fbpx

Skyrim Modlar için Türkçe Karakter Sorunu!!! Çözümü  

 
Battik
(@battik)
Üye
Üyelik: 2 sene önce
Gönderiler: 22

İndirdiğiniz mod çevirileri, çevirdiğiniz türkçe modlar oyuna girdiğinizde türkçe harf olarak görüntülenmiyorsa doğru yerdesiniz.
Not: Çevirme aşamasında olan arkadaşlar eğer tesVtranslator(xtranslator) kullanıyorsa kodlamayı (UTF-8)seçebilir. Bölmelerin tümünün seçili olduğundan emin olun.

DIKKAT: Sadece türkçeye çevrilmiş dosyalar üzerinde işlem yapacaksınız. Başka dillerde de sorunları olanlara da elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim.

DİKKAT: Yedek almadan sakın işlem yapmayın. Yanlış yapmış olduğunuz işlemlerden dolayı sorumluluk kabul etmiyorum. Basit ve anlaşılabilir bir şekilde detaylı olarak anlattım. Oyunun içindeki dosyanızla sakın işlem yapmayın. İşlem yapacağınız dosyanın bir yedeğini masa üstüne kopyalayın, (sakın sürüklemeyin) ve işleminizi onunla yapın.

NOT: İşlem yapacağınız dosyanın ismini sakın değiştirmeyin. Anlattıklarımı yaptığınızda oyununuz ya açılmaz ya da hata verir.
Not:esp ile işlem yapacak arkadaşlar esp dosyasının DATAFİLES te hangi sırada olduğunu unutmasın. Loot kullananlar için sorun yok.

Arkadaşlar sorunun nedenine geliyorum dikkatli okuyun. Tam olarak mod yapımcıları skyrim ingilizce olduğu ve çoğu dilde '' ı, ğ, ç, ö, ü vb.'' gibi hafler bulunmadığı için kelimeleri yazarken '' windows-1254'' gibi kodlama dillerini kullanırlar. Modları çeviren arkadaşlarda bunun farkına varamayabilir. Bunun sorucunda Türkçe' ye çevrilmiş olan modda karakterlerde uyuşmazlıklar meydana gelir. Bu üstte yazdığım harfleri oyununuz farklı karakterlere dönüştürür.

Sorunu Çözelim;
Şimdi arkadaşlar sizin yapmanız gereken sahip olduğunuz modların türkçeye çevrilmiş ''.esm, .esp, .pex, .txt'' dosyalarını bulmanız ve  ''utf-8'' karakter kodlamasına dönüştürmeniz gerekiyor.

KULLANACAĞIMIZ PROGRAMLAR
Kurulumları basittir
Bunun için ben  ''Notepadd++ ve xtranslator(tesVtranslator), Nexus Mod Manager ve LOOT(esp için) üzerinden anlatacağım.
NOT: NMM ve LOOT kullanmayı bilmeyenler indirmesin Manuel Olarak ta anlattım.
---------------------------------
1-)Şimdi sorunun hangi moddan kaynaklandığını bildiğinizi varsayıyorum. Yoksa oyuna girip nerelerde karakter sorunu olduğunu bulmalısınız. Sahip olduğunuz çeviriler hakkında kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz. Devam edelim
-----''xtranslator'' sadece dosyanın hangi karakter kodlaması ile yazıldığını görmeniz içindir.
 - -Xtranslator açtığınızda 
Sol üstte File dosyası var tıklayın. Hangi dosya ile işlemi yapacaksanız. Onu seçmelisiniz.
Load esp/esm    = esm, esp dosyası açacaksanız
Load Strings        = strings dosyası açacaksanız
Load mcm            = txt dosyası açacaksanız
Load papyruspex = pex dosyası açacaksanız
Dosyayı bulup yüklediğinizde sağ üstte hangi karakter koduyla yazıldığını öğrenebilirsiniz. 

-------------ÇÖZÜM----------
2-)Diğerleri için de aynı yolu izleyeceksiniz korkmayın. Ben esp üzerinden anlatıyorum.
Örneğin: ''esp'' uzantılı dosyamızla işlem yapacağız. Notepad++ açalım. NOT: Arayüzü türkçedir. Boş bir sayfa açın dosyanızı içine sürükleyin yada Sol üstte Dosyaya tıklayın '' esp'' uzantılı dosyanızı açın. Dosyanın tamamını seçin  ''ctrl+a'' sonra üstte ortada (Kodlama) kısmından ''UTF-8'' OLARAK KODLA seçin ve araçlar kısmında Tümünü Kaydet' e tıklayın. İşlem yaptığınız dosyanızdan çıkın ve '' kaydedilsin mi'' uyarısına evet deyin ve çıkın.
EK BİLGİ: Dikkatli bakarsanız metin içinde başta türkçe harflerin farklı gözüktüğünü ve sonradan türkçeye dönüştüğünü göreceksiniz.
Devam edelim.

---Elle kopyala---NMM kullanacak atlasın
3-)Sonra sorunlu dosyanız nerede ise oraya yapıştırın. Not: Skyrim/Data içindeki dosyanızın yedeğini alın yanlış işlem yapmış olabilirsiniz. Sonra yapıştırın. Kabul edin. Sorun olursa yedeğiniz var. Oyuna girebilirsiniz.
Not: Esp, esm ile işlem yapanlar, madde 4'e geçin!!!

----Burası NMM için ----
3-)NMM kullanacak arkadaşlar için dosyayı  '' Rar'' olarak gömmesi gerekir. Bunun için islem yapacağınız dosyanın yerini  bilmeniz gerekir. Ben sahip olduğum txt uzantılı dosya üzerinden örnek vereceğim.
Mesela dosyanız Skyrim/Data/Interface/translations içinde ise bunu yeni bir klasör açıp ismini  '' Data'' yazıp Data/Interface/translations şeklinde klasör oluşturup en son içine  '' txt'' uzantılı dosyanızı atmanız ve  ''rar'' olarak gömmeniz  gerekir. Sonra NMM' yi açıp, ''rar'' uzantılı dosyanızı NMM'ye ekleyip etkinleştirebilirsiniz. Oyuna girebilirsiniz.  
NOT: esp, esm ile işlem yapanlar aşağısını okuyun.
-----------------------------------------
Esp, esm ile işlem yapanlar için elle:
4-)Skyrim launcher açıp DATAFİLES' ten esp'yi aktiflestirsin
NOT: Dosyanızın DATAFILES' te hangi sırada olduğunu unutmayın.
NOT: esp, esm ile işlem yapanlar arkadaşlar DATAFİLES açın ve değiştirdiğiniz esp, esm dosyanızı etkinleştirin ve eski sıranıza geri koyun. Oyuna girebilirsiniz.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Esp, esm ile işlem yapanlar ve
LOOT yüklü olanlar için:
4-)DATAFILES'ten etkinleştirdikten sonra LOOT ile sıralatın. OYUNA GİREBİLİRSİNİZ.


Bir tane türkçeye çevrilmiş modun karakter sorunu olanını ben vereyim CACO (complete alchemy and cooking overhaul) v1.2 türkçe.  
Üstte anlattıklarım ile düzeltebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Şubat 2018 00:51
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol