD A6 5400K APU (3.60Ghz) Dual Core ( Son Sürüm Yüklü)

4GB Ram DDR3

Geforce GT 730 4GB 128bit (Sürüm desteği kalktığı için en son yüklenebilir sürüm 391.01 yüklü)

Windows 10 Pro 64

60 Hz Philips 220E monitore sahibim (1920x1080)

1TB Harddisk (750 GB boş alana sahip)


Skyrimin önerdiği grafik kalitesi High olarak belirliyor. Ancak bu şartlarda fps 20-30 arası geziyor (Anlık düşmeler de yaşanabiliyor 15-20 arası)

(Ancak gökyüzüne baktığımda direkt 45-50 fps alıyorum.)

Oyundaki grafik kalitesini en düşüğe çeksem dahi bu fps aralığım değişmiyor hala aynı şekilde kalıyor. ( yoğun ışıklandırmalı zindan ve bina içlerinde de oyun akıcılığını yitiriyor ve ağırlaşıyor )

Bunun neden olduğunu merak ediyorum ( bu 1. sorum)


Forumda ve internette yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalarla denediğim yöntemleri sizlere belirteyim.

1-) Windows ayarlarım

Windows 10 için performans ayarlarını seçtim (Xbox Live kapalı, maksimum performans güç modu, en iyi performans için ayarla ayarı,arka planda çalışan uygulamaların bir çoğunu kapattım.)

Ayrıca ccleaner ile de sürekli temizlik yapıyorum.

2-) Oyun içi yaptığım denemeler

Skyrim Project Optimization ( Denedim çok bi faydası olmadı maksimum 3-4fps arttı)

Shadow Remover ( Etkili bir artış olmadı en fazla 2-3 fps)

BethINI ( Daha detaylı ayar için yükledim en düşük ayarı getirdiğim halde fps hala dediğim aralıkta geziyor.)

3-) Ayrıca kullandığım ekstra modların listesi ( Belki performansı düşüren birisi vardır.

Lantern of Skyrim

Climate of Tamriel

Unofficial Legendary Edition Patch

İmmersive Armor / Weapon

FNIS

XMPSE (XP32)

Enhanced Blood

Frostfall

Campfire

Follower Tweak

RaceMenu

 

 

Her Türlü Desteğiniz ve yorumunuz için şimdiden teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 26 Haziran 2019 23:43
(@draggur22)
Üye

Ram ve ekran kartı çok düşük kardeş. High kaldırmaması normal yani. Skyrim'in optimizasyonu iyi değil zaten.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Haziran 2019 01:18
(@zynorax)
Üye

Evet bilgisayarımın tam olarak oyunu kaldıramayacağını ve zorlanacağını biliyorum ama internette yaptığım araştırmalarda AMD A6 5400K işlemci ve onboard ekran kartı ile 45-50 fps ile oynuyorlar. Aynı zamanda ekran kartı ile de internette videolar var onlarda sabit 60 fps alabiliyor. Herneyse bu durum bir yana diğer durum ise ben grafik ayarlarını en düşüğe çeksem bile fps hic artmıyor bu normal bir şey mi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Haziran 2019 11:11
(@sonhakan)
Üye

Senin sorunun şu kardeşim. Elindeki ekran kartı oyunun en düşük özelliklerini kaldırabilecek düzeyde. (Yüksek çözünürlük yamasından dolayı) Eğer steamdan yüksek çözünürlük yamasının yüklenmesini iptal edersen daha fazla fps alırsın. O dediğin 60 fps ile oynayanlarda yüksek çözünürlük yaması yoktur. Yoksa o fps ye çıkması mümkün değil. Ayarları yüksek yapsan da düşük yapsan da fps nin değişmemesinin nedeni zaten en düşük fpslerde oynaman. Ekran kartının belleği yeterli olduğu için yüksekte yapsan düşükte yapsan ekran kartının belleği yetiyor o yüzden fps değişmiyor. Climates of tamriel i kullanman daha da düşük fps olmasına yol açıyordur ayrıca onu da kullanma (çok fazla fps vermez gerçi ama 5-10 arası artabilir.) Gök yüzüne baktığında fps nin yükselmesi gçk yüzünün neredeyse ufak bir resme bakar gibi fps yemesi yani sabit texture olmasından kaynaklanıyor. Aynı durum yakınlaşıp taşada baksan yere de baksan olur ama gelişmiş ayarlarda o ibreleri sona çektiğinde yani çevrenin yüklenme mesafesini büyüttüğünde fps düşmeye başlayacaktır. Senin yapabileceğin en iyi ayar şu. Yüksek çözünürlük yamasını kaldır. Gölgeyi kaldır. Gelişmişteki gök yüzünün yansımasını kaldır. Ayrıca uzmansan ana kartın biosundan ekran kartının rami kullanma özelliğini iptal et. Zaten 4 gb ramın var bide ekran kartına paylaşılmış bellek vermesin. Ayrıca ccleaner gibi windows temizlediğini idda eden yazılımlar bilgisayarınızın yazılımını bozmaktan başka hiçbir işe yaramaz öyle şeyler kullanmayın. Fps ye de windowsa da hatta telefona bile bu tarz yazılımların hiçbir katkısı yoktur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Haziran 2019 16:31
(@zynorax)
Üye

Hocam

Yuksek Cozunurluk modu dedigin sey sanirim (High Texture Pack), oyunumda bu mod yok, ben sadece legendary edition aldim ( Daha yeni aldim bu arada skyrimin steamde indirimli satisi olmadigi icin, g2a dan aldim) herneyse legendary editionun icinde high texture pack otomatik olarak geliyorsa bilemem ama data files listesinde patch in esp. veya esm. plugin girisi yok sadece dlc ler var o kadar. Bu grafik kartin ram ayarina bakacagim bir de cozunurlugu dusurdugumde (1600x1200) fps 5-6 artti. Yani sorun cozunurlukte sanirim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Haziran 2019 21:04