Sorularınıza daha hızlı cevap almak için Discord kanalımıza katılabilirsiniz.

 

Witcher Online neden yok?

 
(@ibodala)
Üye

Elderscrolls Online varda Witcher gibi muhteşem bir evrenin neden online'ı yok sizce ? Geçen gün şöyle bir hayal ettim de D: Belkide eso'dan bile daha güzel daha ilgi çekici olmazmıydı ? Daha fazla insanı kendisine çekmezmiydi ?

Düşünün witcher'ın o orta çağ havası ! O müthiş ekipmanlar kıyafetler o güzel npc'ler. Müthiş haritalarda şehirlerde geziyorsunuz. Köylerin kasabaların şehirlerin panolarından görevinizi alıyor olay yerine gidip olayları çözerek ilerleme kat ediyorsunuz. Görevleri tamamladıkça kazandığınız altın ve şöhret ile yükselerek yaşayan en ünlü en güçlü en büyük witcher olma yolunda ilerliyorsunuz. Karanlık tarafın korkulu rüyası oluyorsunuz. En devasa yaratıklar bile sizi gördüğünde tir tir titriyor olacak !

2 ayrı faction olur oyunda. İsteyen Witcher olur isteyen karanlık tarafta yer alır! (Aion alıntı hafif)

Karanlık tarafta bir rütbeli olabilir yürüyen ölüler ordusunda yada witcher evreninde var olan yaratıklardan dahi olabilme imkanınız olsaydı ? Bu yaratık sınıfı ile iyi tarafın tam tersi. 

Görevlerinizde şehirlere zarar verdikçe ün kazanırdınız. Amacınız kaosa hizmet etmek ve en usta witcher'ları öldürmek olurdu. (Bleach alıntı hafif)

Bence eğer buna izin verilseydi. Ortaya muazzam derecede haz alacağınız müthiş bir oyun çıkartılabilirdi. Hem PvE si hem PvP bakımından!

Tabi bu oyunu iyi bir ekibe verip oyuncuya aynı şekilde oyunun orjinali seviyesinde eşit kalitede sunmak şartı ile.

Hayal ettiniz mi? Aklınızda canlandırın. Çok keyifli sahneler öngöreceksiniz. Hayali bile bir an için size keyif verecek. Yapılamaz mı? Olmaz mı? Eso olduysa  şu vakitten sonra gayet tabi yapılır. Çokta iyi olur piyasada gayet mantıklı on numara seçenek olarak. Eso'nun yeni rakibi olarak mmorpg dünyasına iddialı bir oyun giriş yapmış olurdu.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 25 Aralık 2018 13:13
(@mertusta)
İmparator

Evet her ne kadar ilgi çekici dursa da işin içine para kazanma hırsı girince her şey oyunculardan ne kadar para sağabilirize dönüyor iş. Eso'nun da fikri gayet güzel, kocaman evreni var ama gel gör ki yapımcıların crown store'a gösterdikleri ilgi oyunun kendisinden fazla. Bence yapmasınlar. Bırakınız Witcher aklımızda o güzel haliyle kalsın. Bazı şeylerin zirvede bitmesi iyidir 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Aralık 2018 18:47
ibodala beğendi
(@ibodala)
Üye

O da doğru.  ?  ?  ? 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 25 Aralık 2018 22:01
(@shyah)
Üye

RDR 2 tarzı bir online harbi hoş olabilirdi

CevapAlıntı
Gönderildi : 25 Aralık 2018 22:35
(@maestro)
Üye

The Witcher ve Online adı asla yan yana gelmemeli, gelmez de zaten. Gümüş kılıcını ve madalyonunu almaya hak kazanan çoğu Kaer Morhen Witcherı Yol'a çıktığı ilk sene bir bataklıkta üç kuruşa drowner avlamak için öldü zaten. O yüzden biz olayı hep Geralt ile bilelim. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Aralık 2018 02:32
 Ivy
(@ivy)
Üye

online olan bu kadar çok oyun seçeneği varken witcher evreninin single player'a özel kalmasını tercih ederim. bu özel ve kişisel bir deneyim ve birçok insanın sırf "yaratık kesip cool olmak" adı altında yapacakları saçma sapan hareketlerin düşüncesi bile tüylerimi diken diken etmeye yetti. umarım hiçbir zaman online'ını yapmaya karar vermezler. amin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26 Aralık 2018 02:40
(@draggur22)
Üye

Olmak zorunda mı?  Ayrıca eğer bir oyunun SP ve MP olarak iki tarafı varsa eşit oranda ağırlık veremiyorlar. Adamların derdi daha çok para olsa yapabilirlerdi ama değil ve gerek yok zaten. SP olarak bile dünyanın en çok satan serilerinden biri oldu.

