Barenziah'ın Hayatı 3

Barenziah'ın Hayatı ››

Üçüncü Cilt

Yazan: Stern Gamboge
İmparatorluk Katibi

Çeviren: Emre Can Ölmez
Düzenleyen: Mehmet Güder

İkinci ciltte Barenziah'ın yeni evine, İmparatorluk Şehri'ne, Yüce İmparator Tiber Septim ve ailesi tarafından neredeyse bir yıllık yokluğunun ardından nasıl kendi kızı gibi kabul edildiği anlatıldı. İmparatorluğun kanatları altında görevlerini öğrenmekle geçen güzel birkaç ay sonrasında General Symmachus onu, Matemhisar'a, kraliçe olarak insanlarını yönlendireceği topraklara kadar eşlik etti. Birbirilerini sevdiler ve eşsiz bir seremoni ile imparatorun bizzat onaylamasıyla hem evlendiler hem hükümranlığa geçtiler.

Birkaç yüz yıllık evliliklerinde Helseth adında bir erkek çocuğu kutlama ve sevinçli dualar arasında doğdu. Bu kutsal olayın hemen öncesinde Kaos Asası, saklandığı Matemhisar Madeni'nin derinliklerinden sadece Bülbül olarak tanınan bir ozan tarafından çalınmıştı.

Helseth sekiz yaşındayken Barenziah bir kız çocuğuna, Morgiah'a hayat vermenin mutluluğunu yaşıyordu. Morgiah, adını Symmachus'un annesinden almıştı. Ne yazık ki bu olaydan kısa süre sonra imparatorluk ile olan ilişkiler gizemli bir şekilde kötüleşti; bu da Matemhisar halkının mutsuz olmasına sebep oluyordu. Verimsiz uzlaşma çabaları sonucunda Barenziah, çaresizlik içinde çocuğuyla beraber İmparator VII. Uriel Septim'e danışmak için İmparatorluk Şehri'ne gitti. Symmachus, Matemhisar'da kaldı çünkü kapıda bekleyen isyanı önlemek için endişeli köylüler ve asabi asillerle uğraşması gerekiyordu.

İmparatorla görüşmesi sırasında Barenziah, güçleri sayesinde imparator bildiği kişinin aslında bizzat Bülbül isimli sahtekar olduğunu dehşet ve umutsuzluk içinde fark etti. Kendisini kontrol altında tutan Barenziah ona bu durumu fark ettirmedi. O akşam, Symmachus'un isyan eden köylüler tarafından öldürüldüğünün ve imparatorluğunun asilerin elinde olduğunun haberi geldi. O anda Barenziah yardım için nereye ya da kime gideceğini bilemedi.

O uğursuz gecede, onun gibi tanrılar da besbelli ki kaybını nasıl telafi edeceğini arıyorlardı. Uriel Septim ve Symmachus'un eski dostu Ulu Kaya Kralı Eadwyre verilen çağrıya kulak verdi. Barenziah'ı rahatlattı; arkadaşlıklarını dile getirdi ve ayrıca imparatorun bir sahtekar olduğunu söyleyerek onun şüphelerini doğruladı. Sahtekar, imparatorluk savaş büyücülerinden Jagar Tharn'dı. Tharn, Bülbül'ün birçok alt kimliğinden sadece biriydi. Tharn'ın görevinden ayrılıp inzivaya çekilmiş olması, yerine de asistanı Ria Silmane'in getirilmesi gerekiyordu. Talihsiz asistan bir süre sonra gizemli bir şekilde öldürüldü ancak bu olayın bir komplodan ibaret olduğu anlaşılınca, asistanın ölümü infazı olarak kabul edildi. Fakat hayaleti Eadwyre'in rüyasına girip imparatorun Tharn tarafından başka bir boyutta hapsedildiğini açıklamıştı. Kendisi Kadim Konseye, Tharn'ın hain komplosunu haber vermeye çalışırken Tharn tarafından Kaos Asası kullanılarak öldürülmüştü...

Eadwyre ve Barenziah, sahte imparatorun güvenini kazanmak için birlikte bir oyun oynadılar. Bu arada Ria'nın büyük bir potansiyele sahip, sadece şampiyon adıyla tanınan arkadaşı imparatorluk zindanlarında hapsedilmişti. Fakat Ria onun rüyasına girerek kaçışını bekletmesini istedi, bu arada firarını Ria planlayacaktı. Ondan sonra sahtekarın maskesini düşürebilirdi.

Barenziah sahte imparatorun gözüne girmeye devam etti, sonunda da sahtekarın gizli günlüğünü okumayı başardı ve sahtekarın Kaos Asası'nı sekize parçalayıp Tamriel'in uzak köşelerine sakladığını öğrendi. Ria'nin arkadaşının hücre anahtarının yedeğini ele geçirmeyi başardı ve nöbetçiye rüşvet vererek kazara anahtarı düşürmesini istedi. Barenziah ve Eadwyre'in bile adını bilmediği şampiyon, Ria'nın zindana açtığı bir geçit ile kaçabildi en sonunda. Şampiyon, nihayet özgürdü ve işine hemen başladı.

Barenziah'ın, Tharn'ın konuşmalarından ve günlüğüne kısa göz gezdirmeleri ile asanın sekiz parçasının da yerlerini tespit etmesi birkaç ayını daha aldı. Önemli bilgileri topladığı anda hemen Ria'ya haber verdi. Ria da aldığı bilgileri şampiyona iletti. Ria ve Eadwyre zaman kaybedemezdi, Wayrest'e, Ulu Kaya Krallığının tarih öncesi yerleşim birimine kaçtılar. Burada Tharn'ın adamlarına izlerini kaybettirip onları imparatorluk Şehri'ne dönmeye zorladılar. Tharn, kim ne derse desin kimsenin uşağı değildi ve bütün enerjisini şampiyonu bulmak ve yok etmek için harcamaya başlamıştı.

Bu sıralarda yürekli, yenilmez ve sonsuza kadar isimsiz olan şampiyon, Kaos Asası'nın sekiz parçasını da bulmuş ve bir araya getirmişti. Kaos Asası'yla Tharn'ı yenen şampiyon, gerçek imparatoru, İmparator VII. Uriel Septim'i de kurtardı. Yeniden yapılanma sırasında, Symmachus adına, Septim Hanedanına hayatı boyunca yardım eden adam adına şölen düzenlendi.

Barenziah ve Kral Eadwyre, maceraları sırasında yakınlaşmışlardı ve İmparatorluk Şehri'nden ayrıldıkları yıl içerisinde evlendiler. Symmachus ile olan evliliğinden olan çocukları onlarla kaldı. Yokluğunda, Matemhisar'ın yönetimine vekilharç getirilmişti.

Yaşadığımız zamana kadar Kraliçe Barenziah, Prens Helseth ve Prenses Morgiah ile beraber Wayrest'te kaldı. Matemhisar'a ancak Eadwyre'in ölümünden sonra dönmeyi planlamıştı. Zaten evlendiği zaman orta yaşlardaydı, bir Elf olarak göçeceği zamanı uzak görmüyordu. O zamana kadar Wayrest'te, eşi ile beraber krallığının başında, artık sakin ve oldukça mutlu olarak hayatını sürdürecekti.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Free EBook and documentation generator