Anvil Rehberi

Allesia Ottus'un Rehberleri

Anvil Rehberi

Yazan: Alessia Ottus
Çeviren: Yalçın Özveren

Tatlı Dibella, Aşk Hanımı! Bizi ve çocuklarımızı kutsa! Benim adım Alessia Ottus ve size Anvil hakkındaki her şeyi anlatacağım.

Anvil Kontluğu denize nazır bir mevkidedir ve ilk bakışta oldukça hoştur ama yakından inceleyince yeterince tatsız şeyler ortaya çıkar. Deniz manzarası büyüleyicidir fakat rıhtımlarda ve şehrin dışındaki liman bölgesinde pek çok beş para etmez denizci, serseri ve aşağılık insan bulunur. Anvil Kalesi temiz olup iyi bir asayişi vardır ve şehir duvarlarının içinde kimi evler görkemli ve neşe doludur, buna karşın geri kalanı sahipsiz ve terk edilmiş ya da deliler ile ayyaşların her yerden çıkabildiği, duvardaki yamalardan sıvaların döküldüğü yıkık dökük ve bakımsız binalardır.


Anvil Kalesi

Anvil'in yöneticisi Kontes Millona Umbranox'tur. Kocası Corvus Umbranox uzun yıllar önce kayboldu ve pek çok kişi o olmadan kontesin yöneticiliğinin daha iyi olduğuna dair hemfikir. Çünkü kont tasasız, uçarı bir kişiydi. Gevşek ve huzur bozucu davranışları bir skandal yaratmaya elverişliydi. Kontesin kendisi ise dürüst ve ilahi bir kadın, insanlar tarafından sevilen harika bir yöneticidir. Halbuki şehir muhafızlarını denizcileri, ahlaksız insanları, aylakları ve hırsızları Anvil'in sokaklarından uzaklaştırmaları için zorlasa Anvil yaşaması daha çekilir bir yer olurdu.

Anvil'in Bölgeleri

Anvil'in beş bölgesini göz önüne alın. Anvil Kalesi şehir duvarlarının dışında uzanır, şehrin güneyinde limana tepeden bakar ve Tapınak Kapısı'ndaki girişten ulaşılır. Şehir duvarlarının içinde üç bölge bulunur: Doğuda Tapınak Kapısı, batıda Batı Kapısı ve Tapınak Kapısı ile Batı Kapısı arasındaki Lonca Kapısı. Liman bölgesi şehir duvarlarının dışında bulunur, şehrin güneyindedir ve Batı Kapısı bölgesindeki kapıdan ulaşılır.

Tapınak Kapısı

Bütün Cyrodiil'de bundan daha güzel bir tapınak görülmemiştir herhalde. İçinde şehir duvarı ve tapınak arasında yer alan gayet hoş bir Dibella heykelinin bulunduğu meditasyon için sessiz bir bahçe ve tapınağın karşısında sevimli bir bahçe ile ibadet edenlerin doğa şartlarından korunduğu kapalı sıra kemerler bulunur. Üzücü biçimde Anvil'deki insanlar bu faydalı şeylerin değerini kavramaya pek istekli görünmüyor ve nadiren tapınakta ibadet ederken görülüyorlar. Bunun kibirli ve sığ bir kadın olan basrahibenin mi yoksa düzenli ibadet için insanları teşvik etmeyen kontesin mi suçu olduğu konusunda ise bir yargıya varamıyorum.

Lonca Kapısı

Anvil'in en zengin bölgesine Lonca Kapısı'ndan giriş yapılır ya da diğer adlarıyla Ana Kapı veya Kuzey Kapısı'ndan. Burada Anvil'in en güzel ve en çirkin binaları yan yana görülebilir. Loncalar temiz tutulur ve iyi durumdadır, Büyücüler Loncası ve Savaşçılar Loncasının ikisi de Cyrodiil'in genel standartlarına göre olağandışı biçimde hırslı ve çalışkandır. Büyücüler Loncasının başı Carahil bilgeliğiyle ün salmıştır ve ölüçağırma, celb ve karanlık sanatların açık açık düşmanıdır. Savaşçılar Loncası burada tam teşekküllü ve aktiftir. Cyrodiil'de başka bir yerdeki toplantıda beceriksizlik belirtisi ya da ahlaksız hareketlerde bulunmazlar. Buna rağmen, Büyücüler Loncasının kusursuzluğuyla karşılaştırılınca onun yanında harabe, uzun tahtalarla kapatılmış ve terk edilmiştir ve bu belirgin biçimde göze batar.

Batı Kapısı

Burası Anvil'in oturmaya elverişli bölgesidir. Buradaki evler yıkık dökük ve kötü bakımlıdır. İnsanları pasaklı ve duygusuzdur, Anvil'in ünlü vatandaşı Argonyalı kadın yazar Quillweave ise istisnadır, ki kendisi alt ve suçlu sınıfının düzenleri ve tersliklerini öven sefil kitaplar yayımlar. Fakat bu kişi Argonyalıların günahkar, onursuz, değersiz olduğunu düşünen ve neredeyse canavarlarla bir tutan pek çoğunun ön yargılarını doğrulayarak kendi ırkına hiç de iyilik yapmış olmuyor.

Liman Bölgesi

Rıhtımlar çürük ve kötü durumda. Sorunun kökeni ise gemi ambarları ve köhne depolar. Miskin insanlar güneşlenmek, dedikodu yapmak, laklak etmek ve şarap ile bira parası için nasıl yalvaracaklarını ya da çalacaklarını planlamak için buraya toplanırlar. Burada Mirabelle Monet adındaki iyi bir kadın evsiz denizciler için bir ev işletir. Fakat söylemekten üzüntü duyuyorum ki onun bu yürekten fakat yanlış yardımseverliği sadece hasta numarası yapmayı ve sarhoşluğu cesaretlendiriyor. Bunun yerine bu kötü huylu ve aylak adamları Dokuzların öğretilerinde ve endüstride kendilerini geliştirmeye zorlamalı. Ayrıca limanın güney tarafında Anvil Kalesi'nin, şehrin ve liman yerinin uzak ve daha az can sıkan bir görüntüsünün seyredilebildiği, oldukça çekici bir deniz feneri bulunur.

Dokuzlar koruyucun ve kılavuzun olsun!

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Generate Kindle eBooks with ease