Ateş ve Karanlık

Ateş ve Karanlık: Ölümün Kardeşleri

Yazan: Ynir Gorming
Çeviren: Gökhan
Düzenleyen: Mehmet Güder

"Saygıdeğer kardeşlerim, size nefretin denediği fakat bozamadığı kan bağlarımızdan dolayı hala kardeş olarak sesleniyorum. Eğer öldürülürsem, ki artık kaçınılmaz görünüyor, bunu bilin kardeşlerim. Siz ve ben masum değiliz, dolayısıyla ortak kinimizin takdisi trajedi değil korku olacaktır. Bu gizli iksirlerin, yataklarında boğulmuş kişilerin, ani okların ve kurnaz hançerlerin sessiz, gölgeli savaşının görebildiğim bir sonu yok. Barış için bir olasılık yok. Mum alevinin odamda oluşturduğu gölgeler hareketsiz. İşaretleri biliyorum..."

Bu not bir Kuzeyli köyü olan Jallenheim'da terkedilmiş bir evin zeminin altında 2. Çağ'ın 358. yılında bulundu. O evde sessiz bir ayakkabı tamircisinin yaşadığı söylenirdi. Söylentilere göre o, Tamriel'de otuz dört yıl önce kanundışı ilan edilmiş bir suikast loncası olan acımasız Morag Tong'un bir üyesiydi. Ayakkabı tamircisi birden yok olduğunda evi çok düzenliydi. Notun üstünde tek bir damla kan vardı.

Karanlık Kardeşlik ziyarete uğramıştı.

Bu not ve benzerleri çok nadirdir. Hem Morag Tong hem de nefret edilen oğlu Karanlık Kardeşlik geride kanıt bırakmamak konusunda çok titizdir. Üyeleri, emirlerin gizlerini açıklamanın ölümcül bir suç olduğunu bilirler. Bu, tarihçilerin onların geçmişlerinin izini bulmasını çok zorlaştırır.

Morag Tong ,birçok alime göre Rüzgartepe kültürünün başlangıçtan beri bir parçası olmuştur. Ne de olsa Rüzgartepe'nin eski adı Resdayn'ın tarihî suikastla, kan kurbanıyla, din bağnazlığıyla ve kati emrin damgalarıyla dolu. Morag Tong'un Daedra Prensi Mephala'nın ihtişamı için öldürdüğü söylenir fakat bu yaygın varsayımlar çok nadiren tamamen doğru çıkar. Bence Tong üyeleri daha önceki formlarına ek olarak, Mephala'dan daha yaşlı ve daha kötücül bir tanrıya tapmışlardır. Oblivion prensi kadar korkunç olan, onların çok daha kötülere saygı göstermiş olmasıdır.

İlk Çağ'dan kalan suikast fermanları Morag Tong'un felsefesine kısa bir bakış atmamıza olanak veriyor. Onlar bugünün fermanlarına benziyorlar ama çoğu yüzyıllardır alimlerimizin aklını karıştıran şiir parçaları içeriyor. Fermanlardaki "peltek ıslıklı tıslamak", "eterin tatlı etkisi", "ölümcül günahın kokuşmuş öpücüğü" ve diğer enteresan ve neredeyse delice olan bu eklemeler aslında öldürülecek kişinin adı, mekanı, ölüm vakti ve yeri hakkındaki şifrelerdir. Ayrıca Sithis adındaki kutsal ruhtan da direkt alıntılar vardır.

Morag Tong'un suikasttaki uzmanlığının kanıtları nadiren görülür. Birinin onların suikast girişiminden kurtuluşu çok olağanüstü ve nadir olup, sayılı da olsa örnekleri vardır. Bu onların ne kadar sabırlı olup, aletlerini ne kadar etkili kullandıklarını gösteriyor. Ünlü bir zırh ustasının malları arasında bulunan bir mektup parçası bir süreliğine kasalarımızda saklanmıştı. Bu mektup kimliği belirsiz bir Tong üyesi tarafından yazılmıştı ve emri için gereken silahların siparişini, silahlarda tam olarak aradıkları özellikleri içerip, Vounoura'dan, Tong'un emekliye ayrılan üyelerini gönderdikleri adadan bahsediyordu.