Bu ileti 2 sene önce tarafından Drake tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 27 Aralık 2018 20:25
(@ibodala)
Üye

Olmak zorunda demedik canım.. Fikir yürütüyoruz. Eso neden varsa? WitchO da xD o sebepten yapılabilir ve olsaydı eğer* 

Ne kadar güzel olabilirdi! Neler bize sunabilirdi? Nasıl olurdu? Konu bununla alakalı. Eso ya ciddi bir rakip olabilirmiydi ? Ki bence kesinlik evet. 

Belkide sollayıp geçebilirdi bile eğer üstte yazdığım gibi tabi piyasaya getirilir oyuncu dostu olarak kaliteli bir yapım olarak yapılsa ve oyunculara sunulsaydı ? Amaç gerçekten eğlenmek ve bu güzel evreni bu oyunun kalitesini arttırmak oyunun güncelliğini korumak olsaydı ? Hiçbir zarar verilmeden kalitesi düşürülmeden başka şeyler uğruna. Çok deli şeyler olurdu bence. Yapılamaz mı? Gayet tabi yapılabilir.

Bu tema ve dünya ile. +eldeki şuanki bu teknoloji ile ? Off! diyorum başka da bir şey demiyorum.

---

Ama kolay yoldan para kazanmak varken kim bu kadar uğraşacak ? Adamlar saçma sapan bir oyun çıkartıyor PUBG diye. Oyun afedersin kıytırık dandik mi dandik tipsiz bir dündüz böyle paintten kesilip koyulmuş gibi bir harita + bi' tane uçak. Oyun başında seni atıyormuş aşağıda falan da ... Bir kaç CS 1.6 kalitesi silah ve kıyafet görüntüsü. Basitçe oyun sadece bundan ibaret... (/)_-') Birde tabi rekabetçi mekanizması konulmuş. İnsanların mücadele etmesi için birbiriyle. Bu tarz ucuz oyunların ana kilit noktası tek giderinin olması bu sebepten oluyor zaten genelde.

Birazda algı operasyonu yapılıyor. Bütün yayıncılara oyun veriliyor. Yok herkes bunu oynuyor ! Çok eğlenceli oyun! falan görüntüsü....... (ki bende buna kandım ve aldım. Benden de para kazandı bu aptal oyun itiraf ediyorum üzülerek. Bir anlık gazla oldu. Kazandıkları katrilyonlar içinde benimde hardly earned little monim var :I Sad but true)

= Yılın oyunu. Katrilyonlar kazanılıyor. Oyuncu patlaması oluyor. How stupid... (/)_-'')

Bu işlerden anlayan + adam gibi adam olan biri lazım sadece. Herkes mi para göz ? Kolay yoldan para kazanmanın derdinde olur ? :/ Bir tane şöyle yaratıcı biri yok mu. Gerçekten insanların ağızlarından sular akarak oynayacakları bir oyunu ortaya çıkartıp piyasaya sürmek gayesinde olan ? 🙁

Ve abartmadan sapıtmadan, güzel emeğinin karşısında bu başarısının bir tebriği olarak hakkıyla ! Hak ettiği kadar para kazanacak ve onunla yetinecek bir insan ? 🙁 

Yok galiba 🙁 Böyle anlatınca fazla muhteşem bir insan oldu 😀 Bu devirde bulunmaz.

---

Konu konuyu açarmış! Alın size ikinci alt konu bu konu içerisinde fikirlerinizi dile getireceğiniz. Evet böyle bir kaç adam vr ama onlarda single player oyunlar yapıyor genellikle. Online oyunların hali çok vahim.

Hiçte yok diyemeyiz tabi! Bu şekilde kaliteli olarak başlayan piyasaya kendi zamanında müthiş bir kalite ile ortaya çıkan tek tük Online oyun var ama  onlarda en fazla 9 ayını zor dolduruyor. Belki 1 en fazla 1,5 sene ve aynı şekilde sanki kaçınılmaz bir son kaçınılmaz bir kadermiş gibi.. Online oyunların kaçınılmaz kaderiymiş gibi..

Amaç para basma kurumu ürütmek. Oyuncuları yolmak* a dönüşüyor. Oyunun kalitesini oyunun verdiği eğlenceyi  oynanabilirliğini düşünen kalmıyor. 

