Bravil Rehberi

Bravil Rehberi

Yazan: Alessia Ottus
Çeviren: Deniz Görmez

Mara, Merhametli Anamız! Bizi sağlıklı ve güçlü kıl! Benim adım Alessia Ottus ve size Bravil hakkındaki her şeyi anlatacağım.

Bravil, pis ve tiksinç kalıntıların toplandığı lağımın kara kapısıdır. Cyrodiil'deki en pis ve en fakir, en eski ve en sefil, suçluların başına en çok bela olduğu, ayyaşların, skooma bağımlılarının, sevimsiz yabancıların ve diğer kötü kimselerin en çok bulunduğu kasabadır. Bravil'i onu kötülük için mükemmel bir yer yapmaktan alıkoyan tek eksiği Daedra'ya tapınanların toplanabilecekleri bir cadılar meclisidir... Birçok dedikoduya göre Bravil'in aşağılık kafirleri şeytani ve ahlaksız ayinlerini gizlice yapıyorlarmış zaten.

Bu kasaba bunaltıcı, aşık süratlı ve iç karartıcıdır. Bravil'in rutubetli bir iklimi ve kasabanın lağımı görevini gören Larsius Nehri'nin pis kokulu kanalları ile böceklerin ve hastalıkların bolca kaynadığı Nıiben Köyü'nün alçak bölgelerindeki iğrenç bataklıklar yüzünden leş gibi kokan bir havası vardır.

Kasabanın mimarisi eşsiz çirkinliği ve düzensizliği ile ünlüdür. Evler, dükkanlar ve loncalar çatlamış, boyuna parçalara ayrılmış, hafif çürümüş ve küf yüzünden yeşil bir renk almış kerestelerden yapılmıştır. Kendi kendilerine yıkılmıyor olmaları gerçekten yazık, belki bu şekilde daha memnuniyet verici bir üslup ile baştan yapılırlardı fakat bu halleri bile üst üste yığılmış gübre tepeleri gibi üç dört kat halinde birbirlerinin üzerinde mağrur bir edayla yükselmelerinden daha iyidir. Dilenciler ve hırsızlar hiçbir şey yapmadan sokağın üzerine çıkıntı yapan balkonlarda tembelce yatar ve çöplerini doğrudan o anda yoldan gelip geçmekte olan şansızların üzerine atarlar. Bütün aileler binaların tepelerindeki sağa sola sallanan barakalarda tasavvur edilemez bir sefalet içinde yaşarlar

Bravil'in insanları edepsiz ve sahtekardırlar. Pis ve yıkık dökük barakalarında mağaralardaki goblinlerden az çok daha iyi bir hayat sürerler. Kasabanın sakinleri iki sınıfa ayrılır. Kaçakçılar, skooma bağımlıları, haydutlar, hırsızlar ve katiller bir tarafta; biçare dilenciler ile bütün bu suçluların kurbanı olan budalalar ise diğer taraftadır.

Bravil çete liderleri tarafından yönetilir ve kasabanın gardiyanları skooma kaçakçılarının eline bakarlar. Elsweyr ve Kara Bataklık yakın olduğundan bu zavallı yerde birçok Khajiit ve Argonyalı bulmak sizi şaşırtmayacaktır fakat burada birçok Orka rastlamak sizi şaşırtabilir. Yaratıkhalk hırsız ve vahşi olduklarından doğal olarak diğer yaratıkların arkadaşlığından bir şekilde hoşnut kalıyor galiba.

Bravil düzenli mahallelere ayrılmış değildir. Ancak bazı yapılar şansız ziyaretçilerin yönlerini tayin etmelerini sağlayabilir. Kaleye doğudaki nehrin üzerindeki çürük köprüler vasıtasıyla ulaşılabilir. Şapel şehrin batı tarafındadır. Dükkanlar ve loncalar arkaları doğu surlarına ve nehir kanallarına dönük bir halde sıralanmışlardır. Şapel ve dükkanlar ile loncalar arasında Bravil'in köhne varoşları ve kiralık evleri yer alır.

Kale, Bravil'deki taştan yapılmış ve sağlam tek yapıdır. Halkın tahta evleri kadar kirli ve kötü döşenmiş bir yer değildir fakat yine de Anvil ya da İmparatorluk Şehri'ndeki en düşkün dilencilerin evlerinden sadece biraz daha iyi durumdadır. Saygın bir aileden gelen ve bir zamanlar turnuva şampiyonu olarak tanınan Kont Regulus Terentius şimdilerde halkı tarafından çoğunlukla sarhoş serseri diye çağrılıyor. Ve onun oğlu Gellius Terentius ise çete liderleri ve skooma bağımlıları topluluğunu büyüten sokaklarda kurumla yürüyen bir gösteriş meraklısıdır.

Şapel duvarlarının işçiliği kötü ve her tarafı çamur ve küfle kaplıdır. Mezarlık yıkık dökük, boyasız, tahta bir çitle çevrili ve mezarlar bakımsız ve düzensizdir. Başpiskopos Mara'nın sadık bir hizmetkarıdır fakat Mara bile günahı ve kötülüğü Dokuzların unuttuğu bu kasabadan sürebilecek kadar güçlü değildir. Kasabanın rahibesi bilge bir kişidir ve şapeli ziyaret eden azınlık tarafından oldukça sevilir fakat çoğu insan dilenmek ve çalmak amacı haricinde bir kez olsun şapelin kapılarından geçmez.

Meyhanelerin hali rezalettir. İçeri girer girmez yere serilmiş sarhoşların üzerine veya kusmuk birikintilerine basmak alelade bir şeydir. Aylak aylak oturan işsizler, kumarbazlar, yankesiciler içeride cirit atar ve dikkatsiz bir yolcunun gelmesi için dua ederler. Bu yerlerde uyuyacak kadar budala olan bir ziyaretçi yatağında öldürülmeyi göze almalıdır.

Aksi şekilde loncalar göreceli olarak temiz, kuru ve sessizdirler ve Bravil'de bir gece geçirmek zorunda olan biri zalim ve tanrıtanımaz yöntemlerine rağmen Savaşçılar Loncası ya da Büyücüler Loncasına katılarak kendine en azından yatacak güvenli bir yer sağlayabilir.

Dükkanlar Bravil'deki herhangi bir şeyden daha kötü değildirler ve hatta tacirlerin değerli mallarını hırsızlardan korumak için aldıkları önlemler sayesinde buralarda saldırıya uğrama ya da cinayet tehlikesinden daha uzak olabilirsiniz.

Eğer ki koşullar nedeniyle Bravil'i ziyaret etmek zorunda kalırsanız çok çabuk ayrılmayı dileyesiniz ve ayrılırken hırsızlar ve katiller alayı tarafından takip edilmediğinizden emin olmak için arkanızı kollayasınız.

Dualarınızda Dokuzlara hürmet edesiniz!

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Full-featured EPub generator