"Seni zanaatkarlığının hançerlere verdiğin denge, kabza bölümündeki zarafetten dolayı kutluyorum. Bıçağın ağzı oldukça ince, zarifçe dövülmüş fakat kullanışlı değil. Atardamarlar için daha kalın ağızlı olmalıydı. Kestiğin zaman damarın kendini kapayıp yeterli kan kaybını engelleme eğilimi var. İki hafta içinde Vounoura'dan yeni aletlerini incelemek için ayrılıyorum. Umarım onlar daha tatmin edicidir."

İkinci Çağ'ın başlarında, Morag Tong her zaman olduğu gibi Mephala ve Sithis'e kan ile taparak sessizce Tamriel'de yayıldı.

Morag Tong tarikatı İlk Çağ'ın 2920. yılında İmparator Reman'ı, İkinci Çağ'ın 324'ünde de selefi Kral Versidae-Shae'yi katletti. Gölgelerde bekleyen suikastçılar aniden ışığa çıktılar. Küstahlaşıp, tam anlamıyla cinayetlerle sarhoş oldular ve kralın kanıyla duvarlara "MORAG TONG" yazmaya başladılar.

Morag Tong, kendi evleri Rüzgartepe'nin yanı sıra tüm Tamriel'de de anında ve oybirliğiyle kanundışı ilan edildi. Sözde, batıda kendilerine bağlı kardeşleriyle bağlarını kopararak, halkın desteğini alarak eylemlerine devam ettiler. Öyle görünüyorki cismi varlıklarını, karanlık fermanları kabul edip dokunulmazlık sınırları içinde öldürmekle kabul ettiriyorlardı...

Çoğu alim, Karanlık Kardeşlik'in para için öldüren suikastçılar grubunun doğuşuna Morag Tong'daki dinsel ayrılıkların neden olduğuna inanıyordu. İki grubun bilinmeyenleri, sırları yüzünden dolayı tam olarak anlamak çok zor fakat mantıksal varsayımlar yapılabilir.

Morag Tong varlığını sürdürmek için Rüzgartepe'deki en kudretliye tapmış olmalı. O zamanlarda da İkinci Çağ'da taptıkları ancak Almalexia'nin Yargısı, Sotha Sil veya Vivec olabilirdi. Tong'un, Sithis ile birlikte taptığı Mephala'nın, Vivec'in Öngörüsü'ne sahip olduğu söylenirdi. Tong'un varlığını devam ettirmesi için gereken müsamahayı Vivec'ten alma olasılığından dolayı Mephala yerine Vivec'e tapmaya başladığına dair varsayımlarda bulunmak pek de mantıksız olmaz herhalde.

Morag Tong, bildiğimiz kadarıyla Sithis'e tapmaya devam etti. Karanlık Kardeşlik ise dinsel bir birlik olarak sayılmazdı. Seküler bir organizasyondu, altın için öldürüyorlardı. Gördüğüm kadarıyla yine de kardeşlik fermanlarında Sithis'e saygı gösterildiğinin somut kanıtları var.

Okuyucu "sorun neydi" diye sorar, buna ayrılık mı neden oldu? Nasıl oldu da çok yakın iki grup arasında böyle sessiz bir savaş çıktı? İki suikast grubu da sonuçta Sithis'e tapıyordu. Böyle olduğu halde tarihten biri çıkıp bu varsayımları durdurmalı.

Gece Ana.

Gece Ana kimdir, nereden gelmiştir, görevleri nedir kimse bilmez. Carlovac Taliyol'un çok iyi araştırıp yazdığı "2920: İlk Çağ'ın Son Yılı" adlı tarihsel romanda yazar Gece Ana'yı Morag Tong'un lideri olarak gösterir. Fakat o tarihsel olarak hiçbir zaman Morag Tong'un bir parçası değil, Karanlık Kardeşlik'in parçası olmuştur.

Dostlarım, Gece Ana Mephala'dır. Batının Karanlık Kardeşliği yargının kurallarına uymayarak Mephala'ya tapmaya devam etmiştir. Onu adıyla anmasalar da cinayet, seks ve sırlar Daedrası hala onların lideriydi. Ve onlar Mephala'yı bir kenara atan kardeşlerini affetmediler ve affetmeyecekler.

Tong ile Kardeşlik arasındaki savaşın sonunu göremeyip İkinci Çağ'da kendi sonuyla tanışan ayakkabı tamircisi haklıydı. İmparatorluğun gölgesinde savaşa odaklanmış bir halde duran Ölümün Kardeşleri, sonsuza kadar öyle duracaklarmış gibi görünüyor.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Free Web Help generator