Örnek çok. Misal: Zamanında Aion gibi yakın örnek Black Desert Online gibi. Daha bir sürü örnek var ama bunlar en akla gelen herkesin duyduğu* zamanında ilk çıktıklarında müthiş bir kalite ve müthiş bir iddia ile ortaya çıkıp sonrasında neredeyse depar atarak kaliteyi gittikçe yerin dibine vuran iki online oyun.

Neden sizce? Online oyunlar neden böyle olmak zorunda ? Kaliteli bir Online MMORPG olamaz mı size? Olsa ne olur? 

Oyun gerçekten iyi olsa! oyuncuları çok mutlu etse? Bu başarının bir teşekkürü olarak insanlar seve seve paralarını o oyuna yatırmazlar mı? O oyunda yeterince gelir elde edemez mi sizce? Kalitesi sebebi ile el üzerinde tutup övgü alarak çok sayıda oyuncuya ulaşıp iyi miktarda gelirler elde ettiremez mi?

İşin içerisinde illa bir dalavere olması gerekir mi? Dürüst bir şekilde üretici ve tüketici ilişkisi içerisinde iki tarafında birbirlerinden memnun kalacağı bir proje bir oyun sürülemez mi bu piyasa ya? 

--

Birde düğer uyuşmazlık. Aslında uzun ömürlü olan ? sürdürebilirliği daha kolay olan güncel olan oyun Online oyun değilmidir ? Single player bir oyunun ömrü mü daha uzundur yoksa Online oyunun mu? Mantıken online oyunun ömrü çok daha uzun olmalı. Çünkü sana sürekli bir eğlence sunuyor.

Single player de ise oyunun oynama süresi sana verebilecekleri sınırlıdır. Hal böyle iken ama gel görki..

1 seneyi geçince direk sapıtan online oyunlar ve yaklaşık 10 yıldır oynana skyrim single player? Nasıl iş ? :I Neden? Yorum sizin.

Bu ileti 2 sene önce 11 defa tarafından ibodala tarihinde düzenlendi
CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 28 Aralık 2018 12:09
 Ivy
(@ivy)
Üye

Kendimce şöyle cevaplandırmaya çalışayım.

Hayatımda ilk ve son kez facebook üzerinden bir mmorpg oynamıştım. League of Angels isimli bir oyun. Şimdiki haline bakmayın çünkü 2-3 kez değişti ben bıraktıktan sonra. Reklamlarda görüyordum en son meleklerin resimlerini filan epey soft porn düzeyinde yapıyorlardı, şu an belki onu bile geçmiş olabilirler bilmiyorum.

Her neyse. Ben oynarken normal bir mmorpg'ydi bence yani çok da kıyaslayamıyorum oynadığım başka örnek olmadığı için. Ama, neden sıkıcılaştığını anlatacağım. Bir süre sonra her gün girip aynı şeylere tıklamak anlamsız gelmeye başladı. Ve gün kaçırdığınız zaman seri bozulduğu için emeğinizin boşa gitmesi gibi durumlar oluyor. Siz oyunu kapattığınız zaman da oyun durmuyor yani, kendi kendine orada akıyor zaman ve siz bir şeyler kaçırabiliyorsunuz. İşte bu benim çok canımı sıktı çünkü ben oynadığım oyunda hakimiyetin bende olmasını isterim, oyunda değil. İstediğim zaman kapatıp çıkarım ve geri döndüğümde bir şeylerin değişmiş / bozulmuş olmamasını isterim.

Bunu sunan da single player oyunlardır. Alırım save'imi, belki 3 ay sonra ancak imkanım oldu tekrar o oyunu oynamaya. Ama her şey bıraktığım gibidir. Ne birisi gelip eşyamı itemimi çalmıştır, ne de karakterimi evde otururken save aldıysam sokakta yaban hayvanları arasında kıstırılmış halde bulurum. Bunların hiçbiri olmaz. Bir şey kaçırmadan oynamaya devam edebilirim. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Aralık 2018 15:47
(@darkdeep)
Yetkili

Yalnız Geralt'ın kendisi bir mmo'da var 😛

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Aralık 2018 18:13
 Ufon
(@ufon)
Üye
Gönderen: Darkdeep

Yalnız Geralt'ın kendisi bir mmo'da var 😛

 

Portal fobisine bayılıyorum     ?  

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Aralık 2018 21:10
(@ibodala)
Üye
Gönderen: Darkdeep

Yalnız Geralt'ın kendisi bir mmo'da var 😛

Wow! Oha bunu bilmiyordum bak

dedim ve videonun sonunda Early 2019'u gördüm. Yeni birşeymiş zati.

Yakışır, bence hoş olmuş ^^ Monster Hunter da kaliteli bir oyundur. Witcher a yakışır.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 28 Aralık 2018 21:52