Discord Sunucumuza Katılın!

Forum üye alımına ve yeni ileti gönderimine kapatılmıştır. Tüm sorularınızı Discord sunucumuzda sorabilirsiniz.

Skyrim Legendary Edition (Skyrim Orijinal + DLC Paketleri) için Türkçe Çeviri Sorunu ve Çözümü

 
(@danygon)
Üye

Öncelikle herkese Merhaba,

Forum içerisindeki konulara bakmama rağmen kalıcı bir çözüm bulamadım. Türkçe çeviri dışında modlar olsun ya da olmasın bir yerde patladığı veya stabilize olmadığı için konuyu açıyorum. Benzer bir çözüm konusu varsa şimdiden özür dilerim çünkü ben bulamadım. Mod sıralamalarıyla alakalı konular olabilir ancak bazı durumlarda mod sıralamasını bırak aktif etmeye bile izin verilemeyebiliyor.

-Bu çözüm yalnızca SkyUI ve Skyrim Legendary Edition Türkçe Çevirileri varken denenmiştir. SkyUI-Nexus Mod sitesinden, 4 adet türkçe çeviri modu ise Steam Atölye kısmından indirildi. Türkçe Çeviri modları veya SkyUI dışında çevirilerin düzgün çalışmasını engelleyebilecek bir mod kullanıyorsanız çalışma garantisi yoktur.

-Vortex programı tamamen Türkçe çeviri modlarının çalışma sıralamasını düzenlemek ve başka modlar yüklense dahi bu sıralamanın bozulmasını engellemek içindir. Lütfen sıralama işi Skyrim Launcher'dan da yapılıyor ne gerek var veya Loot gibi programları kullan demeyin çünkü "Drag" komutu verilmeyince stabil bir şekilde çalışmayabiliyor veya başka modlar yüklendikçe bozulma riski de oluyor.

-Unofficial Skyrim Legendary Edition Patch kullanıyorsanız Türkçe çevirileri bozuyor. Oyunun bir kısmı yabancı dile dönüyor. Ben kullanmıyorum ancak kullanıp sorunu çözen veya USLEP Türkçe uyumluluk modu/çeviri modu vs. var ise cevap olarak yazan olursa konuya ekleme yapabilirim.

Türkçe çevirilerin düzgün çalışması için;

 • Nexus Mod sitesinden Vortex Programını indirin.
 • Steam Atöylede bulunan Skyrim ve DLC paketlerinin Türkçe çeviri modlarına abone olun. (Skyrim Türkçe Çeviri açıklamalarını uygulayın. DLC Çevirileri için yalnızca abone olun başka bir şey yapmanıza gerek yok)
 • Vortex programına girin (Hiç kullanmamış olanlar internet üzerinden araştırıp ayarları yapabilir.) ve sol tarafta MODS kısmında bulunan PLUGINS sayfasına girin. Programdaki gerekli ayarlar daha önce yapılmış ve Skyrim oyunu seçilmiş ise burada yüklemiş olduğunuz tüm modlar gözükecektir.
 • Modların bulunduğu satırın en sağ tarafında "Dependencies" altında her mod için ayrı bir "Drag" seçeneği bulunuyor. Bu seçenek sayesinde Türkçe çevirileri kendi DLC paketlerinden ve birbirlerinden sonra çalışması için kalıcı bir sıralama ayarlayabilirsiniz.
 • Orijinal DLC sıralamaları baştan sona Dawnguard-HearthFire-Dragonborn şeklinde olduğu için Türkçe çevirileri de aynı şekilde sıralayın.
 • Dawnguard Türkçe Çeviri Modu'nun sonunda bulunan Drag seçeneğine tıklayın. Tüm modların yanında kutucuklar açıldığını göreceksiniz. Dawnguard DLC Paketinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve ardından onaylayıp çıkmak için tekrar Dawnguard Türkçe Çeviri Modunun yanındaki Drag seçeneğine tıklayın.
 • Hearthfire Türkçe Modu için de aynı yolu izleyin. Ancak hem Hearthfire DLC pakedini hem de Dawnguard Türkçe Çeviri Modunu seçin. (Yalnızca DLC pakedini seçmek de DLC paketlerinin otomatik olarak birbirine bağlı ve belli sırayla çalışmasından ötürü muhtemelen sorun çıkartmayacaktır ancak ben garanti olsun diye ikisini birden seçtim.)
 • Dragonborn Türkçe Modu için de aynı yolu izleyin. Bu sefer de hem Dragonborn DLC pakedini hem de Dawnguard ve Hearthfire Türkçe Modlarını seçin.
 • Skyrim Türkçe Çeviri Moduna aynı işlemi uygulayarak tüm DLC Türkçe çeviri modlarını seçin ve onaylayın.
 • SkyUI kullanıyorsanız SkyUI için de Skyrim Türkçe Çeviri modunu seçmeniz yeterli. (Türkçe çeviri Steam Atölye sayfası önerisidir)
 • Son olarak bulunduğunuz ekranda üst tarafta turuncu bir şerit göreceksiniz. Burada 2. Sırada bulunan "Sort Now" tuşunu kullandığınızda kullandığınız tüm modları düzgün bir sıralamayla ve eklemiş olduğunuz dragları da göz önünde bulundurarak bir sıraya soktuğunu göreceksiniz.

 

Not: Başka modlarla birlikte kullanıp "Auto Sort" yaptığımda çoğu mod olması gereken sıraya girip sağlıklı bir şekilde çalışabiliyor ancak Türkçe çeviriler eninde sonunda bir yerde patlak verebiliyordu. Drag özelliğini düşünmüştüm ancak el ile launcher dışında müdahale etmemizin mümkün olduğunu programı kurcalarken öğrendim.

Bu yüzden denemek için çok fazla mod yüklemek istemedim. Ben yalnızca SkyUI modu ile birlikte denedim. Ancak yapmış olduğumuz şey modların çalışma sıralamasını ayarlamak olduğu için Türkçe çeviri modlarını bozan, sağlıklı çalışmasını engelleyen modlar kullanıyorsanız "Drag" yardımıyla biraz deneyerek ve uğraşarak sorunu çözebilirsiniz. 

Not: Türkçe çeviri modlarını kullanıyorsanız ve başka modlar da yükleyecekseniz çevirileri bozabilecek modları topluca yüklemenizi önermem. Çevirileri bozabilecek modları "Drag" yardımıyla çeviri modlarından önce veya sonra yüklemeyi seçebilir ve bozulma sorunlarından kurtulabilirsiniz. Çevirilerde bir bozulma olması durumunda bu bozukluğun hangi mod yüzünden olduğunu anlamak için modları tek tek yükleyerek oyun içinden kontrol etmenizde fayda var. 

Ayrıca konuyu olabildiğince basit ve detaylandırarak anlatmak istedim. Bilen bilmeyen herkese yardımcı olur umarım. 

Bu konu 2 sene önce 3 defa Danygon tarafından düzenlendi.
Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26 Kasım 2020 01:07